Ѓорчев до Заев: Ништо не преземавте за полнењето кутии за референдумот


Скопје, 31 октомври, 2018 - 15:36 (META) 

За време на референдумот на некои избирачки места за пола час „гласале“ 500 луѓе, а не се ни потпишале на избирачкиот список, а кутиите беа наполнети со 50.000 ливчиња, рече денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев за време на собраниската седница за пратенички прашања.

– Ниту поддржувам ниту сакам во мојата земја од било кој човек да се случуваат вакви можни засега инсинуации кои што ги кажувате. Секогаш сум ги осудувал и ќе ги осудувам. Сè што до сега е пријавено е процесирано. Апелирам до сите институции кои не се под моја надлежност да си постапат по слово на закон. Тој што полни кутии ги полни да добие резултати. Референдумот беше консултативен, не сме имале никаква мотивација да полниме кутии. Сакавме секој кој сака да учествува, да излезе и да го даде мислење за правецот на државата – рече Заев.

Ѓорчев го праша Заев што направила оваа влада за албанските граѓани за кои потенцираше дека вршат масовен егзодус и преселба од државата. Заев потенцираше дека не ги дели граѓаните по етничка линија и работи на унапредување на условите на живот на сите граѓани и додаде дека сите подеднакво ќе ги чувствуваат придобивките.

Илија Димовски, од ВМРО-ДПМНЕ, ја искритикува владата зошто не го прифатила неговиот предлог за дебата во Собранието за локацијата на која треба да се гради Клиничкиот центар и уште еднаш го предложи Петровец како поадекватно место за овој проект.

– Министерот тврдеше дека локацијата Бардовци е перфектна, но јас имам спротивно мислење. Сакав институционално да разговараме за овој проблем но бев изигнориран. Предложив новиот клинички центар да се гради во општина Петровец затоа што е апсолутен центар во Македонија и преставува и инфраструктурен центар, а има и аеродром – смета Димовски.

Заев вети дека ќе се отвори поширока дебата со сите засегнати страни, откако ќе се види кои параметри ги исполнуваат трите предложени локации – Ѓорче Петров, Бардовци и Петровец.

– Вашето внимателно укажување го зедовме во предвид и до сега ги разгледуваме неколку можни локации. Не треба по секоја цена да носиме одлука за да има капитален развој. Формирана е комисија која ќе ги оценува локациите Бардовци, Ѓорче Петров и Петровец. Спремен сум кога ќе ги имаме сите параметри, да дојдеме овде во Собрание да дебатираме и да ја одредиме локацијата. Мене лично ми е попримамлива локацијата во Ѓорче Петров, за Петровец имаме податок дека земјиштето е мочурливо, но одлуката ќе ја донесеме врз основа на аргументи – рече Заев.


Ѓорчев, „благо речено“, излажа за бројот на иселени од Бугарија, Романија и Латвија по влезот во ЕУ (инфографик)


Скопје, 16 октомври, 2018 - 14:35 (META) 

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев вчера во реплика во Собранието за време на седницата за уставни измени наведе неколку бројки со кои тврдеше дека три земји откако влегле во Европска Унија драстично им се намалил бројот на жители. Но, бројките му се погрешни.

– Да бидеме искрени, апсолутно докажлива манипулација е и невистина да се каже дека ако нам ни успеат евроатлантските интеграции ќе го сопреме иселувањето од Македонија. Ако се случат евроатлантските интеграции, тоа ќе помогне на безбедноста, на економијата, на инвестициите и на се останато, но погледнете ја Бугарија, изгубија 2,1 милиони жители. Романија од 23 милиони, на 19 милиони. Латвија од 2,4 милиони на 1,9 милиони… Апсолутно, благо речено невистина е дека евроатлантските интеграции ќе значи останување на младите генерации во Македонија. Тоа заеднички го посакуваме, но ако говорите афирмативно за договорот, не го користете тој аргумент затоа што апсолутно се оди кон емоциите на луѓето „гласајте за ова за децата да ви останат дома“ – вели Ѓорчев.

Податоците од Светска банка за бројот на населението во Бугарија, Романија и Латвија велат дека Влатко Ѓорчев – не ја кажува вистината.

Бугарија и Романија и се придружија на Европската Унија во 2007 година. Во 2007 година Бугарија имала 7.545.338, а во 2017 имала 7.075.991 жители. Тоа е намалување за 469.347 жители откако Бугарија влегла во ЕУ, што е далеку помалку од 2,1 милиони како што тврди Ѓорчев во Собрание. Всушност Бугарија никогаш немала 2,1 милиони жители повеќе од сега. Најмногу жители имала во 1988 година односно 8.981.446 жители.

Романија во 2007 година имала 20.882.982 жители, а во 2017 година според Светска банка избројани се 19.586.539 што значи намалување за 1.296.443 жители. Ѓорчев вчера рече дека во Романија од 23 милиони се намалиле на 19. Романија последен пат имала 23 милиони жители во 1991 година односно 23.001.155.

Латвија стана членка на ЕУ во 2004 година. Тогаш имала 2.263.122 жители, а во 2017 1.940.749 што е намалување за 322.373 жители. Бројката од 2,4 милиони жители што ја земал Ѓорчев за споредба е од 1998 година  кога Латвија имала 2.410.019 жители по што бројот почнал да опаѓа.


Ѓорчев до Заев: Зошто вашиот личен адвокат го спасуваше градоначалникот на Ново Село?


Скопје, 26 јули, 2018 - 12:28 (META) 

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на седницата за пратенички прашања го праша премиерот Зоран Заев зошто неговиот личен адвокат го спасувал градоначалникот на Ново Село кој беше обвинет за шверцување цигари.

-Сите декларации и ветувања паѓаат во вода кога вчера вашиот личен адвокат ќе отиде да го вади градоначалникот од Ново Село. Брука е тоа што се случи. Ќе го исклучите ли од СДСМ – праша Ѓорчев.

На ова премиерот Заев одговори дека адвокатот Ване Андреев кој му бил адвокатите во некои судски процеси е приватен адвокат и тој може кој сака да го ангажира бидејќи не е на функција. Тој додаде дека градоначалникот на Ново Село е негов личен пријател, но секој кој што згрешил треба да одговара.

На прашањето зошто било дозволено пари од Фондот за иновации да завршат кај функционери, Заев рече дека правно тоа е дозволено но не е етички.

-Го поздравувам етичкиот момент кога фирмите во кои што имаат дел политичари се повлекуваат. Легално тоа е возможно но етички не е па затоа носителите на јавни функции ги преземаа соодветните дејствија. Фондот располага со огромни пари преку Буџетот, најголем дел од тие пари се наменети за домашни фирми за отворање на нови работни места. Јас не можам да правам увид во моите фирми и фирмите на Заеви затоа што немам време. Сакам да ги следиме етичките кодекси и да бидеме транспарентни, повторувам се е според законот, но ете ги исполнуваме и етичките дилеми – рече Заев.

Ѓорчев праша зошто било прикривано убиството на Никола Саздовски, на што Заев му одговори дека никој после Мартин Нешкоски не може да прикрива убиство во државата.

-Влијае нашата дебата, влијае и ние како се однесуваме и дали само сакаме да добиеме политички поени или навистина ни е грижа. Будното око на јавноста е најголем коректив. Мора да бидеме внимателни, се преземаат дејствија законот да мора да важи за сите – додаде Заев.

Во последното прашање, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ му порача на министерот за култура, Асаф Адеми да не го чепка музејот на ВМРО зошто тој е нешто свето, а во спротивно ќе одговара за тоа.


ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на седницата за реконструкција на владата


Скопје, 28 мај, 2018 - 15:46 (META) 

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на седницата в петок на која ќе се гласа за реконструкцијата на владата и изборот на нови министри и заменици министри, рече пратеникот Влатко Ѓорчев како одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Собранието.

– Апсолутно нашата острица на критики ќе биде насочена кон оваа влада и кон оваа гарнитура затоа што имаме аргументи, затоа што аргументите на дневна основа ги гледаме, затоа што секој ден економските индикатори се вложуваат, затоа што националните и државните интереси на Република Македонија се загрозени како никогаш до сега, затоа што ако одиме област по област, од земјоделие преку здравство, до образование, заклучно со транспорт, локална самоуправа, аргументите се апсолутно на наша страна – рече Ѓорчев.

На прашање, пак, како ја коментира одлуката на собранискиот спикер седницата за реконструкција на Владата да биде на денот кога ВМРО-ДПМНЕ организира протест пред владата, Ѓорчев рече дека се работи за јалова реконструкција.

– Се работи за јалова реконструкција, се работи за една влада којашто нема идеја и нема резултати. Се работи за влада којашто нема исполнето ниту едно од своите клучни ветувања. Во Македонија година дена наназад една шајка не е закована, една бандера не е направена, а беа ветени брда и долини. Дури и најголемите поддржувачи на СДСМ се разочаруваат од Зоран Заев и неговите министри. Така што, реконструкција на еден или двајца министри не го решава фундаменталниот проблем, а тоа е дека имаме неспособна гарнитура којашто не ги исполнува ветувањата и којашто не може и не знае да испорача резултати – додаде Ѓорчев.


Во судница денеска Јанкулоска, Мијалков и Ѓорчев


Скопје, 15 мај, 2018 - 10:51 (META) 

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да се одржат две судења – за случајот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), како и за обидот за убиство на Зијадин Села во нередите во Собранието на 27 април минатата година.

Во „Таргет – Тврдина“ обвинети се поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои се во притвор во Грција, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски.

Претходното рочиште беше одложено поради незавршената екстрадициска постапка што се води пред Врховниот суд во Грција за двајцата обвинети Горан Грујевски и Никола Бошковски. Врховниот суд на Грција во Атина одлуката треба да ја соопшти в петок.

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

Во истиот суд ќе се одржи и судење за случајот за обид за убиство на Зијадин Села на 27 април минатата година, а на денешното рочиште треба да сведочи и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. Тој беше поканет да сведочи на минатото рочиште, но не се појави бидејќи поканата не му била доставена уредно. Тој е сведок на одбраната.

Како сведок во овој случај беше поканет и премиерот Зоран Заев, но тој не дојде на минатото рочиште бидејќи беше зафатен, па сведочеа следните од листата сведоци, а потоа адвокатите се откажа од тоа тој да сведочи, бидејќи им го нарушил концептот за редослед на сведочењата преку кои го разработуваат својот концепт на одбраната.


Ѓорчев: ВМРО-ДПМНЕ ќе работи Македонија да се приклучи на иницијативата „Трите мориња“


Скопје, 12 февруари, 2018 - 16:35 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ ќе покрене широка меѓународна акција за пристапување на Република Македонија кон иницијативата на „Трите мориња“ – од Балтичкото море до Црно море и од Црно Море до Јадранското море – во која што членуваат 12 европски земји, изјави денеска на прес-конференција пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев.

– ВМРО-ДПМНЕ ќе ги насочи своите надворешно политички ресурси, иницијативи и контакти за обезбедување полноправно членство на Република Македонија во оваа важна регионална иницијатива. Се работи за иницијатива која што покрива еден милион и двесте илјади километри квадратни и повеќе од 110 милиони жители. Се работи за иницијатива која што е проевропска но и евроатланска, која што е подржана силно од САД и претседателот Доналд Трамп – рече Ѓорчев.

Тој додаде дека иницијативата ќе ја покренат и во рамките на Европската народна партија каде што членува ВМРО-ДПМНЕ и дека оваа идеја ќе ја промовираат и во Брисел.


ВМРО-ДПМНЕ до сега поднела 70 амандамни за законот за јазиците


Скопје, 26 јануари, 2018 - 15:33 (META) 

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ досега поднела 70 амандмани за законот за употреба на јазиците, изјави денеска на прес-конференција координаторот на пратеничката група Влатко Ѓорчев. Тој рече дека вкупниот број на амандмани ќе зависи од одговорот на владејачкото мнозинство за нивните барања за повлекување на текстот и за дијалог.

Тој вели дека ВМРО-ДПМНЕ е подготвено да разговара за законот, за кој сметаат дека треба да биде донесен со консензус и да биде подготвен преку дијалог, што ќе значи унапредување на правата не само на албанскиот јазик, туку и на јазиците на помалите заедници, и истовремено ќе биде согласно Уставот.

– Да се формираат работни групи, да се консултира експертската јавност, да се видат меѓународните искуства. Ние сме подготвени да дискутираме за зголемен опфат и употреба на јазиците во Република Македонија. Истовремено не сакаме да се носат решенија што се набрзина подготвени. Не е добро само во име на формирање на некоја коалиција во кус рок да се прават закони што се лоши, недоречени и кои огромен број луѓе не знаат како да ги применуваат, ниту, пак, да ги разберат – рече Ѓорчев.


Ѓорчев: Ќе ги поддржиме сите чекори што ќе ја доближат Македонија до НАТО


Скопје, 18 јануари, 2018 - 14:51 (META) 

Ќе ги поддржиме сите чекори кои ќе ја приближат Македонија кон членството во НАТО, рече в.д. координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, по средбата на претставниците на партијата со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, која ја оцени како „добра и конструктивна“.

– Го информиравме Столтенбрег за политичкиот прогон кој се врши во Македонија, која е единствената земја во Европа во која има жесток прогон на опозицијата. Тој и се зблагодари на партијата за се што направила до сега за интеграцијата на Македонија во НАТО – рече Ѓорчев.

Stoltenberg so vmro-dpmne

Средба на Столтенберг со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, придружуван од пратеници и членови на раководството на партијата

Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе се вратат во Собранието, Ѓорчев повтори дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е дека во Македонија нема слобода, туку режим и дека невини луѓе лежат во затвор.

Тој информираше дека Законот за јазиците не бил тема на разговор со Столтенберг, но ја поздрави одлуката на Иванов да не го потпише законот, и ја оцени како „основана“.

На прашањето дали ја поддржуваат одлуката на Илија Димовски да го оспори законот пред Уставнит суд, Ѓорчев рече дека ги разгледуваат сите опции и дека ќе информираат навремено.

Тој потенцираше дека не е добро да се носат закони без опозицијата, дека дијалогот треба да биде двонасочен и додаде дека ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да седне на заедничка маса.

Прашан за преговарачкиот процес вчера во Њујорк, Ѓорчев рече дека ВМРО-ДМНЕ не е вклучена во преговорите и додаде дека тоа што го изјавил преговарачот од македонска страна Васко Наумовски, дека предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение, е навистина загрижувачко.

Тој потенцираше дека Столтенберг бил заинтересиран за ова прашање, а ВМРО-ДПМНЕ му ги кажале нивните црвени линии.


Опозицијата и понатаму нема да учествува во работата на Собранието


Скопје, 27 декември, 2017 - 18:29 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и понатаму нема да учествуваат во работата на Собранието, потврдил за телевизија „Телма“ привремениот координатор на пратеничката група, Влатко Ѓорчев.

Опозицијата ќе продолжи да ја бојкотира работата на законодавниот дом, бидејќи била револтирана од денешната одлука на Кривичниот суд во Скопје со која им се продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и на уште шестнаесет лица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година.

Ѓорчев образложи дека и покрај подадената рака од страна на новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, новата одлука за продолжување на притворот, одмагала на политичкиот дијалог.

„Одговорноста за состојбите е во партијата на власт, тие го креираат амбиентот во државата. На утрешната седница нема да учествуваме, во околности какви што имаме сега. Очекуваме конструктивен пристап од власта, да покаже добра волја и нормална комуникација. Новото раководство на партијата нека биде повод за нов почеток. Консултациите со СДСМ ќе продолжат, но ако се влоши позицијата и состојбата на прогонетите, тогаш комуникацијата помеѓу двете партии ќе биде во еднонасочна улица“, изјави Ѓорчев.

Премиерот Зоран Заев, денеска рече дека очекува што побрзо опозицијата да се врати во Собранието, за заеднички да работат на реформите кои државата ќе ја придвижат кон ЕУ и НАТО.

Тој додаде дека пратеничките прашања утре во Собранието се за пратениците на опозицијата.

– Пратеничките прашања утре во Собранието се за пратениците од опозицијата, ако не дојдат, седницата ќе трае кратко. Немам намера, долго да одговарам на прашањата на пратениците од власта, иако, и тие имаат можност да постават прашања. Ако пратениците на опозицијата не дојдат утре, се надевам дека ќе се појават на седницата по Нова година, закажана на 9 јануари – рече Заев.


Арнаудов: Неправедно притворените се чесни луѓе и јунаци


Скопје, 16 декември, 2017 - 17:50 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ и денеска протестираше поради притворањето на лицата обвинети за насилствата во Собранието од 27 април годинава, На протестот, кој денеска се одржа пред затворот Шутка се обратија Ламбе Арнаудов, Никола Србов и Влатко Ѓорчев.

Арнаудов рече дека луѓето кои доаѓаат на протест се храбри луѓе и оти вистина e дека храбрите пократко живеат, но ти оние кои не се храбри воопшто не живеат. Тој се обрати и до притворените во истражниот затвор во Шутка, порачувајќи им дека се чесни луѓе и јунаци.

-Вие браќа и сестри јунаци, кои ние овде ве чувствуваме како наши сострадалници, вие денеска ја играте вашата улога во најголемиот отворен амфитеатар кој го направила човечката цивилизација, што се вика Македонија, изјави Арнаудов.

Србов пак рече дека лицата чии усти биле полни со демократија денес истата ја уриваат, а се кршат и сите ратификувани повелби за правата на човекот.

Тој истакна дека оваа борба ќе биде долга и мачна, но дека мора да се издржи. Тој кажа дека прво треба да се ослободат неправедно притворените, а потоа и да се ослободи државата од владеењето на Заев.

Пратеникот Влатко Ѓорчев рече дека секојдневно се намалува бројот на лицата кои ги поддржуваат оние што го вршат овој политички прогон.

– Оние кои ја поддржуваа Шарената револуција секој ден се оградуваат од неа на Фејсбук, оние кои што пишуваа пишува секој месец по 3-4 или 10 колумни секој месец се погласно пишуваат против оваа актуелна Влада. И најголемите нивни поддржувачи ден по ден, месец по месец, тема по тема стануваат се покритични кон оние кои што ги затвораат оние што се внатре тука – изјави Ѓорчев, притоа порачувајќи им притворените дека ќе дојде слободата и оти повторно ќе ги видат своите најблиски.