Каменос со нов видео-спот му удри шлаканица на Ципрас пред гласањето во парламентот


Атина, 9 јануари, 2019 - 16:58 (META) 

Со клип што го објави денеска партијата „Независни Грци“ промовирајќи го новото партиско лого и новите бори на партијата, коалицискиот партнер на владејачката СИРИЗА, оваа партија му порачува на грчкиот премиер Алексис Ципрас дека нема да гласа за ратификација на Преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „иЕфимерида“.

Во клипот во кој има само анимација со црвена линија и по некоја капка крв, се вели „Црвените линии се нашата гордост. Црвените линии ја пишуваат нашата историја. Црвените линии ги чествуваат нашите предци. Црвените линии се нашата независност и нашата сила. Независни Грци. Сега поодлучни од кога било претходно“.

Со клипот се промовираше новото лого на партијата, но и „разводот“ на Независни Грци од СИРИЗА на Ципрас, од којшто не двојат само денови или недели, пишува весникот.

Германската канцеларка Ангела Меркел утре ќе пристигне во Атина во дводневна посета на земјата, што во голем број грчки и европски медиуми се толкува како обид за притисок врз Грција за ратификација на Преспанскиот договор со кој треба да заврши еден од најдолгите спорови во Европа.


Во Владата влегува и партијата на Амди Бајрам, ДПА се реши за Бардил Даути


Скопје, 15 мај, 2018 - 15:37 (META) 

Покрај ДПА и крилото на БЕСА предводено од Африм Гаши, постигнат е договор во Владата да влезе и партијата на Амди Бајрам, Сојузот на Ромите, потврди премиерот Зоран Заев.

Партијата на Бајрам нема да добие министерско место, туку кадар од неговата партија ќе добие функција во пониските ешалони на извршната власт.

Во меѓувреме, Централното собрание на ДПА на состанокот во Тетово ја донесе одлуката кои имиња ќе ги предложи на премиерот Заев за министер без ресор задолжен за економија и странски инвестиции и заменик-министер за транспорт и врски.

Министерската функција би требало да му припадне на Бардил Даути, додека Митасим Беќири е безециран за позицијата заменик-министер за транспорт и врски.


Бошњаковски: Советот за реформи во правосудството успешно си ја заврши работата


Скопје, 10 јануари, 2018 - 12:09 (META) 

Не станува збор за никаква недоверба во претходниот Совет за реформи во правосудството што беше формиран од Министерството за правда, туку едноставно почнува нова фаза на реформите на правосудството, односно нивното имплементирање. Ова го изјави портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашања околу одлуката на Владата за формирање на нов „Совет за следење на имплементација на стратегијата во правосудството за период 2017 – 2022“, со кој ќе претседава лично премиерот Зоран Заев.

– „Совет за следење на имплементација на стратегијата во правосудството за период 2017 – 2022“ е тело кое што е предвидено за делот 9 од планот „3-6-9“ и тој совет сега ќе ја следи имплементацијата на стратегијата што ја изработи Советот за реформи што беше формиран од Министерството за правда. Тој совет успешно си ја заврши својата функција и изработи Стратегија во чија подготовка учествуваа сите експрети вклучени во него – рече Бошњаковски.

Тој додаде дека реформите во правосудството се едни од суштинските од планот „3-6-9“ и дека со новото работно тело тие ќе бидат издигнати на повисоко ниво, односно на ниво на Влада.

За тоа кои ќе бидат членови на новиот совет, владиниот портпарол рече дела тоа ќе биде познато кон крајот на месецот и побара од новинарите да имаат трпение и дека за се ќе бидат невремено известени.

Прашан за разрешувањето на генерашниот секретар на Владата, Драги Рашковски од Акционерското собрание на „Македонски телеком“, Бошњаковски рече дека Рашковски е заменет, меѓу другото и поради големиот број на обврски и дека станува збор за замена од технички аспект во Акционерското собрание каде Владата по закон треба да има свој претставник. Бошњаковски одрече дека станува збор за некоја друга причина.

Во врска со вчерашната средба на премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, со Билал Касами од Беса, Бошњаковски рече дека целта била да се договори поддршка од Беса на реформските закони во Собранието на Република Македонија. Според владиниот портпарол, владината коалиција е стабилна и покрај случувањата во Беса и повлекувањето на Алијанса за Албанците од владината коалиција.


Заев: Влегуваме во година на клучни одлуки за државата


Скопје, 29 декември, 2017 - 19:06 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска на средба со коалициските партнери, зборувајќи за принципите на коалицијата, порачал дека следната година е време на клучни одлуки за државата, се дознава од соопштението од Службата за информирање на владата. Притоа побарал поддршка од партнерите во владиниот сојуз.

– Создадовме околности кои целосно го променија демократскиот амбиент во земјата, за што пристигнаа признанија и од народот со исходот на локалните избори, како и од меѓународната заедница, особено од нашите стратешки партнери во ЕУ, НАТО, и од САД, и овие промени навестуваат дека влегуваме во година на клучни одлуки за државата. Во таа смисла е многу значајно взаемното охрабрување и поддршка на сите партнери во коалицијата во сите области, и посебно во остварувањето на концептот едно општество за сите – истакнал Заев.

Тој истакнал дека во следната година, ќе се засилат и реформите и ќе се спроведуваат мерки за Планот за економски раст.


Алијансата за Албанците нема да ја напушти владината коалиција


Гостивар, 24 декември, 2017 - 17:33 (META) 

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села попладнево по состанокот на Централното собрание на партијата што се одржа во Гостивар, изјави дека нема да ја напуштат владината коалиција. Тој изрази верување дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување во коалицијата.

-Ние одлучивме дека ќе бидеме дел од владата за реализација на програмата која им ја ветивме на гласачите. Ветивме дека ќе ги отвориме и деблокираме процесите, ветиме дека лидерот на Собранието ќе биде Албанец, дека законот за албански јазик ќе биде одобрен и дека ќе се отворат судските предмети. Процесите започнаа и се очекува да се реализираат во иднина – рече Села.

Централното собрание на партијата денеска ги разгледала извештаите од локалните избори и било одлучено партискиот конгрес да се одржи на 20 март 2018 година и дека претседателот на организациониот совет ќе биде Арбен Таравари.

Села повторно потенцираше дека ресорот здравство и припаѓа на Алијансата иако Венко Филипче е предлогот за министер за здравство кој веќе е во парламентарна процедура.

-Ќе видиме дали тоа ќе биде така кога ќе гласаме во Собранието. Ако се одлучи дека Венко Филипче ќе биде министер, ќе бидете известени за понатамошни чекори што треба да ги преземе Алијансата – рече Села.


Алијансата за Албанците утре ќе одлучува дали ќе остане во владината коалиција


Скопје, 23 декември, 2017 - 16:34 (META) 

Централното Собрание на Алијансата за Албанците утре во 11 часот, во просториите на ресторанот „Арена“ во Гостивар ќе одржи состанок на кој треба да одлучи дали ќе остане во владината коалиција.

Вчера премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „Ноќно студио“ рече дека владата ги доставила предлозите за новите министри до Собранието и дека предлог за министер за здравство е Венко Фелипче а не Вулнет Ферати кој го предлагаше партијата на Зијадин Села.

-На никого не му следува по паритет здравството туку се оди на квалитет, изборот се прави за индивидуа, не за партија. Непријатно ми е заради Села бидејќи тој беше рамо до рамо со мене во Собрание и заради тоа толку време траеја овие преговори, но не најдовме заедничко решение. Се надевам понатаму ќе градиме соработка и не само со Алијансата, туку и со будното око на опозицијата – рече Заев.

Претходно Села, по состанокот со Заев во владата рече дека Алијансата за Албанците нема да се откаже од ресорот здравство.

– Јас му дадов предлог на премиерот да стокми уште една друга позиција, што би била заменик премиер за носење бурек, а после таа позиција ќе им ја дадам на ДУИ. Нема да правиме договори над договорите. Договорот за владата беше направен кога се формираше владата. Се додека менаџиравме со министерството за здравство, го менаџиравме со успех. Ако на некој му пречи успехот треба да излезе и да каже дека има проблем со успешни министри и политички партии кои навистина се фокусирани на реформите – рече Села.


Филипче е официјален кандидат за министер за здравство, потврди Бошњаковски


Скопје, 20 декември, 2017 - 13:09 (META) 

Венко Филипче е дефинитивно кандидатот за министер за здравство, а имињата на другите кандидати за нови министри се уште не се утврдени, бидејќи се чека останатите коалициски партнери во Владата да ги достават нивните предлози за останатите испразнети места во владиниот состав, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција.

Владиниот портпарол исто така не кажа каква ќе биде распределбата на ресорите меѓу партнерите во владината коалиција и посочи новинарите да побараат одговор од партиите. Алијансата за Албанците, партијата која претходно го држеше ресорот здравство, со кој до локалните избори министеруваше Арбен Таравари е исто така „во игра“ за новиот состав на владата, потврди Бошњаковски.


Алијанса за Албанците останува во владината коалиција


Скопје, 12 ноември, 2017 - 19:26 (META) 

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција и ќе ги задржи своите претходни позиции. Ова е договоренo на вчерашната на средба на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села.

Од Алијанса за Албанците наведуваат дека средбата била конструктивна и во позитивен дух, а се разговарало и за продолжување на реформите, заедничка посветеност на реформската влада.

Сепак, од партијата се уште немаат утврдено кој ќе го замени министерот за здравство, Арбен Таравари, кој стана градоначалник на Гостивар. Централното претседателство на партијата ќе го избере наследникот, но засега не се знае кога ќе се одржи седница.


Села: За новиот министер за здравство ќе одлучуваат партиските органи


Скопје, 9 ноември, 2017 - 23:17 (META) 

Алијансата за Албанците останува во владината коалиција, а за новиот министер за здравство ќе одлучуваат органите на партијата, изјави лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во емисијата „Патот кон“ на телевизијата „Алсат-М“.

– Ќе поставиме човек кој ќе ни го обели образот како што беше Арбен Таравари – рече Села.

Тој истакна дека ја застапува идејата министерот за здравство повторно да биде доктор и дека партијата има доволно кадри не само за ова министерство туку и за секое друго, каде што има потреба.

– Името на новиот министер треба да се дискутира во раководството на партијата. Јас сум за идејата да биде доктор – рече Села.


Заев: Парламентарното мнозинство ќе зајакнува со пратеници од опозицијата


Штип, 21 октомври, 2017 - 18:16 (META) 

Парламентатното мнозинство ќе зајакнува бидејќи има многу демократи и чесни луѓе од опозицијата, кои не се согласуваат со политиките на поделби, национализам и на антагонизам. Ова денеска го изјави лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, за време на посетата на Штип, во рамките на кампањата за вториот круг од локалните избори.

– Јас верувам дека неколку пратеници ќе се охрабрат да ги поддржат политиките што им се потребни на граѓаните на Република Македонија. Убеден сум во тоа, така што следува период на засукување на ракавите и работење во интерес на граѓаните – рече Заев.

Одговарајќи на новинарско прашање за шпекулациите за излегување на Алијанса за Албанците на Зијадин Села од владината коалиција, Заев рече дека СДСМ ја потврдува својата коалција со ДУИ и дека има разбирање за коалицијата на Алијанса за Албанците со Беса за вториот круг од локалните избори, но и дека Села потврдил оти останува во Владата.

– Локалната власт е различна од централната власт и многу е легитимно што Зијадин Села со Алијанса за Албанците влегол во коалиција со Беса. Јас немам проблем со тоа. Видов дека е некаде со раководни структури и на ВМРО-ДПМНЕ, како што е во Гостивар и имам разбирање. Веројатно се согласиле за програмата на локално ниво и тоа е во ред. Ние сме со ДУИ во коалиција и ги поддржуваме кандидатите во тие општини и оттука не гледам дека тоа би можело да влијае, освен ако Зијадин Села и неговата партија не одлучат да напуштат. Мене ми е драго што тој потврди дека останува во Владата, така што апсолутно продолжуваме понатаму – рече Заев.