Меланија Трамп „заробена“ во вила во Хамбург поради демонстрациите против Г20


Хамбург, 7 јули, 2017 - 20:25 (META) 

Првата дама на САД, Меланија Трамп, останала заробена во луксузната вила-хотел во Хамбург, поради насилните демонстрации против самитот на Г20, кој денеска почнува во северниот германски град.

Меланија Трамп требало да учествува на настан за партнерите на лидерите што присуствуваат на самитот, а бил организиран од Јоаким Сауер, сопругот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Сепак, поради насилните протести, не било дозволено првата дама на САД да излезе од вилата каде е сместена делегацијата што го придружува американскиот претседател.


Нападнат полицаец кој нашол дрога во вила во Охрид


Охрид, 15 август, 2015 - 13:29 (META) 

Џ.А (43) од Охрид нападнал полицаец кој во вила „Пијано“ во Охрид пронашол неколку опаковки со бела паршкаста материја.

„Осомничениот кој стпанисувал со вилата, претходно побарал од полицаецот да не ги пријавува откриените паковки со прашкаста материј, а потоа со тупаница го удрил полицаецот во пределот на градите кинејќи му делови од облеката по што се обидел да ги оштети пронајдените опаковки. Тој бил спречен во намерата да продолжи со физичкиот напад врз полицискиот инспектор кој е пренесен во општата болница во Охрид“, информираат од МВР.

Напаѓачот бил приведен поради неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори и за напад врз службено лице при вршење работи од областа на безбедноста, а против него ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Џ.А. веќе е на издржување затворска казна во казнено поправната установа-затвор Струга.