!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Капетан Драган осуден на 15 години затвор за воени злосторства


Сплит, 26 септември, 2017 - 19:32 (META) 

Драган Васиљковиќ, попознат како Капетан Драган во војната во Хрватска, кога предводеше паравоени единици, денеска во Жупанискиот суд во Сплит е прогласен за виновен за воени злосторства во Хрватска и е осуден на 15 години затвор.

Делата за кои се товари се воено злосторство во тврдината во Книн во јуни и во јули 1991 година врз притворени хрватски војници, полицајци и цивили, како и при нападот на Глина во јули 1991 година. Поради недостиг од докази, беше ослободен од обвинението дека наредил убиство на двајца непознати заробени хрватски војници во Брушка кај Бенковац во февруари 1993 година.

Васиљковиќ (62), кој е државјанин и на Австралија и на Србија, во Австралија заминал на 14-годишна возраст, а во Југославија се вратил пред почетокот на конфликтот на деведесеттите години на минатиот век, кога властите во Белград во 1991 година го испратиле во Хрватска, да биде командант на центарот за обука на специјалната паравоена единица на Србија.

Во 15 години затвор што му се досудени денеска, судот го пресмета и времето што тој го поминал во екстрадицискиот притвор во Австралија, како и во хрватскиот истражен притвор – речиси 11 години. Според хрватскиот закон, сите осудени лица можат да бараат ослободување по истекот на две третини од казната, што значи дека Васиљковиќ наскоро би можел да биде ослободен.


Лидерите на Западен Балкан на самит ќе потпишат договор за основање комисија за воени злосторства


Белград, 16 мај, 2017 - 15:15 (META) 

Коалицијата за основање на Регионална комисија за утврдување на фактите за воените злосторства (РЕКОМ) направени за време на војните во поранешна Југославија од 1991 до 2001 година, ќе ги повика лидерите на Западен Балкан на самит на 12 јули во Трст да потпишат политички договор за основање на таа комисија.

Основачката на Фондот за хуманитарно право, Наташа Кандиќ, вели дека ќе бара основањето на регионалната комисија да се воведе во Берлинскиот процес и во декларација по самитот во Трст, додавајќи дека утврдувањето на имињата на жртвите и пописот на местата на злосторствата се минимална задача што владите во регионот мораат да ја направат.

Таа рече дека Коалицијата РЕКОМ попишала околу 23.000 жртви, Хашкиот трибунал попишал околу 18.000 жртви, но дека тоа се само „дел од 130.000 жртви на војни на просторот на поранешна Југославија“.

Директорката на Иницијативата „Млади за човекови права“, Ана Митиќ, вели дека Берлинскиот процес е одличен инструмент за соработка во регионот и дека основањето на РЕКОМ треба да биде вклучено во тој процес „затоа што тоа е единствен начин регионот природно и нормално да се соочи со тоа што се случило“.

Коалицијата РЕКОМ, која ја сочинуваат повеќе од 1.800 организации на невладиниот сектор и поединци од сите држави од поранешна Југославија, почна со собирање потписи за петиција за основање на независна, меѓудржавна регионална комисија за утврдување на фактите за сите жртви на воени злосторства и за другите тешки кршења на човекови права сторени на територијата на поранешна СФРЈ од 1991 до 2001 година.


Рамуш Харадинај на слобода, француски суд одби да го екстрадира во Србија


Колмар, 27 април, 2017 - 9:39 (META) 

Судот во францускиот град Колмар утрово го одби барањето на Србија за екстрадиција на Рамуш Харадинај, лидер на Алијансата за иднината на Косово и поранешен висок заповедник на ОВК.

Апелацискиот суд во Колмар ја донесе конечната одлука за отфрлање на барањето на  српското јавно обвинителство, кое го товари за воени злосторства извршени во Косово на крајот на 1990-тите години.

По ваквата одлука, Харадинај може да ја напушти Франција како слободен човек, а Србија нема право да се жали. Тој беше уапсен на 4 јануари по потерница од Интерпол, а по една седмица беше пуштен да ја чека одлуката на слобода, но му беше забрането да ја напушти Франција.

Истрагата против  Харадинај во Србија беше почната во 2004 година, а во јануари беше проширена со нови обвиненија и со нови докази, што беа доставени до судот во Колмар.

На Харадинај му се судеше во Хашкиот суд за воени злосторства во Косово, а во 2012 година беше ослободен од сите обвиненија.


Францускиот суд ја одложи одлуката за екстрадицијата на Харадинај за 27 април


Колмар, 6 април, 2017 - 17:31 (META) 

Францускиот суд го одложи донесувањето на одлуката за случајот со Рамуш Харадинај за 27 април, по денешното две и полчасовно рочиште во судот во градот Колмар, јавува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

„Дотогаш ќе почекаме уште малку. Ние сме во право и правдата ќе победи. Јас не побегнав од ничиј закон, ниту од косовскиот, ниту од меѓународниот. Српската јурисдикција не ја признавам“, изјавил лидерот на Алијанса за иднината Косово и поранешен премиер, пред насобраните поддржувачи во Колмар.

Харадинај изјавил дека на денешното рочиште обвинителот ги образложил аргументите кои се однесуваат на барањето на Србија за негова есктрадиција, а одбраната барањето го оценила како неосновано и политички мотивирано.

Харадинај беше уапсен на 4 јануари на аеродромот во Базел, врз основа на потерница на Србија, распишана преку Интерпол, поради воени злосторства.

Ова е четврто рочиште на кое францускиот суд во Колмар го разгледува барањето за екстрадиција на Харадинај.


Прекината седницата на косовското собрание поради Харадинај


Приштина, 9 февруари, 2017 - 21:12 (META) 

Косовското собрание вечерва ја прекина седницата во знак на протест поради одлуката на францускиот суд да го одложи до 2 март одлучувањето по барањето на Србија за екстрадиција на лидерот на партијата Алијанса за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај, јавува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Седницата била прекината на барање на шефот на пратеничката група на АБК, Пал Лекај.

„Во знак на протест поради одолжувањето на донесувањето на одлуката за Харадинај до 2 март, барам седницата да се прекине и да биде продолжена во вторник“, рекол Лекај, а собранието го прифатило неговото барање.

Апелацискиот суд во францускиот град Колмар денеска реши да ја одложи одлуката по барањето на Србија за екстрадиција за 2 март.

Харадинај пред судот изјавил дека не прифаќа да им биде испорачан на српските власти бидејќи обвинение против него за воени злосторства било политички мотивирано.

Тој беше уапсен на 4 јануари оваа година на аеродром во Франција, врз основа на меѓународна потерница на Србија, каде е обвинет за воени злосторства за време на војната на Косово во 1998 и 1999 година.

Судот во Колмар условно го ослободи Харадинај од притвор до донесувањето на одлуката за негова екстрадиција.


Во Белград почна судењето за Сребреница


Белград, 6 февруари, 2017 - 16:00 (META) 

Пред одделението за воени злосторства на Високиот суд во Белград, денеска со читање на обвинението почна судењето за осумтемина обвинети за воени злосторства над цивили во селото Кравица во Босна и Херцеговина за случајот „Сребреница“.

На судењето присуствуваат сите обвинeти, поранешни припадници на Специјалната бригада МУП на Република Српска. Според обвинението на Обвинителството за воени злосторства, обвинетите се товарат дека заедно со непознати припадници на специјалните бригади на Република Српска во халите на земјоделските задруги во село Кравица во јули 1995 година учествувале во убиство на повеќе стотини муслимани.

За воени злосторства против цивилното население обвинети се Недељко Милидраговиќ, Алекса Голијанин, Миливоје Батиница, Александар Дачевиќ, Боро Милетиќ, Јован Петровиќ, Драгомир Паровиќ и Видослав Васиќ.

Обвинетите се бранат од слобода, а како што на новинарите им соопштиле нивните адвокати, на подготвителното рочиште тие се изјасниле како невини.


Рама ја поздрави одлуката за условно ослободување на Харадинај


Тирана, 12 јануари, 2017 - 20:42 (META) 

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска ја поздрави одлуката на францускиот суд условно да го ослободи Рамуш Харадинај, кој на 4 јануари беше уапсен и притворен од француските власти врз основа на потерница од Србија поради воени злосторства, извршени во текот на 1998 и 1999 година.

Рама рече дека во моментот треба да се истакнат политичките и дипломатиските напори на властите во Тирана и во Приштина. Албанскиот премиер им заблагодари на сите граѓани кои дале придонес и го кренале гласот против „спектакуларната неправда“.

Лидерот на албанската опозиција, Лулзим Баша, побара правдата да биде што поскоро исполнета и Харадинај да се врати во Косово. Тој додаде дека потерниците на Србија не само што се неправедни кон Харадинај, туку и кон тие што се жртвувале за слободата на Косово.

„Овие потерници се напад на независноста на Косово и на нејзиниот политички интегритет“, рече Баша.

Рамуш Харадинај денеска беше условно ослободен од францускиот суд, а одлуката е донесена два дена откако српското министерство за правда побара негова екстрадиција.

Харадинај, според одлуката на судот, нема да може да ја напушти Франција и ќе мора двапати неделно да се јавува во француската полиција.


Проширени обвинувањата против Харадинај


Белград, 11 јануари, 2017 - 12:47 (META) 

Обвинителството за воени злосторства на Србија ги прошири обвинувањата против еден од поранешните команданти на Ослободителната војска на Косово, Рамуш Харадинај, кој беше уапсен во Франција по налог на Србија која го товари за воени злосторства.

Одлуката е донесена затоа што обвинителството дошло до нови докази.

Се работи за собрани докази за одговорноста на Харадинај за воените злосторства на Косово, кои не биле предмет на разгледување во Хашкиот трибунал и претставување на дополнителни докази кои веќе се испратени во Франција.

Новата документација ќе биде испратена до надлежен суд во Франција откако ќе биде преведена на француски јазик. Се очекува дека тоа би можело да биде завршено пред крајот на оваа недела.

Министерството за правда на Србија вчера во Франција го проследи барањето за испорачување на Харадинај, кој беше уапсен на 4 јануари по налог на Србија поради сомневања дека во 1998 и 1999 година на Косово извршил воени злосторства над Србите и над други неалбански етникуми.

Судот во Франција одлучи на 5 јануари Харадинај да го задржи во притвор додека Србија не го достави барањето за екстрадиција.

Харадинај беше суден пред Хашкиот трибунал за воени злосторства, но во 2012 година беше ослободен од сите обвиненија.

Тој по налог на Србија беше уапсен и во 2015 година на аеродромот во Љубљана, но по неколку дена беше ослободен.


Анте Готовина назначен за советник на хрватскиот министер за одбрана


Загреб, 17 ноември, 2016 - 17:59 (META) 

Поранешниот генерал на хрватската војска, Анте Готовина, е назначен за советник на министерот за одбрана на Хрватска, Дамир Крстичевиќ, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Ваквата одлука ја донела Владата на Хрватска на седница одржана во Вуковар, а неа ја потврдил и министерот Крстичевиќ на својот фејсбук-профил.

„Мило ми е што мојот голем пријател и наш херој го прифати мојот предлог и споменатиот ангажман и уверен сум дека генералот со своето знаење и способности значајно ќе придонесе за националната безбедност и за развојот на вооружените сили. Добро ни дојдовте генерале“, напишал Крстичевиќ.

Готовина, иако има право на финансиски надомест за вршењето на функцијата, ја одбил платата.

Пред четири години Хашкиот суд за воени злосторства на просторите на поранешна Југославија, донесе пресуда со која од одговорност ги ослободи генералите Анте Готовина и Младен Маркач. Судот на 16 ноември 2012 година ги отфрли заклучоците и во најголем дел ја поништи првостепената пресуда со која Готовина и Маркач беа осудени на 24, односно на 18 години затвор за воени злосторства извршени за време и по акцијата „Бура“ во 1995 година.


Меркел: Воените акции во Сирија се граничат со воени злосторства


Берлин, 15 октомври, 2016 - 17:13 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека некои од воените акции во Сирија се граничат со воени злочини.

Меркел додаде дека бомбардирањето на болници и на подземни објекти во Алепо се нехумани.

– Мислам дека тоа се граничи со воени злосторства, а дали се навистина тоа нека одлучи Меѓународниот суд на правдата. Сега единствено важно е сето тоа да запре и да се премине на политички процес – изјави канцеларката.

Коментирајќи ги разговорите помеѓу Русија и САД, Меркел рече дека досегашните разговори, за жал, не довеле до траен прекин на огнот.