!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Никој да не подлегнува на сценаријата на Груевски, апелираат од СДСМ


Скопје, 29 април, 2017 - 11:35 (META) 

Парламентарното мнозинство, во согласност со Уставот, законите и со деловникот, во легална и легитимна процедура, на мирен начин, пред целата македонска и светска јавност, избра нов претседател на Собранието, велат од СДСМ преку партиско соопштение.

„Изборот беше поздравен од нашите стратешки партнери САД, од ЕУ и од целата демократска јавност. Сега Трајко Вељаноски треба да му ја предаде функцијата и да продолжат демократските процедури со давање на мандатот за состав на нова влада. Насилството во парламентот, поттикнато од Никола Груевски, Ѓорге Иванов, Трајко Велјаноски, Митко Чавков и од група нивни соработници, за спас од одговорност за сторениот криминал и злодела, вклучително и на оние во Собранието со напад на пратеници, новинари, на вработени во Собранието, не смее да се повтори. И за тоа ќе има одговорност“, велат од СДСМ.

Од партијата повикуваат никој да не подлегнува на сценаријата на Груевски кои, како што додаваат од партијата, имаат цел да предизвикаат застранување од демократските процеси и од авроатлантската интеграција на земјата.


Груевски: Начинот на кој СДС се обиде да избере претседател на Собранието е незаконски


Скопје, 28 април, 2017 - 8:34 (META) 

„Сакам да го осудам насилството што поединци го направија напаѓајќи и лично повредувајќи поголем број пратеници“, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по одржувањето на состанокот на извршниот комитет на партијата синоќа по полноќ, по неговото враќање од Виена.

Тој смета дека начинот на кој СДСМ и другите партии се обидоа да изберат претседател на Собранието е целосно незаконски, противуставен и надвор од правилата на деловникот за работа на парламентот.

„Го осудувам начинот на кој СДС и другите партии што го поддржуваат, одлучија денеска да направат обид незаконски да изберат претседател на Собранието, еклатантно кршејќи ги сите демократски и законски процедури, со што до крајна мера и свесно придонесоа за зголемување на тензиите и за поларизацијата во нашето општество“, изјави Груевски.

Тој повика да се прифати иницијативата на претседателот Ѓорге Иванов за средба на партиските лидери денеска, за, како што вели, наоѓање на институционално решение по мирен пат, без дополнителни штети за државата и за нејзините граѓани.

Груевски ги повика институциите „да направат брза и ефикасна истрага, да ги откријат виновниците и да обезбедат докази, а веднаш потоа да ги изведат пред суд тие што им нанесоа повреди на пратениците, граѓаните и на полицајците“.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека во наредните денови партијата ќе ги објави своите следни чекори.


Заев: Време е парламентарното мнозинство да си ја преземе одговорноста


Скопје, 27 април, 2017 - 15:05 (META) 

„Како парламентарно мнозинство што ја доби довербата, оставивме овие пет недели целата јавност да се увери на каков лажен патриотизам се подготвени Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ и нема сомнеж дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ не сака да ја предаде власта бидејќи се плаши од одговорност. Бегање од одговорност нема, амнестија нема, ќе се оди на суд толку често колку што има основани соменвањa за кршење на законoт. Ќе важи за мене и за Груевски и за сите. Законот ќе важи за сите“, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференцијата во Собранието, во паузата на продолжението на конститутивната седница.

Тој прво одговори на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата на досегашнтие 20 продолженија на конститутивната седница и одлучно негираше дека ќе има промена на државните симболи, дека ќе има федерализација или прогласување на Македонците за геноциден народ.

– Сакам уште еднаш да повторам пред сите: лага е дека ќе се менува Уставот, дека ќе се носат закони спротивни на Уставот, дека ќе има кантонизација, дека ќе се менува уставното име, знамето, химната. Лага е дека ќе се учи албански во Штип, лага е дека македонскиот народ ќе се прогласи за геноциден – рече Заев.

Тој зборувајќи за намерите на идната влада и за коалициските преговори, рече дека ќе се зајакнува унитарниот карактер на Република Македонија.

– Точно е дека сè ќе биде во функција на зајакнувања на унитарниот карактер Македонија и точно е дека никој не барал ништо надвор од Уставот, ниту уценувал. Точно е дека ќе има закон со кој ќе се унапреди употребата на јазиците на албанската заедница и на другите етнички заедници – рече лидерот на СДСМ, додавајќи дека тенденцијата е Македонија да биде едно општество за сите.

Во поглед на решавањето на спорот со Грција, Заев најави референдум за конечното решение.

– Одлуките за решавање на спорот со Грција за уставното име ќе ги носиме заедно со ВМРО-ДПМНЕ, а граѓаните на референдум ќе се изјаснат за решение – порача пратеникот и лидер на СДСМ.

Во одговорите на новинарските прашања, Заев рече и дека парламентарното мнозинство нема да дозволи Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ да ги кршат деловникот, законите и Уставот.

– Никој нема право да се изживува. На сите им е јасно дека парламентарното мнозинство ќе одлучува. Еден месец оставивме да се изживуваат во Собранието, но процесот ќе го направиме во согласност со Уставот, законите и со деловникот – рече Заев.

На предупредувањата да не се обидува да направи државен удар, тој испрати порака до ВМРО-ДПМНЕ „да не се обидува, да ги плаши граѓаните“.

– Нас нема да е нè исплашат, ние покажавме дека имаме храброст и одлучност – рече Заев.


Техничката влада на Димитриев се спрема за издавање на нова еврообврзница оваа есен


Лондон, 26 април, 2017 - 20:05 (META) 

Актуелната власт размислува и презема подготвителни активности за издавање на нова еврообврзница во четвртиот квартал од годинава, за да ги отплати долговите кои достасуваат за наплата идната година, извести деловниот информативен сервис „Интелињус“ (Intellinews), повикувајќи се на извори од австриската банка „Рајфајзен“.

Ако новата еврообврзница биде издадена, се вели понатаму во веста, најкраток можен рок на достасување за отплата би бил 1 декември 2020 година. Кој би бил износот на оваа идна еврообврзница, не е наведено.

Од Министерството за финансии за „Интелињус“ изјавиле дека одлуката дали и кога ќе биде издадена новата еврообврзница ќе зависело само од актуелните услови на пазарите на капитал. Тие додале дека „Македонија е компетитивна на меѓународните пазари на капитал и постојано одржува контакти со инвеститорите.“

Сепак, според „Рајфајзен“, власта веќе правела подготвителни „роуд-шоуа“ на кои ги информирала инвеститорите за економската и за политичката состојба во земјава.

„Продолжената политичка криза се заканува со нови предвремени избори. Исто така, се чувствуваме помалку вознемирени во однос на владините инвестициски планови кои би го зголемиле јавниот долг на Македонија од сегашните 48 проценти од домашниот бруто-производ на 55 проценти на среден рок. Ова нè потсетува на случајот со една друга мала балканска земја, Црна Гора, чија преамбициозна инвестициска програма доведе до значително нарушување на јавните финансии и на надворешната ликвидносна позиција“, велат од австриската банка, за овој можен чекор на македонските власти.


Партиите почнаа со лицитирањето: Лидерска средба, преодна влада, па нови избори?


Скопје, 24 април, 2017 - 18:25 (META) 

Денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието, донесе две изјави кои можеби укажуваат дека има некакво поместување од рововските позиции на партиите.
Прво, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, рече дека излезот од кризата е во лидерска средба.

– Почитувани колеги, се уриваат рекорди по број на денови и по бројност при изразување незадоволство од платформата со која е уценет СДСМ. Сакам да упатам апел за разум, за одржување лидерска средба, за сите лидери да седнат на маса и да решат за доброто на државата, да се отворат сите прашања и да се решаваат со компромис и да се постигне компромис, а потоа да се одржат нови избори за граѓаните да решат – рече Мукоски.

Нему му одговори портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, кој рече дека иако ВМРО-ДПМНЕ бара лидерска средба, од СДСМ не се согласуваат.

– За што би разговарале ние на лидерска средба и со кого би разговарале? Ние имавме лидерски средби и врз основа на тие лидерски средби беше постигнат Договорот од Пржино. Крајната цел на тие договори беше одржувањето на парламентарни избори. Резултатите од тие избори никој не ги оспори, вклучително ни ВМРО-ДПМНЕ. Не можеме ние заради неостварена желба на Груевски да си играме избори сè додека нему не му се погоди парламентарното мнозинство – рече Шилегов.

Павле Богоевски, независниот пратеник од коалицијата предводена од СДСМ, на собраниската говорница рече дека „нема да има нови предвремени избори кои ќе бидат организирани од оваа влада затоа што таа повеќе не го претставува легитимитетот на граѓаните“.

Сè досега и двете партии децидно стоеја на ставовите дека потребни се нови избори – став на ВМРО-ДПМНЕ, односно дека треба итно да се формира нова влада – став на СДСМ.

Ваквите изјави може да се толкуваат како испитување на теренот за разни сценарија и како заземање на стартни позиции на преговарачката маса до која евентуално може да дојде. Оттаму едно од сценаријата, ако се суди според денешните изјави, би можело да биде преговори, односно лидерска средба околу преодна влада со ограничен мандат која ќе организира нови избори.

Претседавачот со Собранието, Трајко Вељаноски, точно во 18 часот го прекина 17. продолжение на конститутивната седница и закажа ново продолжение утре во 11 часот.

На самиот крај на седницата, за процедуралнана забелешка се јави пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, кој е кандидат за претседател на Собранието предложен од парламентарното мнозинство.

– Јас бев министер за одбрана на оваа држава, не паднав од Марс, а овде ме избраа граѓани. Сите навреди што ги слушаме 60 дена само ние ги трпиме овде, зошто затоа што се грижиме за соживотот. Ова Собрание нема да оди ни во Тирана ни во Приштина ни во Тунгузија. Еднаш за секогаш, размислувајте како и што зборувате од говорница – рече Џафери.


Едните за брза влада, другите за брзи избори: Ново продолжение на собранискиот маратон


Скопје, 24 април, 2017 - 8:35 (META) 

Денеска има ново продолжение на конститутивната седница на Собранието, на која пратениците треба да расправаат за изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и за изборот на претседател на законодавниот дом.

Преку викендот партиите си ги разменија обвинувањата и контраобвинувањата на тема утринските мразовии и штетите по земјоделството, изградбата на новиот клинички центар и околу новата влада.

Во досегашните продолженија, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сами си дискутираат и си реплицираат, СДСМ главно се неактивни, а со секое соопштение или прес-конференција најавуваат „брзо формирање влада“.

Кон повиците  на партијата на Груевски за нови вонредни избори, во петокот се приклучи и иницијативата „За заедничка Македонија“.

Од ДУИ директно побараа „партиите на Македонците да се договорат за разврска на кризата“, а сè почести се и непотврдените информациите за наводни директни средби Заев – Груевски.

Нема индикации дека во Собранието ќе се смени вообичаеното сценарио на реплики и на процедурални забелешки.


СДСМ: Заради криминалот, Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се готови да ја жртвуваат стабилноста на Македонија


Скопје, 23 април, 2017 - 16:12 (META) 

„Ширењето лажни вести, насилничката реторика и создавањето поделби меѓу граѓаните, само заради заштита на криминалот, е најголемото антидржавно однесување на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. За да ги задоволат криминалните апетити и за да се спасат од одговорност,  Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да го блокираат целиот државен систем и да ја жртвуваат стабилноста на Македонија и егзистенцијата на луѓето“, порача СДСМ денеска во реакција на денешната прес-конференција на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

„Ниту една лага, ниту една закана за наводи редефинирања, промена на знамиња и на имиња, нема да ја сменат реалноста во која ВМРО-ДПМНЕ е опозиција, бидејќи мнозинството граѓани одлучно гласаше против нивните промашени политики. Граѓаните гласаа против насилства, заложништва, криза, притисоци, против кршење на Уставот и на законите. Тие во огромно мнозинство избраа промени и заедништво и очекуваат квалитетен живот. Парламентарното мнозинство е должно да им го обезбеди тоа и тоа ќе го направи наскоро преку целосно почитување на Уставот и на законите на Република Македонија“, нагласува СДСМ.
Партијата вели дека Република Македонија ќе добие нов собраниски претседател, нова реформска влада и инситуции кои „ќе ја заштитат унитарноста и уставниот поредок на државата“.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев молчи и се надева на влада која зависи од „радикалот Села“


Скопје, 22 април, 2017 - 9:54 (META) 

Нема да се реализираат елементите од тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат и не гласаа за неа, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение на партијата.

Оттаму велат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во надеж дека ќе се спаси себеси и „криминогената врхушка на СДС околу него од кривичен прогон“ е подготвен да направи влада врз основа на платформата од Тирана.

„Криминалецот Заев и СДС во целост ја прифатија тиранската платформа и сите точки од истата, а тоа го потврди и неговиот сопартиец Мухамед Зекири. Криминалецот Заев, ако мора да си го плати долгот кон нарко-мафијашките структури и партнерите од надвор, кои и му ја сервираа тиранската платформа, што мора да ја испорача, може да го плати од фирмите на кланот Заеви, становите на Шекеринска и на Шилегов и од хациендите на Богоев, но не и со македонските национални интереси“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата повторно го обвинува Заев дека молчи пред навредите и антимакедонските ставови на Еди Рама, Дитмир Бушати и на Зијадин Села.

„Криминалецот Заев молчи и се надева на влада која зависи од радикалот Села… За разлика од криминалецот Заев, македонскиот народ не дава да му се свитка ’рбетот и не сака да ги плаќа долговите на Заев. Народот тоа го докажува секој ден на улиците низ државата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Османи: Груевски и Заев се среќаваат, го охрабруваме тоа за да се формира Владата


Скопје, 21 април, 2017 - 20:28 (META) 

Имаме информации дека Заев и Груевски имале средба и ние тоа го охрабруваме за да се најде решение да се деблокира Собранието и да се формира Владата, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи вечерва за „Мета“.

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, пак, го негираше тоа.

– Не знам што би имале сега ние да разговараме со нив. Не знам на што се темелат настапите од ДУИ во овие два дена, но нема такво нешто. И заменик-претседателката Шекеринска вчера го негираше тоа – рече Шилегов.


Стејт департмент: Лидерите да сторат сè што можат за брзо формирање влада


Вашингтон, 19 април, 2017 - 20:02 (META) 

„Соединетите Американски Држави ги поттикнуваат македонските лидери да сторат сè што можат за формирање на влада без понатамошно одложување, за државата да може да продолжи со реформите потребни да стане полноправна членка на евроатлантското семејство“, се вели во изјавата на Стејт департментот за политичката криза во Македонија, дадена за „Гласот на Америка на македонски“.

Во неа се додава дека македонските граѓани избраа парламентарни претставници во декември лани и дека постои јасно мнозинство во Собранието, што чека да формира влада.

„Политичарите кои се обидуваат да го блокираат формирањето на владата, ги обезвреднуваат владеењето на правото, демократските процеси и стабилноста на Македонија и на регионот. Ние ќе работиме со нашите европски партнери на охрабрување на овие политичари, да престанат со нивните опструкции, вклучувајќи и земање на одговорност за нивните постапки“, се вели во изјавата.