!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Тачи тврди дека Косово ќе добие своја војска до крајот на годината


Приштина, 16 септември, 2017 - 16:47 (META) 

Косовскиот претседател Хашим Тачи порача дека до крајот на оваа година Косово ќе добие своја војска.

Тачи, во интервју за „Радиотелевизија Косово“ изјави дека во формирањето на косовската војска очекува силна поддршка и соработка од САД и од НАТО, вклучувајќи ги и измените на косовскиот устав, како неопходен услов.

„Војската ќе биде воспоставена оваа година во соработка со НАТО и со САД, а канцеларијата на претседателот (на Косово) ќе го води овој процес во соработка со новиот министер. Ќе изградиме модерна, мултинационална, професионална и сигурна перспектива за членство на Косово во НАТО“, изјавил Тачи во интервју за косовската радиотелевизија.

Инаку, уставот на Косово предвидува дека за формирање косовска војска, покрај мнозинството гласови, неопходна е и двотретинска поддршка од пратениците на малцинствата во парламентот.


Нивото на водата во Тексас се очекува да се зголеми, Хјустон парализиран


Хјустон, 29 август, 2017 - 11:20 (META) 

Нивото на водата би можело дополнително да се зголеми по силните дождови од ураганот Харви, кој го зафати Тексас и однесе осум човечки животи, соопштиле властите на оваа сојузна американска држава, јавуваат светските агенции.

Властите навеле дека се ангажирани илјадници војници, полицајци, спасувачки екипи и цивили, кои со помош на хеликоптери, чамци и на специјални камиони за движење низ длабока вода се обидуваат да ги спасат стотиците жители на Тексас кои и понатаму се заробени во поплавите.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој денеска треба да ги посети загрозените подрачја, вети дека федералната влада на САД ќе му помогне на Тексас во „долгиот и тежок пат на закрепнување“ од ураганот.

Училиштата и административните канцеларии во Хјустон се затворени, како и главниот аеродром, повеќе автопати, железничкиот сообраќај и болниците, од кои пациентите беа евакуирани во текот на викендот.

Се очекува невремето да продолжи во Тексас и во наредните неколку дена, а според најавите, поплавите би можеле да се прошират и во сојузната држава Луизијана.

Ураганот Харви, кој е најсилен ураган што ги погодил САД од 2005 година, го погоди брегот на САД кај Тексас, ноќта помеѓу петокот и саботата минатата недела, со брзина на ветрот од 205 километри на час, движејќи се долж брегот. Ураганот во саботата ослабе на ниво на тропска бура.


Нападната полицијата и војската во Мјанмар


Најпјидо, 25 август, 2017 - 15:24 (META) 

Муслимански екстремисти, вооружени со пушки и мачети ги нападнаа силите за безбедност на Мјанмар на неколку полициски и гранични пунктови. Убиени се 71 лице.

Локалната полиција наведела дека истовремено се нападнати 26 пунктови. Убиени се 12 граничари, но, и 59 напаѓачи, а полицијата наведува дека сè уште им пристигаат податоци за жртви. Нападите се случиле во текот на ноќта во северната држава Ракине.

Само неколку часа претходно, комисија предводена од поранешниот генерален секретар на ОН, Кофи Анан порача владата на Мјанмар да го подобри економскиот развој и социјалната правда во државата Ракине за да се спречи насилството меѓу будистите и муслиманското малцинство.

Канцеларијата на премиерката Аунг Сан Су Чи наведе дека нападите се извршени за да ги поткрепат извештаите на комисијата.


Талибанците му пишаа на Трамп: Заминете си конечно од Авганистан


Кабул, 15 август, 2017 - 15:08 (META) 

Талибанците упатиле „отворено писмо“ до претседателот на САД, Доналд Трамп, во кое го повторија повикот Американците, по 16 години војна, да го напуштат Авганистан.

Во писмото на англиски јазик, кое на новинарите им го доставил портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид, бунтовниците наведуваат дека Трамп ги препознал грешките на своите претходници и бара нова процена на американската стратегија за Авганистан.

Муџахид рекол дека Трамп не треба да ја предаде на војската контролата на американската политика во Авганистан, туку да објави повлекување на сите американски трупи, наместо, како што е планирано, да го зголеми бројот.

Во писмото се наведува дека повлекувањето на САД „навистина ќе ги тргне од опасност американските војници“ и „ќе стави крај на наследената војна“.


ВМРО-ДПМНЕ бара поддршка за законот за зголемување на платите во јавниот сектор


Скопје, 3 август, 2017 - 13:47 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува министерот Драган Тевдовски, Владата на СДСМ и Зоран Заев, заедно со пратениците на СДСМ, да го поддржат предлогот за зголемување на платите во јавниот сектор за пет проценти, изјави на прес-конференција Владимир Ѓорчев, пратеник и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече дека тие пари се за војската, полицијата, вработените во здравството, во образованието, во јавните претпријатија на локално и на државно ниво.

– Значи, бараме да се зголемат платите во Македонија за пет проценти. Ветувањата со кои СДС дојде на власт, за просечна плата од 30.000 денари, подразбира секоја година, четири години по ред, платите да се зголемуваат најмалку 10 проценти. А, кога имаме конкретен прв предлог-закон за зголемување на платите од пет проценти, тој предлог веднаш се одбива. Не е доцна. На Комисијата за труд и социјална политика го изгласавме зголемувањето на платите. Сега тој предлог ќе дојде на пленарна седница – додаде Ѓорчев.


Бејли: САД работат на тоа да ја видат Македонија во НАТО


Куманово, 28 јули, 2017 - 17:00 (META) 

САД работат на тоа да ја видат Македонија како станува дел од НАТО, било тоа да е преку поддршка на реформите за зајакнување на демократијата или вежби како што е „Змеј заштитник 17“ (Dragoon Guardian 17), изјави амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, во Куманово, за време на заедничката воена вежба на македонската и на американската војска.

Амбасадорот Бејли потсети дека следната недела заменик претседателот на САД, Мајк Пенс, во Црна Гора ќе се сретне со лидерите на Самитот на Јадранската повелба. Tој нагласи дека минатиот месец во Вашингтон, Пенс истакнал оти политиката на НАТО за отворена врата мора секогаш да остане таква за сите земји што ги споделуваат вредностите.

Американскиот амбасадор информираше дека оваа година речиси 600 војници од Македонија ќе учествуваат на мултинационални вежби спонзорирани од САД во Европа.

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, нагласи дека вежбата „Змеј заштитник 17“ е одлична можност за зајакнување на билатералната соработка меѓу Армијата на Република Македонија и Вооружените сили на САД.

– Уверена сум дека ова вежба ќе биде одлична можност за зајакнување на подготвеноста на нашите единици, ќе придонесе за подобрување на интероперабилноста и ќе ја приближи АРМ кон високите критериуми на нашите партнери од САД – рече Шекеринска.


Попладне ќе се одржи 16. седница на Владата


Скопје, 25 јули, 2017 - 13:32 (META) 

Владата денеска ќе ја одржи шеснаесетта седница, со почеток во 17 часот, информираат оттаму.

„Во согласност со предложениот дневен ред, на седницата ќе бидат разгледани информации за активнoстите на министерствата поврзани со санирање на последиците од поројни дождови, електрични празнења, силен ветер и град, како и за причинетите штети на земјоделските култури во Ресенскиот и во Тетовскиот Регион“, се вели во соопштението на Владата.

Владата ќе донела неопходни одлуки во пресрет на активностите предвидени со воената вежба и вежбовните активности на „Змеј заштитник“ (Dragoon Guardian) околу влегување и престојување на војска на САД на територијата на Македонија заради учество во заедничката вежба.

На денешниот дневен ред е и информацијата во врска со учество на Македонија на „Експо 2020“ во Дубаи.

На седницата ќе се разговара и за извештајот за извршени преговори, со усогласен текст на договорот помеѓу Советот на министри на Босна и Херцеговина и Владата на Република Македонија, за заемно признавање возачки дозволи во двете земји.

„На денешната седница Владата ќе разгледа предлози и одлуки за кои Владата дава мислење по барање на Собранието, а кои се однесуваат на годишните извештаи и планови на повеќе агенции, регулаторни тела и јавни претпријатија. На 16. седница превидено е и разгледување на предлог-одлука за утврдување на стратешките приоритети на Владата за 2018 година“, се додава во соопштението на Влада.


Двајца израелски полицајци се повредени во напад кај Хеброн


Хеброн, 18 јули, 2017 - 16:52 (META) 

Најмалку двајца израелски полицајци се полесно повредени во напад што во близина на Хеброн, на Западниот Брег, го изведе Палестинец.

Како што соопштија израелските власти, нападот се случил на влезот на Беит Еинун, а израелската војска го убила напаѓачот.

Палестинското министерство за здравство потврди дека Палестинецот починал.


Авганистанските сили презеле клучен округ од талибанците


Кабул, 17 јули, 2017 - 12:45 (META) 

Авганистанските сили ги потиснаа талибанците од клучниот округ во јужната провинција Хелманд, од каде се изведувале напади на главниот град на провинцијата Лашкаргах.

Портпаролот на Министерството за одбрана денеска изјави дека во жестока борба за контрола над округот Навеј загинаа повеќе од 50 талибанци, а ранети се пет припадници на силите за безбедност.

Навеј се наоѓа на 16 километри од Лашкаргах и една од главните точки за бунтовничките напади на тој град.
Властите заплениле големо количество оружје и муниција.

Авганистанската војска во Хелманд им помага на американските и на силите на НАТО.


Во Турција се одбележува годишнина од неуспешниот пуч


Анкара, 15 јули, 2017 - 11:29 (META) 

Во Турција денеска се одбележува првата годишнина од неуспешниот обид за државен преврат. Според турските власти, организацијата ФЕТО на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, прогласена од безбедносните структури за терористичка, е одговорна за пучот извршен ноќта на 15 спроти 16 јули минатата година.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган објави вчера дека во државата ќе почне „национално демократско бдеење“ и ќе трае до полноќ на 16 јули. Закажана е седница на парламентот со специјална програма. Попладне во Истанбул ќе почне поход на национално единство на Ердоган, ветерани од превратот и роднини на загинатите. Претседателот ќе има говор и ќе биде прикажан документарен филм за 15 јули. Ќе биде отворен и споменик на жртвите од неуспешниот пуч.

Турските власти, инаку, вчера отпуштија повеќе од 7.000 полицајци, војници и јавни службеници. Декретот за отпуштање претставува дел од мерките по обидот за пуч. Турција досега суспендира повеќе од 150.000 официјални лица и уапси околу 50.000 припадници на армијата, полицијата, вработени во судството, академици и луѓе од други сектори. Во најновиот декрет меѓу отпуштените од работа се 2.303 полицајци, како и 302 вработени на универзитети во државата.