!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Просечната нето-плата во април изнесувала 22.672 денари


Скопје, 23 јуни, 2017 - 11:25 (META) 

Просечната месечна нето-плата по вработен во април изнесува 22.672 денари и во однос на истиот месец лани бечежи зголемување од 1,4 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Ваквото зголемување е резултат, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна нето-плата исплатена во секторите информации и комуникации (22,4 проценти), рударство и вадење камен (14,7 проценти) и трговија на големо и трговија на мало, поправка на моторни возила и мотоцикли (6,1 отсто).

Просечната месечна бруто-плата по вработен во април 2017 година изнесува 33.296 денари. Во април, 0,9 проценти од вработените не зеле плата.


Министерство за култура: Во времето на ВМРО-ДПМНЕ трипати се зголемил бројот на вработени


Скопје, 17 јуни, 2017 - 22:00 (META) 

Пред доаѓањето на ВМРО-ДПМНЕ на власт, во Министерството за култура биле вработени 51 лице, а во моментов се вработени дури 159 административни службеници, соопштија од Министерството за култура.

Притоа, оттаму ги отфрлуваат обвинувањата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека новиот министер за култура, Роберт Алаѓозовски, избркал тројца од вработените во министерството.

„Не се работи за административни службеници во редовен работен однос туку за лица што биле ангажирани со договор на дело како надворешни соработници. Тројцата службеници на кои им биле прекинати договорите биле ангажирани во одделенија во кои веќе има доволен број редовно вработени административни службеници“, соопштуваат од министерството.


Просечната нето-плата во март изнесувала 22.445 денари


Скопје, 22 мај, 2017 - 13:42 (META) 

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017 изнесувала 22.445 денари, а бруто-платата изнесувала 32.999 денари објави Државниот завод за статистика.

Просечната плата во март била повисока за 1,8 проценти во однос на истиот месец лани.

Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите финансиски дејности и дејности на осигурување (7,5 проценти), рударство и вадење на камен (7,2 проценти) и уметност, забава и рекреација (6,7 проценти).

Во март 2017 година, 1,3 отсто од вработените во Македонија не примиле плата.


Заев – Жбогар: Избран е новиот собраниски претседател, треба да се избере и новата влада


Скопје, 2 мај, 2017 - 19:00 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево се сретнал со евроамбасадорот Самуел Жбогар, информираат од партијата.

Во соопштението се вели дека двајцата соговорници констатирале дека е заокружено формирањето на парламентот со изборот на новиот собраниски претседател и дека демократскиот процес мора да продолжи со формирање на новата реформска влада.

Иако програмата на новата влада е позната за целата домашна и меѓународна јавност, Заев изјавил дека е подготвен да ја реафирмира пред граѓаните и претседателот Ѓорге Иванов, со што, како што велат од СДСМ, ќе бидат разбиени сите неразумни аргументи со кои претседателот го условува мандатот, за заштита на интересите на Никола Груевски.

На средбата било осудено крвавото насилство во параламентот, кога беа повредени пратеници, новинари и вработени и е оценето дека е неопходно да се овозможи мирен трансфер на власта.


Вработените во Собранието дошле на работа, седница денеска нема да има


Скопје, 28 април, 2017 - 11:16 (META) 

Сите вработени во Собранието се на работа, изјави за „Мета“, советникот за односи со јавноста во Собранието, Тодор Пендаров.

Од Собранието информираа дека по вчерашните случувања во зградата, причинета е материјална штета. Дел од работните простории, прес-центарот, како и салата „Македонија“ се надвор од употреба.

„Во согласност со законската регулатива, надлежните институции преземаат чекори за ставање во функција на истите и за утврдување на штетата. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието. Со оглед на тоа, денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието закажано за 11 часот, нема да се одржи и за продолжението дополнително ќе бидете известени“, информираат од Собранието.

Утринава околу зградата на Собранието е мирно, а ја обезбедуваат десетина полицајци. Пред зградата се собрани десетина граѓани и има поставено четири шатори.

Синоќа во Собранието се одвиваше вистинска драма кога по избирањето на Талат Џафери за претседател на законодавниот дом, граѓаните од т.н. иницијатива „За заедничка Македонија“ насилно влегоа во зградата и повредија пратеници и новинари.

Специјални полициски единици со употреба на шок-бомби и на други средства за растерување толпа го испразнија Собранието по полноќ и ги евакуираа пратениците и новинарските екипи.


ССНМ: Правосудните и истражните органи да ги испитаат случувањата во МПМ


Скопје, 20 април, 2017 - 19:06 (META) 

Шпекулациите за стечај на „Медиа принт Македонија“ (МПМ), проследени со конкурси за вработување на новинари во фирма со слично име во сопственост на еден од директорите на МПМ, се последниот чин од драматичното пропаѓање на оваа медимска куќа, која уште еднаш потврди дека нема чесни намери кон своите вработени, велат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

Оттаму велат дека доказ за тоа се промените што се случуваат тајно, без информирање на Синдикатот и тоа што бројот на работните позиции, според огласот, е драматично помал од актуелниот бројот на вработени во МПМ.

„Во клучни моменти во кои се решава судбината на вработените, тие се ставени пред избор ’земи или остави’, додека сопствениците се зафатени или се на пат. Условите за вработување се на определено време, со што новите работници ќе бидат лесно уценувани со губење на работата доколку на каков и да е начин бидат оценети како неподобни“, стои во соопштението на Синдикатот.

Од ССНМ ги повикуваат институциите, пред сè Министерството за труд и социјална политика, но и правосудните и истражните органи да се „позанимаваат со случајот во кој е очигледно дека законските прописи се користат на начин на кој единствени губитници од лошото менаџирање ќе бидат тие што се и најмалку одговорни – вработените“.

„На колегите од ’Медиа принт Македонија’, ССНМ јавно им порачува да не потпишуваат однапред никакви спогодбени откази затоа што така ќе ги загубат можностите да ги наплатат своите побарувања (неисплатените плати), како и поддршката што им следува од Агенцијата за вработување во случај на стечај“, нагласуваат од Синдикатот.


„Леар“: Фабриката ќе биде затворена сè додека не се реши случајот со труењето


Тетово, 31 март, 2017 - 15:30 (META) 

Во писменото соопштение на фабриката „Леар“, каде што синоќа беа затруени околу 200 луѓе, се вели дека фабриката ќе биде затворена сè додека не се реши случајот и додека не се осигурат дека нема да се повтори.

„За компанијата „Леар“ ништо не е поважно од здравјето и од благосостојбата на вработените. Ние имаме одлични услови за здравје и за безбедност во нашите фабрики. Внимателно ги следиме инструкциите на локалните здравствени власти за да го истражиме овој изолиран инцидент“, велат оттаму.

Во Клиничката болница во Тетово во моментов на лекување е задржано едно лице од вкупно 183 работници, информираше директорот, Флорим Бесими.

 


Околу 220 вработени во фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово биле затруени од храна


Тетово, 31 март, 2017 - 10:10 (META) 

Околу 220 вработени во фабриката „Леар“, која се наоѓа во технолошко-индустриската развојна зона во Тетово, ноќеска биле затруени, најверојатно со храна, информираат извори од Клиничкиот центар во Тетово.

Според првичните информации, тие вечерале околу еден часот по полноќ и неколку часа по вечерата, почувствувале стомачни тегоби, по што добиле дијареа.

Околу четири часот по полноќ, вработените со возила на итна медицинска помош биле пренесени во тетовската Клиничка болница, а дел од нив биле препратени во гостиварската болница.

Во Клиничкиот центар во Тетово, од околу 200 луѓе кои се примени утринава, само двајца се задржани на лекување, а другите се пуштени дома. Во болницата во Гостивар, од 30 примени пациенти, седуммина се задржани на лекување.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема кредибилитет да зборува за болницата „8 Септември“


Скопје, 30 март, 2017 - 17:00 (META) 

„СДСМ нема кредибилитет да зборува за болницата „8 Септември“, старата воена болница, која СДСМ ја остави на забот на времето, без ниту еден нов апарат, без ниту една закована шајка за реконструкција на болницата, без ниту еден доктор на едукација или воведена нова метода во болницата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ.

Од партијата велат дека оваа болница прерасна во градска општа болница, столб на секундардната здравствена заштита во градот Скопје и во околината, во која само во изминатите неколку години е инвестирано како никогаш претходно.

„Болницата почнала да работи со 374 лица, а сега во неа работат повеќе од 800 лица. Инвестирани се повеќе од 13 милиони евра во опрема и во реконструкција на оваа установа, при што само за нова најсовремена медицинска опрема се инвестирани преку 10 милиони евра, со што сите оддели во болницата се опремени со најсовремени дијагностички, операциони и интервентни апарати“, се додава во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.


Просечната нето-плата во јануари изнесувала 22.750 денари


Скопје, 24 март, 2017 - 13:27 (META) 

Просечната месечна нето-плата во јануари годинава изнесувала 22.750 денари, а бруто-платата 33.441 денари, објави Државниот завод за статистика.

Нето-платата во јануари е зголемена за 2,2 проценти во однос на истиот месец лани.

Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите информации и комуникации (9,4 проценти), јавна управа и одбрана, задолжително социјално осигурување (4,6 проценти) и рударство и вадење камен (4,2 проценти).

Во јануари, еден процент од вработените во Македонија не примиле плата.