!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Најмногу снег во Лазарополе и Маврово


Скопје, 10 декември, 2017 - 10:28 (META) 

Врнежите од снег ноќеска во некои делови од земјава оставија снежна постилка утрово, соопшти Управата за хидрометеролошки работи (УХМР).

Висината на снежната покривка изнесуваше 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе.

Изутринава снег со послаб интензитет паѓаше во Пожаране над Полошката котлина.


Сончево време со мала до умерена облачност и слаб ветер на југоистокот


Скопје, 10 декември, 2017 - 9:56 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, откако ноќеска падна снег во голем број населени места, како и првиот снег во Скопје. Утринава имаше услови за провејување на слаб снег во западните и северозападните делови од земјата.

Преку денот облачноста ќе се намалува и сончево ќе биде особено на југоистокот, каде исто така повремено ќе дува засилен северозападен ветер.

Утринската температура се движеше од -2 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 3 и 10 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, а дневната температура ќе се искачи најмногу до 6 Целзиусови степени.

Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови ќе има од среда кон четврток. Ново наоблачување со изгледи за поинтензивни врнежи се очекуваат за време на следниот викенд.


Утре наутро на западот и североистокот слаб снег, преку денот претежно сончево


Скопје, 9 декември, 2017 - 19:16 (META) 

Утре наутро во западните и североисточните делови на Македонија ќе има услови за провејување на слаб снег. Од пладне времето ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Повремено засилен засилен ветер ќе дува на југоистокот, кој ќе доживува засилувања во одредени периоди.

Максималните дневни температури ќе се движат од 3 Целзиусови степени на крајниот исток на Македонија, преку 4 степени во Тиквешијата, а во Пелагонија и во Скопје живата во термометрите е се искачи најмногу до 6 степени. Максимумот ќе биде на југоистокот на земјата, со 10 степени.

Од почетокот на наредната недела ќе преовладува променливо облачно и не многу студено време и ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови се очекува од среда кон четврток.


Променливо облачно со врнежи од дожд попладне и вечерва


Скопје, 9 декември, 2017 - 10:04 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови од земјава, а кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират. Пообилни врнежи ќе има во западните делови на земјава, каде се очекува да наврнат повеќе од 25 литри воден талог на еден квадратен меатр. Ќе дува засилен јужен ветер.

Утринската температура се движеше од минус 3 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 7 до 14 степени.

Во Скопје ќе преовладува облачно време, кон крајот на денот ќе има услови за врнежи од дожд, а во текот на ноќта можно е врнежите да преминуваат во снег. Ќе дува умрен до засилен ветер од југоисточен првец. Утринската температура се спушти до минус 2 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 13 степени.

Утре претпладне во западните и во северните делови ќе има повремени врнежи од снег, а границата на снежната покривка се очекува да се спушти и до 500 метри надморска висина. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а помала снежна покривка може да се формира на некои повисоки места.

Во почетокот на наредната седница ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен јужен ветер.


Облачно со повремени сончеви периоди


Скопје, 6 декември, 2017 - 9:38 (META) 

Времето денеска ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и со слаб до умерен северозападен ветер. На југоисток ветерот краткотрајно ќе засилува.

Минималната температура ќе се движи од минус 6 до 1 Целзиусов степен, а дневната од 4 до 12 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината претпладне ќе биде со мала до умерена облачност, а попладне претежно сончево. Дневната температура ќе се искачи до 9 Целзиусови степени.

До петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринската температура во поголемиот дел од земјата ќе се спушти под нулата, а дневната ќе биде во благ пораст.

В сабота облачноста ќе се зголеми, а на запад ќе почнат врнежи од дожд. Во текот на ноќта од сабота кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјата. В недела, претежно во западните и источните делови, ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките места врнежите ќе бидат од снег.


Сончево и студено со умерен до засилен северен ветер


Скопје, 5 декември, 2017 - 9:27 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и студено. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено долж Повардарието и на исток.

Температурата ќе се движи од нула до 8 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и студено. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Дневната температурата ќе достигне 5 Целзиусови степени.


Висок водостој на сите реки, дожд и ноќеска и утре


Скопје, 1 декември, 2017 - 19:41 (META) 

Висок е водостојот на сите реки во земјава, а релативно висок водостој имаат реките Вардар, Треска, Радика, Сатеска и Лепенец, покажуваат последните мерења на УХМР.

Според ЕЛЕМ, акумулациите имаат доволно простор да го примат водениот бран, што позитивно ќе влијае на намалувањето на водостојот на одредени места.

Вечерва се очекува да продолажат врнежите, кои ќе бидат почести на запад, додека во текот на ноќта ќе се прошират и во источните делови од земјата. Утре врнежите ќе бидат поинтензивни на крајниот запад и исток, каде на некои места ќе падне дожд до 25 литри на квадратен метар и понекаде ќе бидат проследени со грмежи. Преку денот врнежите ќе намалуваат.

Во ноќта кон недела и в недела претпладне ќе има врнежи кои ќе се поинтензивни на западот. Од понеделник ќе преовладува посвежо време со северен ветер, а на планините краткотрајно ќе има провејување на слаб снег.


Облачно со врнежи од дожд


Скопје, 1 декември, 2017 - 9:36 (META) 

Времето денеска ќе биде облачно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд, кои ќе бидат најобилни во западните и во источните делови од земјава, каде локално се очекува да наврнат повеќе од 50 литри на еден метар квадратен.

Во текот на денот ќе дува слаб ветер од северен правец, а во јужните делови повремено засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се движи од 7 до 14 Целзиусови степени, а максималната од 9 до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината ќе биде облачно со обилни врнежи од дожд и со умерен до засилен југоисточен ветер. Температурата ќе биде од 8 до 10 Целзиусови степени.

В сабота и в недела врнежите ќе бидат полокализирани, но ќе има услови да бидат и поројни. Врнежи од снег ќе има само на највисоките планини во северозападните делови. Од понеделник ќе дува северен ветер, а температурата ќе биде во опаѓање.


Облачен и врнежлив ден


Скопје, 30 ноември, 2017 - 9:53 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно облачно, а во западните делови од земјава ќе биде врнежливо. Во текот на денот ќе дува засилен јужен ветер. Температурата ќе се движи од 5 до 16 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината ќе биде облачно, со врнежи од дожд, со температурата до 12 Целзиусови степени.

Нов влажен и релативно топол бран со обилни врнежи од дожд ќе има до сабота. В петок обилни врнежи се очекуваат на повеќе места, а в сабота во источните делови од земјава, каде ќе има услови за појава на грмежи. Снег ќе има само на високите планини. Од целиот влажен бран се очекува на повеќе места да наврнат повеќе од 50 литри на еден квадратен метар, а во крајните западни делови локално и до 100 литри на еден квадратен метар.


Сончево и студено со умерен јужен ветер


Скопје, 29 ноември, 2017 - 9:31 (META) 

Времето во Македонија претпладнево ќе биде сончево, а попладне од запад облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Температурата ќе се движи од 4 до 10 Целзиусови степени.

Во Скопје претпладнево ќе биде сончево, а попладне од запад облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Температурата ќе достигне до 7 Целзиусови степени.