!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Забавена е доставата на нафта во земјава, можно е поскапување


Скопје, 7 февруари, 2017 - 15:03 (META) 

Девет камиони што превезуваат нафта и нафтени деривати и беа заглавени на граничниот премин Евзони поради штрајкот на грчките земјоделци, се пуштени да влезат во земјава, вели за „Мета“, Билјана Муратовска од Здружението на превозници „Макам-транс“.

– Вчера, со посредство на Канцеларијата за врски на Грција во Скопје, девет камиони ја поминаа границата, а шест останаа да чекаат. Ги пропуштија само оние кои се сметаат за опасни. Засега нема најава кога ќе бидат пуштени другите што останаа – вели Муратовска.

Таа објаснува дека доставата на нафта во земјава не е редовна како претходно, а компаниите се снаоѓаат од каде ќе ја купат и ќе ја донесат во земјава. Можно е, според Муратовска, цената на нафтата да се зголеми поради зголемување на трошоците и користењето на алтернативни патишта за да се донесе.

– Компаниите бараат алтернатива од каде ќе ја купат. Од Грција им беше најблиску и си ги знаеја доставувачите, а сега бараат начини тоа да биде преку Бугарија, што ги чини поскапо – вели Муратовска.

Министерот за економија, Дритон Кучи, на денешната прес-конференција изјави дека контактираат со грчките органи за да се надмине проблемот, бидејќи ја загрозува економската ситуација во земјава.

– Блокадата е внатрешен проблем на Грција и се надевам дека што поскоро ќе се реши. Како надлежен орган, правиме напори да им олесниме на сите што патуваат кон Грција, а не само на транспортерите –  изјави Кучи.

Тој додаде дека Министерството за економија ќе спречи да дојде до каква било нафтена криза.

– Вчера од секторот за енергетика ми укажаа дека веќе треба да се справиме со можната нафтена криза и затоа од денеска ќе ги интензивираме состаноците за надминување на проблемот – рече Кучи.

Камионите што превезуваат нафта и нафтени деривати се најзагрозени помеѓу превозниците кои се заглавени на грчко-македонската граница, бидејќи превозниците на друг вид стока се пренасочуваат кон граничниот премин Дојрани.

Поради блокадата на Евзони, железничкиот превоз e оптоварен и капацитетите на возовите се целосно исполнети.


Четири нови електрични локомотиви за обнова на возниот парк


Скопје, 10 јануари, 2017 - 14:22 (META) 

МЖ „Транспорт“ и кинеската компанија „ЦРРЦ Џуџоу“ потпишаа договор за набавка на четири нови електрични локомотиви за обнова на возниот парк. Инвестицијата од осум милиони евра е обезбедена од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

– Набавката на четирите нови електрични локомотиви практично значи обнова на возниот парк по 40 години и доближување до европските и до светските стандарди. Ќе се обезбеди поголема безбедност и сигурност во железничкиот сообраќај, поголем број патници, поголема брзина, енергетска заштеда, заштита на животната средина, ефикасно работење и поквалитетни услуги – истакна генералниот директор на МЖ „Транспорт“, Никола Костов, по потпишувањето на договорот.

Набавката на електричните локомотиви е втор проект за обнова на возниот парк, по набавката на шест нови возови.


Судир на возови во Италија, загинаа најмалку 12 лица


Бари, 12 јули, 2016 - 13:53 (META) 

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе десетици се повредени во директен судир на два воза на југот на Италија, објавија италијанските медиуми.

На местото на несреќата пристигнаа полицијата и брзата помош која им помага на повредените.

До несреќата дошло на пругата помеѓу градовите Руво ди Пуља и Корато, во близина на Бари, на крајбрежјето на Јадранско Море.

Сè уште не е објавено колку точно луѓе се повредени во несреќата, но регионалните возови кои сообраќаат на таа линија вообичаено се полни со луѓе во утринските часови.


Штрајкот на грчката железница продолжен до вторник


Вработените во грчката железница одлучија да го продолжат штрајкот и прекинот на работата до вторник. Гневни на одлуката да се продолжи со приватизацијата, вработените вчеравечер ненадејно ги откажаа сите возови низ Грција од денеска па сè до вторник.

Железницата неделава штрајкуваше од понеделник до четврток, па со продолжувањето на штрајкот Грција останува без возови вкупно девет дена во екот на летната сезона. Од понеделник до среда имаше постојани прекини на работата и беа одложени сите возови на релација Атина – Солун, додека вчера железницата имаше 24-часовен штрајк со што беше блокирана и работата на локалните возови низ атинските предградија.

Со ова се очекува дополнително да се парализира транспортот на граѓаните и на туристите на најчестата релација за патување. Во суштина, на патниците им останува опција да платат или 45 евра за автобуски билет или, пак, да ја пробаат среќата со авионските билети. Штрајковите дополнително создаваат уште поголеми финансиски штети за работењето на грчката државна компанија.

Вработените реагираат на одлуката да се приватизира целосно железницата, процес кој е неминовен поради лошата финансиска ситуација на железницата и притисоците од европските кредитори, кои веќе шест години инсистираат да се приватизира оваа државна компанија. Досега сите тендери за продажба на железницата пропаднаа.

Како што јави вчера „Мета“, сега се очекува исходот од последниот тендер кој се затвори во средата вечерта и на кој понуда до Фондот за приватизација поднесе само Италијанската државна железница. Фактот што на тендерот беа очекувани, а не се пријавија Руската и Француската државна железница, предизвика големо изненадување во Грција.


Се реактивира железничката линија Солун-Скопје


Атина, 31 мај, 2016 - 9:17 (META) 

Од денеска се враќа во функција железничката линија Солун-Скопје за патнички и товарни возови. Денес е предвидено од Солун да заминат два товарни возови, едниот од нив со товар на КОСКО кон централна Европа. Планот на грчката железница е до крајот на неделата сообраќајот целосно да се нормализира и да поминуваат седум од вообичаено деветте товарни возови кон Македонија и Србија.

Се очекува да почнат да се праќаат и сите грчки вагони кои беа заглавени од македонска страна. Грчката железница вчера заврши со контролата на пругата која беше блокирана над 70 дена од бегалците во бегалскиот камп кај Идомени, кои со блокадата бараа да се отвори границата за да може да заминат кон северна и западна Европа.

Со релокацијата на бегалците од Идомени во бегалските центри во Солун, која заврши минатиот четврток, линијата беше ослободена, но од грчката железница вршеа проверки со цел да се осигура дека нема некакви проблеми.

Грчката железница се соочи со голема загуба од оваа блокада. Финансиската штета е 2,75 милиони евра, сума која го надминува минатогодишниот профит на железницата од 2,5 милиони евра, а истовремено сериозно влијае на довербата која странските клиенти и компании имаат во способноста на „Треносе“ да врши константен и безбеден превоз на нивните стоки од солунското пристаниште до Европа.

Ова се очекува да се одрази негативно на процесот на приватизацијата на грчката железница, која и без овој проблем е заглавена во долгови.

Сепак, интерес за железницата во пакет со Солунското пристаниште изрази рускиот претседател Владимир Путин при посетата на Атина, а вчера според информациите имало и состанок меѓу претставници на руската железница со директорите на грчката железница.

Европската комисија притиска што побрзо да се заврши приватизацијата на грчката железница која се одолговлекува со години, иако во различни периоди има различен интерес за купување на железницата од странски конзорциуми.


Железничкиот сообраќај во Белгија сопрен поради штрајк


Брисел, 27 мај, 2016 - 13:05 (META) 

Штрајкот на вработените во белгиската Железница, парализираше голем дел од железничкиот сообраќај.

Во јужниот дел од земјата возовите денеска не сообраќаат, додека на северот и во Брисел услугата на превозот е ограничена.

Вработените протестираат поради можните измени во законските прописи за работно време, а синдикатите најавија официјален штрајк за во вторник.

Истовреме штрајкот на песроналот во затворите, кој трае еден месец, продолжува во повеќе затворски центри, иако владата и синдикатите велат дека се блиску до компромис.

 


Ќе се воведуваат нови возни линии на релација Скопје – Битола


Скопје, 13 мај, 2016 - 10:26 (META) 

Од „Македонски железници“ информираат дека од почетокот на јуни, на релацијата Скопје – Битола и обратно ќе сообраќаат седум линии.

Покрај постојните, ќе се воведат и нови возови, па така вкупно ќе има три патнички и четири експресни гарнитури, кои ќе сообраќаат на секои два до три часа.

Секој четврток, возовите бесплатно може да ги користат студентите, секој трет викенд во месецот е бесплатен за младите до 28 години, додека пензионерите бесплатно може да се возат секој втор викенд во месецот.


Железничката линија Скопје – Белград ќе биде во прекин до јуни


Скопје, 17 април, 2016 - 15:53 (META) 

Меѓународните возови на релација Скопје – Белград и обратно, од утре до 18 јуни нема да сообраќаат, соопшти „Македонски железници – Транспорт“.

Како што известуваат од компанијата, двомесечниот прекин на сообраќањето на возовите е поради извршување на градежни работи на пругата на територијата на Србија, на делницата Ниш – Прешево – државна граница на Република Македонија.


Вооружени агенти во цивил ќе патролираат во француските возови


Париз, 3 април, 2016 - 18:12 (META) 

Вооружени агенти во цивилна облека ќе патролираат во возовите во Франција, во рамките на безбедносните мерки воведени по терористичките напади во Париз од 13 ноември, минатата година, соопшти денеска директорот на француската железница, Гијом Пепи.

„Нашите агенти ќе патролираат во возовите во цивил, а ќе имаат и овластување да пукаат“, изјавил Пепи за француските медиуми.

Француската железница (СНЦФ) досега имаше на располагање агенти кои можеа да употребат оружје исклучиво во униформа, а со новиот закон за безбедност во сообраќајот, кој стапи на сила во средата, оваа недела, такво овластување сега ќе имаат и агентите во цивил.

Директорот на француската железница исто така потврдил дека обезбедување по примерот на она на аеродромите ќе патролира и во брзите возови „Талис“ кои ја поврзуваат Франција со Белгија, Германија и Холандија.


Грчката железница во минус поради бегалската криза


Атина, 28 март, 2016 - 11:32 (META) 

Бегалската криза ѝ задава голем финансиски удар на грчката железница. Веќе 10 дена железничката пруга кон Македонија не функционира, поради протестот на бегалците на пругата кај Идомени, поради што голем број комерцијални товарни возови чекаат и не можат да пренесат роба и стоки од Грција кон Европа.

Ваквиот застој создава огромна финансиска штета за железницата која секако се соочува со финансиски проблеми и голем долг, поради што е и во процес на продажба за приватизација, но и ѝ се заканува со губење на дел од клиентите кои почнуваат да бараат алтернативни начини за превоз на нивната стока за увоз и извоз преку Бугарија.

Според информациите, од македонска страна се заглавени 60-на вагони кои треба да стигнат во Грција, додека пак од грчка страна чекаат околу 200 вагони со крајна дестинација некоја од европските држави.

Грчкиот весник „Катимерини“ пренесува дека кинеската компанија „Цосцо“ (Cosco) веќе почнува да ги пренасочува возовите со роба преку Бугарија.

Големите клиенти на „Цосцо“ (Cosco), која стопанисува со пристаништето Пиреја и на грчката железница „Треинос“ (Trainose) како компаниите „Ха пе“(HP) и „Сони“ (Sony) остро реагираат на случувањата и се чини дека се на раб на трпението и спремни да се повлечат и да најдат друг начин за пренос на нивните производи кои сега од солунското и атинското пристаниште преку грчката железница се пренесуваат кон Европа.

Поврзувањето преку грчката железница важи за многу поевтино за овие компании од транспортот преку Бугарија.

Пренасочувањето на возовите наместо кон Македонија, кон Бугарија чини 5.000-10.000 евра повеќе по воз плус, а железницата мора да исплати и финансиска оштета на клиентите поради доцнењето од ден и половина.

Ова е вторпат како железницата е блокирана, по 25-дневните блокади од мигрантите на железничката линија во ноември, протести поради кои железницата изгуби 1,5 милиони евра.

Ваквите финансиски загуби само ја отежнуваат приватизацијата на компанијата, процес кој е заглавен повеќе од две години без да има изгледи дека набрзо ќе може да се заврши.