Повеќе од 700 лаги во една година на насловните страници на три српски таблоиди


Белград, 11 јануари, 2019 - 11:26 (META) 

Во 2018 година, три српски таблоиди објавиле над 700 лаги на своите насловни страници, утврдил српскиот сервис „Раскринкавање“, кој е посветен на борбата против дезинформациите.

На вкупно 306 насловни страници во 2018 година, таблоидот „Информер“ имал дури 351 дезинформација, односно непоткрепена вест. „Српски телеграф“ пак на насловните страници на 223 броја објавил дури 230 неточни или непоткрепени тврдења, додека „Ало“ на 358 насловни страници минатата година имал 149 лажни вести, односно вести без јасни извори и докази, пишува „Раскринкавање“, чии новинари ги анализирале сите насловни страници на таблоидите.

Главната одлика на прорежимскиот таблоид „Информер“ од пребројаните вести доминирале „смрт, крв, навреди, ексклузивни доверливи информации“, од „пеколните планови на Албанците да го нападнат северот на Косово до 25 април“ до тоа дека „војната на Косово ќе почне или на 15 декември или до крајот на декември“.

Од 223 насловни страници на „Српски телеграф“ во 2018 година од 230 неточни или непоткрепени тврдења, дури една петина била за рускиот претседател Владимир Путин и за неговите пораки за поддршка на Србија, Косово и за српскиот претседател Александар Вучиќ. Посебно голем проблем овој таблоид направил со покренување на кампањата против фондацијата „Поддржи живот“ и славниот актер Сергеј Трифуновиќ, инаку критичар на актуелната српска власт. „Информер“ во серија на насловната страница објавувала дезинформации заедно со фотографии на Трифуновиќ дека актерот проневерува од собраните пари, по што министерот за здравство Златибор Лончар, повикувајќи се на тие лажни вести, спроведе контрола на трошењето на парите. Проверките покажале дека немало неправилности во трошењето на парите.

Третиот таблоид анализиран од „Раскринкавање“, „Ало“, за чии дезинформации и конструкции повеќепати пишуваше и „Мета“. Голем дел од лажните вести биле за „напорите за уривање на Вучиќ“.

Според „Раскринкавање“, „Информер“ го издава фирмата „Инсајдер тим доо“ на Драган Ј. Вучиќевиќ, кои добиле милиони динари на владините конкурси за кофинансирање медиуми.

Сопственик на „Ало“ е Саша Благојевиќ, кој е другар уште од гимназиските денови на министерот за финансиии Синиша Мали. Сопственици на „Српски телеграф“ се четиримина, од кои еден е адвокатот Лазар Симиќ, кој работел во канцеларијата на Игор Исаиловиќ, деловен партнер на српската премиерка Ана Брнаби и човек што ужива доверба на поранешниот градоначалник на Белград, а сегашен министер за финансии, Мали.


За белградска „Политика“ Мицкоски е пантомимичар, а Иванов херој


Белград, 10 октомври, 2018 - 10:26 (META) 

Под насловот „Референдумски ајвар“, провладиниот српски  весник „Политика“ во вторникот излезе со коментар во кој оценува дека „наместо витешки да признаат дека референдумот пропаднал, европските, американските и НАТО функционерите го прогласиле за победа, што дополнително ги распали политичките страсти“.

„Лицемерието на западните владејачки политички елити и обидот за прекројување на волјата на граѓаните на Македонија коишто не се согласија да станат северни јужњаци, релативизирањето на резултатите на референдумот којшто лаконски беше оценет за консултативен, со дипломатски притисоци промената на името да се протурка во парламентот, само ќе го засили отпорот на Македонците“, пишува Александар Апостоловски во коментарот на „Политика“.

Апостоловски е соработник на порталите „Србин.инфо“ и „Академик.мк“.

Во коментарот се оценува дека „македонското гласачко тело е поделено на две длабоко завојувани страни, коишто пролеаја крв во Собранието, додека во позадина Албанците спокојно порачуваат, седејќи во Тиранската платформа, дека тие се единствените искрени американски сојузници“.

Терминот „Тиранска платформа“ главно беше наратив на ВМРО-ДПМНЕ за законот за јазиците.

Овој референдум Македонците го одлучија со молчење, се наведува во коментарот и се додава дека дури и новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во кампањата се однесувал како пантомимичар, за разлика од претседателот Ѓорге Иванов, којшто, „кога остана осамен, не се скри во својата резиденција, туку од говорницата на Генералното Собрание на ОН ги критикуваше САД, ЕУ и НАТО, повикувајќи ги граѓаните да го бојкотираат референдумот“.

„Многумина ќе речат дека Македонците не ја искористија историската шанса експресно да влеззат во НАТО и да почнат преговори со ЕУ по 27 години. Можеби балканската ирационалносто повторно го победи прагматизмот“, се заклучува во текстот.


Пет години од првиот број на македонскиот весник „Илинден“ во Албанија


Тирана, 7 февруари, 2017 - 10:13 (META) 

Пред пет години, како двоброј за февруари и за март, беше испечатено првото издание од весникот „Илинден“, издание на истоименото македонското друштво од Тирана.

Во изминатиов период, весникот предизвика голем интерес кај читателската публика во Албанија, но и меѓу македонската дијаспора во светот.

Во петгодишниот период, весникот прерасна во медиум кој со сериозноста и со пристапот во објавувањето на темите, е интересен и корисен за македонското национално малцинство во Албанија, но и за промоција на активностите на македонската дипломатија во правец на подобрување на животот на македонското население надвор од границите на својата матична држава.

– Нашата мисија е да го одржуваме и да го поттикнуваме македонскиот идентитет во Република Албанија, што преку културниот израз целосно се остварува. Сакаме да веруваме дека ваквата активност ќе биде соодветно поддржана од државните институции како во Република Албанија така и во Република Македонија, но и од Македонците насекаде во светот. Им се заблагодаруваме на сите свои соработници, кои несебично помогнаа во конципирање на тематската и на визуелната содржина на весникот. Воедно, редакцијата се заблагодарува и на читателската публика, која со покажаниот интерес кон содржините што ги понуди весникот, покажа дека тој навистина ја допре сржта на проблемите на Македонците во Албанија – вели претседателот на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Никола Ѓурѓај.


Приведен главниот уредник на турскиот опозициски весник „Џумхуриет“


Анкара, 31 октомври, 2016 - 10:36 (META) 

Турската полиција го приведе главниот уредник на опозицискиот весник „Џумхуриет“, Мурат Сабунџу, и врши претрес на раководството на тој весник, објавија турските медиуми.

Телевизијата „Си-ен-ен Турк“ јавува дека биле издадени налози за апсење на вкупно 12 новинари и раководители, вклучувајќи го и претседателот на управниот одбор на весникот, Акин Аталај.

Новинарите се под полициска истрага поради наводна поврзаност со муслиманскиот водач Фетулах Ѓулен, кој официјална Анкара го сомничи дека организирал неуспешен обид за пуч на 15 јули, како и тоа дека е поврзан со курдските милитанти.

Претходниот главен уредник на „Џумхуриет“, Џан Дундар, е осуден на шест години затвор поради објавување на државни тајни, вклучувајќи и информации за акции на официјална Анкара во Сирија.

Оваа пресуда предизвика критики и обвинувања за цензура, која кон турските власти ја упатија организациите за човекови права и западните влади, кои се загрижени поради влошување на состојбата со човековите права во Турција.


Српската „Адриа медиа груп“ го купи „Слободен печат“


Скопје, 26 октомври, 2016 - 20:21 (META) 

Компанијата „Адриа медиа груп“ (Adria Media Group) го откупила контролниот удел во весникот „Слободен печат“ и со тоа стана доминантен сопственик во новата издавачка компанија „Адриа медиа Балкан“, која од денеска го издава дневниот весник „Слободен печат“, соопшти Бранко Героски, главен и одговорен уредник на весникот.

„Разговорите и преговорите со сопствениците на издавачкото претпријатие „Слободен печат ДОО“, кои се водеа во насока на преземање на контролниот удел заради понатамошен развој на издаваштвото и на производот, завршија успешно. Понатамошните активности на издавачот на дневниот весник „Слободен печат“ ќе бидат насочени кон подобрување на квалитетот на изданието и кон понатамошно зголемување на неговата популарност. Поздравувајќи ги овие промени, редакцијата на „Слободен печат“ ќе вложи максимални напори да ги поддржи намерите на сопствениците за експлозивен развој на новата издавачка компанија, со уверување дека тие промени ќе придонесат и за сеопшт развој на медиумските слободи и на професионалните стандарди на новинарството во Македонија“, пишува во соопштението.

Kомпанијата е издавач на српскиот дневен весник „Курир“, на истоимениот портал (kurir.rs) и на повеќе други популарни печатени изданија, веб-портали и мобилни апликации.


Иницијативата за слободни избори ги повика младите да излезат и да гласаат на изборите


Скопје, 26 октомври, 2016 - 13:15 (META) 

Граѓанските здруженија обединети околу иницијативата за слободни избори денеска пред Собранието го најавија почетокот на акцијата „Ние одлучуваме“, која треба да ги информира, да ги мотивира и да ги охрабри граѓаните да учествуваат на предвремените парламентарни избори на 11 декември.

Акцијата, како што соопштија денеска на прес-конференција пред Собранието на Република Македонија дел од организаторите, исто така ќе ги регистрира злоупотребите на јавните ресурси и институции за изборни цели и евентуланите закани и заплашувања кон граѓаните за остварување на изборачкото право.

Граѓаните активисти во рамките на акцијата подготвија и издадоа весник на македонски и на албански јазик, преку кој ќе ги запознаат и ќе ги потсетат граѓаните за состојбите и за проблемите во здравството, образованието, социјалната политика, правосудството и во животната средина.

– Ги охрабруваме сите граѓани да ја користат бесплатната СОС-телефонска линија 0800 88888, која ќе биде достапна од 9 до 21 часот секој ден, за да пријават нерегуларности и злоупотреби – рече активистот Драган Додевски.

Активистот Љуми Бекири ги повика особено младите да излезат да гласаат и нагласи дека политиката им припаѓа ним и на сите граѓаните, а не само на политичарите.

– Младите се најзасегнати од политиката, а најмалку заинтересирани за гласање – рече младиот Бекири.

Акцијата ќе се спроведува на целата територија на државата, а во неа ќе бидат вклучени голем број граѓански здруженија од сите градови.


Прв број на тријазичниот весник „Заштита на регионот на Охридско Езеро“


Охрид, 11 април, 2016 - 14:12 (META) 

Денеска стартуваше првиот број од електронскиот весник „Заштита на регионот на Охридско Езеро“, кој е достапен на три јазици, македонски, англиски и албански јазик.

Весникот се објавува во рамки на Проектот за интегрална заштита на културното и природното богатство на Охридскиот Регион поддржан од УНЕСКО.

УНЕСКО се залага за заштита на наследството на охридскиот регион преку зајакнување на институционалните капацитети, развивање на мерки за негова одржливост и промоција, како и интегралност преку подготовка за ставање на албанската страна на регионот под заштита на УНЕСКО.

– Весникот е преглед на сите настани, факти и идни активности во контекст на промоцијата и на зајакнувањето на капацитетите на институциите во Охридскиот Регион, од македонска и од албанска страна. Весникот е издаден на три јазици, а именувањето е во согласност со политиките на УНЕСКО – вели Дејан Пановски од Министерството за животната средина.


Британскиот весник „Индепендент“ од утре само во дигитално издание


Лондон, 26 март, 2016 - 10:42 (META) 

Британскиот весник „Индепендент“ денеска го објави своето последно печатено издание, а од утре, триесет години стариот весник ќе биде достапен само во дигитална форма.

Новинарите на интернет објавија фотографија од тимот како тропа на маса, што е стара традиција кога заминува некој од колегите.

 


Во последниот уредувачки напис за печатеното издание де наведува дека „историјата ќе биде судија на нивниот храбар премин во дигитални медиуми и тоа ќе биде пример кој ќе го следат останатите весници ширум светот.000c0208-614

„Денеска пресите престанаа со работа, мастилото е суво и хартијата повеќе нема да се гужва, но како што се затвора едно поглавје, друго се отвора и духот на ’Индепендент’ и понатаму ќе биде достапен“ се наведува во уредувачкиот напис.

„Индепендент“ го основаа тројца поранешни новинари во 1986 година и стана познат по шарените насловни страници и големите фотографии.

Сопственикот на весникот, Евгениј Лебедев минатиот месец, за време на најавата за затворање на печатеното издание наведе дека новинарството целосно се сменило и оти и весниците исто така мора да се променат.


„Катимерини“: Македонската војска ги враќа бегалците низ шуми и планини


Скопје, 15 март, 2016 - 16:15 (META) 

Во грчките медиуми цел ден се поставува прашањето што се случува со бегалците што вчера преку Сува Река преминаа во Македонија.

Иако македонската полиција извести дека бегалците се вратени назад, во Грција сè уште стои ставот дека немало официјално барање од македонска страна за реадмисија на бегалците и се поставува дилемата како се вратени.

Весникот „Катимерини“, повикувајќи се на полициски извори на Идомени, пренесува дека македонската војска и полиција ги враќаат бегалците по нелегален пат, односно по истите планински патчиња по кои и преминале во Македонија.

Полициски извор за весникот изјавил дека македонската полиција ги пренесува во камиони и во автомобили до густи шумски предели каде нема ограда и таму ги остава на грчка страна.


Солзавец и водени топови врз работниците на турскиот медиум „Заман“


Истанбул, 5 март, 2016 - 12:38 (META) 

Полицијата подигна ограда и стражари пред најтиражниот турски весник „Заман“ во Истанбул, по што употребила солзавец и водени топови за да влезе во просториите и на сила да го спроведе судскиот налог за именување на нови администратори кои ќе го уредуваат весникот.

На овој начин турските власти сакаат да ја преземат контролата врз овој медиум кој го поддржува влијателниот противник на претседателот Реџеп Таип Ердоган, Фетула Гулен кој се наоѓа во САД.

Стотина демонстранти се противат на оваа владина одлука и се собраа пред редакцијата на „Заман“, носејќи турски знамиња и пароли на кои пишува „Држете ги рацете подалеку од мојот весник“ како и „Слободните медиуми не можат да бидат замолчени“.

Полицијата ги растерала демонстрантите, по што ја срушила влезната врата и влегла во просториите за да ги заштити управниците кои ги именувал судот, а ги протерала работниците.

Со оваа судска постапка против „Заман“, ќе се намали бројот на опозициски медиуми во Турција каде што доминираат провладините медиуми и телевизиските канали.

„Заман“ е најтиражниот турски весник, а од почетокот на годината до крајот на февруари бил продаден во 650.000 примероци.