Забрана за тешки товарни возила на неколку патни правци


Скопје, 25 јануари, 2019 - 15:39 (META) 

Поради обилните врнежи од снег од Авто мото-сојузот на Македонија информираат дека од 11 часот на сила стапила забраната за движење на тешки товарни возила на планинскиот превој Барбарос, поточно на регионалниот пат Македонски Брод – Прилеп и на патот Прилеп-Кавадарци, на планинскиот превој Плетвар, додека пак од 12 часот на сила стапи забраната за движење на камиони и на патниот правец Крива Паланка граничен премин Деве Баир.

Од раните утрински часови беше воведена забрана за движење на тешки товарни возила и автобуси и на патниот правец Тетово – Попова Шапка, а забрана само за тешки товарни возила има и на патот Дебар – Маврови Анови и обратно и планинскиот превој Стража.

Во 11 часот, како што информираат од АМСМ престана да важи забраната за тешки товарни возила на А-3 планински превој Ѓавато од Ресен кон Битола.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, а на некои повисоки места во западните делови од државата со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните служби на ЈП Македонија пат. Снег врне во Тетово, Гостивар, Кичево, на Попово Шапка, Маврово, Буково, Ѓавато, Плетвар, Пресека и Железнец.


Снежните врнежи до понеделник ќе престанат, најмногу наврнало на Маврово


Скопје, 11 јануари, 2019 - 10:02 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Намалена видливост поради појава на магла до 100 метри има на планинскиот превој Стража, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Забрана за движење на тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража, Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека, Струга – граничен премин Ќафасан и  Тетово – Попова Шапка,  каде забраната важи и за автобуси, а за останатите возила е задолжително користење на зимска опрема.

Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево 44, а во Скопје 12 сантиметри.


По примањето МРП вакцина, детето може во градинка, но подобро 10 дена да остане дома


Скопје, 4 јануари, 2019 - 12:39 (META) 

Откако пред неколку дена стапи на сила времената забрана за примање деца во градинка кои не се вакцинирани од МРП вакцината (за морбили, рубела и паротитис), многумина родители на социјалните мрежи прашуваа дали веднаш по примањето на вакцината можат да ги испратат своите деца во градинка, или пак, треба да поминaт одреден период дома.

Иако има лекари кои тврдат дека по вакцината детето треба да остане дома неколку дена, во меѓувреме, во градинка се примаат сите деца кои биле вакцинирани истиот или претходниот ден.

Педијатарот Весна Стојанова – Атанасовска, за „Мета“ вели дека по примањето на МРП вакцината детето треба да остане дома десетина дена.

– Откако детето ќе прими МРП вакцина потребно е да остане дома десетина дена, а притоа треба да се зголеми внесот на витамини и на здрава храна. Повикувам на вакцинирање, меѓу другото и од мое лично искуство. Сметам дека невакцирани деца не треба да се примат во градинка, бидејќи се потенцијал за ширење инфекција и зараза, која е сериозна опасност за сите. Порачувам родителите кои читаат и знаат нешто повеќе, на кантар да ги стават нус-ефектите и од едното и од другото и да одлучат. Моите деца се вакцинирани, децата на моите поблиски пријатели и роднини се вакцинирани, пациентите кои имаат доверба во моето работно искуство се вакцинирани. Ние сме безбедни во оваа епидемја, бидете и вие – порачува докторката.

Проф. д-р Александра Грозданова, претседателката на Комитетот за имунизација, вели дека вакцините што сега се користат се давале десет години наназад и несаканите реакции се точно опишани и од производителот, но и педијатарот ги советува родителите што може да се очекува.

– Тоа се најчесто фебрилни состојби, температура, болка на местото на давање, малаксаност, и тоа е она што е очекувано. Сепак, препорака на педијатрите е дека не би имало проблем доколку детето веднаш по вакцината појде во градинка – рече Грозданова.


Забрана за камиони кај Маврово и Стража, остатоци од снег на коловозите


Скопје, 4 јануари, 2019 - 9:49 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни  коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Снег со среден интензитет паѓа во Битола, Крива Паланка, Делчево, Демир Капија, Удово, Гостивар, Крушево, Павлешенци, Кочани, Делчево, Смојмирово, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Плетвар.

АМСМ информира дека на регионалниот пат од село Рогачево до граничен премин Јажинце поради силен ветер наместа има намети од снег.

Се уште се во сила забраните за сообраќај за тешки товарни возила на патните правци крак Маврово – Дебар и Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.


Родителите не се бунат кога градинките им ги враќаат децата без МРП вакцина


Скопје, 3 јануари, 2019 - 14:41 (META) 

Пет деца невакцинирани за морбили, рубеола, паротитис (МРП) не биле примени на згрижување денеска во градинката „Кочо Рацин“ во Центар, согласно препораките на Министерството за здравство (МЗ). Во меѓувреме, од денеска инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) прават проверки, дали има деца кои се примени, а не се вакцинирани со МРП.

Главната сестра на сите четири објекти на градинката, Лиле Тодоровска, за „Мета“ вели дека од вкупно 750 деца, во овој период само седумдесетина посетуваат градинка.

– Бројката е намалена генерално, бидејќи е време на распуст. Добивме решение од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, како и од Министерството за здравство, во кое се наредува како да се постапува. Имено, се забранува згрижување без примена вакцина МРП по календар. Ние ги имаме тие податоци на увид, бидејќи при упис на секое дете, имаме календар за неговиот имунален статус, кој е услов за да бидат примени. Секоја година тоа се апдејтира и се знае точно што има добиено детето од вакцини. За тие деца за кои немавме евиденција, во овие два три дена родителите носеа документ и нив ги згрижувавме. Имаше пет-шест деца чии родители или баби не беа информирани за мерката, па ги информиравме и ги вративме. Родителите не се бунат, бидејќи знаат дека тоа не е одлука на градинката, туку е решение од Министерството – вели Тодоровска.

Таа информира дека во меѓувреме инспектори прават контроли дали има деца кои се примени, а се невакцинирани.

– Примивме и деца кои сабајлево родителите ги вакцинирале. Исто така згрижуваме и деца кои немаат примено ниедна вакцина, но тоа е со изјава потпишана од родител – објаснува главната сестра на четирите објекти на градинката „Кочо Рацин“.

И во градинката „13 Ноември“ во Центар информираат дека од денеска ја почитуваат мерката за забрана и дека се примаат само деца кои ја примиле МРП вакцината.

Рабије Љоку, директорката на детската градинка „Фидани“ во Чаир, вели дека периодов вообичаено се преземаат санитарно-хигиенски и против-епидемиски мерки.

– Тоа за нас е нешто што е секојдневие, се дезинфицира целиот простор, се дезинфицираат сите играчки, а овој период кога е редуциран бројот на деца, се користи токму за тоа. Имавме денеска луѓе од Ценарот за јавно здравје кои вршат контроли. Кај нас има деца кои ги немаат примено сите вакцини, но тие денеска не се дојдени во градинка. Не дојдоа ниту оние кои немаат примено МРП вакцина. Луѓето најверојатно ги поврзале празниците, а и време на распуст е – вели Љоку.

Мајката на девојче на возраст од година и пол за „Мета“ вели дека не била вратена, туку била информирана од градинката во која го носи нејзиното дете дека тоа нема да биде примено ако не добие МРП вакцина.

– Моето дете е на возраст од 18 месеци, а не е вакцинирано, бидејќи и јас и докторот сме процениле дека во моментот не било здраво за да ја прими вакцината. Раководителката на градинката ми кажа дека денеска, иако има забрана, ќе имаат разбирање и ќе го примат детето, зашто нели, не може за пола ден родителите да се снајдат и да го дадат детето на згрижување на друго место. Но потенцираше дека веќе од утре, согласно препораките на Министерството за здравство, ќе мора да однесам копија од страниците во здравствената книшка од календарот за иунизација и рече дека би го примиле само врз основа на тоа. Планирам да го вакцинирам, ја сфаќам сериозноста на сето тоа, но сметам дека сето ова треба да се организира подобро, бидејќи многумина од нас немаат алтернатива или помош околу чувањето на децата. Друго што исто така треба да се расјасни е, дали треба да ги слушаме оние доктори кои велат дека по примање вакцина детето треба да биде дома и под надзор, или пак, е безбедно веднаш да почне да оди во градинка – вели Елена С..

Вчера Министерството за здравство прогласи епидемија на мали сипаници на ниво на Скопје заради 12 нови случаи. Министерот Венко Филипче рече дека шестмина од новите случаи се потврдени преку лабораториски анализи. По ова следуваше забраната за носење деца во градинка кои не примиле МРП вакцина.

– Сите нови случаи се невакцинирани лица со МРП вакцината. Затоа е прогласена е епидемија на мали сипаници во Скопје и принудени сме од утре да донесеме привремена мерка – забрана за носење на деца кои не се вакцинирани во градинките – изјави Филипче.


Министерство за здравство со забрана: Нема МРП вакцина – нема градинка


Скопје, 2 јануари, 2019 - 15:42 (META) 

Министерството за здравство прогласи епидемија на мали сипаници на ниво на Скопје, поради  12 нови случаи.

Министерот Венко Филипче на прес-конференцијата денеска порача дека шест од новите случаи се потврдени преку лабораториски анализи, а за другите шест случаи анализите се очекуваат утре. Овие нови 12 случаи се надоврзуваат на седумте случаи во градинка во Радишани пред десетина дена.

Министерството денеска донесе и забрана за носење во градинка на деца кои не примиле МРП вакцина (за морбили, рубеола и паротитис), соопшти министерот Филипче.

– Информираме дека за жал на територијата на градот Скопје има нови 12 случаи. Шест се дефинитивно потврдени со соодветните анализи, за останатите шест ги очекуваме во текот на следниот ден. Сите нови случаи се невакцинирани лица со МРП вакцината. Затоа е прогласена е епидемија на мали сипаници во Скопје и принудени сме од утре да донесеме привремена мерка – забрана за носење на деца кои не се вакцинирани во градинките – изјави Филипче.

Во Скопје 15.000 деца се невакцинирани од морбили. Филипче вели дека со повиците за вакцинирање, од тие 15.000, само 310 деца биле однесени на вакцинација, што според него, е многу мала бројка.

-Од 15.000 невакцинирани деца со повиците од вакциналните пунктови, само 310 се вакцинираа, што е мала бројка. Добра околност е што училиштата не работат, поради распустот. Но, секако состојбата ја имаме под контрола. Станува збор за исклучително сериозно заболување што за жал понекогаш е фатално по животот на децата. Секое непочитување на препораките е дополнителен ризик по здравјето на целото население – порача министерот за здравство.

Од новите 12 случаи, најголемиот број се деца на возраст за посетување градинка.


ЕУ ја забранува пластиката за еднократна употреба од 2021 година


Брисел, 19 декември, 2018 - 14:13 (META) 

Стапчиња за уши, чинии од пластика, лажици, вилушки, ножеви, потоа сламки за пиење, лажичиња за мешање пијалоци, вилувчиња за помфрит – сите изработени од пластика – како и чашите и садовите за брза храна од полистирен, од 2021 година ќе бидат забранети во Европската Унија.

Политичкиот договор за оваа забрана денеска го постигнаа Европскиот парламент и Советот на ЕУ, откако Европската комисија на крајот на мај годинава ја презентираше нацрт-директивата за забрана на пластиката за една употреба. Советот на ЕУ на 6 ноември почна преговори со Европскиот Парламент (ЕП) за новата забрана, коишто завршија успешно денеска. Следниот чекор е предлог-директивата да биде прифатена од амбасадорите на членките во ЕУ, по што ќе оди на изгласување во ЕП, а потоа на конечно усвојување во Советот на ЕУ.

Оваа директива е дел од големата Стратегија за пластиката на ЕУ а целта е да се намали количеството исфрлена пластика, од која најголемиот дел завршува во морињата и океаните, наштетувајќи му во огромна мерка на живиот свет таму.

Така, забранети ќе бидат десетте најприсутни пластични работи за една употреба, за кои има поеколошка алтернатива или можност да бидат целосно исфрлени. Освен стапчиња за уши, чинии од пластика, лажици, вилушки, ножеви, потоа сламки за пиење, лажичиња за мешање пијалоци, вилувчиња за помфрит – сите изработени од пластика – како и чашите и садовите за брза храна од полистирен, ќе бидат забранети и сите нешта изработени од охо-пластика и цевчињата за балони.

Еврокомесарката за животна средина, морски прашања и рибарски басени Кармену Вела рече дека со денеска постигнатиот договор меѓу ЕУ и ЕП е направен огромен чекор напред.

– Кога имаме ситуација една година дома во пластична кеса да донесеш риба, а следната година да ја донесеш истата кеса во риба, мора да работиме напорно и брзо. Среќна сум со денешниот договор меѓу Парламентот и Советот, направивме голем исчекор кон намалување на количеството на пластика за една употреба во нашата економија, нашиот океан,  и на крајот и во нашите тела – рече Вела.


Калифорнија ќе забрани продажба на не-електрични возила во 2040 година


Сан Франциско, 18 декември, 2018 - 13:30 (META) 

Секое ново возило што ќе се продава во Калифорнија од 2040 година ќе мора да биде електрично, односно воопшто да не испушта загадувачки гасови и честички, пропишува новиот предлог-закон што оваа седмица влезе во процедура во парламентот на сојузната американска држава.

Предвидената забрана е поднесена од пратеникот Фил Тинг од Сан Франциско и е усогласена со целта на гувернерот на Калифорнија, Џери Браун, кој предвидува на патиштата во Калифорнија до 2025 година да има 1,5 милиони електрични возила.

– Сега сме на пресвртна точка. Треба да се справиме со штетните испуштања што предизвикуваат климатски промени. Возилата со погон на фосилни горива придонесуваат за 40 отсто од вкупниот број испуштени стакленички гасови – вели Тинг.

Во Калифорнија веќе се возат околу 300.000 електрични возила, но елиминирањето на возилата на фосилни горива – иако рокот е 22 години отсега – е многу амбициозна задача. Имено, во 2016 година во сојузната држава биле продадени 2,1 милиони возила, а само 1,9 отсто од нив се со нулта емисија на загадувачки гасови.


Поради снежните врнежи, забрана за тешки товарни возила на неколку патни правци


Скопје, 18 декември, 2018 - 10:02 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во северозападните делови, југозападните и источните делови од државата со остатоци од кашест снег на коловозот.

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража како и на патниот правец Тетово – Попова Шапка кои се уште се на сила.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утрински часови постои можност и од појава на голомразица.


Граѓаните да пријават дотур на стока во центарот на Скопје од 7.30 до 18 часот


Скопје, 29 ноември, 2018 - 15:53 (META) 

Градот Скопје упати апел до стопанските субјекти да ја почитуваат одлуката на Советот за запирање на возилата за доставување на стока во централното градско подрачје во периодот од 7.30 до 18 часот.

– Се надеваме дека апелот ќе вроди со плод, но подготвени сме да казнуваме доколку се крши одлуката на Градот – вели Мирослав Богдановски, директор на Инспекторатот на град Скопје.

Според него, состојбата околу почитувањето на забраната ќе ја мониторираат и градските инспектори и сообраќајната полиција, но очекуваат со свои пријави на прекршителите на забраната за дотур на стока во централното градско подрачје да се јавуваат и граѓаните на телефон 3297 231.

Забраната е донесена во март годинава како една од мерките за намалување на загадувањето на воздухот во градот. Со оваа одлука, трајно се забранува запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во тој период.