!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Богоевски: Со „Шарена револуција“ засекогаш ја променивме политичката сцена


Скопје, 12 април, 2017 - 12:45 (META) 

Пред една година, на 12 април, илјадници граѓани револтирани од одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да прогласи широка аболиција и да помилува 56 лица – политичари и нивни соработници, кои се споменуваат во прислушуваните разговори, излегоа на масовен протест пред народната канцеларија на Иванов во центарот на градот.

Таа одлука, донесена пет дена по распуштањето на Собранието, предизвика бура протести низ целата земја и на сите нивоа. Секој ден се бараше повлекување на одлуката и оставка на претседателот, сè додека Иванов целосно не ја повлече одлуката за аболиција. Протестите од Скопје се проширија низ целата земја, а демонстрантите од т.н. „Шарена револуција“ на иновативен начин и со „герила-акции“ го изразуваа револтот.

На годишнината од „Шарената револуција“ потсети и независниот пратеник од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски, кој беше еден од водачите на револуцијата, а по изборите во декември минатата година стана пратеник во законодавниот дом.

Богоевски на собраниската говорница рече дека „Шарена револуција“ е најголемото граѓанско будење и дека граѓаните со протестите минатата година порачале дека е доста страв и молк.

– Денеска е една година од најголемото граѓанско будење за заедничка цел. Благодарение на „Шарена револуција“, Никола Груевски, голем дел од неговата банда и дел од вас, не се аболирани туку осомничени лица. Со „Шарена револуција“ засекогаш ја променивме политичката сцена во Македонија, сакале или не вие да го признаете тоа. Нè нарекувате хулигани и насилници и велевте дека сме ги сквернавеле државни симболи. Ние го обоивме овој дом, но вие го уништивте долго пред да го обоиме. Го сведовте на гласачка машина за ВМРО-ДПМНЕ. Нè правите насилници, но откако го фрливме првиот балон боја имаше само три-четири скршени прозорци. Доста беше! „Шарена револуција“ рече доста. Доста беше страв, доста беше молк. Јас ќе бидам „шарен“ уште долго откако ќе престанам да бидам пратеник. „Шарена револуција“ уште долго ќе го бои овој дом, но сега однатре – рече Богоевски.

На ова му одговори претседавачот со Собранието, Трајко Вељаноски, кој истакна дека „Шарена револуција“ двапати го оштетила законодавниот дом.

– „Шарена револуција“ двапати го оштети овој дом, за 600.000 денари и за 1.200.000 денари, кои ги платија граѓаните за Вие да си седите во овие клупи и да си земете плата од овој дом што го боевте – рече Вељаноски.


Рибарев: Интензивна, брза и успешна штипска и „штапска“ кариера


Штип, 14 март, 2017 - 12:02 (META) 

Новиот в.д. претседател на Кривичниот суд, Стојанче Рибарев, по поминати одвај шест месеци како судија на Врховниот суд, се најде во жешкото претседателско столче на Кривичниот суд, односно во Основниот суд Скопје 1, каде се процесуираат предметите на Специјалното јавно обвинителство.

Штипскиот судија, кој во улога на претседател ќе менаџира со најважните кривични предмети, во целата своја судиска кариера работел на граѓански предмети.

Рибарев има интензивна и успешна кариера во македонското судство. Во неговата биографија стои дека само една година откако е избран за судија во Основниот суд за граѓанска материја, во 1997 година станува претседател на овој суд. Три години подоцна, во 2000 година, станува член на телото што ги избира и ги разрешува судиите, Судскиот совет.

Неговото искачување по судското скалило е во време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ со Љубчо Георгиевски, кога координатор на партискиот општински комитет и шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) во Штип е венчалниот кум на Рибарев, Пане Велев. Велев подоцна починал од инфаркт, на одмор во Грција.

По завршувањето на мандатот во Судскиот совет во 2002 година, Рибарев се враќа во Штип, но како судија во повисокиот, Апелациски суд, во граѓанскиот оддел. Во 2008 година, по пензионирањето на судијката Македонка Поп-Картова, Рибарев станува претседател на штипскиот Апелациски суд. Таму останува до изборот за судија во Врховен суд, во септември 2016 година.

Откако станал претседател на Апелација, наводно прилично ги затворил комуникациите со адвокатите и истиот режим им го наметнал на апелациските судии, па иако дотогаш адвокатите порано се среќавале со судиите, подоцна такви средби биле сè поретки.

Во меѓувреме, во 2011 година, неговата сопруга Лидија Рибарева станува еден од најангажираните нотари во градот. Преку нејзината нотарска канцеларија се заведуваат највредните имоти, како и имотите на ВМРО-ДПМНЕ во Штип. Таа не сакаше да го коментира изборот на нејзиниот сопруг.

Функционерите на високите судиски позиции со судиите од Штип, се вртат во ограничен круг. Списокот е кус и се сведува на само неколку судии и обвинители кои ги држат претседателските места и местата по повисоките судски институции. Тодор Витларов, Ружа Папарова, Стојанче Рибарев и Мирјанка Гоцевска-Стефановска се четворката што ги поминува највисоките судски институции во државата. Витларов од Совет на јавни обвинители се врати во Вишото јавно обвинителство во Штип, Папарова го наследи Рибарев во Судскиот совет, па се врати во Апелацискиот суд. Гоцевска-Стефановска по изминувањето на мандатот во Управниот суд, кратко се врати во Апелацискиот суд, па во Судскиот совет. Постојано се споменува дека за тој круг влијание има и Филимена Маневска, која е родена штипјанка и која пред осум години замина во пензија од функцијата судијка во Апелацискиот суд во Скопје. Меѓу штипските „урбани легенди“ е и онаа дека со помош на Рибарев, Маневска со денационализацијата си има вратено многу имот и земја и во Штип и во селото од каде потекнува.


Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед


Скопје, 10 јануари, 2017 - 15:53 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом. Ова нема да е првпат мандатот за формирање влада да го добие кандидат на партија која на избори освоила најголем број пратенички места, а нема мнозинство од вкупниот број на пратеници во Собранието, односно минимум 61.

Груевски првиот премиерски мандат го доби по парламентарните избори во 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ освои 45 пратенички места, а СДСМ  32 пратеника. Тогашниот претседател на државата, Бранко Црвенковски, му го довери мандатот на Груевски, кој формираше влада, коалицирајќи со ДПА, која имаше 11 пратеници, со НСДП на Тито Петковски (седум пратеници) и со ДОМ на Лилјана Поповска (еден пратеник). Иако не влегоа во владина коалиција, за тогашната влада на Груевски гласаа и шесттемина пратеници на ВМРО – Народна партија на претходниот лидер на ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски.

Вака изгледал распоредот на силите во Собранието на Република Македонија во секој од шесте изборни циклуси за пратеници во Собранието, од 2002 до 2016 година.

partii broj na mandati po godini

Избори 1990 година

На овие избори, кои беа спроведени според мнозински модел и во два круга, најмногу гласови освои ВМРО-ДПМНЕ – 38, Сојузот на комунисти на Македонија – Партија за демократска преобразба (СКМ-ПДП) или денешен СДСМ – 31, ПДП од албанскиот политички блок освои 17, Сојуз на реформски сили – 11 и Социјалистичката партија на Македонија – 4 пратеници.

Тогашниот претседател на државата, Киро Глигоров, мандатот за состав на влада прво му го даде на Љубчо Георгиевски, како лидер на најбројната партија во Собранието (со 38 пратеници), но тој го одби и го врати мандатот. Глигоров потоа мандатот за состав на влада му го  даде на Петар Гошев од СДСМ (со 31 пратеник), кој откако не успеа да формира влада, го врати мандатот, па претседателот, иако тоа не беше уредено со Уставот и со закон, му го даде на Црвековски, кој стана премиер на првата политичка влада на Македонија.

Избори 1994 година

Коалицијата Сојуз за Македонија предводена од СДСМ на овие избори освои досега недостигнати 87 пратеници, а ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија го бојкотираа вториот круг од изборите и не влегоа во Собранието, поради, како што тврдеа, сериозни нарушувања на изборниот процес. На изборите во 1994 година Партија за демократски просперитет во Македонија освои 10 пратенички места, Народна демократска партија – 4, Либерална партија – 5, а во собраниските клупи седнаа и 7 независни кандидати.

Претседателот Киро Глигоров мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

Избори 1998 година

ВМРО-ДПМНЕ на чело со тогашниот лидер Љубчо Георгиевски освои најголем број пратенички места во Собранието – 49, СДСМ (Бранко Црвенковски) – 27, Партија за демократски просперитет ПДП – 14, Демократска алтернатива на Васил Тупурковски – 13, ДПА (лидер Арбен Џафери) – 11, Либерално-демокрастка партија – 4, Социјалистичка партија на Македонија – 1, Сојуз на Ромите од Македонија – 1. Мандатот го доби Љубчо Георгиевски кој формираше влада во коалиција со Демократска алтернатива и ДПА.

Претседателот Киро Глигоров мандадот за формирање Влада му го даде на Љубчо Георгиевски.

Избори 2002 година*.

СДСМ со Бранко Црвековски како лидер освои 60 пратенички мандати, ВМРО-ДПМНЕ (со Љубчо Георгиевски) – 33, ДУИ (први избори) – 16 пратеници, ДПА (Арбен Џафери) – 7 пратеници, ПДП – 2, НДП – 1, СПМ – 1. Влада формираше СДСМ, со ЛДП (која беше дел од предизборната коалиција предводена од СДСМ) и со ДУИ.

Претседателот Борис Трајковски мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

*По трагичната авионска несреќа и смртта на претседателот Трајковски, нов шеф на државата стана
 лидерот на СДСМ - Бранко Црвенковски, кој премиерската функција му ја препушти на Хари Костов, 
кој пак по 5 месеци се повлече од функцијата и лидер на СДСМ и премиер стана Владо Бучковски.

Избори 2006 година

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ на чело со новиот лидер, Никола Груевски, (Груевски стана лидер на партијата во 2003 година) освои 45 пратенички мандати, СДСМ со Владо Бучковски како претседател на партијата освои 32 пратенички места, ДУИ – 17, ДПА (со Арбен Џафери) – 11, НСДП (Тито Петковски) – 7, ВМРО-НП (на чело со Љубчо Георгиевски) – 6, Демократска обнова на Македонија (ДОМ) – 1, Партија за европска иднина (ПЕИ) – 1.

Претседателот Бранко Црвенковски мандадот за формирање влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2008 година (предвремени)

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори освои 63 пратеници (досега нивен најдобар резултат), СДСМ предводен од Радмила Шекеринска како претседател на партијата доби 27 пратеници, ДУИ – 18, ДПА со Мендух Тачи како партиски лидер – 11, ПЕИ – 1. Груевски повторно стана премиер, а наместо ДПА, првпат во владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ влезе ДУИ, по т.н. Мајски договор меѓу Груевски и Али Ахмети, според кој победничките партии од македонскиот и од албанскиот блок ја формираат владината коалиција.

Претседателот Бранко Црвенковски мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2011 година (предвремени) 

ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 5 јуни 2011 година освои 56 пратеници, СДСМ повторно со Црвенковски како лидер – 42, ДУИ – 15, ДПА – 8, Национална демократска преродба (НДП) на Руфи Османи – 2 пратеника. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а мандатар, а потоа премиер по третпат стана Груевски.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2014 година (предвремени) 

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ освои 61 пратеник, СДСМ со Зоран Заев како лидер доби 34 пратеници, ДУИ – 19, ДПА – 7, ГРОМ – 1, НДП – 1. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а СДСМ и нивните коалициони партнери го бојкотираа новото Собрание и дејствуваа вонпарламентарно, поради, како што соопшти тогаш Заев, изборни манипулации и нерегуларности, односно кражба на изборите од страна на владејачката партија.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Груевски.

Избори 2016 година (предвремени) 

Најнеизвесните избори досега на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3, ДПА – 2.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.


Груевски во „мегаинтервјуто“ Сорос го спомнува 53 пати!


Скопје, 4 јануари, 2017 - 15:34 (META) 

Во првите два дела од интервјуто за електронското издание на неделникот „Република“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се пресметува со американскиот милијардер Џорџ Сорос и во разговорот неговото име го споменува дури 53 пати, што пластично изгледа вака:

„Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос, Сорос“.

Македонија е спомната 37 пати, Албанци – 18 пати, терминот „националист“ – 15 пати, исто колку и СДСМ.

Во „мегаинтервјуто“, Груевски одвојува огромен простор за пресметка со „Сорос и сите милиони што ги истура во Македонија“ и со „корумпирани новинари, сопственици на медиуми, професори, интелектуалци, аналитичари, активисти, предводени од професионални протестирачи“.

– Да не беше Сорос со целата мрежа од НВО, медиуми, политичари, внатре и надвор, што ги плаќа, влијание во најмоќните држави во светот, и тоа одлучувачко влијание кога станува збор за помали земји како нашата, немаше да е толку тешко, а и економијата ќе беше посилна, ќе имавме повеќе нови отворени работни места – вели Груевски во интервјуто со индикативен наслов „Граѓанскиот сектор не смее да остане во рацете на Сорос“.

Според него, граѓанскиот сектор во иднина „не смее да остане само во рацете на Сорос и на странски влади“.

„Сликата за нас дека сме националисти е искривена и невистинита“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во вториот дел од божиќното интервју за електронското издание на „Република“. На тоа дали ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер се националисти или не, му е посветен најголем дел од интервјуто, во кое Груевски прави дистинкција меѓу национализам и шовинизам и вели дека „Сорос и другите сосема неправедно делат етикети за шовинизам на влада и на партија кои се мултиетнички, во земја во која има соживот и толеранција“.


ВИЗУЕЛИЗАЦИЈА: ВМРО-ДПМНЕ освои 51, а СДСМ 49 пратенички мандати


Скопје, 12 декември, 2016 - 22:26 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ има освоено два мандати повеќе од СДСМ, покажаа првичните резултати на Државната изборна комисија од вчера одржаните предвремени парламентарни избори.

Како што истакна претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, според првичните, но не конечни резултати, ВМРО-ДПМНЕ освоила 51 пратеничко место, СДСМ 49 мандати, ДУИ 10, движењето Беса 5, Алијанса на Албанците 3 и ДПА 2 мандати.

Од ДИК истакнаа дека ова се податоци добиени според резултатите добиени од шест изборни единици и оти сè уште се чекаат резултати седмата изборна единици. Чичаковски истакна недостигаат резултатите од уште 10 избирачки места од дијаспората, поточно од САД, и оти откако ќе ги добијат овие податоци ќе излезат со информации и за ИЕ 7.

Во текот на денешниот ден до ДИК веќе пристигнале и првите приговори од носители на избирачки листи, но, според Чичаковски, нивниот број е незначителен.

Во однос на бројот на неважечките ливчиња, Чичаковски истакна дека во тоа не треба да се гледа недостиг во едукацијата на избирачките комисии, туку тоа може да е искажан став на самите гласачи.

Од ДИК соопштија дека партиите имаат можност во рок од 48 часа да поднесат приговори до ДИК, а Комисијата во рок од 48 часа треба да одговори на пријавите. По одговорот поднесувачите на приговори можат да поднесат жалба и до Управниот суд.


Како дефокусираат и како ги „убиваат вестите“: Ти мене на прес, јас тебе во ударен термин


Скопје, 5 ноември, 2016 - 10:07 (META) 

Како што се приближува датумот на изборите, така се разгорува битката за медиумска присутност, а почна и крадењето термини и покривањето на прес-конференции со прес-конференции.

Еве само три примери:

3 ноември 2016 г.

 1. Оливер Спасовски најавува прес-конференција за сообраќајката на Диме Спасов;
 2. Диме Спасов дава ТВ-интервју токму пред прес-конференцијата на Спасовски во „ниедно“ време, во 14 часот, а една телевизија „добива“ снимка од настанот;
 3. Сашо Мијалков е на распит во Кривичен суд.

20 октомври 2016 г.

 1. Катица Јанева гостува во „Топ-тема“ на „Телма“ од 19.15 часот;
 2. Додека таа зборува, еден од истражителите ѝ го приведуваат, а другиот го отстрануваат од УБК;
 3. Оливер Спасовски е на интервју во „360 степени“ на телевизијата „Алсат-М“, а околу полноќ одржа прес-конференција.

21 октомври 2016 г.

 1. СЈО најавува прес-конференција, како што подоцна се виде за „Тендери“ и за „Топлик“;
 2. Оливер Андонов закажува прес-конференција во исто време со најавената прес-конференција на СЈО за „Трезор“;
 3. СЈО ја презакажува прес-конференцијата, но и Андонов ја презакажува својата.

Прашањето дали се работи за медиумско совпаѓање или станува збор за спин-стратегија за крадење на веста, се наметна по интервјуто на дополнителниот министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, за телевизијата „Нова“. Имено, дента кога поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, беше повикан на распит во суд за случајот „Трезор“, Спасов ексклузивно се појави на телевизија, која ги поддржува владините политики, објаснувајќи дека некој од криминално-полициско подземје му мести приказна. Симптоматично е и тоа што само еден час по интервјуто од 14 часот, прес-конференција, токму за неговиот случај, одржа и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски (15 часот), кој има друга приказна за случајот со „таличниот“ министер Спасов.

Сепак, откако се утврди датумот за избори на 11 декември, овој начин на комуникација на партиите со медиумите за ексклузивитет пред другите сè повеќе се засили.

Слична беше намерата и со контраинтервјуто што заменскиот министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, сакаше да му го приреди на Специјалното јавно обвинителство. На 20 октомври, во 11 часот, кога беше закажана прес-конференцијата на специјалната обвинителка Катица Јанева за нова истрага на СЈО, обраќање до јавноста закажа и Андонов.

За разлика од Андонов кој прес-конференцијата ја закажа доцна вечерта преку својот фејсбук-профил, само неколку часа пред да се одржи, датумот за конференцијата за печат на СЈО беше познат два дена порано.

Подоцна Јанева ја презакажа прес-конференцијата за 12 часот, а новинарски екипи што во МВР го чекаа Андонов во 11 часот, беа известени дека дополнителниот заменик-министер ќе оди на службен пат во Тетово и дека таму ќе дава изјава во 12 часот. Сепак, тој изјава даде во 15 часот.

Истиот ден имаше уште еден настан што предизвика големо внимание, а тоа беше прес-конференцијата на министерката за култура, Елизабета Канчевска-Милевска, која таа ја одржа во 14.30 часот. Таа се најде „повикана“ по прес-конференцијата во СЈО од каде произлезе новата истрага во која таа беше една од осомничените.

Следниот ден, на 21 октомври, додека Јанева гостуваше на „Топ-тема“ на телевизија „Телма“, најави дека веднаш ќе се врати во просториите на Управата за безбедност и контраразузнавање (каде што нејзиниот тим чекаше документи) бидејќи истражител на СЈО бил отстранет од просторијата во УБК.

Јанева појасни дека и покрај тоа што обвинителите ја напуштиле УБК, сепак таму имало истражители кои останале за да следат кој и што работи додека не дојде експертот што може да влезе во компјутерскиот систем и да ги извлече податоците од 2008 до 2015 година, кои би се користеле во истрагата околу тоа кој и зошто прислушувал.

Истата вечер прес-конференција, но на телевизија „Алсат-М“ имаше и Оливер Спасовски. По гостувањето во телевизијата, пред полноќ, министерот одржа и прес-конференција.

За аналитичарот и познавачот на стратегии за односи со јавноста, Петар Арсовски, во светот позната е стратегијата наречена „да ги закопате вестите“.

– Познато е дека постои стратегија кога има некоја важна вест, таа да се сака да се „закопа“ со десетина други вести. Мислам дека во случајот на Диме Спасов не се работи за оваа стратегија, туку само сака да си ја закопа сопствената приказна. Тоа не значи дека нема таква стратегија за други случаи и дека не се работи на тоа – вели Арсовски.


Спасов, Стамов, Јовановиќ, Урко, Зекиров – сообраќајките и бегањето како неславна навика


Скопје, 1 ноември, 2016 - 11:17 (META) 

Дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, не е единствениот функционер од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ што учествувал во сообраќајна несреќа и побегнал од местото на настанот.

Претходно, вакво поведение манифестираа двајца градоначалници на владејачката партија, кои, како и Спасов, побегнаа, еден од местото, а друг од одговорноста за сообраќајните несреќи во кои учествуваа, а во кои имаше тешко повредени лица.

  • Во петокот минатата недела, според официјалното соопштение на МВР, дополнителниот заменик-министер Диме Спасов со службено возило „фолксваген туарег“, сопственост на Агенцијата за вработување, предзвикал две сообраќајни несреќи и побегнал. Според МВР, одговорноста за сообраќајките се обидел да ја преземе на свои плеќи службениот возач на Спасов, но неговиот исказ не бил автентичен, а според информациите, дополнителниот министер во полиција рекол дека го бркала група од селото Серава.

 • На 31 март 2014 година, актуелниот градоначалник на Дојран, Борче Стамов, со своето возило „киа спортаж“ се судри со автомобил „голф 1“, во кое беа момче и девојка од Богданци, кои со тешки повреди завршија на скопските клиники. МВР се обиде да ја сокрие сообраќајката, а самиот градоначалник првично се закануваше со тужби до медиумите што објавија дека тој учествувал во несреќата. Во билтените на МВР немаше ништо за сообраќајката, а јавноста за настанот дозна од роднините на повредените. Тогашниот помошник-министер за односи со јавноста на МВР, Иво Котевски, отсуството на информација за сообраќајката ја правдаше со тоа дека во дневните билтени се објавувале само сообраќајќи со загинати лица.
 • Во април 2012 година, тогашниот градоначалник на општина Старо Нагоричане, Миодраг Јовановиќ, со службено возило, марка „шкода октавија“, прегази пешак и побегна од местото. Триесет и едногодишниот кумановец со скршеници на главата и со повреди на градниот кош беше пренесен во Ургетниот центар во Скопје, каде по кратко време почина. Јовановиќ беше идентификуван како учесник во несреќата по проверка на стотина возила од полицијата, а неколку дена по сообраќајката беше пронајдено и неговото службеното возило. Јовановиќ не влезе во трката за нов градоначалнички мандат на локалните избори во 2013 година, но неколку месеци по нив беше назначен за директор на кумановската експозитура на „Македонски пошти“, на што реагираше опозицискиот СДСМ. Следната година, тој беше осуден на 15 месеци затвор за сообраќајката.
 • Бегство од местото на настанот немаше, но не помали беа реакции во јавноста по сообраќајките во кои беа инволвирани Дејан Митровски-Урко и Ален Зекиров, поранешни телохранители на експремиерот и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и на неговиот братучед и поранешен шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков.
  • Ален Зекиров во 2009 година на булеварот Партизански одреди со мотор го прегази 73-годишниот скопјанец Симо Серафимовски, додека тој го туркал својот велосипед на пешачки премин. Судскиот процес против Зекиров траеше речиси шест години и по голем број одложени рочишта, тој во 2014 година беше осуден на само шест месеци затворска казна.
  • Дејан Митровски-Урко во јули годинава учествуваше во сообраќајка во населбата Кисела Вода, во која тешко беше побвреден, а подоцна почина 22-годишен мотоциклист. МВР му поднесе кривична пријава на поранешниот телохранител на Груевски за сообраќајката, а случајот е во постапка во Основното јавно обвинителство Скопје.
 • Универзитетскиот професор и поранешен министер за внатрешни работи, Љубомир Фрчкоски, изјави дека додека бил на функција (од 1992 до 1996 н.з.), му  „скинал“ пријава на Сашо Мијалков, во која тој се товарел дека со џип влетал во ноќен бар во Скопје и учествувал во тепачка. Фрчковски изјави дека пријавите ги кинел од почит кон таткото на Сашо Мијалков, Јордан Мијалков, првиот министер за внатрешни работи на самостојна Македонија.

Хан утре ќе се сретне со обвинети, обвинители и со политичари на црни листи


Скопје, 13 октомври, 2016 - 9:55 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, каде, според најавената агенда, ќе има средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка и со претставници на невладиниот сектор.

За разлика од претходните средби, интересно е што овојпат ќе разговара со лица за кои има ефективни обвиненија, во судска постапка, со обвинителот кој ги гони, политички лидери кои се или биле на црната листа на Соединетите Американски Држави (САД) и со претставници на невладини организации за кои се води судска постапка, има прекршочни пријави и изречени им се казни.

 • Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, е првообвинет како нарачател и поттикнувач на насилните протести пред Општина Центар во јуни 2013 година. Специјалното јавно обвинителство на средината од септември поднесе обвиниение, а почетокот на судскиот процес е закажан за 21 ноември.
 • Зоран Заев, лидер на СДСМ, е обвинет во два судски процеси. Едниот е случајот „Пуч“, за кој надлежно е СЈО, а вториот е „Поткуп“.
 • Али Ахмети, лидерот на ДУИ, како предводник на ОНА беше на црната листа на САД, но беше веднаш симнат од неа откако влезе во власта по изборите во 2002 година.
 • Мендух Тачи, лидерот на ДПА, веќе 14 години е на црната листа на САД. Тој не е на списокот на обвинети политичари, но беше меѓу лицата помилувани од претседателот Ѓорге Иванов од 12 април годинава.
 • Катица Јанева, специјален јавен обвинител, со големо мнозинство во Собранието беше избрана за таа функција на 15 септември минатата година, во согласност со Договорот од Пржино. Јанева и нејзиниот тим досега отворија околу 40 предистражни постапки, шест истражни постапки и поднесе две обвиненија за случаи кои произлегуваат и се повразни со незаконското прислушување.
 • За неколку граѓански активисти – Павле Богоевски, Гордан Калајџиев – по разни основи или се поднесени обвиненија или се пресудени казни поради учеството во „Шарената револуција“.

(Визуелизација) Сите катастрофи и несреќи во Македонија низ бројки


Скопје, 10 август, 2016 - 10:32 (META) 

Македонија памети многу катастрофи низ својата понова историја. На црната листа води скопскиот земјотрес со околу 1.100 загинати и 3.000 повредени. По него следат авионските несреќи кои навистина биле бројни и крвави, а најголемата се случи на 22.11.1993 година кога патнички авион „Јак-42Д“ на „Авиоимпекс“ се урна поради грешка на пилотот. Во оваа несреќа загинаа 115 луѓе.

Ако се направи дистинскиција и се земат предвид само природните катастрофи, тогаш неодамнешната поплава со 22 загинати до сега, според жртвите е втора, веднаш зад катастрофалниот земјотрес од 1963 година.

Овде не се земени предвид катастрофалните поплави од 1962 и 1979 кога немаше загинати.

Во оваа листа не се ставени загинатите во вооружените конфликти и полициските и воени акции.

22.10.1951 година – Авион на ЈАТ што полета од Белград се урна на аеродромот во Скопје. Загинаа 12 лица.

26.07.1963 година – Катастрофален земјотрес во Скопје. Загинаа околу 1.100 жители. Најмалку 3.000 лица беа повредени, а 200.000 останаа без покрив над главата.

24.07.1992 година – Карго авион „Антонов“ се урна на 26 километри југоисточно од Скопје, за време на приоѓање кон аеродромот. Авионот удри во планина близу селото Лисец. Во оваа несреќа животот го загубија 8 лица.

05.03.1993 година – На полетување од скопскиот аеродром, се урна патнички авион „Фокер 100“ на компанијата „Палер Македонија“ со 97 патници. Во несреќата загинаа 86 лица. Тогаш министерот за транспорт и врски, Антони Пешев си поднесе оставка од морални прични, што е преседан во македонската историја. Од тогаш, до денес, ниту еден министер не поднесе оставка од морални причини.

22.11.1993 година – Патнички авион „Јак-42Д“ на „Авиоимпекс“ се урна поради грешка на пилотот и однесе во смрт 115 лица – само едно преживеа. Авионот леташе од Женева до Скопје каде што требаше да слета. Меѓутоа поради лошите временски услови беше пренасочен кон Охридскиот аеродром на принудно слетување. Се урна во блиската Тројан-планина.

18.09.1995 година –  Авион „Антонов“ која беше ангажиран во гасење пожари се урна во близина на Скопје. Загинаа два члена на екипажот.

17.03.2001 година – Во текот на воениот конфликт во Македонија, воен хеликоптер МИ-17 удри во бетонски столб на Попова Шапка. Загинаа пилотот и инженерот, а десетина војници беа повредени.

26.02. 2004 година – Во близина на Мостар загинаа македонскиот претседателот Борис Трајковски, шест негови соработници и двајцата пилоти на владиниот „Кингер“.

12.01.2008 година –  Хеликоптер на АРМ се урна кај месноста катлановско Блаце. Притоа загинаа 11 мировници на АРМ кои се враќаа од мисијата „Алтеа“ во БиХ.

28.08. 2008 година – Авион од типот „Цесна“ се урна во месноста Скребатно кај селото Лескоец, во близина на Охрид. Во несреќата животот го загубија пилотот и тројца патници во авионот. Избегната е поголема катастрофа бидејќи авионот удри во автомобил фиќо во кој во моментот се наоѓаше малечко девојче.

05.09. 2009 година – Во 10.30 часот, потона бродот „Илинден“ во Охрид, а животот го загубија 15 лица, туристи од соседна Бугарија.

04.08.2015 година – Во невремето во Тетовско, 6 лица загинаа од наноси во селото Шипковица.

06.08.2016 година – Поплави во Скопско. Според последните информации има 22 загинати.


Превозниците од „Транспортер“ не сопреа, туку тераат по старо, па и уште побрзо (1)


Скопје, 6 август, 2016 - 9:23 (META) 

Специјалното јавно обвинителство има нови докази во случајот со превоз на ученици, „Транспортер“, во кој првоосомничен е градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, брифираат од ова обвинителство за „Мета“. Според информациите до кои дојдовме, СЈО има испратено триесетина нови барања за увид во документацијата во училиштата во Битола, Министерството за финансии, осомничените превозници…

Најголемите манипулации, според СЈО, се правени со тендерите во 2009 и во 2011 година. Според Законот за превоз, пак, забрането е да се меша општински превоз со превоз на ученици.

transport-opstina-bitola-meta

Криминалната шема на превозниците на ученици во општина Битола

СТАРИ ПРЕВОЗНИЦИ – НОВИ ТЕНДЕРИ

„Мета“, исто така, дојде до сознанија и дека речиси сите фирми кои се обвинети за малверзации со училишниот превоз во Битола, во случајот „Транспортер“, кој го отвори Специјалното јавно обвинителство во април годинава, повторно добиле тендер за превоз на ученици во општината.

Парадоксот да биде поголем, пак, истиот ден кога СЈО информираше за случајот „Транспортер“, во кој се отвори истражна постапка против 22 лица, поради постоење на основано сомневање дека сториле кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“, две од осомничените фирми за криминал добија две нови линии за опслужување во општина Битола.

Општина Битола одлучи „Џем турс“ и „Боби  турс“ да се превозниците што ќе ја опслужуваат новата линија број три, што ќе поминува покрај делот од градот наречен Мал Париз како и во горниот дел на Битола кај болницата „Плодност“, а ќе кружи по булеварот до местото наречено Дулието и обратно.

До вакви сознанија дошле и од СЈО.

– Имаме сознанија дека превозниците што се осомничени во овој случај повторно вршат превоз. Договорите, пак, постојано им се дополнувани со анекси. Тие вршат превоз на ученици, линии кои ги добиваат ако конкурираат за добивање линии за градски превоз. Спорно во најголем дел е тоа што Општината нема донесено одлука дека општинскиот превоз треба да е поврзан со линии за превоз на ученици – брифираат од СЈО за „Мета“.

Инаку, Тефик Шабановски, татко на сопственикот на „Џем турс“, Ариан Шабановски, е учител по македонски јазик во албански паралелки во училиштето „Крсте Петков-Мисирков“, во селото Бистрица, каде што овој превозник врши и превоз на ученици.

Тој вели дека поголемите фактури се добиени поради зголемениот број деца што се превезуваат.

– Тендерот за превоз беше објавен со цена по ученик. Ние сме дале една сума, но поради тоа што образованието е задолжително, се пријавиле повеќе деца со што се зголемила и сметката. Затоа излегува дека се фактурирани поголеми суми – вели Шабановски.

Сепак, тој не сакаш да образложува повеќе, напомнувајќи ни дека управител на фирмата за превоз е неговиот син. На крајот само ни рече:

– Повеќе од 32 години го работам овој бизнис и хранам семејство од него. Сакам докрај да се расчисти оваа работа и да се тргне сомнежот од нас.

Според Ариан Шабановски, неговата работа нема никаква врска со неговиот татко затоа што тој е сопственик на фирмата. Тој ни потврди дека на тендер добил уште една линија за превоз на патници низ Битола.

– Не знам за што ме обвинуваат. Не е точно дека не работам по тендерската документација. Сме конкурирале на тендер и сме добиле, не знам што има тука спорно – ни изјави Ариан.

Управителката на „Боби турс“ за овој случај доби и куќен притвор. Сепак, во тој период таа е разрешена од функцијата управител во фирмата и на нејзино место е назначен друг управител.

Од Општина Битола на прашањето на „Мета“ дали е точно дека осомничени фирми добиле нови линии за превоз, велат дека договорите за линиите за превоз сè уште се со рок на важност.

На прашањето дали истрагата за овој случај продолжува и дали е точно дека ги зголемувале сумите на фактурите, оттаму ни одговорија:

„Ве известуваме дека Општина Битола нема информации за тоа дали има зголемени фактури, бидејќи контролата на фактурите не е надлежност на Општината, а во овој период нема посета од страна на Специјалното јавно обвинителство“.

СЛУЧАЈ „ТРАНСПОРТЕР“

sjo-katica-janeva-5-860x680Инаку, 22 лица, меѓу кои како првоосомничен се јавува градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, се осомничени дека злоупотребиле 360.000 евра од буџетот на Република Македонија преку злоупотреба на службената положба. Тие се дел од предметот што во април го отвори Специјалното јавно обвинителство, под име „Транспортер“.

Како што истакна тогаш обвинителката Фатиме Фетаи, постои основано сомневање дека Владимир Талески, градоначалникот на Општина Битола, и Слободан Бончановски, претседателот на Комисијата за јавни набавки на Општината, формирана од градоначалникот, во договор со директорите на основните и на средните училишта во Битола и со одговорните лица на превозниците „Хера-турс“, „Транскоп“ АД, „Џем турс“, „Боби турс“, „Џими турс“, „Д и А  Хера транс“, „Лука експрес“, „Марија транс“, „Турист превоз“, „Хера превоз Новка“ и „Гопеш транс“, нанеле вкупна штета на буџетот на Република Македонија во износ од 22.024.891 денар или околу 360.000 евра, за само две учебни години.

Кривичниот законик, конкретно членот 122, став 36 од КЗ, го класифицира ваквиот износ на штета како износ од големи размери поради фактот што е поголем од износот на 250 просечни плати во Република Македонија во времето на извршување на делото.

Во извршувањето на кривичните дела, истакна Фетаи, константни се градоначалникот на Општината и претседателот на Комисијата за јавни набавки и сопственик на книговодствено биро кое го водело книговодството на некои од превозниците што ги добиле тендерите.

– Тие учествуваат во сите дејства. Тоа се 81 дејство кои се спротивни на Законот за јавни набавки, спротивни на склучените договори, спротивни на Законот за средно  образование и спротивни на Законот за основно образование. Taкoв е ставот и на министерот за финансии во споменатиот разговор (прислушуваните телефонски разговори што ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, н.з.), како што вели: „коруптивни до даска“. Со тоа што, сега веќе, тоа е став и на вештите лица, а произлегува и од другиот прибран материјален и вербален корпус на докази –  изјави Фетаи.

Конкретно, иако ги знаеле сите факти за понудата, се разбира и цената дадена по денови, управителите на правните лица кои вршеле превоз на учениците фактурирале износи значително повисоки од износите понудени и прифатени во јавната набавка. Таквите фактури со недоговорените износи биле одобрени од осомничените како директори на средните училишта – корисници на услугата, кои за овие фактури сочинувале месечен извештај и го доставувале до градоначалникот на општината, кој ги одобрувал ваквите износи во извештаите и ги потпишувал налозите за плаќање на таквите недоговорени износи, спротивно на јавната набавка.

(Второто продолжение со наслов „Превозниците ги проширија линиите, а СЈО истрагата зa ’Транспортер’“ ќе можете да го прочитате утре)

Пишува:

Владо Ѓорчев

Ова истражување е овозможено со поддршка од американскиот народ преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД) во рамките на Програмата на УСАИД за антикорупција. Содржината на публикацијата е одговорност на авторот и не ги изразува ставовите на УСАИД или на Владата на Соединетите Американски Држави, како и Македонскиот центар за меѓународна соработка и Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ Скопје.

logoa USAID, MCMS, IDSCS