За една недела регистрирани 2.246 заболени од грип


Скопје, 15 февруари, 2019 - 12:09 (META) 

Во текот на изминатата недела (од 4 февруари до 10 февруари), во Македонија се регистрирани 2.246 заболени од грип, што е зголемување за 80 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 1.252 заболени од грип, се наведува во извештајот, што на својата веб-страница го објави Институтот за јавно здравје.

Бројот на регистрирани заболени изминатата недела е помал за 24,2 отсто споредено со истиот период минатата сезона.

Во текот на изминатата недела, регистрирани се два смртни случаи асоцирани со грип. Станува збор за лица на возраст од пет и 25 години од Скопје и Охрид кои биле хоспитализирани на Клиниката за детски болести и КАРИЛ. Кај починатите лица утврдено е присуство на коморбидитети.

Најголем број заболени (1.351) се пријавени во најголемата возрасната група од 15  – 64 години, а највисока инциденца од 217,7 на 100.000 жители е регистрирана кај децата на возраст до четири години.

Најголем број заболени се пријавени од подрачјето на Центарот за јавно здравје Струмица (427), а највисока инциденца е регистрирана на подрачјето на Подрачната единица Ресен (489,2 на 100.000).

Во сезоната 2018/2019 вкупниот број на заболени од грип изнесува 6.371.


Во Србија 29 луѓе починале од вирусот Западен Нил


Белград, 12 септември, 2018 - 14:59 (META) 

Од почетокот на сезоната на комарците, од 1 мај, о соседна Србија до вчера биле регистрирани 286 случаи на заболени од вирусот Западен Нил, а 29 починале од последиците, соопшти Институтот за јавно здравје на Србија „Др. Милан Јовановиќ – Батут“.

Најголемиот број заболени се регистрирани околу Белград и на територијата на Војводина.

До 6 септември, на Косово биле регистрирани три случаи на заболени од Западнонилска треска, со еден починат,  во Грција имало 168 случаи, со 18 починати.


ВМРО-ДПМНЕ: Две лица починаа поради негрижата на владата на Заев


Скопје, 29 јули, 2017 - 10:20 (META) 

За неполни два месеци владата на Зоран Заев дозволи две лица да починат поради нивната негрижа, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Заев и Таравари не се потрудија ниту да обезбедат реагенси за дијагноза на болеста, ниту обезбедија карантин, но затоа дозволија уште неколку лица да се заразат. Владата на СДС единствено се залагаше оваа вест да не стигне до македонската јавност, без притоа да се грижат за доброто на граѓаните“, стои во соопштението.

Од партијата наведуваат дека министерот за здравство, Арбен Таравари, преку видеопораката признал дека во време на ВМРО-ДПМНЕ пациенти не починувале од ваква болест.

– Таравари ја призна целата негрижа, неспособност и незнаење како да се справи со сериозна здравствена закана по граѓаните во Република Македонија. Неспособноста и неодговорноста на Таравари ја видоа и почувствуваа граѓаните на својот грб. Таравари нека престане да прави стратегии за односи со јавноста и да праќа честитки од луксузните хотели во Америка и нека се фати за работа. И како министер за здравство нека го спречи ширењето на оваа заразна болест во Гостивар и во Гостиварско“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според опозициската партија, двете жртви се директна последица на потценувачкиот однос на Таравари и затоа тој треба веднаш да понесе оставка.


Тодоров и ВМРО-ДПМНЕ го урнисаа здравствениот систем, велат од СДСМ


Скопје, 28 јули, 2017 - 12:48 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ преку нејзиниот министер Никола Тодоров го урниса здравствениот систем и газеше врз достоинството на лекарите и на пациентите, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од владејачката партија велат дека водејќи се исклучиво „од коруптивни и од бизнис-интереси и за криминални тендери“, ВМРО-ДПМНЕ и Тодоров здравствениот систем на Македонија го направиле еден од најлошите и најсмртоносните во Европа.

„Надлежните институции се вложија во справување со болеста, се преземаат неопходните мерки за спречување на повторна појава и на понатамошно ширење на вирусот. Криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ зад себе оставија урнисан здравствен систем, недостиг од современа опрема и од медицински кадар, распаднати болници и здравствени домови, а тоа се покажа и во овој случај кога поради долгови и блокирани сметки, Институтот за јавно здравје останал без реагенси и тие мораа да се позајмуваат од соседни земји“, се вели во соопштението на СДСМ.


Таравари: Пациентите се во добра здравствена состојба, ситуацијата со вирусот е под контрола


Скопје, 27 јули, 2017 - 18:07 (META) 

Министерот за здравство, Арбен Таравари, потврди дека двајцата пациенти што починаа на Клиниката за инфективни болести, биле жртви на вирусот хантаан, односно корејска хеморагиска треска, како што претходно објави „Мета“.

Тој додаде дека се шпекулација информациите за уште еден починат и дека ситуацијата е под контрола. Таравари информираше дека седумте пациенти од Гостивар кои биле во контакт со веќе починатите лица се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести во Скопје и се во добра здравствена состојба, без никаков ризик по нивните животи.

– Стигнати се резултатите од лабораториските испитувања и се работи за подобрата варијанта на хантаан-вирусот, кој, за среќа, не се пренесува од човек на човек, туку од глодари. Веројатно, од нивната храна е пренесен овој вирус, кој спаѓа во групата на хеморагични трески, но во најлесната варијанта, бидејќи не може да се пренесе од човек на човек – изјави Таравари во своето видеообраќање од Соединетите Американски Држави, каде што престојува службено.

Тој додаде дека екипите од епидемиолошката служба од Институтот за јавно здравје биле на терен во Симница, Гостиварско, и дека е направена комплетна дезинсекција, дератизација и дезинфекција на теренот каде што се движеле двајцата починати пациенти.

Министерот информираше дека од почетокот на годината досега, на Клиниката за инфективни болести имало и други четири пациенти инфицирани од овој вирус, но немале никакви последици.


Прв случај на западнонилска треска во Грција по две години


Атина, 19 јули, 2017 - 11:58 (META) 

Грчкиот центар за контрола и за превенција на болести соопшти дека во Грција е потврден првиот случај на човек заразен со вирусот на западнонилската треска. Во минатата година и во 2015 година во Грција немало случаи на заболени луѓе.

Станува збор за лице кое живее во земјоделската област Арголида, на Пелопонез.

Од Центарот за контрола и превенција соопштија дека не е можно да се предвиди каде може да се појави вирусот, советувајќи ги жителите и туристите да се заштитат од комарци, кои ја пренесуваат болеста. Во Грција западно-нилската треска првпат се појави во 2010 година, кога заболеа 262 лица, од кои 35 починаа.


Во Индија откриени три случаи на Зика


Њу Делхи, 28 мај, 2017 - 12:48 (META) 

Во Индија пријавени се три случаи на вирусот Зика, вклучувајќи и две трудни жени, кои и покрај вирусот родиле здрави деца.

Од Министерството за здравство соопштуваат дека тројцата пациенти се закрепнати и дека нема потреба за паника.

Од таму додаваат дека тројцата пациенти го добиле вирусот во државата затоа што не патувале надвор од земјата.

Вирусот го шират комарци познати како комарци на жолта треска.

Иако вирусот Зика е идентификуван во 1947 година, не се сметал за голем ризик по здравјето се до неговата појава во Бразил во 2015 година кога е откриено дека може да доведе до сериозни дефекти кај децата, доколку трудниците се инфицираат за време на бременоста.


Вирусот „вонакрај“ можеби е дело на Северна Кореја


Маунтин Вју, 16 мај, 2017 - 11:08 (META) 

Компании за компјутерска безбедност велат оти постојат знаци дека Северна Кореја може да е поврзана со глобалниот кибер-напад преку вирусот „вонакрај“ (WannaCry), кој зарази неколку стотици илјади компјутери во повеќе од 150 земји.

Според првичните заклучоци за изворот на масовниот хакерски напад со вирусот што ги заклучува документите и бара да се плати откуп за да ги отклучи, има многу сличности меѓу него и хакерската акција од 2014 година, што многумина ја припишаа на Северна Кореја.

Тоа го тврди Ник Мехта од „Гугл“, а други експерти бргу го прифатија ова толкување. Истражувачи од безбедносната компанија „Касперски“ велат дека тоа е досега најважната трага за потеклото на вирусот, која, како што велат, може да биде клуч за решавање на мистеријата. Тие објаснуваат дека има делови во кодот што укажуваат на хакерската група „Лазарус“ за која се верува дека стои зад хакерскиот напад на „Сони пикчерс“ во 2014 година, за кој беше обвинета Северна Кореја.


Вирусот „вонакрај“ заразил повеќе од 200.000 компјутери во 150 земји


Лондон, 14 мај, 2017 - 17:27 (META) 

Масовниот кибер-напад во петокот со компјутерскиот вирус „wannacry“ (вонакрај) погодил 200.000 жртви во 150 земји, вели шефот на Еуропол, Рон Вејнрајт за „Би-би-си“. Тој вели дека нападот бил многу голем, како и дека утре наутро може да има и нови напади.

Вирусот е од категоријата „рансомвер“, што значи дека ги заклучува сите документи на заразените компјутери и ако корисникот сака да бидат отклучени за да може да ги користи, треба да плати одредена сума пари.

Меѓу најпогодените земји се Русија и Обединетото Кралство.

Според Вејнрајт, иако претходно привремено решение го спречи ширењето на вирусот, авторите на „вонакрај“ направиле понова верзија.


Вирусот „вонакрај“ направи хаос


Лондон, 13 мај, 2017 - 15:03 (META) 

Корпорацијата „Мајкрософт“ објави закрпи за оперативните системи „windows XP“, „wIndows 8“ и „windows server 2003“, чија поддршка е прекината, за да овозможи подобра заштита од вирусот, поточно малверот „wannacry“, кој втор ден напаѓа компјутери во светот.

Инаку, еден британски експерт за компјутерска безбедност претпладнево објави дека го нашол „прекинувачот“ со кој се прекинува ширењето на оваа злобна компјутерска програма.

– Британската влада сè уште не знае кој стои зад вчерашниот глобален кибернетички напад, со кој беше блокирана работата на здравствениот систем на Обединетото Кралство – изјави британската министерка за внатрешни работи, Амбер Рад. Таа нагласи дека Националниот центар за кибер-безбедност на Велика Британија презел соодветни мерки со Министерството за здравство за да гарантира дека последиците од нападот со совладани и ограничени.

Од Центарот за надзор и за реагирање на компјутерски напади во кредитно-финансиската сфера (ФИНЦЕРТ), кој е во рамки на руската Централна банка не утврдиле „компромитирање на информациските ресурси“ на кредитните институции на Русија, соопшти денеска „Банк Росији“.

Во соопштението се посочува дека ФИНЦЕРТ регистрирал „масовни испраќања“ до банките на „заразен софтвер од прв и втор тип“, но тоа не нанело штети.

Голем број компјутери во светот вчера беа блокирани од вирус кој бара „откуп“ за деблокирање на оперативниот систем.

Тоа предизвика и „Рено“ во Европа да го запре производството по кибер-нападот. Фабриките на автомобилската компанија „Рено“ во Франција и во Словенија денеска се стопирани по глобалниот кибер-напад. Прекинот на производствениот процес бил дел од мерките на претпазливост, преземени за стопирање на ширењето на вирусот, соопшти раководството.