Поларни температури од денеска, Македонија во вонредна состојба


Скопје, 1 март, 2018 - 9:07 (META) 

Студен бран од портокалова фаза денеска ја зафати целата држава. Утринските температури се движеа од -18 до -9 Целзиусови степени, а дневните ќе изнесуваат од -4 до 2 степена.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура се симне до -15 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до -2 степена.

Во текот на ноќта, почнувајќи од запад, ќе има врнежи од снег, кои до петок претпладне на некои пониски места ќе поминат во дожд, а локално ќе има и појава на замрзнат дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

За време на викендот се уште ќе има слаб локален дожд, но ќе настапи значително затоплување што ќе услови нагло топење на снежната покривка.

Поради студениот бран, Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство препорача да се ослободат од работа бремените жени и лицата над 60 години.

За оние работници кои работат на отворено се препорачува реорганизација на работното време од 10 до 16 часот, со повремени паузи по половина час во топли простории на секои два часа.

Комисијата апелира да се избегнува физичка активност на отворено, а при движење да се внимава на лизгави површини и да се носи топла повеќеслојна облека, соодветни обувки за снег и мраз, како и почесто да се консумираат топли напитоци. Хронично болните лица редовно да ја земаат препишаната терапија. Во случај на настинка и потешкотии на дишењето, се препорачува граѓаните веднаш да се јават кај својот матичен лекар.

Утрово најниската температура е измерена во Берово, –18 степени, во Скопје-Петровец и Крива Паланка -15, а во Куманово, Маврово и Крушево -14 степени. Во Ѓуриште се измерени -13, во Лазарополе и Пожаране -12 а во Скопје-Зајчев Рид, Тетово, Виница -11 степени. Во Гевгелија се измерени -5 степени,  минус седум во Битола,  минус осум во Прилеп, Дебар, Претор, Охрид, Струмица, Демир Капија, и -10 во Штип.

Најмногу снег, пак, има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, во Лазарополе 79, во Крушево 58 и во Пожаране се измерени 50 сантиметри.


Вонредна состојба на Малдиви, уапсени судии на Врховниот суд


Мале, 6 февруари, 2018 - 12:31 (META) 

Полицијата на Малдиви денеска уапсила двајца судии на Врховниот суд на земјата, јавуваат светските агенции. Апсењата следуваат неколку часа откако безбедносните сили на Малдиви влегле во зградата на Врховниот суд и била прогласена вонредна состојба во земјата.

Во краткото соопштение на полицијата било наведено дека претседателот на Врховниот суд, Абдила Саид и судијата Али Хамид се обвинети за корупција.

Малдивската опозиција денеска ги повика странските влади, особено на Индија и на САД, да и помогнат на земјата од власт да биде симнат претседателот Абдул Јамин и неговиот репресивен режим.

Владата на Малдиви прогласи вонредна состојба во земјата поради политичката криза која почна со судирот меѓу шефот на државата и Врховниот суд околу ослободувањето на лидерот на опозицијата.


Франција ја замени вонредната состојба со закон против тероризам


Париз, 1 ноември, 2017 - 14:19 (META) 

Во Франција денеска на сила стапи законот против тероризам што ќе ја замени вонредната состојба, која трае 719 дена.
Вонредната состојба беше прогласена пред речиси две години, по нападот од 13 ноември, а законот против тероризам беше изгласан на 18 октомври годинава.

Законот ѝ дава зголемени овластувања на полицијата во спроведување на истрагите, можност за затворање верски објекти и за ограничување на движењето на лицата кои се поврзани со екстремисти.

Законот е еден од трите ветени закони на претседателот на Франција, Емануел Макрон, за време на предизборната кампања. Другите два закони се однесуваат за нормализирање на политичкиот живот и на либерализација на постојниот закон за работни односи.


Иванов побара повеќе пари за АРМ, Шекеринска повика на брзо зачленување во НАТО


Скопје, 18 август, 2017 - 22:04 (META) 

На воениот стадион во Градскиот парк во Скопје вечерва се одржа централната свеченост за одбележување на 25-годишнината од формирањето на Армијата на Република Македонија.

На свеченоста, која почна со плотуни од артилерско оружје, се обратија претседателот Ѓорге Иванов и министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Шефот на државата во своето обраќање забележа дека армијата се ангажирала нез негов одлука, а Шекеринска побара ангажман за остварување на визијата за зачленување во НАТО.

– Во недостиг на ресурси и време, се почесто се случува армијата без одлука на Врховниот командат и без исполнети услови за прогласување на кризна состојба да се ангажира за задачи кои се во надлежност на други институции. Повторувам, армијата се ангажира без моја одлука и без исполнети услови за прогласување на кризна состојба. Тоа е сериозна повреда на законот што нема да ја толерирам. АРМ троши свои ресурси за туѓи задачи кои се во надлежност на други институции. Мора да се затвори кругот на одговорност за тоа кој е надлежен за што, кога и како –  рече Иванов.

Тој забележувајќи што не е вклучен во донесувањето одлуки, напомена дека се потребни повеќе пари за армијата.

– Како држава постојано ја нагласуваме нашата посветеност и подготвеност да бидеме дел од НАТО. Но, ако сакаме да ги користиме привилегиите, мора да ги поднесеме и одговорностите. Членството на Македонија во НАТО подразбира и буџет на Армијата соодветен на НАТО. А тоа е минимум два отсто од буџетот на државата – рече претседателот Иванов.

Според македонскиот претседател, во наредниот период АРМ треба да се посвети на четири клучни сектори,  односно помош во кризниот менаџмент, поддршка на Министерството за внатрешни работи во борбата против евентуален урбан тероризам, борбата против илегалната миграција и тероризмот, како и сајбер одбраната.

Министерката Радмила Шекеринска истакна дека патот кон формирањето армија во изминатите 25 години бил исполнет со бројни предизвици за кои, како што рече, најголемиот дел од припадниците на АРМ го знаат многу подобро и од неа и од многу претходни и идни министри.

– Денеска АРМ рамноправно учествува во меѓународни мировни мисии и добива највисоки оценки за подготвеност. Армијата на своите плеќи ја носи одговорноста за нашата безбедност, а ризиците и на светската и домашната сцена драстично се менуваат – рече министерката за одбрана.

На 18 август 1943 година на Славеј Планина, во областа Дебарца, е формиран баталјонот „Мирче Ацев”, кој се смета за првата организирана воена формација на НОВ на Македонија. Денот на формирањето на баталјонот се смета за роденден на АРМ.


Во Турција продолжена вонредната состојба уште за три месеци


Анкара, 17 јули, 2017 - 19:31 (META) 

Вонредната состојба во Турција е продолжена уште за три месеци, речиси една година откако беше воведена поради обидот за државен удар кој се случи на 15 јули минатата година.

Парламентот го прифати барањето на владата на Турција да се продолжи вонредната состојба воведена по неуспешниот пуч.

Според соопштението на канцеларијата на премиерот Бинали Јилдрим, кабинетот побарал од парламентот да ја продолжи вонредната состојба за наредните три месеци, почнувајќи од среда, 19 јули.

Барањето следи по церемонијата за време на викендот, со која беше обележана годишнината од неуспешниот воен пуч во кој животот го загубија околу 2.500 луѓе.

Откако во Турција беше воведена вонредната состојба на 20 јули минатата година, повеќе од 50.000 луѓе се уапсени, а 150.000 се суспендирани или отпуштени од работа во државната служба, но и во приватниот сектор.


Макрон: Наесен ќе се укине вонредната состојба


Париз, 3 јули, 2017 - 18:43 (META) 

Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека наесен ќе ја укине вонредната состојба во Франција која е на сила од терористичкиот напад во земјата во ноември 2015 година.

– Повторно ќе воспоставам слобода во Франција со укинување на вонредната состојба наесен затоа што тие слободи се услов за постојаност на една силна демократија – изјави Макрон.

Францускиот претседател ова го изјави во обраќањето пред двата дома на парламентот на заедничка седница во Версај.

Тој додаде дека парламентот ќе биде повикан да ги изгласа новите мерки за борба против тероризмот.

Макрон во обраќањето пред парламентот ги изнесе главните насоки за своето петгодишно претседавање.


Предизборен молк во Франција во пресрет на првиот круг од претседателските избори


Париз, 22 април, 2017 - 11:35 (META) 

Ноќеска на полноќ во Франција стапи на сила предизборниот молк во пресрет на утрешниот прв круг од претседателските избори во земјата. За функцијата претседател на Франција ќе се натпреваруваат 11 кандидати. Изборниот молк ќе трае до утре, до 20 часот, кога се затвораат избирачките места.

Речиси 47 милиони Французи имаат право на глас на претседателските избори, чиј исход е многу неизвесен поради тесната разлика во анкетите помеѓу центристот Емануел Микрон, екстремната десничарка Марин ле Пен, десничарот Франсоа Фијон и радикалниот левичар Жан Лук Меланшон.

Вкупно 66.646 изборачки места ќе бидат отворени утре во 8 часот. Изборите во прекуокеанските француски територии ќе се одржат денеска.

Досега ниту еден кандидат на претседателските избори во Франција не бил избран во првиот круг, туку во вториот, кој овојпат е закажан за 7 мај.

Изборите ќе ги обезбедуваат 50.000 полицајци и припадници на жандармеријата, како и 7.000 војници.

Претседателските избори во Франција првпат се одржуваат додека во земјата на сила е вонредна состојба, која беше воведена по терористичките напади во 2015 година. Во четвртокот оваа недела, во Париз се случи напад во кој загинаа еден полицаец и напаѓачот, а беа ранети три лица.

Инаугурацијата на новиот претседател треба да се одржи пред 14 мај, кога официјално му истекува мандатот на актуелниот претседател на Франција, Франсоа Оланд, кој не се кандидираше за нов мандат.


Во Египет прогласена тримесечна вонредна состојба


Каиро, 10 април, 2017 - 9:45 (META) 

Египетскиот претседател Абдула Фатах ал Сиси прогласи тримесечна вонредна состојба по нападот на две коптски цркви, во кои загинаа 44 лица.

Мерката им овозможува на властите апсење и претрес без налог. Пред самите мерки, беше потребно одобрение од парламентот.

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападите во Танта и во Александрија, кои се случија за време на христијанскиот празник Цветници.

Сиси по состанокот на Националниот совет за одбрана рече дека војната против милитантите на ИД ќе биде „долга и болна“.

Египетскиот претседател претходно нареди распоредување на војската по целата земја за заштита на „инфраструктурата од витално значење“.


Поради снегот и студот, прогласена вонредна состојба во 10 општини во Србија


Белград, 9 јануари, 2017 - 12:59 (META) 

Поради снегот и екстремно ниската температура, во Србија и понатаму на сила е црвениот метеоаларм, а во десет општини, во централниот и во јужниот дел на земјата, прогласена е вонредна состојба.

Според податоците од Автомото-сојузот на Србија, големите снежни наноси и силниот ветер го отежнуваат сообраќајот, но и покрај ваквата состојба, сите патишта се проодни.

Изминатата ноќ најкритично беше на југот на Србија каде беа евакуирани околу 120 лица и 70 возила. Во Врање едно лице почина од премрзнување, додека на подрачјето на Ниш и понатаму се трага по едно машко лице, кое се води како исчезнато. На подрачјето на Блаце, снежните наноси се високи и до три метри.

Реката Голема Морава е замрзната, а поради мразот прекината е пловидбата на Дунав и на Сава.

Од утрово снег врне во цела Србија, а врнежите се очекува да престанат денеска попладне. Температурата, според прогнозите на метеоролозите, ќе биде под нулата сè до четврток.


Долниот дом на францускиот парламент изгласа продолжување на вонредната состојба


Париз, 14 декември, 2016 - 10:09 (META) 

Долниот дом на францускиот парламент рано утринава изгласа да се продолжи вонредната состојба во земјата до 15 јули следната година.

Францускиот премиер Бернар Казенев на 10 декември предложи продолжување на вонредната состојба.

Горниот дом на францускиот парламент во текот на денот ќе ја разгледува оваа регулатива.

Аналитичарите оценуваат дека политичките партии со ова сакаат да кажат дека безбедносната ситуација е под контрола, особено имајќи предвид дека Франција се подготвува за претседателски избори следната година.

Владата воведе вонредна состојба во ноември минатата година по нападот на исламистите во Париз, кога загинаа 130 лица. За време на вонредната состојба полицијата има широки овластувања за претрес и за апсења.

Вонредната состојба, која треба да се укине на средината од јануари, продолжена е четири пати затоа што француската влада смета дека и понатаму има висок ризик за напади од исламистички милитанти.