Путин и Трамп ќе се сретнат следната недела на самитот на Г20


Москва, 28 јуни, 2017 - 19:36 (META) 

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Доналд Трамп најверојатно ќе се сретнат следната недела, за време на самитот на Г20 во Хамбург.
Ова го потврди рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

– Претпоставуваме дека ќе се сретнат, со оглед на тоа дека двајцата претседатели ќе бидат во ист град во исто време, во иста зграда и во ист хол. Не би било во ред ако нема можност да поразговараат за многу работи – изјави Лавров.

Ситуацијата во Сирија и во Украина нема да биде една од темите за кои двајцата претседатели би можеле да разговараат, додаде Лавров и рече дека фокусот на средбата ќе биде на нормализација на односите помеѓу Русија и САД.