Хрватска се подготвува за воведување на еврото


Загреб, 9 октомври, 2017 - 10:31 (META) 

Народна банка на Хрватска подготви стратегија за воведување на еврото, која содржи анализа во корист на можните ризици од влегување во еврозоната, а ќе се објави на крајот на овој месец, пишуваат хрватските медиуми.

Евростратегијата ќе послужи како темелен документ за јавна расправа за воведување на еврото, која ќе ја отвори премиерот Андреј Пленковиќ.

Пленковиќ изјави дека се залага за воведување на еврото, по што би следувало официјално барање за влегување на Хрватска во Европскиот механизам на девизен курс (ЕРМ2).

Последен пат одлука за влегување на некоја земја во ЕРМ2 беше донесена во 2005 година и тоа за Словачка.


Ердоган повика на воведување смртна казна во Турција по референдумот


Чанаккале, 18 март, 2017 - 14:45 (META) 

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека очекува во Турција да биде воведена смртна казна по референдумот за уставните измени, закажан за 16 април, пренесува ХРТ. Ердоган нагласил дека „без двоумење“ ќе потпише нацрт-закон за воведување смртна казна, веднаш по неговото прифаќање од страна на парламентот.

„Семејствата на мачениците, семејствата на нашите јунаци не треба да се грижат. Верувам, ако даде Господ, дека парламентот ќе направи сè што е потребно во врска со вашите барања за смртна казна по 16 април“, рекол Ердоган за време на својот говор во Чанак-кале, на северозападот на Турција.

Смртната казна во Турција е укината во 2004 година, во рамките на кандидатурата за членство на земјата во Европската Унија. Нејзиното повторно воведување ќе значи крај за пристапните преговори на Анкара за членство во ЕУ.

„Не нè интересира што ќе речат Ханс или Жорж (имиња со кои Ердоган ја означува Европа, н.з.). Што ќе каже народот? Што ќе каже правото? Тоа ни е важно“, рекол турскиот претседател.

Ердоган, по неуспешниот обид за воен удар во Турција на 15 јули минатата година, повеќепати изјавуваше дека ќе одобри повторно воведување на смртната казна, ако парламентот донесе таква одлука.

Сепак, ова е првпат тој да го повика парламентот да прифати воведување на смртна казна, по референдумот за уставните измени, кои предвидуваат проширување на овластувањата на претседателот на Турција.


Путин го потпиша декретот за воведување економски санкции кон Турција


Москва, 29 ноември, 2015 - 10:39 (META) 

Рускиот претседател, Владимир Путин, вчера го потпишал декретот за воведување економски санкции кон Турција, како одговор на соборувањето на рускиот борбен авион на турско-сириската граница, јавуваат светските медиуми.

Како што синоќа објавил Кремљ, санкциите предвидуваат забрана за ангажирање турски персонал во некои руски фирми, извоз на одредена стока, без да биде прецизирано каква. Исто така, на одредени турски фирми ќе им биде ограничено водењето бизнис во Русија, а од некои руски туристички агенции се бара да не продаваат аранжмани во Турција.

Забраните, исто така, се однесуваат и на чартер-летовите меѓу двете земји, а ќе бидат воведени и визни ограничувања.

Турскиот претсдател, Реџеп Таип Ердоган, вчера изјави дека жали за соборувањето на рускиот авион и изрази надеж дека таков инцидент нема да се повтори во иднина.

Од друга страна, Русија и понатаму ја обвинува Турција дека директно ја поддржува Исламска држава поради нафтени интереси.

„Да знаевме дека е руски авион, немаше да го собориме. Очигледно сме во криза, но сакам да истакнам дека сме две соседни земји и дека со години ги унапредуваме трговските односи и сакаме да ги држиме дипломатските и воените канали отворени – ја пренесува ХРТ изјавата на турскиот заменик-премиер, Нуман Куртумлус.