!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Во најсмртоносното невреме во Виетнам загинаа 54 лица


Ханој, 13 октомври, 2017 - 9:49 (META) 

Бројот на загинатите во поплавите и во свлечиштата во северниот и во централниот дел на Виетнам се зголеми на 54 лица, соопштија денеска властите.

Ова, како што се наведува, е една од најсмртоносните временски непогоди што го погодиле Виетнам години наназад.
Спасувачите очајнички трагаат по 39 лица, кои се водат за исчезнати откако поројните дождови неделава погодија неколку провинција, а метеоролозите предупредуваат дека уште една голема бура надоаѓа.

Смртни случаи се забележани во шест провинции. Северната област Хоа Бинх, во која е прогласена вонредна состојба, е најзагрозена, со засега 17 мртви и 15 исчезнати, додека во централната провинција Тхан Хоа загина 14 лица.


Во поплави во Виетнам загинаа 37 лица


Ханои, 12 октомври, 2017 - 9:53 (META) 

Поплавите што беа предизвикани од тропска бура во Виетнам усмртија 37 лица, соопштија денеска од агенцијата за превенција на катастрофи.

Четириесет лица се водат за исчезнати, а уште 21 лице се повредени откако поројните дождови предизвикаа свлечишта во северниот и во централниот дел на земјата.

Виетнам е често изложен на разорни бури и на поплави. Повеќе од 200 лица загинаа во минатогодишните бури.
Властите почнаа да испуштаат вода од браните за да го контролираат нивото на вода.

Евакуирани се повеќе од 17.000 домаќинства, урнати се повеќе од 200 куќи, а уште 18.000 се поплавени или оштетени.


Заев – Бин Мин: Македонија ќе ја продлабочува економската соработка со Виетнам


Њујорк, 23 септември, 2017 - 13:40 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се сретнале со заменик-премиерот на Виетнам, Фан бин Мин.

На средбата било договорено соработката помеѓу двете држави да биде продлабочена на економски план, со вклучување на бизнис-заедниците на двете земји.

„Констатирано е дека Виетнам со своите 90 милиони жители е атрактивен нов потенцијален пазар за извоз на Македонија, а Република Македонија со својата географска позиција, блискоста до ЕУ и отворените перспективи на членство во ЕУ е атрактивна дестинација за странски инвестиции од Виетнам“, се вели во соопштението на Владата.

Заменик-премиерот на Виетнам, Фан бин Мин, најавил можност за понуда на стипендии за образование за студенти од Македонија.


Тајфунот Доксури го погоди Виетнам, осум загинати


Ханој, 16 септември, 2017 - 19:28 (META) 

Разорниот тајфун Доксури го погоди средишниот дел на Виетнам, каде осум лица загинале, а четири се повредени, пренесува ХРТ.

На брегот на Виетнам ветерот дувал со брзина од 135 километри на час. Повеќе од еден милион луѓе останале без струја, а оштетени биле илјадници куќи. Властите предупредиле на опасност од поплави и лизгање на земјиштето.

Тајфунот Доксури е трето тропско невреме кое оваа година го зафаќа Виетнам. Минатата година тајфуните во оваа источноазиска држава усмртија 263 лица и предизвикаа материјални штети од речиси 1,75 милијарди долари, пет пати поголеми од оние во 2015 година.


Дваесет и четири лица загинаа во поплава во Виетнам


Ханој, 17 октомври, 2016 - 9:45 (META) 

Во поплавите предизвикани од поројните дождови по минувањето на тајфунот Сарика, загинаа 24 лица, додека четири исчезнале во централниот дел на Виетнам, соопштија денеска властите во Ханој.

Две лица загинаа на Филипини, каде поради налетот на тајфунот се евакуирани 150.000 лица.

Најмалку 18 лица загинаа во виетнамската провинција Кванг Бин, која е најмногу погодена од поплавите. На тоа подрачје, исто така, исчезнаа три лица.

Шест лица настрадаа во другите централни подрачја на Виетнам, наведоа локалните претставници и додадоа дека во тој дел на земјата едно лице исчезнало.

Поројните дождови во петокот и во саботата го погодија Виетнам, каде се поплавени околу 125.000 куќи и уништена е патната инфраструктура.

Тајфунот во моментов се движи кон северниот дел на Виетнам, на Јужното Кинеското Море со брзина од околу 15 до 20 километри на час.


Обама ја поздрави слободата на говорот во Виетнам


Хо Ши Мин, 25 мај, 2016 - 17:36 (META) 

Американскиот претседател Барак Обама на Форум на млади азиски лидери кој се одржува во Хо Ши Мин, Виетнам, ја поздрави слободата на говорот во оваа земја.

– Луѓето треба да бидат оставени слободно да го изразуваат своето мислење. Тоа е дел од постоењето на современата култура во 21 век – рече тој во одговорот на прашањето на една раперка дали Владата има намера да одигра поголема улога во поттикнување на уметноста.

Околу 800 лица учествуваа на форумот, а повеќето беа од Иницијативата „Млади лидери во југоисточна Азија“, американска програма што Обама ја почна со работа во 2013 година, а чија цел е размена на лидери на возраст меѓу 18 и 35 години.


Поплавите во Виетнам однесоа 14 животи


Ханој, 28 јули, 2015 - 15:35 (META) 

Најмалку 14 лица загинаа во поплавите што го зафатија Халонг, летувалиште на североистокот на Виетнам, соопштија денеска локалните власти.

Три лица, исто така, се водат како исчезнати во најтешките поплави во Виетнам во последните 40 години.

Властите соопштија дека неколку илјади куќи се поплавени и оштетени на туристичкиот остров Ко То.

Неколку илјади војници се мобилизирани за да им помогнат за загрозените жители.

Халонг, кој е вброен во светското наследство на Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО), е главна туристичка атракција на Виетнам.


Виетнам ги укинува визите за некои европски земји


Ханој, 19 јуни, 2015 - 10:11 (META) 

Виетнам ги укинува туристичките визи за пет европски земји за да придонесе за туризмот во земјата, која минатата година ја посетиле речиси осум милиони странци.

Како што се наведува на веб-страницата на владата, посетителите од Велика Британија, Германија, Франција, Италија и од Шпанија од јули нема да имаат потреба од виза за престој во Виетнам до 15 дена.

Одлуката за укинување на туристичките визи ја донесе премиерот Нгујен Тан Дунг.

Визата за Виетнам во моментов не им е потребна на граѓаните на некои членки на Асоцијацијата земји од Југоисточна Азија, на нордиските земји, Русија, Белорусија, Јапонија и на Јужна Кореја.


Македонија и Социјалистичка Република Виетнам потпишаа Договор за економска соработка


Скопје, 2 декември, 2014 - 16:36 (META) 

Денеска министерот за економија, Беким Незири, и заменик-министерот за индустрија и за трговија на Социјалистичка Република Виетнам, До Танг Хаи, потпишаа Договор за економска соработка помеѓу двете земји.

Со овој договор се создаде правна рамка за развој и за унапредување на економската соработка, која ќе ги опфати земјоделската и прехранбенате индустрија, електро-техничката индустрија, хемиската и петрохемиската индустрија, фармацевтската индустрија, соработката меѓу мали и средни претпријатија, транспортот и инфраструктурата, туризмот и животната средина, истражувањето и развојот.

Договорот предвидува промоција и зајакнување на економските односи преку коморите, владините институции, професионалните организации, кои ќе ги дефинират развојните приоритети за бизнис-секторот, учество на саеми и на форуми за запознавање со своите производствени и услужни капацитети, заедничко учество во проекти на трети пазари, формирање претставништва, подружници за вршење економски дејности (трговија, инвестиции, финансиски услуги, заеднички инвестиции, отворање индустриски капацитети и др.), давање консултантски и експертски услуги.

Потпишувањето на овој договор, кој уследи по средбата што претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, ја оствари со заменик-претседателката на Социјалистичка Република Виетнам, Нгујен Ти Доан, ќе овозможи нов влог во трговијата и можност за нови инвестиции.


Груевски на средба со заменик-претседателката на Социјалистичка Република Виетнам


Скопје, 2 декември, 2014 - 12:03 (META) 

Премиерот Никола Груевски, денеска ќе има средба со Нгујен Ти Доан, заменик-претседателка на Социјалистичка Република Виетнам.

По средбата ќе се потпише Договорот за економска соработка помеѓу двете земји, кој ќе биде потпишан од Беким Незири, министер за економија на Република Македонија, и До Танг Хаи, заменик-министер за индустрија и за трговија на Социјалистичка Република Виетнам.

Во рамките на настанот ќе биде потпишана и Спогодбата за укинување визи за носители на дипломатските и службените патни исправи, која ќе ја потпишат Драгана Кипријановска, заменик-министерка за надворешни работи на Република Македонија, и Ву Хонг Нам, заменик-министер за надворешни работи на Социјалистичка Република Виетнам.