МВР апелира граѓаните да се воздржат од употреба на пиротехнички средства


Скопје, 31 декември, 2018 - 13:53 (META) 

Во пресрет на новогодишната ноќ, Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните максимално да се воздржат од употребата на пиротехнички средства, како и од други нарушувања на јавниот ред и мир.

„Неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, Законот за заштита од експлозивни материи и Кривичниот законик на Република Македонија. Неовластената употреба на пиротехнички средства (петарди, палење ракети и други пиротехнички средства) со кои се нарушува јавниот ред и мир и безбедноста на граѓаните се казнува со глоба во износ од 200 до 500 евра“, се вели во апелот на МВР.

Од таму, исто така апелираат и до учесниците во патниот сообраќај да бидат внимателни и во целост да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, задолжително да поседуваат зимска опрема и да не седнуваат зад воланот под дејство на алкохол.

„Апелираме до граѓаните да ги почитуваат законските прописи и да соработуваат со полицијата. Сите нарушувања на јавниот ред и мир да ги пријават во полициска станица или преку бесплатниот телефонски број 192“, се додава во соопштението на МВР.


Автобуските линии на ЈСП со летен режим на работа


Скопје, 8 јуни, 2018 - 12:27 (META) 

ЈСП информира дека од 10 јуни (недела), автобуските линии почнуваат со летен режим на работа, а возниот ред може да се види на нивната веб-страница www.jsp.com.mk.

Од таму потсетуваат дека викендов, автобуските линии 25 (Транспортен центар-Средно Водно), 25А (Автомакедонија-Средно Водно) и 25Б (Дом на печат-Средно Водно) нема да сообраќаат, освен линијата 25 со редовен возен ред после 16 часот во сабота, односно после 15.30 часот во недела.

Причина за времениот прекин на автобуските линии е одржувањето на брзинско-ридскиот натпревар во автомобилизам „Награда на Скопје Водно 2018“ кој ќе се одржи на Водно.


Саудиска Арабија почна да им издава возачки дозволи на жените


Ријад, 6 јуни, 2018 - 11:21 (META) 

Властите на Саудиска Арабија почнаа да издаваат возачки дозволи на жени, само три недели од стапување на сила на кралската наредба со која им се дозволува на жените да управуваат со возило.

Агенцијата за сообраќај на Саудиска Арабија наведе дека почнала да ги менува меѓународните возачки дозволи за саудиски дозволи, непосредно пред 24 јуни кога жените и службено ќе почнат да возат.

Саудиска Арабија е единствена земја во светот во која жените до сега немаа право да управуваат со возило.

Во септември 2017 година кралот Салман најави дека забраната ќе биде укината во јуни 2018.


Шилегов: Градот Скопје ќе развива стратегија, како да се зголеми бројот на велосипедисти


Скопје, 12 декември, 2017 - 12:31 (META) 

Градот Скопје е домаќин на Регионалната конференција во рамки на меѓународниот проект „Одржлива урбана мобилност кај градовите од Југоисточна Европа“, на тема „Зголемување на бројот на велосипедисти во Скопје”.

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов рече дека на оваа конференција ќе се дискутира за продолжување и унапредување на проектот „Скопје велосипедски град“.

– Во наредните три дена, во оваа конференција ќе бидат вклучени стручни сектори, министерства, невладини организации, јавни претпријатија и факултети, кои заедно ќе реализираат стратегија за развој на велосипедската култура и зголемувањето на бројот на велосипедисти во градот. Проектот „Скопје вело-град“, повторно го ставаме на врвот на приоритети на градот. Преку ново системско, еколошко и модерно решение на градот, имаме за цел растоварување на градскиот метеж и намалување на емисиите на издувни гасови. Со секоја реконструкција на улица ќе изградиме нова велосипедска патека и ќе ја продолжиме исплатата на субвенции за набавка на велосипеди. Скопје ќе биде просперитетен и отворен град. Планираме Скопје да стане европска зелена престолнина во 2021 година – рече Шилегов.

Работниот дел од конференцијата ќе продолжи и во наредните денови, и фокусот повторно ќе биде, подобрување на условите за користење на велосипедот во Скопје. На овие работилници, учесниците ќе се запознаат со примерите, за подобрување на условите за користењето на велосипедот како превозно средство, што се применуваат во повеќе градови низ Германија.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата не спроведе ниту една мерка за заштита на животната средина


Скопје, 24 септември, 2017 - 12:23 (META) 

Владата нема спроведено ниту една мерка за заштита на животната средина во изминатите три и пол месеци од нејзиното владеење, обвини денеска на прес-конференција, Андон Чибишев од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека Македонија се соочува со значајни проблеми во однос на здравјето на граѓаните поради загадувањето на амбиенталниот воздух и животната средина, а владата не презела ништо.

– Потребно е забрзување на процесот со гасификација на државата. Потребно е да се спроведат активните мерки кои владата на ВМРО-ДПМНЕ ги донесе, а тоа е замена на печките на дрва со печки на пелети, министрите и функционерите од Социјал-демократскиот сојуз малку повеќе да го популаризираат возењето на велосипеди. Потребно е и спроведување на мерката која што владата на ВМРО-ДПМНЕ ја донесе, а тоа е да се стимулира купувањето и употребата на електрични автомобили и инсталирање системи за возење на природен гас – додаде Чибишев.


Со 240 километри на час, 79-годишна жена возела „порше“


Брисел, 25 јули, 2017 - 16:38 (META) 

Сообраќајни полицајци во Белгија биле многу изненадени кога констатирале дека зад воланот на автомобилот „порше бокстер ГТС“, за кого во 2 часот наутро на 18 јуни измериле дека се движел со брзина од 238 километри на час, седи 79-годишна жена.

Кога нивни колеги подоцна ја сопреле, таа рекла дека немала поим дека вози толку брзо, а излегла да се вози среде ноќ за да си ја разбистри главата.

Старицата завршила пред суд за прекршоци, каде добила казна од 4.000 евра за пречекорување на брзината и дозволата ѝ била одземена за период од три месеци. Сепак, тоа не ѝ паднало толку тешко колку да го убеди судот дека навистина таа била зад воланот.


Слаб снег и магла на патниот правец кон Попова Шапка


Скопје, 6 март, 2017 - 10:02 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

На Попова Шапка провејува слаб снег и има намалена видливост од 30 до 40 метри поради појава на магла.

Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини се пренасочува преку градот Битола.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


ЈСП нема да враќа пари за „пропаднатите“ возења


Скопје, 6 февруари, 2017 - 17:22 (META) 

Од денеска, поради одлуката на градоначалникот на Скопје за бесплатен превоз во автобусите, Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) сè до следното соопштение патниците ќе ги превезува бесплатно, ќе работат само четири билетарници, а неискористените возења од купените билети нема да се рефундираат, односно ЈСП нема да враќа пари.

Во соопштението на веб-страницата на ЈСП е наведено дека додека трае мерката за бесплатен превоз ќе работат само четири билетарници, во периодот од 6 до 17 часот. Тоа се билетарниците кај Зелен Пазар, во Ѓорче Петров, кај пазарот Бутел и кај Транспортен центар.

Исто така, доколку на одредени билети, како што се тие за 10 возења, дневен и неделен билет, има неискористени возења и билетите истечат додека трае мерката за бесплатен превоз, ЈСП нема да враќа пари ниту, пак, ќе им ја продолжи важноста. Образложението е дека нема технички можности за тоа.

„Напоменуваме дека од системски, т.е. технички причини, ЈСП „Скопје“ нема да може да изврши рефундирање на средствата на веќе набавените привремени билети, ниту пак пролонгирање на нивната важност“, се вели во известувањето.


Сообраќајот се одвива отежнато поради снежните врнежи


Скопје, 10 јануари, 2017 - 9:39 (META) 

Сообраќајот по државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози и со остатоци од снег на коловозите, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Снег со слаб интензитет паѓа низ цела Македонија, а поради ниската температура на места е можна појава на голомразица.

Забрана за движење на тешки товарни возила има на планинските превои Стража, Плетвар, Ѓавато, Пресека, како и на кракот Маврово – Дебар.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


АМСМ: Возете внимателно можна е појава на голомразица


Скопје, 3 јануари, 2017 - 9:46 (META) 

Сообраќајот по патиштата се одвива по претежно суви коловози освен на повисоките планински осојничави места, информираат од Автомото-сјузот на Македонија.

Поради ниската утринска температура, можна е појава на голомразица.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Во клисурите и во засеците можна е помала појава на одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава.