!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Хашкиот трибунал издаде налог за апсење на тројца функционари на партијата на Шешељ


Белград, 31 март, 2017 - 12:57 (META) 

Хашкиот трибунал утрово соопшти дека на негово барање Интерпол распишал црвени потерници со кои се бара пронаоѓање и апсење на функционерите на Српската радикална странка, Петар Јојиќ, Вјерица Радета и Стево Остојиќ.

Трибуналот ги товари тројцата функционери дека влијаеле на сведоци во процесот против нивниот партиски шеф, Воислав Шешељ. Тие, според Хашкиот трибунал, со закани, уцени и со поткуп ги наговарале сведоците да ги променат исказите или да не сведочат.

Потпретседателот на српската влада, Расим Љаиќ, денеска изјавил дека владата нема да му ги испорача на Хашкиот трибунал тројцата членови на Српската радикална странка бидејќи по минатогодишната одлука на Вишиот суд за тоа не постојат услови.

Вишиот суд во Белград минатата година донесе одлука дека нема законски основи за апсење и за испорачување на тројцата радикали, затоа што националиот закон за соработка со Хашкиот трибунал предвидува испорачување само на обвинети за воени злосторства, но не и за непочитување на судот.

Во денешното соопштение од Хаг се наведува и дека претседателот на трибуналот, Кармел Агиус, ја пријавил Србија во Советот за безбедност на Обединетите нации за непочитување на налогот за апсење.


Почина рокенрол-легендата Чак Бери


Сент Чарлс, 19 март, 2017 - 9:49 (META) 

Легендарниот гитарист и родоначелник на рокенролот, Чак Бери, починал вчера на 90-годишна возраст, објавија светските медиуми, повикувајќи се на полицијата на американската сојузна држава Мисури.

Полицијата на округот Сент Чарлс ја потврдила смртта на Чарлс Едвард Андерсон Бери и навела дека неговото семејство побарало приватност за време на периодот на жалост, пренесува „Гардијан“.

Музичката кариера на Чак Бери траеше повеќе од седум децении. Легендарниот гитарист ги спои блузот и свингот во нов музучки феномен, користејќи гитарски соло-партитури и изврши големо влијание на подоцнежната рок-музика.

Меѓу неговите најголеми хитови се издвојуваат „Roll Over Beethoven“, „Rock and Roll Music“ и „Johnny B. Goode“, која е една од најобработуваните песни во историјата на музиката.

Во 1984 г. Чак Бери доби Греми-награда за животно дело, а беше еден од првите музичари што станаа членови на „Рокенрол-холот на славните“ во 1986 година.

Неговата музика имаше големо влијание на бројни музичари, како и на целиот рокенрол.


Рама за „Телеграф“: Не нè оставајте на Русите


Тирана, 24 февруари, 2017 - 12:35 (META) 

Во интервју за британскиот весник „Телеграф“, премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека ако администрацијата на Трамп го игнорира Балканот, регионот е во опасност да падне под руско влијание.

Во врска со влијанието на САД на Балканот, Рама истакна дека „без поддршка на САД, Балканот нема да биде место каде што ќе има мир и соработка“.

– За САД овој реон е стратешки многу важен и САД се многу важни за нас – додаде Рама.


Хан за „Цајт“: Во Македонија треба да се постигне промена во еден еволуциски процес


Брисел, 11 февруари, 2017 - 13:01 (META) 

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност – тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во интервју за електронското издание на германскиот весник „Цајт“, а во кое зборува и за Македонија, пренесува „Дојче веле“.

„Во наш интерес е во ПЈР Македонија да има стабилност и развој на правна држава. Секоја земја на Балканот треба да има европска перспектива. Тоа значи дека треба да се постигне промена во еден еволуциски процес. Ние се ангажиравме многу. Издејствувавме низа резултати. Имаше слободни и фер избори. За земјата, се разбира со извесен напор, е подобро ако тој развој продолжи мирно“, вели Хан, во кусиот одговор на прашањето за Македонија.

На прашањето дали Европската Унија е заинтересирана само за стабилност на Западниот Балкан и дали е важно само да биде мирно, Хан вели дека би било „наивно да се верува дека промена на режим може да се наметне однадвор“.

„Тоа не е ниту наша намера. Ние ги почитуваме нашите партнери како суверени држави. Нашиот ‘мек пристап’ (Хан го користи англискиот термин „soft power“) се состои во тоа да се постигне стабилност и благосостојба со мирнодопски средства. Не можеме од една страна да зборуваме за правна држава и демократски процеси, а истовремено луѓето на Западен Балкан да ги поместуваме овде-онде како на шаховска табла“, вели еврокомесарот за проширување и добрососедска политика.

Тој Западниот Балкан го споредува со тава полна со масло и вели дека „доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало“.

„Долгорочно смирување на регионот е можно само преку перспектива за зачленување во ЕУ“, вели Хан.

Во опширното интервју тој зборува и за влијанието на Русија и вели дека „Москва не седи со скрстени раце“, а околу прашањето дали Русија води хибридна војна на Балканот, нагласува дека „не би одел толку далеку и не би зборувал за војна“.

„Но, постојат дезинформации и обиди за остварување целно влијание за да се поттикне определено расположение и да се создадат одредени слики. Тоа во меѓувреме се класични методи. Но, тоа нема трајно да влијае врз развојот на настаните, во тоа сум уверен. Европа тука има добра позиција, зашто во државите на Западен Балкан ориентираноста кон Европа е толку силна, што секој политичар кој сака да биде реизбран се насочува во правец на Европа“, вели Хан.

Еврокомесарот за проширување неделава беше во дводневна посета на Македонија каде учествуваше на шестиот министерски состанок на земјите од Западен Балкан, посветен на регионалната соработка во областа на енергетиката. Тој имаше и средби со лидерите на политичките партии кои на изборите на 11 декември обезбедија пратенички места во Собранието со кои разговараше околу актуелната ситуација за формирање на нова влада.


Столтенберг: Слабее напредокот кон НАТО кај дел од Западен Балкан, а се зголемува влијанието на Русија


Брисел, 7 декември, 2016 - 11:56 (META) 

Состојбите во земјите од Западен Балкан (Србија, Косово, Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија) биле една од главните теми на првиот ден од состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, кој се одржува во Брисел, соопшти по состанокот генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг, на прес-конференцијата, го истакна напредокот на Црна Гора во евроатлантските интеграции, но додаде дека кај дел од другите земји од Западен Балкан се забележува слабеење на напредокот околу интеграцијата во НАТО и назадување во реформските процеси.

– Денеска разговаравме за Западен Балкан. НАТО во ова подрачје игра значајна улога веќе долга низа години. Со нашата мисија на КФОР го чуваме мирот за сите граѓани на Косово, имаме три регионални канцеларии, перспектива за членство на две земји од регионот и активни партнерства со сите други, вклучувајќи ја и Србија. Црна Гора покажува колку може да биде постигнато во однос на прашањето на евроатлантските интеграции и ние го поздравуваме тоа што веќе 15 земји сојузнички го ратификуваа влегувањето на Црна Гора во НАТО. Но, во остатокот од регионот, прогресот е спласнат и видовме назадување во реформите. Поради тоа мораме да направиме повеќе за да ги поддржиме реформите и стабилноста, со повеќе политички дијалог, поголема практича соработка и со поблиска соработка со Европската Унија, бидејќи стабилноста на Западен Балкан носи поголема безбедност за Европа – изјави Столтенберг.

Прашан дали на состанокот било разговарано за влијанието на Русија во земјите од Западен Балкан и дали има некакви заклучоци, Столтенберг истакна дека е забележано зголемено влијание на Москва во овој регион, но оти НАТО не планира да се конфронтира со Русија и да одговара на пропагандата со пропаганда.

– Не бараме конфронтација со Русија туку веруваме во сувереното право на секоја земја да одлучи за својата иднина. Ние веруваме во отворени демократски општества каде ќе има различни погледи, отворени дебати како одраз на различните политички ставови на различни политички партии и различни групи во секоја од земјите, вклучувајќи го и правото на секоја земја да одлучи за својот пат. Видовме извесно зголемување на присуството на Русија, вклучително и во земјите од Западен Балкан, но нема да ѝ се спротивставуваме на пропагандата со пропаганда. Ќе ѝ се спротивставиме со отворена и слободна дебата бидејќи ние веруваме дека фактите и вистината ќе надвладеат на долг рок – рече Столтенберг.


Спасовски: Евроазиските служби на Груби се како жолтите комбиња на Груевски


Скопје, 1 декември, 2016 - 16:52 (META) 

Министерството за внатрешни работи нема информации за евроазиски тајни служби кои имаат влијание на безбедноста и на кризата во државата, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, додавајќи дека наводите за вакви служби, кои ги посочи шефот на кабинет на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и носител на листа во изборната единица 1, Артан Груби, му наликува на приказната со жолтите комбиња што прислушувале низ Скопје.

– МВР нема сознанија дека евроазиски служби биле виновници за кризата во Македонија. Тоа го слушнав вчера од една од партиите на власт и мене ова ми личи на приказната со жолтите комбиња што прислушуваат во Скопје. Имаше жолти комбиња (според тврдењата на поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, еден од начините на кои било вршено незаконското прислушување н.з.) и што се движеа низ Скопје и прислушуваа, а денеска имаме некакви евроазиски служби кои презеле мерки за разнебитување на Република Македонија. Факт е дека таква информација нема, а доколку имало, сигурно дека службите ќе презеле одредени мерки – рече Спасовски.

Носителот на кадидатската листа на ДУИ во првата изборна единица, Артан Груби, во вторникот на дебата во емисијата „200“ на телевизијата „Алсат М“, рече дека кризата во Македонија и во регионот има „евроазиски автор“.

– Јас верувам дека мнозинството граѓани веруваат дека има влијание на различни сили, евроазиски, во создавањето на проблеми во безбедносните прашања. Тоа го гледаме и во формирањето на одредени политички партии и тоа е алармантно и неприфатливо за нас. Кризата што се развива во Босна, во Србија, Косово и во Црна Гора, a истата и во Македонија, јас мислам дека има евроазиски автор – рече Груби, кој на новинарско прашање кој се тој автор, додаде дека „не би сакал да го именува директно во недостиг од силни аргументи“.


Директорот на ЦИА до Трамп: Не чепкај го договорот со Иран и внимателно со Русија


Вашингтон, 30 ноември, 2016 - 10:44 (META) 

Директорот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), Џон Бренан, го предупреди новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека ставањето крај на договорот меѓу САД и Иран за нуклеарната програма на Техеран би било „катастрофално“ и „врв на глупоста“. Ваквиот став, Бренан го истакнува во интервју за „Би-би-си“, во кое исто така го советува Трамп да биде претпазлив во односите со Русија.

Во текот на својата кампања, Трамп се закани дека ќе го укине договорот со Иран и најави поблиска соработка со Русија.

Бренан, кој треба да замине од функцијата шеф на ЦИА во јануари следната година, во врска со ситуацијата во Сирија ги обвинува сирискиот режим и Русија дека се одговорни за масакрот врз цивилното население, кој го опишува како „недозволив“.

Тој истакна дека администрацијата на САД треба да продолжи со поддршката на силите на умеренетите бунтовници во нивната борба против војската лојална на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Русија продолжува да ја игра клучната улога околу иднината на Сирија, вели Бренан во интервјуто, но изразува скепса за волјата на Москва да се дојде до некаков договор за прекинување на непријателствата.

Во врска со наводите за обидите на Русија да влијае на претседателските избори преку хакирање и пуштање на информации во јавноста, директорот на ЦИА во интервјуто потврдува дека имало такви активности од Москва, но за нивното евентулано влијание остава да се произнесат службите задолжени за тоа.

Тој потврдува дека околу ова прашање имал разговори со руските тајни служби од кои барал одговор за овие активности и ги предупредил дека тие можат да завршат лошо.

САД не би требало да „се задржат на нивното ниво“ или да ризикуваат ескалација во односите со Русија одговарајќи на идентичен начин, вели Бренан, и додава дека постојат други начини за да се осигури дека Москва ја разбира пораката дека ваквите активности се неприфатливи.

Тероризмот, вели Бренан, и понатаму останува главна грижа на безбедносната политика на САД. Директорот на ЦИА, посочува дека Исламска држава и понатаму е „многу активна“ и дека бара начин тоа да го покаже, без разлика на случувањата на бојното поле.

„ИД е сè уште способна да изведува терористички напади против Западот“, вели Бренан, кој четири години е на чело на ЦИА.


Странските компании ги откажуваат посетите поради кризата


Скопје, 9 мај, 2016 - 12:32 (META) 

За компаниите во преработувачката, металната и во електроиндустријата, влијанието на кризата се чувствува во откажувањето на веќе договорени и прецизирани датуми за посети од странски компании.

Странските компании од овие сектори, кои имале цел да ги посетат наши компании, дa ги разгледаат капацитетите и да прецизираат детали за склучување нови договори за наредниот период, ги откажале посетите.

Ова го покажува спроведеното анкетно истражување на Стопанската комора на Македонија за моменталното економско дејствување на компаниите во услови на актуелните состојби во земјата.

– Загрижувачки се резултатите за одложување и за откажување на најавените посети, кои би придонеле за дополнително склучување договори за соработка. Најави за откажување на планираните посети за реализација на идни соработки има кај металната, електроиндустријата, фармацевтската и кај земјоделско-прехранбената индустрија – изјави директорката на Дирекцијата на здруженија според дејности при Стопанската комора, Билјана Пеева-Ѓуриќ.

Ваквите откажувања или одложувања на посетите се од компании од земјите на ЕУ и од Блискиот Исток. Како резултат на тоа, ваквата ситуација во наредниот период негативно ќе влијае на поголемо ангажирање на капацитетите, зголемување на производството, вработувањето и на размена со странство.

Кај компаниите од земјоделско-прехранбениот сектор влијанието од моменталните состојби се чувствува на домашниот пазар.

Од почетокот на кризата, а особено во последните неколку месеци, потрошувачката на домашниот пазар е намалена, има благо зголемување на резервите на готови производи и се очекува оваа тенденција да продолжи и во наредниот период.

Доколку кризата се одолжи, можно е негативно влијание при склучување на нови договори во текстилната индустрија за наредната сезона, односно намалување на нарачките по октомври.

Компаниите, исто така, се загрижени бидејќи не се процесуираат навремено редовните административни постапки.

Според Пеева-Ѓуриќ, охрабрувачки е тоа што голем дел од домашните компании кои имаат долгогодишни стратешки партнери и имаат осигурани пласмани, немаат најави за раскинување на договорите или за нивно редуцирање.


Судирот меѓу Техеран и Ријад ја зголеми цената на нафтата


Техеран, 4 јануари, 2016 - 12:27 (META) 

Цените на нафтата на азискиот пазар се во пораст, бидејќи еден од најголемите произведувачи на црно злато, Саудиска Арабија, ги прекина дипломатските односи со Иран по погубувањето на шиитскиот свештеник, шеик Нимр ал Нимра.

Саудиска Арабија својата одлука ја објави во неделата, еден ден откако демонстрантите ја уништија амбасадата на таа земја во Техеран.

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал Џубеир, му даде на иранскиот дипломат рок од 48 часа да ја напушти Саудиска Арабија.

Рано изутринава цената на барел светла сурова нафта е зголемена за 77 центи и сега изнесува 37,81 долари.

Цената на суровата нафта „брент“ од Северно Море е поголема за 91 цент и сега изнесува 38,19 долари за еден барел.

И покрај зголемувањето на цените, глобалната презаситеност на пазарот долгорочно ќе влијае врз намалување на цената.


ССК: Постигнатиот политички договор нема да влијае на бизнисот


Скопје, 15 јули, 2015 - 12:10 (META) 

Постигнатиот политички договор нема да има какво било влијание врз вработувањето или инвестициите во наредниот период.

Ова денеска го изјави претседателот на ИКТ-комората при Сојузот на стопански комори (ССК), Саша Огненовски.

– Не би можеле да прогнозираме какво ќе биде влијанието на синоќа постигнатиот политички договор. Но, дологорочноста на неговата имплементација сметаме дека ќе ги ублажи влијанијата и нема да се почувствува во бизнис-секторот. Ако беше кракторочен, секако ќе имаше влијание – истакна Огненовски пред јавната расправа за краткорочната ИКТ-стратегија за 2016-2017 година.