!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Синдикатот на „Југохром“ бара итна средба со Димитриев


Тетово, 23 март, 2017 - 13:45 (META) 

Синдикатот на „Југохром Алзар – Јагуновце“ бара итна средба со техничкиот премиер, Емил Димитриев, поради ситуацијата со комбинатот, чии печки се исклучени поради пробивањето на рокот за изградба на пречистителна станица.

Од синдикатот реагираат на игнорирањето од страна на Владата на нивниот последен допис и бараат средбата со Димитриев да се случи најдоцна в понеделник.

Оттаму наведуваат дека за утре, синдикатот имал најавено протест пред зградата на Владата, кој самите го откажале поради сложената политичка ситуација во земјава.

– Сметаме дека имавте доволен временски простор да оформите став како влада за работењето на „Југохром Алзар Јагуновце“. Сакаме да укажеме дека ова е последно обраќање до Вас и бараме владата дефинитивно да се произнесе со став за „Југохром“. Сметаме дека оваа влада секогаш имала агенда на отворање нови работни места и развој на економијата, меѓутоа со нас – вработените во „Југохром“ се покажува спротивното – стои во дописот на синдикатот на „Југохром“ до техничкиот премиер Емил Димитриев.

Комбинатот „Југохром“ престана со работа на 31 октомври минатата година, откако инспекторатот за животна средина донесе одлука фабриката да ги згасне печките поради пробивањето на рокот за изградба на пречистителна станица.


Лавров се надева дека Западот ја сфаќа опасноста од дестабилизација на Македонија


Москва, 23 март, 2017 - 13:10 (META) 

Москва се надева дека западните земји ја сфаќаат опасноста од обидите за дестабилизација на ситуацијата во Македонија, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, пренесува „Спутник“.

Според Лавров, чудно е што Балканот се перципира како регион на руски „провокативни активности“, а секои нормални релации меѓу Русија и балканските земји предизвикуваат загриженост кај Западот.

– Сегашната ситуација во Македонија е малку покомплицирана, дури би ја нарекол и криза, во голем дел предизвикана вештачки, која води до ситуација за обиди за поделба на општеството – вели Лавров, изразувајќи надеж дека „Западот ја сфаќа опасноста од таквите обиди“.

Според пишувањата на „Спутник“, официјална Москва неколкупати повикала на запирање на странското мешање во внатрешните работи на Македонија. Рускиот портал пишува дека декемвриските предвремени парламентарни избори во Македонија резултирале со победа на ВМРО-ДПМНЕ, која освои 51 пратеничко место, додека 49 од вкупно 120 места ги доби опозицискиот СДСМ и дека оттогаш партиите се обидуваат да формираат коалиции, но досега без успех.

Руското МНР во март оцени дека македонската опозиција „отворено е поддржана од ЕУ и од САД“ и дека еврокомесарот Јоханес Хан, високата претставничка Федерика Могерини и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вршат „невиден притисок“ врз македонскиот претседател Ѓорге Иванов да ѝ даде мандат за формирање влада на опозицијата.

На запирање на странското мешање во внатрешните работи на Македонија, претходно повика и постојаниот руски претставник во ОБСЕ, Александер Лукашевич, пишува „Спутник“.


Заев за „Вечерњи лист“: Иванов е должен да го почитува гласот на 700.000 граѓани


Скопје, 21 март, 2017 - 13:05 (META) 

„Очекувам претседателот на Собранието да биде набргу избран и да го извести Ѓорге Иванов дека во согласност со Уставот е должен веднаш да ми го даде мандатот. A потоа уверен сум дека новата влада ќе биде составена во многу покус рок отколку што предвидува Уставот и дека многу побргу ќе излезам со составот на новата реформска влада“, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „Вечерњи лист“.

Заев во интервјуто за хрватскиот весник објаснува дека „наспроти непринципиелноста на Иванов, кој го крши Уставот, се прават сите прави напори за институционална разврска на кризата“.

– Правиме сè што можеме, на Ѓорге Иванов, кој го крши Уставот и излезе со двојни стандарди околу давањето на мандатот, преку почитување на институциите да му ги разбиеме сите изговори и низ законска и уставна процедура да мора да ми го даде мандатот за формирање влада. Првиот чекор што го направив за да ја разбијам лагата за некакво сценарио спротивно на државните интереси на Македонија, беше минатиот петок кога ја објавив програмата на новата реформска влада на граѓаните на Македонија, која ги гарантира унитарноста и суверенитетот на државата, перспективите на Македонија во ЕУ и во НАТО, владеењето на правото, економски развој и социјална кохезија. Тоа се клучните приоритети за сите граѓани на Македонија, независно од каква било различност – вели, меѓу другото, во интервјуто за хрватскиот весник „Вечерњи лист“, претседателот на СДСМ, Зоран Заев.


Груевски за „Вечерњи лист“: Одлуката на Иванов е мудра и во корист на народот


Загреб, 21 март, 2017 - 11:06 (META) 

Одлуката на претседателот Иванов е мудра, таа е во корист на македонскиот народ и не би смеела да доведе до подлабока криза, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за хрватскиот весник „Вечерњи лист“, на прашањето дали одлуката на Иванов за недоделување на мандатот би можела да ја вовлече земјата во граѓанска војна.

– Земјата влезе во криза поради договорот меѓу СДСМ и ДУИ, кои сакаат да ја редефинираат државата и да го поткопаат македонскиот идентитет. Луѓето поради тоа имаат право да бидат вознемирени, бидејќи такво нешто, како што е платформата, и таквите услови не беа спомнувани пред изборите. Сега граѓаните се почувствуваа измамени и изманипулирани – вели Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги повика тие што сметаат дека претседателот Иванов го прекршил Уставот со својата одлука, да поведат соодветна постапка пред надлежните тела.

Груевски во интервјуто вели дека сака да верува дека сонот за „голема Албанија“ е само минато и дека единственото обединување на целиот регион ќе се случи во рамките на европското семејство.

На прашањето дали Русија денес ѝ е партнер на Македонија, Груевски вели дека за ВМРО-ДПМНЕ евроатлантската ориентација останува главен избор.


ВМРО-ДПМНЕ: Сакајќи да се спаси, Заев ја жртвува Македонија


Скопје, 21 март, 2017 - 10:12 (META) 

Гласот на народот не смее да биде изманипулиран од аболираниот Зоран Заев, кој поради криминалот во кој е заглавен, прифаќа секакви уцени, вклучувајќи и формирање на влада по нотите од Тирана, се вели во редовното утринско соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

„Целта за растурање на Македонија постои речиси цела деценија, но сега ја има својата кулминација бидејќи одредени фактори однадвор во аболираниот Заев најдоа човек подготвен по секоја цена да дојде на власт за да се спаси од кривичен прогон. Сакајќи да се спаси, Зоран Заев ја жртвува Македонија. Последиците од реализирање на тиранската платформа ќе бидат катастрофални, затоа ВМРО-ДПМНЕ го охрабрува да се откаже од уцената“, велат од партијата.

Доколку Заев се откаже од платформата, од ВМРО-ДПМНЕ повторуваат дека ќе дадат поддршка за малцинска влада, а втората опција што ја предлагаат се нови парламентарни избори заедно со локалните.


Заев: Не е прифатлива широка коалиција со Груевски, тој треба да се подготви за опозиција


Скопје, 20 март, 2017 - 19:32 (META) 

Никола Груевски треба да биде подготвен да премине во опозиција и да се случи демократско предавање на власта затоа што зад нас стојат 67 пратеници, односно 700.000 гласови, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за „Ал Џезеира Балканс“.

– Не може за никого на светот, па ни за нас да биде прифатливо човек кој бил носител на режим и кој ја предизвика кризата, кој прислушуваше десетици илјади граѓани, затвораше новинари, опозиционери и други невини луѓе, кој е осомничен за финансиски криминал, најголем во поновата историја на Македонија, да биде решение за кризата – истакна Заев.

Во врска со документот што го најави Груевски, што неговата партија би го подготвила како решение за кризата, Заев рече дека времето за каков било документ е веќе завршено.

– Само програмата на новата Влада е решение. Тој ќе се соочи со документи и со докази за криминалот направен во негово време, но тоа е работа на независните институции. Единствено решение е да дозволи мирен, демократски трансфер на власта, бидејќи со сопирањето на процесите ја турка Македонија во немило сценарио. Време е по 10 години да бидат конструктивна опозиција со која сакаме да соработуваме, но само така можеме да ги туркаме процесите за граѓаните и иднината на нашата земја. Остануваме во институциите, треба да се формира нова влада и ВМРО-ДПМНЕ треба да оди во опозиција. Да се зборува дека Македонија ќе биде уништена затоа што тој нема да е на власт, тоа е далеку од здрав разум – рече Заев.

Лидерот на СДСМ додаде дека немило сценарио веќе два месеци „виси“ над Македонија, но дека за конфликт се потребни двајца и дека нема да дозволат судир на народ со народ.


Заев на средба зо Јазбец: Oчекувам да биде избран новиот претседател на Собранието


Скопје, 15 март, 2017 - 14:01 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретнал со амбасадорот на Словенија во Македонија, Милан Јазбец, при што разговарале за процесот за формирање нова влада во Македонија.

Заев го информирал амбасадорот Јазбец за обидите од страна на Иванов и на Груевски за продлабочување на политичката криза во Македонија, како и за посветеноста на СДСМ за скорешна институцонална разврска на кризата.

– Ја објавивме програмата на новата реформска влада за унитарна, суверена Република Македонија, којашто ќе биде посветена на економијата, социјалната кохезија, владеењето на правото, што е интерес на сите граѓани. Планираме да ја тргнеме секоја пречка за изговор од Ѓорге Иванов околу доделувањето на мандатот. Во таа насока, очекувам во следниот период во Собранието да биде избран новиот претседател на парламентот, кој ќе испрати допис до Иванов дека е формирано парламентарното мнозинство и дека почнува да тече уставниот рок од 10 дена за доделување на мандатот за формирање на новата влада – изјавил Заев.

Заев и Јазбец констатирале дека е неопходно да продолжат демократските процеси во Македонија по веродостојните избори, во насока на силна посветеност на реформските процеси што обезбедуваат евро-атлантска перспектива на државата, а со тоа и квалитетен животен стандард за граѓаните и стабилност и безбедност на Република Македонија.


Кој е шеф кога Иванов е на пат, а нема претседател на Собранието?


Скопје, 15 март, 2017 - 11:57 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска и утре е во официјална работна посета на Азербејџан, во време кога Македонија се наоѓа во длабока политичка криза и во тензична атмосфера со блокирани институции, откако тој одби да му го даде мандатот за составување влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Медиумите најавија и посета на Иванов на Австралија кон крајот на месецов, која би траела неколку дена подолго од таа на Азербејџан.

Според Уставот, претседателот ја претставува Република Македонија и е врховен командант на вооружените сили на Македонија.

Членот 82 од Уставот предвидува дека при спреченост да ја врши функцијата, претседателот на Собранието го заменува претседателот на Републиката.

Во случај на смрт, оставка, трајна спреченост да ја врши функцијата или престанок на мандатот по сила на Уставот, до изборот на нов претседател на Републиката, функцијата претседател на Републиката ја врши претседателот на Собранието. Настапувањето на условите за престанок на функцијата претседател на Републиката го утврдува Уставниот суд на Република Македонија по службена должност. Во случај на спреченост да ја врши функцијата, претседателот на Републиката го заменува претседателот на Собранието. Кога претседателот на Собранието ја врши функцијата претседател на Републиката, тој учествува во работата на Собранието без право на одлучување.

Но, претседател на Собранието сè уште нема. Иако Собранието се конституираше на 30 декември лани, 19 дена по одржаните предвремени парламентарни избори на 11 декември, пратениците веќе два и пол месеци немаат одржано ниту една седница ниту, пак, гласале за претседател на законодавниот дом.

Иако изборот за претседател на Собранието не зависи од доделувањето на мандатот од претседателот Иванов за формирање на нова влада, сепак партиите чекаа Иванов да го додели мандатот за да го свикаат Собранието и да изгласаат претседател.

Уставните експерти сметаат дека, сепак, отсуството на Иванов нема некаква поголема импликација, освен моралниот аспект, кога шефот на државата е отсутен во момети на институционална и на политичка криза во државата.

На оваа тема разговори вчера имале лидерите на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Ахмети по средбата соопшти дека со Заев разговарале и за продолжување на конститутивната седница на Собранието како една од опциите.

– Неопходно е да се најде начин, со најдобра намера, како да профункционира највисокиот законодавен орган, Собранието на Република Македонија и како да продолжиме понатаму со преговорите за градење на институциите со кои треба да се води државата. Најнеопходно е прашањето на конституирање на Собранието. Сите напори се во насока да се стави во функција Собранието и да се изберат собраниските органи, да се направи официјално барање од Собранието, од претседателот на Собранието на Република Македонија, до претседателот на државата, за да се даде мандат за формирање на новата влада – рече Ахмети.

Во моментот најважен човек во државата е премиерот Емил Димитриев, кој е технички премиер сè до формирањето на новата влада, но истовремено е и пратеник во Собранието. Димитриев, според Договорот од Пржино, беше поставен на чело на владата како технички премиер за спроведување на изборите.


СДСМ: Ако е за унитарност, ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржи програмата на новата влада и СЈО


Скопје, 14 март, 2017 - 13:00 (META) 

Ги повикуваме Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, ако се за унитарна, суверена Македонија во која функционира правдата, јасно да ја поддржат програмата на новата влада на Македонија и работата на Специјалното јавно обвинителство, да ја прифатат новата реалност дека се опозиција и да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во соопштението на СДСМ.

Во него се додава дека „Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се подготвени за заштита на своите криминално стекнати богатства и обид за бегство од одговорноста, да ги вознемируваат граѓаните со лаги, да поттикнуваат насилство и омраза, да молат да бидат дел од владата“.

– Македонија не смее и нема да дозволиме да биде внесена во безбедносна криза само затоа што Груевски не може да прифати дека околу 700.000 граѓани, односно 67 пратеници дадоа поддршка за состав на новата влада на претседателот Зоран Заев. Неопходно е Иванов да не се води од криминалните интереси на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, туку од интересите на граѓаните и на Република Македонија и веднаш да го даде мандатот за состав на новата реформска влада – се додава во соопштението на СДСМ.


Шилегов: Неделава консултации за продолжување на конститутивната седница, потоа предлог до Иванов


Скопје, 13 март, 2017 - 16:39 (META) 

„Ѓорге Иванов и Никола Груевски се единствените пречки за формирање нова влада. Иванов со одолговлекувањето да го даде мандатот за влада, го штити Никола Груевски и криминалното раководство од волјата на мнозинството граѓани, односно нова реформска влада“, рече портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска, одговарајќи на новинарско прашање за тоа каков е ставот на СДСМ по денешното соопштено од Иванов, во кое од кабинетот на претседателот посочија дека „не се отстранети пречките за давање владин мандат“.

За најавените консултации со партнерите од владината коалиција, тој рече дека сега нема што да се каже.

– Најавивме дека во текот на оваа недела, со партиите кои го претставуваат владиното мнозинство, ќе извршиме консултации за да се продолжи конститутивната седница на Собранието. Штом за тоа ќе имаме информација, ќе ја споделиме – рече Шилегов.

Тој најави дека првин мора да се заврши конститутивната седница, а потоа би следувал предлог до претседателот на Република Македонија.

– Ќе мораме прво да ја завршиме конститутивната седница, па потоа ќе предложиме. Иако, повторувам, не постојат ниту уставни, ниту законски, ниту какви било други пречки за да се даде мандатот на претседателот на СДСМ, со што би имале мирен трансфер на власта – рече Шилегов.