!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски не е способен да организира миење на службено возило на МВР


Скопје, 11 јуни, 2017 - 11:01 (META) 

„Оливер Спасовски го надмина и својот шеф Зоран Заев и пред цела јавност покажа дека не е способен да организира миење на службено возило на МВР, со кое се возат највисоки странски делегации. Затоа наместо настапи на кои ќе промовира некоја реформа или успешна акција, Спасовски излегува со манипулации“, се вели во утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „приоритет за ВМРО-ДПМНЕ е подобрување на стандардот на граѓаните, а за СДС да дефокусира од ветувањата што ги даде.“

„Колкава е штетата од неодговорноста на СДС може само да се претпостави, како што може да се претпостават и мотивите на Спасовски и на Заев да не го одржуваат возилото во кое се превезуваат странски делегации“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Запленети 7 килограми хероин на граничниот премин Богородица


Гевгелија, 18 април, 2017 - 11:44 (META) 

Царинските инспектори од одделението за оперативни работи за време на велигденските празници на граничниот премин Богородица заплениле 7 килограми хероин, соопштија денеска од Царинската управа.

Како што информираат оттаму, дрогата е запленета во саботата, а била сокриена во возило што го управувал државјанин на Србија, кој бил пријавен за влез во земјава.

„При контрола на возилото во два акумулатори, од кои едниот бил сместен под хаубата, а другиот во багажниот простор, царинските службеници пронајдоа вкупно 14 пакувања облепени со леплива лента, наполнети со кафеава прашкаста материја, за која по извршеното тестирање на тестер за дрога е утврдено дека се работи за хероин со вкупна тежина од 6,9 килограми“, стои во соопштението на Царината.

Оттаму информираат дека осомничениот го набавил хероинот во Истанбул и требало да го пренесе до Нови Пазар во Србија.

Против него Царинската управа до надлежното јавно обвинителство во Велес поднело кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и прекурсори.


Седум повредени откако возило влета во продавница во Скопје


Скопје, 16 април, 2017 - 13:12 (META) 

Еден пешак и уште шест лица вработени во продавница се повредени вчера откако возило влетало во продавницата, на булеварот Македонско-косовска бригада во Скопје.

Како што информира МВР во дневниот билтен, настанот се случил вчера изутрина, во 7.40 часот, кога Ќ.О. (42) од Скопје управувајќи возило „опел астра“ со скопски регистерски таблици изгубил контрола над возилото и удрил во пешакот Х.Р. (29) од Скопје.

– По ударот во пешакот, возачот продолжил со движење на возилото и со предниот дел удрил во влезната врата од продавница, по што продолжил да се движи во просторијата и удрил во една од касите за наплата, во метални рафтови и во колички за пазарење, при што дошло до разнесување на предмети и стакло и дел од истите удриле во некои од вработените. Во незгодата, тешки телесни повреди добил пешакот, кој бил пренесен во ГОБ „Св.Наум Охридски“, каде му била укажана лекарска помош и бил задржан на лекување – наведуваат од МВР.

По незгодата лекарска помош побарале и вработените од продавницата, Ш.Ф. (25), А.С. (20), А.М. (22), С.О. (19), Ш.Х. (25) и С.Ј. (19), кои со возило на итна помош биле пренесени во ГОБ „8 Септември“, каде им биле констатирани телесни повреди, а по укажаната помош биле пуштени на домашно лекување.

Екипа од СВР-Скопје извршила увид и се работи на целосно расчистување на случајот.


Надлежната комисија не нашла пропусти во случајот со починатите во брзата помош


Скопје, 30 март, 2017 - 19:23 (META) 

Комисијата за стручен надзор на Министерството за здравство тврди дека немало лекариски пропусти во лекувањето и при транспортот на двајцата пациенти од Крива Паланка, кои, кон средината на овој месец, починаа во возило на брза помош на кое му откажаа сопирачките, пренесува „Телма“. Комисијата беше формирана од Министерството за здравство за да го испита случајот.

Комисијата, повикувајќи се на документацијата што ја добиле, тврди дека по дефектот на возилото на брзата помош, екипа на брза помош од Скопје пристигнала по само 14 минути, откако била повикана, а не по половина часа, како што тврдело семејството на еден од починатите пациенти.

Стручниот надзор, според комисијата, покажал и дека случајот бил навреме пријавен во полиција.

„Известени се и МВР и Центарот за управување со кризи и нивното мислење било дека штом има лекар кој констатирал смрт, нема потреба од нивен увид и од увид на обвинителството – изјавил претседателот на комисијата, д-р Слободан Ристовски.

Комисијата не гледа пропуст ниту во тоа што двајцата тешко болни пациенти биле превезувани во едно амбулатно возило.

Од надлежното јавно обвинителство сè уште нема информација дали ја добило документацијата од МВР и дали ќе отвори постапка за случајот.


Откриени 20 килограми марихуана на граничниот премин Блаце


Скопје, 22 март, 2017 - 16:43 (META) 

Царинските инспектори во соработка со Министерството за внатрешни работи вчера на граничниот премин Блаце, пронашле и заплениле 20 килограми марихуана, сокриена во возило што го управувал македонски државјанин.

Како што соопшти денеска Царинската управа, возилото вчера околу 10.30 часот се пријавило за влез во земјава.

„При прегледот на возилото, во задните врати на комбито помеѓу лимот и тапацирот, поточно во левата и во десната задна врата и во внатрешноста на моторот биле пронајдени 42 пакувања, со вкупна тежина од околу 20 килограми. Сите пакувања биле наполнети со растителна материја, а при нејзиното тестирање со тестер за дрога добиени се индикации дека се работи за марихуана. Сите подготвени документи, дрогата и лицето се предадени на службени лица од Министерството на внатрешни работи за понатамошна постапка“, стои во соопштението на Царинската управа.


Демолиран автомобилот на судијка од Основниот суд во Охрид


Охрид, 6 март, 2017 - 16:23 (META) 

Непознати сторители синоќа оштетиле возило во сопственост на судијката Билјана Белеска-Пројкоска, вработена во охридскиот Основен суд, која работи на предмети од областа на кривичното право.

Настанот, кој се случил на улицата АСНОМ во Охрид, во близина на домот на судијката, бил пријавен во СВР Охрид.

– Искршени се стаклата од возилото. Се работи на откривање на сторителите и на расчистување на настанот – информираат од СВР Охрид.

Сторителите ги искршиле двете ветробрански и двете стакла од совозачката страна. На возилото немало оставено никаква порака.


Полицијата пронашла 15 мигранти кои нелегално биле превезувани


Гевгелија, 26 февруари, 2017 - 13:20 (META) 

Полициски службеници, на автопатот Гевгелија – Скопје, во близина на местото Авлак, забележале возило „крајслер“ со повеќе лица, кое со голема брзина се упатило кон Скопје.

Од страна на полициските службеници во близина на Удово возилото било сопрено, а возачот избегал.

При преглед на возилото, утврдено е дека регистарските ознаки се од друго возило, кои на 31 јануари биле пријавени за украдени.

Во возилото биле затекнати 15 лица – мигранти, од кои седум лица (и едно дете) од Ирак, пет лица (и едно дете) од Сирија и едно лице од Пакистан.

Лицата биле приведени во полициската станица на граничниот премин Богородица, каде што полициски службеник извршил разговор.


Откриени шест мигранти по сообраќајка во Струмица, обвинителството отвори истрага


Струмица, 21 февруари, 2017 - 13:04 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција истражува случај на шверц на мигранти, што бил откриен вчера, по сообраќајна несреќа што се случила во Струмица.

Како што информираат од обвинителството, македонски државјанин, управувајќи патничко возило, изгубил контрола и удрил во столб од уличното осветлување во Струмица. При вршење на увидот од страна на надлежните, во возилото биле затекнати шест мигранти.

„Утврдено е сторено кривично дело криумчарење мигранти, за кое Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поведе постапка. Во тек е преземање на активности за утврдување на фактите во предметот, меѓу кои и распит на мигрантите – учесници во сообраќајна незгода“, стои во соопштението од обвинителството.


Претепан полицаец на должност во полициската станица во Струга


Струга, 15 декември, 2016 - 14:48 (META) 

Стружанецот И.М.(27), доцна синоќа, во кругот на полициската станица во Струга, физички нападнал полициски службеник кој бил на работното место обезбедување на полициската станица.

– Во 21.55 часот, во кругот на полициската станица влегло возило „ауди“ со струшки регистарски ознаки, управувано од страна на лицето Ж.П. од Струга. Во тој момент полицискиот службеник се упатил кон возилото за да праша со која намера го паркирал во кругот на станицата. Притоа, од совозачкото место излегол И.М. и без никаква причина упатил закани и физички го нападнал полицискиот службеник, удирајќи го со тупаници и со клоци во пределот на главата и по телото. Од страна на полициски службеници биле употребени средства за присилба, при што истиот е лишен од слобода и задржан во СВР Охрид – информираат од МВР.

Против И.М. ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.


Амбасадата на САД без телефонски линии – пријавено возило позитивно на експлозив


Скопје, 6 декември, 2016 - 2:40 (META) 

Американската амбасада во Македонија синоќа преку социјалните мрежи соопшти дека телефонските линии ѝ се надвор од употреба и во итни случаи, граѓаните на САД во Македонија да го контактираат американскиот Стејт департмент.

„Телефонските линии на амбасадата во моментот не се оперативни. Доколку ви е итно и имате потреба од помош, контактирајте го оперативниот центар на американскиот Стејт департмент на +1-202-647-1512“, стои во твитот на официјалниот профил на Амбасадата на САД.

Објавата доаѓа неколку часа откако од амбасадата, како што јавуваат медиумите, вчера околу 18 часот во МВР пријавиле сомнително возило пикап, марка „застава“, оставено пред влезот на амбасадата на САД во Скопје.

Како што јавува „Телма“, безбедносните служби на амбасадата со посебна опрема го провериле возилото, при што утврдиле дека истото е позитивно за траги од експлозив.

Припадници на единицата за антитероризам при МВР веднаш излегле на терен и направиле проверка на возилото, но во него не е пронајден експлозив. По претресот, возилото е одземено и однесено на понатамошно тестирање.

Засега не се откриваат повеќе детали за случајот, ниту пак се соопштува дали е познат идентитетот на сопственикот на возилото. Во меѓувреме, американската амбасада ги зголеми безбедносните мерки околу објектот.

Инцидентот се случува пет ден пред одржувањето на предвремените парламентарни избори, закажани за 11 декември и неполни два и пол месеци откако ненајавена вежба на припадници на полициската единица „алфи“, на 15 септември, го активираше безбедносниот систем на амбасадата на САД.