Снимките од Груевски избришани, а албански сајт ги „испрати“ во нашето обвинителство


Скопје, 1 февруари, 2019 - 11:36 (META) 

Известувајќи за барањето на македонското обвинителство за снимките од безбедносните камери за бегството на екс премиерот Груевски, албанскиот новински сајт „Балканвеб“ во текст со наслов „Албанија ги праќа во Македонија снимките од бегството на Груевски“,  вели дека снимките од бегството на Груевски веќе се симнати од системот и според барањето од македонските власти, ќе се пратат во Скопје.

Во продолжение на текстот се вели дека во снимките се гледа моментот кога Груевски влегува во автомобил и ја поминува границата.

Имено, на 12.12.2019 македонските власти известија дека ќе бидат побарани снимки од безбедносните камери од Албанија, откако поранешниот премиер Никола Груевски еден месец претходно избега од Македонија за да го избегне издржувањето на двегодишната затворска казна за случајот „Тенк“. Потоа, со помош на унгарски дипломати, преку Албанија, Црна Гора и Србија избега во Унгарија, каде што доби политички азил.

Но, како што е веќе познато во македонската јавност, обвинителството информираше дека иако две службени лица престојуваа таму, по барањето за меѓународна правна помош не е постапено целосно, така што снимките не се обезбедени.

Имено, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека во образложението било наведено дека системот од безбедносните камери од албанските гранични премини автоматски го бришел материјалот поради немање место.

– Има повеќе моменти во нивното образложение. Едно е дека тие податоците се многу од безбедносните камери и дека тој систем не може подолго да ги чува  – рече Јовески.

Но, и покрај овие информации пренесени и од албанските медиуми во Македонија – дека снимките не се добиени – медиумот не објавил нова информација за овој случај, а и текстот нема детално образложение како се одвивала постапката, ниту пак посочува извор од институцијата од каде потенцијално е преземена оваа „информација”.


Обвинителството побарало снимки од видеонадзорот за пукањето во Клинички


Скопје, 11 ноември, 2015 - 16:54 (META) 

Јавниот обвинител што ја води истрагата за вооружениот инцидент во Клиничкиот центар, во кој беше ранет лекар хирург, побарал да бидат одземени снимки од видеонадзорот, велат за „Мета“ од Јавното обвинителство.

„Во предметот за кој прашувате, јавен обвинител што постапува во предметот има издадено до надлежните служби наредба за одземање снимки од видеонадзор“, стои во одговорот на обвинителството на нашето прашање дали при увидот од местото на настанот се подигнати снимки од безбедносните камери во клиниката за понатамошна анализа.

Инаку, денеска, во телефонски разговор, од директорот на Клиниката за дигестивна хирургија, Александар Караѓозов, не добивме конкретен одговор за тоа дали камерите работат и дали инцидентот бил забележан од видеонадзорот.


Дали безбедносните камери го снимиле пукањето на Клинички?


Скопје, 11 ноември, 2015 - 12:59 (META) 

Три дена по вооружениот инцидент, во кој беше ранет лекар хирург на Клиниката за дигестивна хирургија, надлежните не кажуваат дали дивеењето на осомничените било снимено на камерите од видеонадзорот и дали тие воопшто работат.

Во 2008 година, Министерството за здравство набави и инсталираше околу 1.200 камери во Клиничкиот центар и во другите здравствени објекти за што се потрошени околу еден милион евра.

Вчера се обидовме да добиеме одговор од Министерството за здравство, кое пред седум години го реализираше и го промовораше проектот за видеонадзор во здравствените установи и во клиниките, но оттаму нè упатија кај директорот на Клиниката за дигестивна хирургија, бидејќи, како што ни рекоа од Министерството, секоја клиника посебно била одговорна за камерите.

Денеска, во краток разговор, од директорот на Клиниката за дигестивна хирургија, Александар Караѓозов, не добивме конкретен одговор за тоа дали камерите работат и дали инцидентот бил забележан од видеонадзорот.

– Вчера  разговаравме и проверуваме. Јас уште претходно барав да се реактивираат камерите, барем во ходниците – ни рече Караѓозов.

Го прашавме дали тоа значи дека камерите не работат.

– Работеа. Во моментот дали работат, не знам. Не можам јас да ги прегледувам снимките, за тоа треба да си има човек платен за таа работа – ни рече Караѓозов.

За тоа дали инцидентот е снимен од камерите од видеонадзорот на клиниката и дали при увидот од местото на настанот се подигнати снимки од безбедносните камери за понатамошна анализа, исто така, прашавме и во Јавното обвинителство, кое ја води истрагата за случајот, но до објавувањето на текстот оттаму не добивме одговори.

Камерите во здравствените установи и во клиниките беа пуштени во употреба кон крајот на декември 2008 година.

Како што пишуваа тогаш медиумите, стануваше збор за проект на Министерството за здравство, а министер беше Бујар Османи.

Видеонадзорот, како што објасни тогашниот министер Османи, пишува „Утрински“, се воведе заради поголема ефикасност на здравствениот систем и за подобрување на безбедноста на јавните здравствени установи. Камери има на главните влезови, пред шалтерите, во чекалниците, облничките ходници, централните аптеки и во центрите за зависност.

„Во системот за видеонадзор се 71 локална единица, поставени во 64 здравствени установи и една централна што се наоѓа во просториите на заеднички служби при клиниките. Во централата ќе има само пет авторизирани лица што ќе вршат надзор. Ако некој има потреба од видеозаписите, процедурата ќе оди преку Министерството со посебно барање“, изјавил тогаш Османи.