Еден загинат и седум повредени во несреќа во забавен парк во Охајо


Колумбус, 27 јули, 2017 - 12:50 (META) 

Едно лице загина, а седум се повредени во несреќа што се случи во забавен парк на панаѓур во Охајо, јавуваат локалните медиуми.

Шефот на пожарникарите од Охајо, Стив Мартин, рече дека единствена жртва е 18-годишно момче кое испаднало при возењето на реквизитот наречен „Фајербол“.

Мартин, исто така, додаде дека пет лица се во критична состојба, додека другите две не се во опасност.

Организаторите на панаѓурот засега не ја коментираат несреќата.


Четири лица загинаа во несреќа во најголемиот забавен парк во Австралија


Канбера, 25 октомври, 2016 - 10:41 (META) 

Четири лица загинаа во несреќа што се случила во забавниот парк „Дримворлд“ во Австралија, кој е најголем во земјата, соопшти австралиската полиција.

Миша Петерсон, портпаролката на популарниот парк „Дримворлд“ во градот Голд Коуст на Источниот Брег, изјави дека двајца мажи и две жени загинале за време на брзото возење по водниот канал во паркот кој има повеќе од 40 атракции.

Засега нема информација за тоа како дошло до несреќата.

На снимките од воздух се гледа итна помош во делот на паркот во кој се наоѓа „Тандер ривер рапидс“ (Thunder River Rapids), водениот канал во кој гостите со голема брзина се возат во кружни сплавови.

Паркот е затворен веднаш по несреќата.

„Дримворлд“ е најголемиот забавен парк во Австралија, а отворен е во 1986 година.