!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Манчевски: Ниту еден живот, ниту една гребнатинка не е вредна за Никола Груевски


Скопје, 22 април, 2017 - 16:24 (META) 

Времето и моментот од стратегијата за деблокирање на Собранието и за избор на спикер, ќе го зачуваме за себе за да избегнеме каква било шанса за каков било конфликт помеѓу граѓаните, изјави денеска пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, одговарајќи на новинарски прашања.

– Ниту еден живот, ниту една гребнатинка не е вредна за Никола Груевски – рече Манчевски.

Прашан за коментар на барањето за одржување нови предвремени парламентарни избори, што синоќа го соопшти граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на протестот во Скопје, Манчевски изјави дека барањето го оценува како контрадикторно.

– Ова барање го оценувам како многу контрадикторно, затоа што, за да може да се распишат нови избори, треба да се избере претседател на Собрание. Навистина не знам на каков начин мислат да дојдат до ова. Втората работа е она што цело време го повторуваме, дека не веруваме дека во Македонија нови парламентарни избори ќе донесат решение на оваа криза – рече пратеникот на СДСМ.

На новинарско прашање дали следната недела може да се очекува избор на нов претседател на Собранието, Манчевски рече дека „секој ден може да се очекува избор на претседател на Собранието“.

Во врска со иницијативата поднесена до Уставниот суд за продолжување на мандатите на градоначалниците, тој истакна дека таа е „апсолутно неуставна“.

– Во Македонија имаме и претходна практика да се продолжува мандатот на локалните власти, а тоа било единствено само преку одлука во Собранието на Република Македонија. Така што единствен начин да излеземе од хаосот што ни следи со губењето на мандатот на локалните власти е Собранието – нагласи Манчевски.


Доколку има потреба, МВР е подготвено да го брани Собранието


Скопје, 7 април, 2017 - 14:07 (META) 

Министерството за внатрешни работи (МВР) ја следи ситуацијата и доколку има нарушување на јавниот ред и мир, подготвено е да реагира, велат за „Мета“ од МВР, во врска со најавите за можно насилно влегување во Собранието.

– Министерството за внатрешни работи има формирано оперативен штаб и ја следи ситуацијата на терен. Доколку дојде до нарушување на јавниот ред и мир, Министерството за внатрешни работи е подготвено да реагира – велат од МВР на нашето прашање дали е зголемено нивото на безбедност околу Собранието по ваквите најави.

Деновиве пред Собранието можеше да се слушне пораката „Народот ве седна во пратеничките клупи, народот ќе ве извади“, како и дека „стотици илјади луѓе се готови да ја земат правдата во свои раце“.

Медиумите кои отворено ја поддржуваат ВМРО-ДПМНЕ, почнаа да објавуваат текстови во кои провејува воена реторика и се споменува „самоиницијативна мобилизација“, „народни бригади“ и „граѓански групи кои за кусо време би реагирале со сите средства за спречување на узурпацијата на институциите“.


Провмровските медиуми и здруженија заплашуваат со „народни бригади“


Скопје, 6 април, 2017 - 14:17 (META) 

Медиумите кои отворено ја поддржуваат ВМРО-ДПМНЕ, почнаа да објавуваат текстови во кои провејува воена реторика.

Така, „Република“ „дознава дека граѓани самоиницијативно веќе се организираат и се прават списоци за итна мобилизација“.

Во текстот се тврди дека „граѓаните самоиницијативно формираат групи кои во таква ситуација за многу кратко време би се собрале и би реагирале на секаков можен начин со сите средства“. Според написот, „практично тие ќе бидат чуварите на државата и на институциите во случај СДСМ да сака да го искористи предвелигденскиот период на насилен пат да ги узурпира институциите“.

Истовремено, иницијативата „За заедничка Македонија“ на својот фејсбук-профил објави „вонреден проглас“ и ги повика граѓаните: „Бидете на готовс, доаѓа времето за финалната победа “, а на пратениците им порача „Народот ве седна во пратеничките клупи, народот ќе ве извади“.

Ова се случува во момент кога СДСМ, на денешното продолжение на собраниската седница, побара поддршка од десет пратеници за да се премине на точката за избор на претседател на Собранието.


Вработените од „Трансмет“ протестираа додека Хан беше во ЕУ-инфоцентарот


Скопје, 21 март, 2017 - 14:20 (META) 

Околу стотина луѓе попладнево се собраа на протест пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, додека во просториите се наоѓаше еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој денеска треба да одржи средби со лидерите и со претставниците на парламентарните партии.

Пред ЕУ-инфоцентарот протестираат работници на компанијата „Трансмет“ и на телевизија „Нова“, како и поддржувачи на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Собраќајот на булеварот Климент Охридски кај седиштето на ЕУ е блокиран.

На коловозот беа паркирани неколку камиони на „Трансмет“, кои потоа си заминаа. Пред ЕУ-инфоцентарот има мал број полициски специјалци, но без посебна опрема и штитови.

Демонстрантите извикуваа „Уа“, скандираа „Македонија“ и ја пееја песната „Една мисла имаме“.


Иванов нема да се сретне со Хан, терминот ѝ го препушта на „За заедничка Македонија“


Скопје, 21 март, 2017 - 11:25 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со тројцата европратеници Едвард Кукан, Иво Вајгл и Кнут Флекенштајн, бидејќи сè уште е на работна посета во Унгарија.

Како што соопштија од кабинетот на претседателот, Иванов дури доцна вечерва ќе се врати во Македонија и тој уште во петокот го информирал амбасадорот Самуел Жбогар дека не планира да се сретне со бриселската четворка бидејќи неговите ставови во однос на доделувањето на мандатот остануваат непроменети.

„Претседателот Иванов јасно и недвосмислено порача дека нема да определи мандат, без претходна јавна осуда и отфрлање на платформата од Тирана. Со оглед на тоа што претседателот нема да има средба со еврокомесарот Хан, претседателот Иванов предвидениот термин им го отстапува на претставниците од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, кои бараа средба со Хан. Добро е еврокомесарот да се запознае со аргументите и со причините поради кои македонските граѓани протестираат повеќе од дваесетина дена“, велат од кабинетот на Иванов.

На пат кон Скопје, еден од соработниците на еврокомесарот Хан, твитна фотографија од авион и напиша: „На пат кон Скопје, Јоханес Хан, Едвард Кукан, Кнут Фленкенштајн и Иво Вајгел, со порака да се почитува демократијата и парламентарното мнозинство. Не подгревајте меѓуетнички тензии“.


Хан нема да се сретне со „За заедничка Македонија“, нема потврда ни за Иванов


Брисел, 20 март, 2017 - 13:51 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, нема да се сретне со претставниците на „За заедничка Македонија“, соопшти денеска портпаролката Маја Коцијанчич.

– Како што реков во петокот, комесарот Хан ќе се сретне со политичките претставници. Точно е дека имаше барање за средби и со други. Честопати кога патува во одредени земји, се обидуваме да се сретне со многу повеќе локални претставници, како што се тие од граѓанските организации, но комесарот овојпат само ќе се види со политичките претставници, бидејќи агендата не дозволува повеќе – рече Коцијанчич.

Точната агенда на Хан сè уште не е позната, а се очекува да биде прецизирана во текот на денот.

Како што дознава „Мета“, сè уште нема потврда дали Хан утре ќе има средба со претседателот Ѓорге Иванов.

Претставници од иницијативата „За заедничка Македонија“ вчера побараа средба со еврокомесарот Хан, кој утре доаѓа во Македонија, порачувајќи му дека „не треба и не може да игнорира 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат“.

– Бараме господинот Хан да се сретне со нас за да може да му ги претставиме нашите цели и барања кои се фиксни и непроменливи. Нивното игнорирање и игнорирањето на нашите барања може да создаде само дополнителни ризици. Ако ЕУ е за почитување на граѓанско општество, тогаш треба да покаже дека декларативните заложби не се само флоскули, туку треба да преземе конкретни дела, а за почеток може да прифатат средба со нас. Игнорирањето од страна на Хан ќе го сметаме за неискрен однос и за приказ на не добри цели и намери на ЕУ кон Република Македонија – рече Игор Дурловски, членот на иницијативата и директор на Македонската опера и балет (МОБ).


„За заедничка Македонија“ бара средба со еврокомесарот Хан


Скопје, 19 март, 2017 - 14:16 (META) 

Претставници од иницијативата „За заедничка Македонија“ бараат средба со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој во вторник доаѓа во Македонија.

Ова денеска го соопшти членот на иницијативата и директор на Македонската опера и балет (МОБ), Игор Дурловски, кој рече дека никој „не смее, не треба и не може да ги игнорира 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат“.

– Бараме господинот Хан да се сретне со нас за да може да му ги претставиме нашите цели и барања кои се фиксни и непроменливи. Нивното игнорирање и игнорирањето на нашите барања може да создаде само дополнителни ризици. Ако ЕУ е за почитување на граѓанско општество, тогаш треба да покаже дека декларативните заложби не се само флоскули, туку треба да преземе конкретни дела, а за почеток може да прифатат средба со нас. Игнорирањето од страна на Хан ќе го сметаме за неискрен однос и за приказ на не добри цели и намери на ЕУ кон Република Македонија – рече Дурловски.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во петокот изјави дека неговата партија ќе достави три барања до еврокомесарот, односно дека ќе бара од Хан да ја осуди „тиранската платформа“, да го испочитува правилото за коалицирање „победник со победник“ и да ги земе предвид протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“.


Повторно нападната новинарската екипа на ТВ24 на протестот „За заедничка Македонија“


Скопје, 14 март, 2017 - 23:15 (META) 

Екипата на „Телевизија 24“ вечерва повторно била нападната на протестот „За заедничка Македонија“. Како што соопштија од телевизијата, нивниот новинар и снимател биле туркани и влечени додека професионално си ја извршувале работата.

Новинарот Христијан Баневски, кој секојдневно ги следи протестите, вели дека режисерот Борис Дамовски, кој е еден од организаторите на протестот „За заедничка Македонија“, пред да почне туркањето саркастично му рекол да се тргне за повторно да не биде повреден.

– Дамовски само мене од сите новинари ми рече „Те молам, тргни се за повторно да не бидеш повреден“. Саркастичната порака се однесуваше за тоа што во петокот ми се случи, кога ме удрија со знаме – вели Баневски.

Новинарот на „Телевизија 24“ во петокот минатата недела, додека известувал од протестот, доби два удари во глава со стап од знаме. Тогаш еден од организаторите на протестот, Богдан Илевски, познат како Бетмен Велит, изјави дека веројатно лицето не знаејќи како се вее знаме, го удрил новинарот. Претходно вербално нападната беше и екипата на телевизија „Телма“, додека новинарот и снимателот на „А1он“ беа физички нападнати додека го следеа првиот протест на иницијативата „За заедничка Македонија“, по што со потрес на мозок завршија во Ургенстниот центар во Скопје.


„Цивил“: МВР да ги спречи нападите врз новинари, активисти и врз јавни личности


Скопје, 11 март, 2017 - 11:25 (META) 

„Цивил“ – Центар за слобода го осуди физичкиот напад врз новинарот на Телевизија 24 во текот на протестите вчеравечер.

„Ова не е изолиран инцидент и станува очигледно дека насилството е дел од имиџот на протестите од самиот почеток. Се тепаат новинари кои ја вршат својата работа, да ја информираат јавноста за настаните. Се напаѓаат активисти за човекови права и јавни личности. Тоа е неприфатливо и мора веднаш да престане! „Цивил“ – Центар за слобода го повторува својот повик до МВР, веднаш да преземе итни мерки да го спречи насилството врз медиумските работници и воопшто“, порачаа од „Цивил“

Невладината организација ги повика граѓаните кои трпат притисоци да учествуваат во какви било политички активности против својата волја, случајот да го пријават во „Цивил“ на monitor@civil.mk, на телефонскиот број 02 / 520 91 76 или на ФБ-профилот на организацијата.


Амбасада на САД: Да нема притисоци, закани и заплашувања на новинари


Скопје, 1 март, 2017 - 15:33 (META) 

Слободното и мирно изразување мислење е витален дел од секоја демократија, како што се и независните медиуми, ослободени од заплашување, одговараат од Амбасадата на САД на прашањето на „Мета“, „Како ги коментирате зачестените меѓуетнички инциденти, како и нападот на новинарската екипа на ’А1он’ за време на протестот на ’За заедничка Македонија?’“.

Од Амбасадата потсетуваат на вчерашната изјава на американскиот Стејт департмент во која се повикува на неодложно брзо формирање влада.

„Како што вчера рече американската влада во соопштението од Вашингтон: САД ги повикуваат македонските лидери да формираат нова влада без понатамошно одложување, на начин во согласност со Уставот и со аспирациите на Македонија за влез во Европската Унија и во НАТО. Формирањето нова влада која е посветена на владеењето на правото и на имплементирањето на потребните реформи, ќе помогне за ставање крај на политичката криза која сериозно ги попречува демократскиот и економскиот развој и евроатланската интеграција на земјата. САД ги повикуваат сите страни да го стават интересот на Македонија и на нејзините граѓани пред сè друго, да работат конструктивно и за целосно спроведување на нивните обврски, преземени со Договорот од Пржино“, потсетуваат од Амбасадата на САД во Македонија.