Бугарскиот разузнавач што „го врбувал“ Љубчо Георгиевски, доби 15 години затвор


Софија, 23 јануари, 2018 - 17:47 (META) 

Затворска казна од 15 години и конфискација на имотот е денешната пресуда за поранешниот шеф на бугарската разузнавачка служба, генерал Кирчо Киров, јави бугарскиот „Де Факто“.
Киров го привлече вниманието на македонската јавност во 2015 година со тврдењето дека бугарската разузнавачка служба врбувала многу видни имиња во ВМРО-ДПМНЕ, вклучително и нејзиниот прв претседател, Љубчо Георгиевски.

Тој е осуден за злоупотреба на 5 милиони лева (2,55 милиони евра) од парите за разузнавачка дејност до 1999 година. Софискиот Воен суд за соучесништво го осуди и Димитар Лидарев, полковник во резерва и поранешен функционер во Националната разузнавачка служба. Тој доби три годишна затворска казна и потоа пет години условно. Според пресудата, по налог на Киров, Лидарев подготвувал фалсфикат-документи за подигање пари и потоа ги подигал парите од благајната.

Многу детали за процесот се засега непознати и имаат статус на тајна. Процесот е почнат минатата година, кратко откако Воениот апелациски суд го врати на повторно судење првиот случај против Киров, во којшто тој исто така беше осуден. Повтореното судење заврши вчера, при што Киров исто така доби 15 години затвор, а беше наложено и конфискација на половина од неговиот имот. Во тој случај, Киров се товареше дека од 2007 до 2011 година проневерил долари и евра во вкупна вредност од 5,1 милиони лева.

Против Киров се води уште еден случај, за издавање државна тајна во 2014 година, кога во телевизиско интервју ги изнел деталите за спасување на бугарски возач од смртна казна во Иран.

Киров, кој е разрешен од функцијата во 2012 година, по девет години минати на тоа место, најави дека ќе ги обжали двете пресуди во Воениот апелациски суд.

Тој го привлече вниманието на јавноста во Македонија во 2015 година, со емисијата „Слободна зона“ со водителот Георги Коритаров, кога кажа дека имал активна улога во разбивање на СФРЈ, дека бугарското разузнавање врбувало членови и функционери на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои бил и првиот претседател на партијата, Љубчо Георгиевски.


Обвинетите во „Ќелија“ што ја признаа вината, осудени на вкупно 32 години затвор


Скопје, 25 март, 2016 - 13:11 (META) 

Шестмина обвинети во случајот „Ќелија“ се осудени на вкупно 32 години и 6 месеци затвор, откако ја признаа вината за кривичното дело учество во странска војска, полиција, паравоена или параполициска формација, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1.

„Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција до Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1, достави предлог-спогодби за шест лица опфатени со обвинителниот акт за случајот познат како „Ќелија“, осомничени за кривичното дело учество во странска војска, полиција, паравоена или параполициска формација од член 322-а од Кривичниот закон. Откако на седницата одржана на 11 март 2016 година осомничените со наведениот обвинителен акт изразија подготвеност да ја признаат вината и да се спогодат со Обвинителството и побараа дополнително време за да ги разгледаат доказите во предметот, што им беше овозможено од Советот за оценка на обвинителен акт, до судот, денеска, беа доставени предлог-спогодбите меѓу обвинителот и осомничените, за кои на јавна седница на советот осомничените се произнесоа дека доброволно, свесни за правните последици и неприсилени од никого, ги признаваат делата што им се ставаат на товар, за што судот донесе пресуда врз основа на предлог-спогодбата“, стои во соопштението на судот.

Највисока казна од седум години затвор судот му одреди на оџата Реџеп Мемиши. Еден од обвинетите што ја признаа вината, доби пет и пол години затвор, додека другите четворица добија затворски казни од пет години секој.

Советот за оцена на обвинителниот акт на судот денеска расправа за обвинението и за приговорите на адвокатите на другите петмина обвинети што не ја признаваат вината за истото кривично дело, односно дека индоктринирале и регрутирале македонски државјани за учество во борбите во воените жаришта на Блискиот Исток.

Акцијата „Ќелија“ беше спроведена од Министерството за внатрешни работи во август минатата година.


Продолжува јавната седница за оценување на обвинителниот акт за случајот „Ќелија“


Скопје, 25 март, 2016 - 10:48 (META) 

Денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува јавната седница за оценување на обвинителниот акт за случајот „Ќелија“.

На првата јавна седница, шест од вкупно 11 осомничени рекоа дека се чувствуваат виновни и побараа во спогодба со јавниот обвинител да им биде определена казната.

Судот му даде рок од две недели на Обвинителството за гонење на организиран криминал да постигне спогодба за признавање на вината со осомничените.

Лицата се обвинети по три основи: за регрутирање лица во странски војски или паравоени формации, за собирање финансиски средства и материјална помош за поддршка на лицата што ќе се приклучат во странска војска или паравоена формација, обезбедување на нивното патување, обука и учество во странската војска и за учество во странска војска.


Шестмина обвинети во случајот „Ќелија“ ја признаа вината


Скопје, 11 март, 2016 - 12:53 (META) 

На денешната јавна седница за оцена на обвинителниот акт за случајот „Ќелија“, шестмина од вкупно 11 обвинети кои се товарат дека врбувале и индоктринирале македонски државјани за учество во паравоените структури на Исламска држава, ја признаа вината.

Првоосомничениот, оџата Реџеп Мемиши, потоа Фазли Суља, Мухамед Шеху, Сејфула Едемовски, Ахмет Дарлишта и Ресуљ Саити, како што пренесува „Академик.мк“, се изјасниле дека се чуствуваат виновни и бараат во спогодна со Обвинителството да им биде определена казната.

Судот ги упатил обвинетите во рок од 15 дена да постигнат спогодба со Обвинителството за организиран криминал и за корупција.

Другите петмина обвинети, пред Судскиот совет за оцена на обвинителниот акт рекоа дека не се чуствуваат виновни, меѓу нив и Стефан Стефановски, кој посочил дека тој е медицинско лице и дека во текот на своето образование бил учен дека секому треба да му се помогне без разлика на неговата верска и национална определба.

Според обвинителниот акт, 11 осомничени се товарат за кривичното дело учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации, според членот 322а од Кривичниот закон.

Акцијата „Ќелија“ беше спроведена од Министерството за внатрешни работи во август минатата година.