!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Денеска претежно облачно, со температура до 2 степени


Скопје, 19 јануари, 2017 - 9:37 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно облачно, со повремени слаби до умерени врнежи од снег, особено во источните и во јужните делови од земјата. Во одделни котлини ќе има појава на магла, а ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец.

Врнежите од снег во западните делови од земјата претпладне постепено ќе престануваат, а до крајот на денот се очекува да престанат и на исток.

Утринската температура се движи од минус 6 Целзиусови степени до нула, а дневната ќе достигне од минус 2 до 2 степени.

Во Скопје ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од снег кои од пладневните часови ќе престануваат, а ќе дува слаб до умерен ветер од претежно северен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне нула Целзиусови степени.

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) највисока снежна покривка од 85 сантиметри утрово е измерена во Маврово, во Лазарополе снежната покривка изнесува 62 сантиметри, во Пожаране 61, Ѓуриште – 43, Крушево – 41, Тетово – 38, Берово – 31, Демир Капија – 30, Дебар и Тополчани – 25, Скопје – 22, Куманово – 20, Струмица – 16, Крива Паланка – 14, Претор – 13, Прилеп – 11, Штип – 8, Виница – 4 и во Охрид снежната покривка изнесува 2 сантиметри.


Облачно и снежно време со температура до 3 степени


Скопје, 16 јануари, 2017 - 9:24 (META) 

Утрово градот Скопје и делови од земјава повторно се зафатени од обилни врнежи од снег. Најмногу снег наврнал во Лазарополе, каде снежната покривка е со висина од 66 сантиметри, потоа во Маврово – 54 сантиметри, Пожаране – 31, Ѓуриште – 22, Крушево, Берово и Дебар – 18, Тетово – 16, Крива Паланка и Струмица – 11, Битола и Тополчани – 9, Куманово – 7, Виница – 4, Скопје – 3 и во Претор, Демир Капија, Охрид и во Дојран, снежната покривка изнесува 1 сантиметар.

За денеска синоптичарите прогнозираат претежно облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено во западните и во јужните делови. Ќе дува слаб, а во западните делови повремено умерен источен ветер.

Утринската температура се движи од минус 12 до нула Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од минус 2 до 3 степени.

Во Скопје ќе преовладува слично време, претежно облачно и студено, со повремени врнежи од снег. Максималната дневна температура во главниот град ќе достигне до 1 Целзиусов степен.

Според Упрвата за хидрометеоролошки работи, од утрово подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажна и постудена воздушна маса која во наредните денови ќе предизвика претежно облачно и постудено време со повремени врнежи од снег.

Врнежите ќе бидат со променлив интензитет, а повеќе ќе бидат застапени во западните и во јужните делови. Пообилни врнежи се очекуваат в среда кон крајот на денот и во текот на ноќта кон четврток, особено во јужните делови. Овие врнежи ќе предизвикаат зголемување на снежната покривка на повисоките места и на планините. Дневната температура ќе биде без поголеми промени и ќе се движи во интервал од минус 3 до 4 степени.


Времето денеска сончево и потопло со слаб ветер


Скопје, 15 јануари, 2017 - 10:08 (META) 

Времето денеска е сончево, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од источен и од североисточен правец. Највисоката температура на воздухот ќе се движи од 2 до 8 Целзиусови степени.

Утринава најстудено беше во Маврово и во Лазарополе, каде беа измерени минус 6 Целзиусови степени, а најтопло во Дојран каде температурата достигна 2 степени.

Највисока снежна покривка има во Лазарополе – 61 сантиметар. Во Маврово има 55 сантиметри снег, а во Пожаране – 31 сантиметар.

Во Скопје ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од минус 8 до минус 1 Целзиусов степен, а највисоката дневна температура ќе се искачи до 4 степени.


Променливо облачно и потопло време, со дневна температура над нулата


Скопје, 13 јануари, 2017 - 9:33 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и со дневна температура над нулата. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Попладне и кон крајот на денот, во западните делови од земјата, на планините ќе има повремени врнежи од снег, а на пониските места од дожд. По одделни котлини ќе има појава на слаба магла.

Утринската температура се движи од минус 17 до минус 4 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од нула до 6 степени.

Во Скопје се очекува слично време, променливо облачно со сончеви периоди. Дневната температура во главниот град ќе достигне до 2 Целзиусови степени.

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), снежната покривка измерена утрово во 7 часот е највисока во Маврово – 52 сантиметри, во Лазарополе – 42, Пожаране – 36, во Тополчани – 33, Берово – 28, Дебар – 25, Ѓуриште – 24, Крушево – 23, Битола – 19, Крива Паланка – 16, Куманово, Струмица и Претор – 15, Виница – 12, Демир Капија, Штип и Охрид – 11, Скопје и Прилеп – 10, Гевгелија – 2 и во Дојран снежната покривка е најниска и изнесува 1 сантиметар.


Времето и денеска многу студено со слаб ветер


Скопје, 12 јануари, 2017 - 9:23 (META) 

Времето во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево, со пораст на дневната температура. Утринската температура ќе се движи од минус 20 до минус 9 Целзиусови степени, а дневната од минус 4 до 5 Целзиусови степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб западен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус 18 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 2 степени.

Најстудено утрово е во скопски Петровец и во Берово со минус 21 Целзиусов степен.

Како што информира УХМР, висината на снежната покривка до седум часот е најголема во Маврово – 62 сантиметри, Лазарополе – 47 сантиметри и во Пожаране 41 сантиметар.


Студено време со локални врнежи од снег


Скопје, 10 јануари, 2017 - 9:21 (META) 

Времето денеска ќе биде студено, со локални врнежи од снег. Утринската температура ќе се движи од минус 18 до минус 6 Целзиусови степени, а дневната од минус 10 до минус 3 степени. Ќе дува и умерен северен ветер.

Во источните делови врнежите од снег ќе бидат со умерен, а во другите делови со послаб интензитет.

Во Скопје се очекува слично време, со температура од минус 13 до минус 9 Целзиусови степени.


Патот до Драгоево и до Селце четврти ден непрооден


Штип, 9 јануари, 2017 - 16:05 (META) 

Жителите на двете штипски села Драгоево и Селце веќе четврти ден се завеани од снегот, кој на места, поради наносите, е со висина до еден метар. На помош е повикана механизацијата на „Македонија пат“, која денеска го расчистува патот. Се очекува до крајот на денот селата да бидат пристапни.

Во делови околу Штип има наноси од снег високи и до четири метри. Ветерот кој почна да дува по престанувањето на снежните врнежи, и понатаму прави проблем на сообраќајот. Дотраената механизација е дополнителен проблем.

Одговорниот за надзор во „Македонија пат“, Мите Митков, вели дека Штип и Свети Николе биле најпогодени од првиот снежен бран.

– Да не беше ветерот на територија на Штип и на Свети Николе, патиштата ќе беа целосно расчистени – изјави Митков.

Снежното време ги наполни болниците и лекарските ординации. Повеќе од 1.050 заболени од грип се регистрирани во Штип, а седум пациенти се хоспитализирани со скршеници. Најлошо на снегот поминале делчевци. Со скршеници на раце или нозе завршиле 15 жители на Делчево.


Поради снегот и студот, прогласена вонредна состојба во 10 општини во Србија


Белград, 9 јануари, 2017 - 12:59 (META) 

Поради снегот и екстремно ниската температура, во Србија и понатаму на сила е црвениот метеоаларм, а во десет општини, во централниот и во јужниот дел на земјата, прогласена е вонредна состојба.

Според податоците од Автомото-сојузот на Србија, големите снежни наноси и силниот ветер го отежнуваат сообраќајот, но и покрај ваквата состојба, сите патишта се проодни.

Изминатата ноќ најкритично беше на југот на Србија каде беа евакуирани околу 120 лица и 70 возила. Во Врање едно лице почина од премрзнување, додека на подрачјето на Ниш и понатаму се трага по едно машко лице, кое се води како исчезнато. На подрачјето на Блаце, снежните наноси се високи и до три метри.

Реката Голема Морава е замрзната, а поради мразот прекината е пловидбата на Дунав и на Сава.

Од утрово снег врне во цела Србија, а врнежите се очекува да престанат денеска попладне. Температурата, според прогнозите на метеоролозите, ќе биде под нулата сè до четврток.


Облачно и многу студено време, со слаби врнежи од снег


Скопје, 6 јануари, 2017 - 9:53 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно и студено, со повремени врнежи од снег со послаб интензитет во претпладневните часови. Ќе дува силен ветер од северен правец, а можна е појава на снежни навеви.

Утринската температура се движи од минус 10 до нула Целзиусови степени, а максималната дневна ќе се движи во интервал од минус 10 до минус 3 степени.

Во Скопје се очекува слично време, облачно и многу студено, со слаб повремен снег во претпладневните часови. Дневната температура во главниот град ќе изнесува минус 7 Целзиусови степени.

Според синоптичарите, најмногу снег има наврнато во Маврово, каде снежната покривка изнесува 74 сантиметри, потоа 65 сантиметри во Пожаране, Лазарополе – 52, Тетово – 40, Ѓуриште – 27, Крива Паланка – 26, Тополчани – 25, во Крушево и во Берово – 23, Битола – 21, Охрид – 20, Скопје, Петровец и Куманово – 18, Штип – 17, Прилеп – 14, Струмица – 12, Демир Капија – 11, Виница – 10, Претор – 8 и во Дојран снежната покривка изнесува 6 сантиметри.

Врнежи од снег во крајниот југоисточен дел од земјава нема.


УХМР: Снегот ќе се засили и ќе врне во целата земја


Скопје, 5 јануари, 2017 - 16:37 (META) 

Во попладневните и во ноќните часови, врнежите од снег ќе се прошират на целата територија на земјава и на места ќе бидат засилени, информираат од УХМР.

Насекаде ќе се формира снежна покривка, на планините повеќе од 50 сантиметри, а на пониските места од 10 до 20 сантиметри.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а температурата ќе биде од нула до 8 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде облачно, со врнежи од снег, кои повремено ќе се интензивираат и ќе се формира снежна покривка околу 20 сантиметри. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а температурата ќе биде околу нула Целзиусови степени.