!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Макрон се сретна со Путин, ќе разговараат за Украина и за Сирија


Париз, 29 мај, 2017 - 16:45 (META) 

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска во Париз се сретна со новиот француски претседател, Емануел Макрон.

Макрон го повика Путин да учествува на инагурациската изложба, која во Париз се одржува по повод 300-годишнината од дипломатската посета на Петар Велики на Франција во 1717 година.

– Ја почитувам Русија, а претседателот Владимир Путин го повикав во рамки на одбележувањето на 300-годишнината од нашите дипломатски односи – рече Макрон непосредно пред доаѓањето на рускиот претседател.

Макрон, кој за време на кампањата имаше критичен став кон Русија, рече дека дијалогот со официјална Москва е важен во процесот на решавање на меѓународните проблеми, истакнувајќи ги случаите со Украина и со Сирија. Токму за овие теми, како и за борбата против тероризмот, ќе се разговара на денешната средба.


БАН го „поправа“ Путин: Јазикот на Охридската школа е бугарски


Софија, 26 мај, 2017 - 16:05 (META) 

Откако вчера бугарскиот премиер Бојко Борисов, но и историчарот Божидар Димитров и претседателот на ВМРО-БНД реагираа на изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека словенската писменост излегла од „македонската земја“, се огласи и Бугарската академија на науките (БАН) со свое толкување за словенската писменост.

Во него воопшто не се споменуваат зборовите „македонска“, „македонски“ или „Македонија“.

„Во врска со засилениот јавен интерес во последниве дни за делото на Кирил и Методиј, Бугарската академија на науките напоменува дека во втората половина на 9. век бугарската држава, претставувана од цар Борис Први прави две судбоносни работи: прво, христијанството е прифатено како државна религија; второ, прогонетите ученици на Св.св. Кирил и Методиј се примени во Бугарија и им се создадени услови да го продолжат делото на своите учители. Како резултат на таа поддршка во Бугарија никнуваат две книжевни школи – Охридската и Преславската. Кирилската азбука создадена во нив се распространува нашироко во славјанскиот свет“, стои во обраќањето на БАН до јавноста.

Академијата потсетува на академска дискусија која се случила во Софија во 1985 година, помеѓу раководствата на БАН и на Академијата на науките на СССР, и по која е подготвен официјален протокол во кој се вели дека „народната основа на јазикот на Кирило-Методиевските преводи е солунскиот дијалек на бугарскиот јазик во 9. век“, како и дека „Јазикот на  преводите во делата на Преславската и Охридската школа е старобугарскиот литературен јазик“ и дека „Јазикот на Кирило-Методиевските споменици изиграл огромна улога во културниот живот на другите словенски народи и при формриањето на нивните литературни јазици“.


Каракачанов: Путин да ја исправи грешката, словенската писменост е бугарска


Софија, 25 мај, 2017 - 16:51 (META) 

Руската политика никогаш не била фер кон Бугарија и бугарската историја, вели бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, по повод изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека словенската писменост е дојдена од Македонија.

Каракачанов, кој е лидер на бугарската партија ВМРО вели дека благодарение на бугарската азбука и Русите имаат писменост.

– Целиот културен проект словенска азбука е дело на бугарската држава. Очекувам идниот 24 мај рускиот претседател да биде поподготвен – рече Каракачанов, додавајќи дека проектот Македонија е проект на Коминтерната – под закрила на Москва.

Во реакцијата на ВМРО – Бугарско национално движење по изјавата на Путин се вели дека Русија треба да престане да прави политика од историјата.

„Руската империјална политика има огромна вина за создавањето на крајниот македонизам. Русија повторно поттикнува слични манифестации. Изјавата дека Св. Климент е македонски светец, можат да биде прифатена само дека исто им значи и на Македонците и на Бугарите. Науката тоа одамна го знае. Нашите браќа од Македонија нека се гордеат со делото на Св. Климент Охридски – ние немаме против општата прослава на нашата заедничка минато. А азбуката достигнува до денешна Русија од македонската земја – а земјата до средината на дваесеттиот век е само географска ознака. Името Македонија е свето за секој Бугарин. Нашите браќа во Скопје имаат право да уживаат, но не треба да ја фалсификуваат историјата“, стои во партискиот став.

Претходно на изјавата на Путин реагираше и бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој истакна дека не е важно кој од каде поминал и дека тоа не е европски пристап.

– Важно е дека близу 300 милиони луѓе читаат и пишуваат на кирилица и на крајот на краиштата ја збогатуваат европската култура. Какво значење има од каде поминале – праша Борисов.

Според бугарскиот историчар Божидар Димитров изјава на рускиот претседател е скандалозна. Тој истакна дека кога помислил дека станува за лажна вест.

– Вистината е следнава – во времето на Кирил и Методиј, Македонија веќе 200 години била дел од Бугарија. Значи, каква Македонија, какви приказни. Нема такво нешто. Она што го знаеме како официјална руска позиција е дека рускиот патријарх изјави дека азбуката, писменоста и христијанство Русија ги добила од Бугарија – вели Димитров


Путин му рекол на Иванов дека со внимание следи што се случува во Македонија


Москва, 24 мај, 2017 - 13:49 (META) 

Со особено внимание следиме се што се случува во вашата земја, му соопштил претседателот на Русија, Владимир Путин на македонскиот претседател Ѓорге Иванов при нивната средба денеска во Москва.

– Посакуваме внатреполитичката ситуација во Македонија да се развива согласно Уставот и демократските принципи. Уверен сум дека вашето искуство, вашето влијание и авторитет ќе придонесе за тоа – рекол претседателот на Руската Федерација.

Путин изразил задоволство дека македонско-руските односи се унапредуваат и дека има позитивно движење во економската размена.

На почетокот на средбата Путин му ја честитал наградата на претседателот Иванов што вчера му ја врачи Патријархот на Руската православна црква Кирил.


Иванов и Путин во Москва ќе разговараат за ситуацијата на Балканот


Москва, 24 мај, 2017 - 10:51 (META) 

Претседателот на државата Ѓорге Иванов денеска во Москва ќе се сретне претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, информираат од кабинетот на рускиот претседател.

„Се очекува двајцата лидери да разговараат за прашањата кои се однесуваат на понатамошниот развој на билатералната соработка. Тие исто така ќе разменат мислења за моменталните регионални прашања, а првенствено за ситуацијата на Балканот“, се вели во најавата на официјалниот сајт на рускиот претседател.

Во рамки на работната посета на Русија, вчера, Патријархот на Руската православна црква Кирил, на свечена церемонија што се одржа во храмот „Христос Спасител” во Москва, на претседателот Иванов му ја врачи наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” со која е одликуван за 2016 година како признание на неговите заложби во зајакнување на меѓу-православните односи, улогата на религијата во општеството и воспоставување, односно јакнење на принципите на верска толеранција.

Иванов се сретнал и со Патријархот на Руската православна црква, Кирил и со епископ Тихон, Викар на Патријархот московски и на цела Русија.


Путин и Трамп го осудија терористичкиот напад во Манчестер


Манчестер, 23 мај, 2017 - 11:18 (META) 

Рускиот претседател Владимир Путин го осуди терористичкиот напад во Манчестер во кој загинаа 22 лица, а 59 се повредени и изрази сочувство на семејствата на загинатите.

Тој порача дека Русија е подготвена за уште поблиска антитерористичка соработка со Велика Британија.

„Одлучно го осудуваме тој циничен, нечовечен злостор. Веруваме дека организаторите нема да останат неказнети“, се вели во телеграмата на Путин испратена до британската премиерка Тереза Меј.

Сочувство до семејствата на загинатите изрази и претседателот на САД, Доналд Трамп.

– Го изразувам моето најдлабоко сочувство до оние кои се тешко повредени и до семејствата на жртвите. Апсолутно се солидаризираме со луѓето на Велика Британија. Млади, убави и невини животи одземени од злобни губитници – рече Трамп на прес-конференција за време на неговата посета на Израел и ја повика меѓународната заедница на единство за да се зачуваат невини животи од тероризмот.


Путин е подготвен на Конгресот на САД да му даде снимка од разговорот на Трамп со Лавров


Вашингтон, 17 мај, 2017 - 15:32 (META) 

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп не му дал никаква доверлива информација на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, за време на состанокот во Белата куќа на 10 мај.

Путин рече дека може да ја предаде снимката од разговорот меѓу Трамп и Лавров на американскиот Конгрес.

Рускиот претседател смета дека на Трамп не му се дозволува одговорно да ја врши претседателската работа и оцени дека целата ситуација е „шизофренична“.

Советникот на Кремљ во меѓувреме соопшти дека не станува збор за аудиоснимка, туку за транскрипт од разговорот.
Ден по средбата со Лавров, Трамп го отпушти директорот на ФБИ, Џејмс Коми.


ССК учествуваше на форумот „Еден појас, еден пат“ во Пекинг


Пекинг, 15 мај, 2017 - 12:27 (META) 

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) промовираше договор во рамки на членството во Интернационална трговска комора на Патот на свилата (Silk Road Chamber of International Commerce – SRCIC), која има цел и работи на промовирање на кинескиот проект за инфраструктурно и за економско поврзување на Азија, Европа, Африка и на Блискиот Исток.

„Со ова и официјално се отвараат нови можности за македонските компании преку Сојузот на стопански комори за учество во транснационалното поврзување, како и унапредување на трговската и на инвестициската соработка. ССК и SRCIC ќе работат на просперитет на своите членови, нудејќи им можности за трговија и за инвестиции“, информираат од Комората.

Кинеската иницијатива има цел да ги поврзе нациите преку инфраструктура.

Кинескиот претседател вети 124 милијарди долари за иницијативата што треба да ја поврзе Кина со Африка, Азија и со Европа преку мрежа од пристаништа, пруги, патишта и од индустриски зони.

На форумот „Еден појас, еден пат“ учествува и рускиот претседател, Владимир Путин, како и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, и претставници од повеќе од 100 држави.


Русија на прославата на Денот на победата ги покажа новите ракети за Арктикот


Москва, 9 мај, 2017 - 12:46 (META) 

На традиционалната голема парада во Москва, на прославата на 72-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија во Втората светска војна, руските вооружени сили денеска ги прикажаа новите ракети „панцир-СА“. Тие се наменети за противвоздушна одбрана, а се наменети за војување на Арктикот, каде Русија забрзано гради воени бази.

Покрај новите ракети, на парадата на Црвениот плоштад беа презентирани и интерконтиненталните балистички ракети „јарс РС-24“, кои може да носат нуклеарни боеви глави.

Руските ловци, бомбардери и хеликоптери прелетаа преку плоштадот во рамки на парадата, а по него прошета и новата руска национална гарда. Новите единици ќе бидат вооружени со модернизирани пушки „АК-74М“, а задача ќе им биде борбата против тероризмот и организираниот криминал.

Во големата парада учествуваа 10.000 војници и офицери, 135 оклопни возила и 71 летало.

– Ниту една сила не ќе може да доминира со нашиот народ – рече рускиот претседател Владимир Путин, во говорот во кој го осуди уништувањето нанесено од трупите на Хитлерова Германија на Советскиот Сојуз.

Во меѓувреме, украинскиот претседател Петро Порошенко, шеф на уште една држава – наследничка на Советскиот Сојуз, полоожи венец на церемонија во Киев. На украинските војници им порача дека Русија се обидува да ја искористи прославата на победата „за да ги задоволи своите реваншистички, империјалистички и експанзионистички потреби“.

Русија вложува милијарди долари во модернизација на војската среде сè поголемите тензии со НАТО поради конфликтот во Украина, а парадата на Денот на победата послужи за истакнување на воената моќ пред меѓународната публика.


Меркел и Путин се сретнаа во Сочи


Сочи, 2 мај, 2017 - 15:44 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел допатува во Сочи, на својата прва посета на Русија по две години, за да разговара со рускиот претседател Владимир Путин.

Темите за кои ќе разговараат се претстојниот самит Г20, но и ситуацијата во Украина, Сирија и во Либија, како и билатералните односи.

Портапролот на германската влада, Штефeн Зајберт, претходно изјави дека Меркел и Путин ќе имаат две рунди разговори.

Меркел и Путин последен пат се состанаа во ноември 2016 година во Берлин, кога се разговарало за кризата во Источна Украина.