Турскиот суд го ослободи од притвор активистот на „Амнести интернешенл“


Анкара, 31 јануари, 2018 - 14:22 (META) 

Турскиот суд нареди да биде ослободен од притвор претседателот на турскиот огранок на меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешенл“, Танер Килич, јавуваат светските агенции.

Ова денеска го соопшти адвокатот на Килич, Мурат Динчер, додавајќи дека судењето на активистот продолжува.

Килич беше во затвор од јуни, минатата година, кога беше уапсен во Измир под обвинение за тероризам.

Обвинителството го товари за користење на апликацијата „БајЛок“, која, како што се тврди, ја користат приврзаниците на имамот Фетулах Ѓулен, кој е во егзил во САД, а кого турските власти го обвинуваат дека стои зад неуспешниот обид за воен удар на 15 јули, 2016 година.

Турските власти се под остри критики од Западот, кој ја обвинува Анкара дека го користи државниот удар како параван за пресметка со критичарите на власта.

Повеќе од десет илјади лица се уапсени во Турција под обвинение за тероризам, а повеќе од 100.000 лица се отпуштени од работа.


Нов бран апсења во Турција


Анкара, 22 ноември, 2017 - 10:24 (META) 

Турските власти издале налог за апсење на 216 лица, вклучувајќи и поранешни вработени во Министерството за финансии, поради сомневање дека се поврзани со неуспешниот обид за пуч.

Досега се уапсени 17 поранешни вработени во Министерството за финансии, додека властите трагаат по уште 65 лица за наводни врски со мрежата на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен.

Во одвоени акции, властите извеле операции во 40 провинции против „приватни имами“ за кои се верува дека регрутираат членови за мрежата на Ѓулен од редовите на турските вооружени сили.

Анкара го обвинува Ѓулен, кој со години живее во егзил во САД, дека го организирал обидот за пуч на 15 јули минатата година и повеќепати побара од САД да го испорачаат. Ѓулен ја негира вината.
По обидот за пуч, повеќе од 50.000 лица се ставени во притвор до почетокот на судењето, додека околу 150.000 се сменети или суспендирани од позициите во војската, јавниот и во приватниот сектор.


Свештеник посредува во повлекувањето на Мугабе


Хараре, 16 ноември, 2017 - 11:19 (META) 

Во разговорите за повлекување на претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, кој инсистира дека може да го смени само раководството на неговата партија, посредува католички свештеник, соопштија денеска политички и разузнавачки извори.

Опозицискиот лидер, Морган Чвангирај, кој во странство се лечеше од рак, доцна синоќа е врати во Хараре, соопшти портпаролот на неговата партија.

Судбината и статусот на Мугабе (93) се нејасни откако војската вчера ја презеде контролата во земјата.

Медиумите пренесуваат дека Мугабе е притворен во својот дом во Хараре, а не се потврдени наводите дека неговата сопруга Грејс побегнала во Намибија. Се сметаше дека таа ќе го наследи Мугабе на чело на државата, јавува „Би-би-си“.

Војската презеде акција по смената на потпретседателот Емерсон Мнангагве, кој е жесток противник на Мугабе. Не е познато каде се наоѓа тој.

Мугабе владее со Зимбабве откако земјата стекна независност од Велика Британија. Регионалниот блок, Јужоафриканска развојна единица, денеска ќе одржи итен состанок во Боцвана за да ја разгледа кризата во Зимбабве.

Опозицискиот лидер, Тендаи Бити, изјави дека сака да се формира преодна влада во земјата.


Акција на турската полиција за апсење на 70 војници поради поврзаност со Ѓулен


Анкара, 10 октомври, 2017 - 12:00 (META) 

Турската полиција денеска почнала акција за апсење на 70 војници обвинети за поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а кого властите во Анката го обвинуваат дека го организирал минатогодишниот обид за воен удар, јавуваат турските агенции.

Акции против приврзаници на Ѓулен во Турција се спроведуваат речиси секој ден, веќе 15 месеци, а само минатата седмица беа приведени околу 800 лица.

Ѓулен досега ги демантираше сите обвинување дека стои зад обидот за воен удар, кој се случи во јули минатата година.

Цел на денешната полициска акција, која, според агенциите, се спроведува во градот Конија, во централниор дел на Анадолија, и во уште седум провинции, се и двајца полковници, седум капетани и 36 поручници.

Шеесет и двајца од осомничените се припадници на турското воздухопловство, а некои од нив се и пилоти. Полицијата врши претреси во нивните домови и на работните места.

Повеќе од 50.000 лица во притвор го чекаат судењето против нив поради повразност со Ѓулен, а 150.000 лица се отпуштени или суспендирани од работните места во јавниот и во приватниот сектор.

Обидот за воен удар во Турција се случи на 15 јули минатата година, а во судирите загинаа 250 лица.


Уапсен советникот на турскиот премиер поради наводна поврзаност со Ѓулен


Анкара, 3 јуни, 2017 - 15:53 (META) 

Турските власти го уапсиле Бирол Ердем, главен советник на премиерот Бинали Јилдирим, поради негова наводна поврзаност со движењето на имамот Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува дека го организирал минатогодишниот неуспешен воен удар, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Турските медиуми, на кои се повикува РСЕ, наведуваат дека Ердем бил приведен во Анкара заедно со неговата сопруга, Ѓулумсер Ердем.

Медиумите, повикувајќи се на извори од канцеларијата на државниот обвинител во Анкара, јавуваат дека Ердем е приведен под обвинение дека е член на движењето на Ѓулен.

Ѓулен, кој од 1999 година живее во самонаметнат егзил во американската сојузна држава Пенсилванија, ги негира обвинувањата за вмешаност во неуспешниот воен удар.

Турските власти досега уапсија повеќе од 50.000 лица, вклучувајќи судии, обвинители, полицајци и припадници на војската, под обвиненија за поврзаност со Ѓулен и со минатогодишниот неуспешен пуч.


Иванов бара Нухиу да ја појасни изјавата за сценарио за воена состојба


Скопје, 12 мај, 2017 - 18:34 (META) 

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево го повика министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, да ги појасни податоците и информациите искажани вчера во интервју за телевизија „Алсат-М“ за постоење на сценарио кое би послужило како повод за прогласување на воена (член 124 од Уставот на Република Македонија) или вонредна состојба (член 125 од Уставот на Република Македонија) од страна на претседателот и употреба на АРМ, поврзани со насилниот влез во Собранието на 27 април 2017 година.

Во соопштението се нагласува дека со лажни вести некој сака да наштети на угледот на претседателот на Република Македонија.

„Кабинетот на претседателот на Република Македонија смета дека во јавноста постои опсесија со лажни вести да се изврши делегитимирање на институциите, односно на претседателот на Република Македонија“, се вели во реакцијата.

Нухиу синоќа во интервју за телевизијата, повикувајќи се на гласини, посочи на наводен план за ангажирање на Армијата за време на случувањата во Собранието на 27 април.

– Има гласини што сè уште не можам да ги потврдам дека полицајците се повлекле во вршењето на законските обврски, затоа што слушале од други дека треба да чекаат уште малку за да може потоа и претседателот на државата да дава наредба за излегување на војската, да се прогласи вонредна состојба и така натаму, но овие се прашања кои ги има во рамките на службите во МВР, но не сакам да потврдам такво нешто затоа што се уште ги немаме аргументирано – изјави Нухиу.


Германија: Поведена истрага против 20 лица осомничени дека шпионирале за Турција


Берлин, 6 април, 2017 - 19:14 (META) 

Дваесет лица се под истрага во Германија поради сомнеж дека шпионирале луѓе за кои верувале дека се приврзаници на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на соопштение на германското министерство за внатрешни работи.

Инаку, властите во Анкара сметаат дека Ѓулен и неговите приврзаници стојат зад неуспешниот обид за воен удар во земјата, во јули минатата година. Ѓулен, кој живее во егзил во САД, ги отфрла ваквите обвинувања.

Германските власти, како што пренесуваат агенциите, во февруари оваа година извршиле претреси во куќи на четворица имами, поврзани со турско-исламските културни организации во Германија, осомничени дека ги шпионирале противниците на турската влада.

Германското министерство за внатрешни работи навело дека Турција континуирано испраќала сè поголем број имами во овие центри.


Турските власти издадоа налог за апсење на 243 припадници на војската


Анкара, 18 јануари, 2017 - 12:46 (META) 

Турското обвинителство издало налог за апсење на 243 припадници на војската во 54 провинции во земјата, јавуваат турските медиуми.

Налозите се издадени во рамки на истрагата за неуспешниот воен удар извршен минатата година во јули. Осомничените наводно ја користеле апликацијата „бајлок“ за праќање пораки на паметни телефони.

Турската влада тврди дека апликацијата ја користела мрежата на имамот Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање пуч.

Ѓулен, кој живее во егзил во САД, ги отфрла обвиненијата на Анкара.

 


Почна судењето на 29 турски полицајци за вмешаност во обидот за пуч


Истанбул, 27 декември, 2016 - 12:21 (META) 

Денеска во Истанбул почна судењето на 29 турски полицајци, обвинети за вмешаност во организирањето на неуспешниот обид за воен удар на 15 јули годинава. Како што јавуваат светските агенции, станува збор за прво големо судење против лица обвинети за вмешаност во обидот за пуч во Турција.

На 29 обвинети полицајци, од кои 24 се уапсени, ќе им се суди во големата судница на затворксиот комплекс „Силври“, кој е под засилено обезбедување.

Тие се товарат дека ги одбиле наредбите да го заштитат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ноќта кога се случи обидот за воен удар.

Агенциите пренесуваат дека се очекува сослушувањето на обвинетите да трае четири дена. Судењето почнува со читање на имињата на обвинетите и на обвинителниот акт, по што одбраната треба да ги изнесе своите аргументи.

Доколку бидат прогласени за виновни, 21 од обвинетите полицајци се соочуваат со три доживотни казни затвор, а за другите осум обвинителството бара казни од 7 до 15 години затвор.


Разрешени уште 15.000 државни службеници во Турција


Анкара, 22 ноември, 2016 - 10:31 (META) 

Турските власти, во рамките на акцијата за пресметување со пучистите, разрешија уште 15.000 државни службеници, воени лица, полицајци и други административни работници и затворија повеќе од 500 институции за кои се претпоставува дека се поврзани со неуспешниот обид за државен удар извршен на 15 јули.

Како што јавуваат светските медиуми, официјална Анкара разрешила 1.988 припадници на турските вооружени сили, 7.586 лица од полицијата, 403 од редовите на жандармеријата, а во државните институции се сменети повеќе од 5.000 лица.

Досега затворени се повеќе од 550 институции, 18 добротворни организации и девет медиуми, а по воениот пуч разрешени се 110.000 лица.