!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Забрането издавањето предупредувања за загаденост во Кина


Пекинг, 18 јануари, 2017 - 14:02 (META) 

Кинеските медиуми објавија дека метеоролошката служба им наложила на локалните станици да престанат да издаваат предупредувања за загаденоста на воздухот.

Локалните метеоролошки бироа вчера се известени „веднаш да престанат да издаваат предупредувања за загаденоста на воздухот“.

Известувањето е објавено на кинеската социјална мрежа „Виебо“, слична на „Твитер“.

Локалните станици можат да објават предупредување за магла, кога видливоста е помала од 10 километри.

Претставник на националната кинеска служба за кинескиот портал „Лист“ објави дека таквото барање е упатено поради контрадикторните објави на „метеоролошките бироа и службите за заштита на животната средина“.

Порталот наведува дека само една служба сега може да биде одговорна за издавање предупредувања за смог.

Црвеното, највисоко ниво на тревога за загадување се прогласува откако тоа ќе трае повеќе од 72 часа.


Сообраќајот се одвива отежнато, забрана за камиони на Стража и на Пресека


Скопје, 17 јануари, 2017 - 9:53 (META) 

На патните правци Кичево – Охрид, преку планинскиот премин Пресека, и Гостивар – Кичево, преку планинскиот премин Стража, има забрана за сообраќај на тешки товарни возила, информира Автомото-сојузот на Македонија.

Патниот правец Македонски Брод – село Здуње на кој гравитираат 11 села, сè уште не е прооден за секаков вид на сообраќај, а патниот правец Скопје – Македонски Брод преку Јасен е непрооден поради големи снежни наноси.

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат низ цела територија на државата, освен во Гевгелија каде врнежите се од дожд и од снег.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар – Кичево


Скопје, 16 јануари, 2017 - 19:39 (META) 

На патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража, од 18.30 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила, информира Автомото-сојузот на Македонија.

Патниот правец Македонски Брод – село Здуње, на кој гравитираат 11 села, сè уште е непрооден за секаков вид возила.

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на екипите на „Македонија пат“. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Штип, Неготино, Демир Капија, Удово, Петровец, Кула и на планинските превои Стража и Ѓавато.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


МВР: Се пропуштаат камионите што чекаа на граничниот премин со Грција


Скопје, 12 јануари, 2017 - 13:13 (META) 

Министерството за внатрешни работи соопшти дека утринава од 9.30 часот почна пропуштањето на тешки товарни возила кои чекаа во меѓупоросторот за влез во Република Грција.

„МВР ги известува граѓаните дека утринава од 9.30 часот од страна на грчките погранични органи на граничниот премин Евзони почна пропуштањето на тешките товарни возила кои чекаа за влез во Република Грција во меѓупросторот поради забраната за движење предизвикана од лошите временски услови и состојбата на патиштата“, информираат од МВР.

Оттаму додаваат дека во меѓупросторот се наоѓаат околу 70-80 товарни моторни возила, кои чекаат за влез во Грција.

Исто така, Министерството за внатрешни работи известува дека на граничниот премин Дојрани сè уште трае забраната за влез на товарни возила во Грција.


Забраната за товарни возила за влез во Грција сè уште важи


Скопје, 12 јануари, 2017 - 10:04 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, на места со остатоци од снег, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на планинскиот премин Пресека, како и на патниoт правец Маврово – Дебар, каде за другите возила задолжително е користење на зимска опрема.

Поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д.Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Забранет влез за камиони и за автобуси во Грција, поради лошите временски услови


Скопје, 11 јануари, 2017 - 18:55 (META) 

Сообраќајот по државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Од АМСМ велат дека поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Забранa за сообраќај за тешки товарни возила има и на патниот правец Маврово – Дебар.

Снег со слаб интензитет провејува во Делчево, Крива Паланка и во Маврово. Поради ниската температура, на места е можна појава на голомразица.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на Ѓавато и на Плетвар


Скопје, 11 јануари, 2017 - 13:50 (META) 

Автомото-сојузот на Македонија соопшти дека e укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Ресен – Битола кај Ѓавато и на Плетвар.

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила сè уште има на патниот правец Маврово – Дебар.

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи од „Македонија пат“. Поради ниската температура, на места е можна појава на голомразица.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македоска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д.Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Во Турција забрането известување за убиството на рускиот амбасадор


Анкара, 27 декември, 2016 - 15:27 (META) 

Судот во Турција забрани да се известува за истрагата за минатонеделното убиство на рускиот амбасадор Андреј Карлов, соопштија денеска државните медиуми.

Судот во Анкара го прифати барањето на обвинителството да се забрани емитувањето на снимката од убиството, како и известување за истрагата. Тоа вклучува и вести кои се однесуваат на очевидци, жртви или осомничени во врска со убиството.

Турски полицаец пукаше во Карлов, додека амбасадорот држеше говор на отворањето на изложба на фотографии во Анкара на 19 декември.

Судот соопшти дека вестите за тоа може да нанесат штета на истрагата и на националната безбедност.
Забраната ќе важи додека трае истрагата.

Не е јасно што довело до забраната седум дена по убиството, но таа следи еден ден откако весникот „Хуријет“ објави детално интервју со сестрата на Мевлут Мерт Алтинташ, кој го уби Карлов.


Левица: Судот го одби барањето на саботерите што не сакаат да учествуваме на изборите


Скопје, 8 декември, 2016 - 13:34 (META) 

Основниот суд Скопје 2 донел решение со кое го одбил како неосновано барањето за донесување привремена мерка за забрана на партијата Левица да учествува на предвремените парламентарни избори, закажани за недела, 11 декември. Барањето, кон крајот на минатиот месец, го поднесе лице кое се преставува како член и основач на партијата.

„Ова е уште еден правен пораз на обидот на некои инсајдери и саботери да се оневозможи учеството на Левица на предвремените парламентарни избори“, стои во соопштението на Левица, објавено денеска на официјалниот фејсбук-профил на партијата.

Од Левица велат дека одлуката за самостоен настап на партијата на изборите, која беше оспорена во барањето што беше доставено до судот, е статутарна и легална, односно „донесена во демократска постапка и изгласана од мнозинството членови на централниот комитет, по претходна консултација со членовите на локалните организации на Левица“.

„Важно е да се напомене дека огромното мнозинство од базата на Левица зазеде став за самостоен настап на предвремените парламентарни избори. Левица не потклекнува пред овие обиди за саботажи и замешателства, досега невидени во политичката историја на Македонија. Левица со својата креативна кампања ќе успее да стане парламентарна партија и да се бори за интересите на најзагрозените категории во нашето општество“, се додава во соопштението од Левица.


Фидел Кастро погребан во Сантијаго де Куба


Сантијаго де Куба, 4 декември, 2016 - 17:32 (META) 

Урната со пепелта на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, денеска беше погребана во Сантијаго де Куба, каде пред повеќе од 60 години почна кубанската револуција, чиј водач беше Кастро.

Погребот беше одржан откако кубанските власти во последен момент ги откажаа плановите церемонијата да биде пренесувана во живо на телевизија, на национално и на меѓународно ниво. На новинарите од странските медиуми, како што јавуваат агенциите, им било забрането да присуствуваат на погребот.

Поворката со посмртните останки на Кастро, кој беше претседател на Куба повеќе од 50 години, утрово во 6.39 часот го напушти Плоштадот на револуцијата во Сантијаго де Куба и помина низ насобраните неколку десетици илјади Кубанци, кои денеска излегоа на улиците да му оддадат почит на Кастро.

Насобрание пред гробиштата, чија капија беше затворена по влегување на поворката, ја пееја кубанската химна и извикуваа „Вива Фидел“ (Да живее Фидел).

Кубанскиот претседател, братот на Фидел, Раул Кастро, вчера ја предводеше комеморацијата на која рече дека ќе продолжи „да ја брани татковината и социјализмот“.

Тој истакна дека, согласно волјата на Фидел Кастро, во парламентот ќе предложи да биде донесен закон со кој нема да се дозволи создавање на култ од личноста на Кастро.

„Фидел во последните часови од својот живот инсистираше неговото име да не биде никогаш употребено како име на некоја институција, плоштад, парк, авенија, улица или други јавни места и да не бидат подигани споменици во негова чест, ниту бисти и слични други обележја“, рече Раул Кастро.

Со положувањето на урната заврши деветневната жалост за смртта на Фидел Кастро, кој почина на 25 ноември, на 91 година.