„Економист“: Виена е најдобриот град за живеење во светот


Лондон, 14 август, 2018 - 10:20 (META) 

Главниот град на Австрија, Виена, е најдобар за живот, покажа анализата на „Економист интелиџенс јунит“ (дел од групацијата „Економист“).

Ова е првпат европски град да биде на врвот на оваа листа, на која седум години по ред „владееше“ Мелбурн.

За листата од 140 градови во светот биле анализирани повеќе фактори, како политичката и социјалната стабилност, стапката на криминал, образованието и здравствената заштита.
Според Роксана Славчева, раководител на истражувањето, во последните 365 дена безбедноста се засилила во неколку градови во Западна Европа, а искачувањето на Виена на листата ја одразува „релативната стабилност во најголемиот дел на Европа“.

Според годишниот извештај на истражувачките служби на „Економист“, меѓу првите десет градови најпогодни за живот, покрај Виена и Мелбурн, се и Осака, Калгари, Сиднеј, Ванкувер, Токио, Торонто, Копенхаген и Аделаида.

Според „Економист“ најнепогоден град за живот е од војна разорениот Дамаск во Сирија. Меѓу десетте најлоши градови за живот се и Дака, Лагос, Карачи, Порт Моресбај, Хараре, Триполи, Дуала, Алжир и Дакар.


Заев на трибина во Виена утре ќе зборува за напредокот на Македонија


Скопје, 25 јуни, 2018 - 16:11 (META) 

Македонскиот премиер Зоран Заев утре во Виена ќе зборува и ќе одговара на прашања за напредокот и перспективите на Македонија и на Западен Балкан, на трибина организирана од Австрискиот институт за надворешни работи (ОИПП), во соработка со Европскиот фонд за Балканот (ЕФБ) и Советодавната група за политики „Балкан во Европа“.

На настанот „Кон заедничка европска иднина за Југоисточна Европа: Македонскиот случај“, модериран од Ведран Џихиќ, истражувач во ОИПП и предавач на Универзитетот на Виена, ќе се зборува за тоа што земјите во регионот може да научат од Македонија во ситуација кога земјава по речиси 27 години спор, потпиша договор со Грција. Подеднакво важно, ќе се разговара за можностите за соработка меѓу  земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон ЕУ.


За 50 милиони евра биле купени 15 амбасади и конзулати на лоши локации


Скопје, 9 мај, 2018 - 15:30 (META) 

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски на денешната прес-конференција обелодени дека во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, биле направени огромни злоупотреби при купување и реконструкции на објекти за амбасади, конзулати и резиденци во Виена, Прага, Будимпешта, Љубљана и Истанбул.

Тоа е утврдено со  увид во документацијата за купување на објектите за дипломатско-конзуларни претставништва, како и директен увид на самите објекти, кој е вршен во изминатите неколку месеци.

Владата во 2007 година одобрила 40 милиони евра за купување 15 дипломатски-конзуларни претставништа, а со мини-ребаланс на буџетот во декември истата година уште 10 милиони евра.

– Сите купени објекти се наоѓаат на локации во кои нема амбасади. Исклучок е Прага, каде прв сосед ни е амбасадата на Северна Кореја. Објектите се далеку од останатите ДКП-а и од центарот на градот, односно во обични резиденцијални квартови. Тоа укажува и на можноста дека реалната цена во времето кога биле купени била пониска од таа што е платена – рече Димовски.

Тој рече дека биле фаворизирани несоодветни и поскапи објекти, иако имало доставени понуди и за поквалитетни објекти, со поголема квадратура и на репрезентативни места.  Правени се непотребни реконструкции и адаптации на објектите, и тоа неквалитетни, а скапо платени материјали, а некои се вршени и по повеќепати, па односот на вкупно потрошените пари во однос на цената на купување во некои случаи е и 1 спрема 3, рече државниот секретар во МНР.

Димовски како пример го посочи објектот во Виена за кој се платени 3,5 милиони евра со агенциска провизија од 105 илјади евра и реконструкција која чинела 1,4 милиони евра, а продавачот една година претходно го платил истиот објект речиси два и пол пати помалку.

– Има индиции дека продавачот на објектот само пред една година платил 1,46 милиони евра. Утврдено и е дека фирмата била формирана со единствена цел да го изврши тоа продавање на објектот. Една адвокатска канцеларија била застапник и на продавачот и на купувачот – Република Македонија  кажа Димовски.

Втор пример е објектот во Будимпешта кој е во опасност да се урне бидејќи била направена неквалитетна доградба и се создало свлечиште.

– Македонија од 2010 година за резиденција и за амбасада во Будимпешта до денес плаќа закупнина и покрај купен објект од 1,07 милиони евра, рече државниот секретар во МНР.

Во Прага, пак, купениот објект бил дивоградба, а надлежните власти донеле одлука за негово уривање затоа што бил изграден спротивно на чешките закони.

– Постојат индиции дека кабинетот на поранешниот претседател на Владата и поранешниот генерален секретар на Владата постојано и во детали биле информирани за сите постапки. Врз основа на сето ова има индиции дека се направени сериозни нарушувања на постапките и процедурите за купување на објектите поради што се исплатени огромни суми со што е нанаесена директна штета од поголем обем на буџетот на РМ. Сите овие наоди ќе бидат доставени до надлежните институции за натамошно постапување – рече Димовски, додавајќи оти се уште не е точно утврдено колку точно средства се потрошени за купување на овие објекти.


Димитров и Коѕијас ги завршиле разговорите со работна вечера


Виена, 26 април, 2018 - 12:19 (META) 

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Виена четири часа разговараа за решение на спорот за името, а средбата ја завршиле со работна вечера.

По средбата, шефовите на дипломатии на двете земји не дадоа изјави за медиумите.

Посредникот во преговорите Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН рече дека имало интензивна дискусија во многу срдечна атмосфера и дека процесот на преговори ќе продолжи следната седмица.


Заев очекува исчекор од денешните преговори за спорот за името во Виена


Скопје, 25 април, 2018 - 11:16 (META) 

Во Виена очекувам можност за исчекор во процесот на преговорите за спорот за името, одговори на новинарско прашање премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција во владата на која се презентираа мерките од оперативниот план за вработување.

Тој додаде дека креативноста на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕиас има поддршка од него, од грчкиот премиер Алексис Ципрас како и работните тимови кои што стојат зад нив.

Во однос на изјавата на Хан дека решението за спорот за името ќе биде за две недели, Заев ја толкува како знак на пријателство бидејќи и Хан сака овој проблем да се реши час поскоро.

– Решавањето на спорот со името е важно за регионот и Европа затоа што се испраќа добра порака за иднината бидејќи вака горливи прашања кои што траат повеќе од 20 години можат да бидат решени низ дијалог – изјави Заев.


Димитров, Коѕиас и Нимиц за пет дена на нова средба во Виена?


Атина, 20 април, 2018 - 9:48 (META) 

Медијаторот Метју Нимиц и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, наредната недела на 25 април ќе одржат нова средба во Виена, објавија грчките медиуми, пренесува МИА.

На оваа средба, според грчките медиуми, ќе се направат напори да се надминат разликите од средбата во Охрид. За десетина дена по оваа, најверојатно ќе следува уште една средба, како што најави Коѕиас од Охрид, на 4 и 5 мај во Солун.


Груевски негира дека од Виена дал налог за упад во Собранието


Скопје, 2 април, 2018 - 12:44 (META) 

По одложувањето на расправата за случајот „Титаник“ во Кривичниот суд, поранешниот премиер Никола Груевски рече дека „интензивниот распоред на судења за случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е одраз на силен притисок, за да се дефокусира јавноста од актуелните теми во државата како што е спорот за името.“

– Како што можевте и денеска да видите, денеска се чувствуваше  притисокот којшто го имаат судиите по секоја цена, со кршење на правата на обвинетите да ги тераат случаите и да ги завршат што е можно побрзо. Имено, што се однесува до мене, ми беше кажано дека имам само еден ден, и тоа не цел, три часа во тој ден, да прочитам десетици илјади страници што ги испратило СЈО. На тоа судијата немаше одговор и кажа дека тоа е неговата одлука без да даде аргумент, бидејќи очигледно тој е под жесток притисок. Под притисок во овој период да се зборува за ова, наместо за клучните теми. На иста линија е и трендот на обвинување за се и сешто кон мене. Сега е модерно, во тренд е за сè да бидам јас обвинет. Дневно по 2-3 работи смислуваат за да се зборува за тоа, а да не се зборува за реалните проблеми и реалните апсурни од страна на владата со кои се соочува државата – истакна Груевски.

Прашан дали, телефонски дал налог за настаните во Собранието на 27 април, Груевски негираше дека од Виена тој или неговиот телохранител дале налог да почне упадот во Собранието.

– Да имаше „д“ од доказ против мене, јас одамна немаше да бидам тука. Што не значи дека тие што ги уапсија се виновни. И тие не се виновни и го понесоа товарот на тој случај. Што се однесува до обвинување на членот на моето обезбедување, јас разговарав со него и тој ми рече дека како и секој, разговарал само кратко со сопругата и со неговиот брат, исто така семејни разговори и тоа е се. И во обвинението немаше дека мој телохранител нарачал инцидент. Да имаа докази, работите немаше да бидат вакви. Јас ги повикувам, ако имаат некакви докази против мене, веднаш нека ги објават. И јас не сум дал таков налог – одговори Груевски на новинарско прашање.

Груевски порача дека, очигледно некој сака јавноста да се занимава со него, за да се одвлече вниманието од јавните прашања, а како доказ за тоа, наведе дека постои тенденција него да го вмешаат во се и сешто.


Димитров: Нашата платформа се разликува од грчката, нема поместување од минатата средба


Скопје, 20 март, 2018 - 16:43 (META) 

Одговарајќи на новинарски прашања, министерот Никола Димитров не сакаше да коментира за точките на грчката нацрт-платформа за решавање на спорот, а за македонската платформа рече дека се разликува од грчката.

– Грчката нацрт сподогоба е предмет на анализа во овој период, не знам колку ќе биде корисно да коментирам за содржината. Имаме и наша нацрт-спогодба за која не зборувавме оти, учејќи од самиот процес, научивме дека е подобро да сработиме, по потоа да обелодениме. Убедени сме дека елементите од нашата нацрт-спогодба ќе бидат корисни и во рамките на главниот процес, тој што се води со посредништво на медијаторот Метју Нимиц – рече Димитров.

Тој објасни дека најсуштинската работа што се случила од неговото вклучување во преговорите како министер за надворешни работи е средбата што тој и неговиот грчки колега Коѕиас ја имале со посредникот Нимиц во Виена, иако на неа не е постигнат значителен напредок.

– Се обидуваме за неколку месеци да направиме огромни скокови. Еден од главните предизвици е да се изгради доверба, да се убедат двете јавности, а притиснати сме и од европската агенда – рече Димитров.

Во однос на роковите, тој рече дека ни следните преговори со Нимиц во Виена на 30 март не се зацртани како момент на постигнување спогодба.

– Ние в петок ќе го отвориме тој процес, ќе го продолжиме со медијаторот Нимиц. Ова не е строго пропишан процес – рече шефот на македонската дипломатија.


МНР за средбата во Виена: Продолжуваат напорите за наоѓање решение


Скопје, 13 февруари, 2018 - 17:39 (META) 

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за денешната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц со министрите за надворешни работи на  Македонија и Грција.

Средбата се одржа во канцеларијата на ОН во Виена.

„По конструктивната средба која е дел од напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за надминување на разликата околу името, Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН“, гласи соопштението.


Тевдовски: Од 2019 година ќе почнеме со среднорочно буџетирање


Виена, 16 јануари, 2018 - 15:50 (META) 

Од 2019 година сакаме да почнеме со среднорочно буџетирање, да излеземе од рамките во кои се планира само тековната фискална година и да имаме план за следните три или четири години, најавил денеска министерот за финансии Драган Тевдовски во своето обраќање на главниот панел на конференцијата „Јуромани“, најголемата конференција од областа на финансиите во Централна и Источна Европа, која се одржува 23 година по ред во Виена.

Според министерот, на оваа реформа ќе се работи во соработка со Меѓународниот монетарен фонд.

Тевдовски исто така истакнал дека Македонија издаде еврообврзница со историски најниска камата, но и дека интересот бил огромен.

– Прво, интересот на инвеститорите беше огромен, имаше огромна побарувачка од 3,5 милијарди евра или 7 пати поголема од понудата. Ова е јасен сигнал дека меѓународните инвеститори позитивно ја оценија перспективата на македонската економија. Второ, постигнавме историски најниска камата. Ова е јасен сигнал дека во минатото економските политики не биле најуспешни и поради тоа можеби сме плаќале повисока цена за еврообврзниците. Третата работа која би ја истакнал е дека Македонија сега за првпат влезе во проактивно управување со јавниот долг, ја рефинансиравме еврообврзницата која доспева 2020 година, предвреме исплаќајќи ја третината од неа која доспеваше наредните години, по двојно пониска камата – рекол Тевдовски.