Имате поддршка и пријателство од Велика Британија, му пиша Џонсон на Димитров


Лондон, 27 април, 2018 - 15:43 (META) 

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон, со писмо му ја честиташе на својот македонски колега Никола Димитров 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи помеѓу двете земји. Тој ја потврди поддршката и пријателството од Велика Британија и изрази надеж дека партнерството на двете држави ќе биде уште посилно во наредните години.

„Среќен сум што имам можност да одбележам 25 години од воспоставувањето на дипломатските односи помеѓу Британија и Македонија. Во поново време, Велика Британија и Македонија соработуваа на Единбуршкиот самит во 1992 година, кога се решаваа проблеми околу признавањето на вашата земја. Британските мировни трупи стационирани во Македонија помогнаа да се постигне договор за прекин на огнот во 2001 година, а во 2005 година, Велика Британија помогна Македонија да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија“, вели тој во писмото.

Џонсон додава дека оваа година ќе биде особено важна за двете земји – Велика Британија се подготвуваа за идната улога надвор од Европската Унија, додека Македонија, вели Џонсон, продолжува со амбициозните реформи и со барање решение за спорот за името со Грција.

„Радосен сум што ја потврдувам поддршката и пријателството од Велика Британија. Значително ја зголемуваме техничка помош на Македонија и едвај чекаме да се видиме на самитот на земјите од Западен Балкан во јули. Се надевам дека нашето партнерство само ќе расте во годините што следат“, се вели во пораката на Борис Џонсон.


Јулија Скрипал се освестила и почнала да зборува


Лондон, 30 март, 2018 - 12:09 (META) 

Здравствената состојба на Јулија Скрипал брзо се подобрува, соопшти синоќа болницата каде што е сместена ќерката на поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал.

– Состојбата на Јулија брзо се подобрува и таа веќе не е во критична состојба – соопштија од болницата додавајќи дека нејзиниот татко е во „критична, но стабилна состојба“.

Извори за Би-би-си тврдат дека Јулија е свесна и дека почнала да зборува. Докторите рекле дека таа добива 24-часовна нега и дека добро реагирала на третманот.

Подобрениот здравствен извештај следува откако Русија рече дека ќе преземе мерки кои ќе бидат „откриени наскоро“ како одговор на протерувањето на руските дипломати од страна на Велика Британија, САД, НАТО и многу други западни земји и сојузници.

– Нашите мерки ќе бидат соодветни. Тие во моментов се разгледуваат и мислам дека наскоро ќе бидат откриени. Ќе знаете за формата и содржината на мерките кога сè ќе биде подготвено. Повторувам, тоа ќе се случи наскоро – изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова.

Сергеј Скрипал и неговата ќерка беа нападнати со нервен агенс во Салисбури на 4 март. Британија ја обвинува Русија дека е одговорна за нападот.


Сугарески и Гарет разговарале за економската соработка меѓу Македонија и Британија


Скопје, 2 февруари, 2018 - 12:11 (META) 

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска имал средба со амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет, на која го информирал за капиталените проекти што се реализираат во Македонија во делот на инфраструктурата.

„Амбасадорот беше запознаен со проектите што ќе се реализираат во следниот период во делот на патната инфраструктура, изградба на железницата на Коридорот 8, како и за проектите што ги реализира Министерството за транспорт и врски во комуналната инфраструктура и гасификацијата“, стои во соопштението од Министерството.

На средбата се разговарало и за актуелните состојби во соработката меѓу двете земји, при што акцентот бил ставен на зголемувањето на економската соработка меѓу Македонија и Велика Британија.


Меј договори економска соработка со Кина вредна 13 милијарди долари


Шангај, 2 февруари, 2018 - 11:01 (META) 

Британската премиерка, Тереза Меј договори економска соработка со Кина вредна 13 милијарди долари, јавуваат светските агенции.

Британија се обидува повторно да се наметне како глобален трговски играч, по одлуката да го напушти членството во Европската Унија, а Кина е на врвот на листата на држави со кои Лондон сака да има договор за слободна трговија, коментираат агенциите.

Говорејќи во Шангај, Меј рекла дека Британија сака да помогне во остварувањето на визијата на кинескиот претседател, Кси Џинпинг во поглед на глобализацијата, како и за поголема отвореност на кинеската економија.

– Додека излегуваме од ЕУ бараме шанса да станеме што повеќе свртени кон надворешната трговија и да ги продлабочиме трговските односи со светот, вклучително и со Кина – изјавила Меј.

Подготвеност за унапредување на односите меѓу двете земји изразил и кинескиот претседател, Кси Џинпинг.

Договорените бизниси и инвестиции во вредност од 13 милијарди долари ќе отворат повеќе од 2.500 нови работни места во Велика Британија.


ЕУ и нуди на Британија „транзициски статус-кво“ без право на глас


Брисел, 29 јануари, 2018 - 16:31 (META) 

Европската Унија денеска се одлучи да и понуди на Велика Британија 21-месечен транзиционен период по Брексит, односно по излегување на земјата од Унијата, за време на кој ќе се задржи „статус-кво“ во нејзиното членство, но без можност за гласање.

На министрите на ЕУ им требаа две минyти сите да го поддржат заедничкиот став, чиј нацрт го претставија бриселските функционери, напиша на „Твитер“ Сабине Вејанд, заменичка на главниот преговарач на ЕУ за Брексит, Мишел Барние, што значи дека сите преостанати 27 земји-членки на ЕУ се единствени во позицијата кон преговорите за излегување на Британија од ЕУ.

Понудата е, како што напиша Вејанд „статус-кво транзиција без институционално претставување која ќе трае од денот на Брексит до 21 декември 2020 година“.

Според ставот на ЕУ, во текот на транзициониот период, целото законодавство на ЕУ ќе продолжи да важи и за Велика Британија како да е земја-членка. Промените во законодавството на ЕУ што ги усвоиле институциите, телата, канцелариите и агенциите на ЕУ во тој период исто така ќе се применуваат во Велика Британија.

Исто така, ќе се применуваат сите постојни регулаторни, буџетски, надзорни, судски и извршни инструменти и структури на ЕУ, вклучувајќи ја и надлежноста на Судот на правдата на Европската Унија.

Во однос на институциите и телата на Унијата, Велика Британија, како веќе трета земја, повеќе нема да учествува во институциите и во одлучувањето на ЕУ.

„Велика Британија повеќе нема да присуствува на состаноци на експертски групи на комисии, комисии или други слични ентитети каде што земјите-членки се застапени“, стои во документот и се додава дека може да има исклучоци од случај до случај, каде Британија ќе може да биде поканета да учествува, но без право на глас.


Туск: ЕУ е отворена за можноста Велика Британија и натаму да остане членка


Брисел, 16 јануари, 2018 - 19:10 (META) 

Европската Унија е отворена за можноста дека Велика Британија ќе го промени ставот за Брексит и ќе остане дел од Унијата, рече претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во Европскиот парламент.

Туск изјави дека доколку владата на Велика Британија остане на својата одлука да ја напушти ЕУ, Брексит со сите свои негативни последици ќе стане реалност во март 2019 година.

-Се разбира, оставаме и простор нашите британски пријатели да го променат мислењето. Ние овде на континентот не сме го промениле мислењето и натаму сме отворени за вас – рече Туск.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, рече дека се надева оти пораката на Туск ќе биде јасно слушната во Лондон.


Меј го покани Заев на самитот за Западен Балкан во Лондон


Скопје, 22 декември, 2017 - 13:16 (META) 

Амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет на денешната средба на премиерот Зоран Заев му ја предал поканата од британската премиерка, Тереза Меј за самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Лондон во јули следната година, а во рамките на Берлинскиот процес, соопшти владината прес-служба.

Меј во поканата наведува дека целта на самитот во Лондон е да се поддржат земјите од Западен Балкан во регионалната соработка и добрососедските односи, заложби договорени на самитот во Трст во јуни оваа година.

Фокусот на самитот во Лондон ќе биде ставен на меѓусебното поврзување на државите, енергетиката, дигитализацијата и претприемништвото, а во делот на безбедноста, на справувањето со корупцијата, организираниот криминал, движењето на луѓе и стоки, тероризмот и насилниот екстремизам.

Премиерот Заев на средбата со Гарет истакнал дека Македонија ќе даде активен придонес во сите важни прашања што ќе бидат тема на самитот.

На состанокот Заев и Гарет разговарале и за важноста на потребните внатрешни реформски процеси, посебно во делот на независноста на правосудството и владеењето на правото.


Британските власти и дозволиле на „Гама Груп“ да ѝ продаде опрема за следење на Македонија


Скопје, 20 декември, 2017 - 15:15 (META) 

Владата на Велика Британија пред пет години ѝ дала дозвола на контроверзната британска компанија „Гама Груп“ да  ѝ испорача на Македонија софистицирана опрема за следење на комуникации, се вели во текстот на новинарката Тена Прелец за „Ал Џезеира“.

Текстот се повикува на документи добиени од британското Министерство за надворешни работи, преку слободен пристап до информации, кои покажуваат дека властите во Велика Британија ѝ дале извозна дозвола на „Гама интернешенл лимитед“ да и продаде шест „ловци на меѓународни мобилни претплатнички броеви“ (International Mobile Subscriber Identity – IMSI) на Македонија.

Набавката на опремата се случува во 2012 година, три години пред избувнувањето на аферата со масовното прислушување, што ја откри тогашниот опозициски, сега владејачки СДСМ преку т.н. „бомби“.

Иако е тешко да се утврди дали овие шест направи биле користени во незаконското прислушување, сепак, како што се наведува во текстот, има најмалку две причини зошто дозволата на британските власти за негова испорака во земјава е проблематична. Прво, во препораката за издавање на дозвола не е земена предвид сериозниоста на ситуацијата во Македонија, односно во неа се цитирани позитивните забелешки од извештајот од 2011 година на Европската Унија за напредокот на земјава, но, не се споменати наводите од извештајот во кои ЕУ изразува загриженост околу независноста на полицијата од Владата, како и слабата контрола на разузнавачките и на контра-разузнавачките служби.

Покрај тоа, не е обрнато внимание на досието на компанијата која аплицирала за дозволата. Имено, „Гама Груп“ е позната по својот контроверзен и високо интрузивен софтвер „ФинФишер“ кој го користат недемократски земји во светот и нивните репресивни тајни служби.

Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) неодамна остро ја критикуваше компанијата, обвинувајќи ја за кршење на препораките за заштита на човековите права.

Британските власти тврдат дека нема ништо проблематично во дозволата за извоз на опремата.

Сепак, актуелниот министер за правда на Велика Британија, Дејвид Лидингтон, кој во 2012 година беше министер за Европа и кој бил лично информиран за издадената дозвола за „Гама“ одбил да го коментира случајот, а единствената изјава доаѓа од Министерството за трговија.

„Владата на Обединетото кралство ги извршува своите обврски околу контролата на извозот многу сериозно и оперира со еден од најробустните режими за контрола на извозот во светот. Ригорозно ја испитуваме секоја апликација од случај до случај во однос на критериумите на ЕУ и националното лиценцирање за извоз на оружје, Обединетото Кралство многу сериозно ги презема одговорностите за контрола на извозот и работи како еден од најсилните режими за контрола на извозот во светот. Ние ригорозно ја испитуваме секоја апликација од случај до случај во однос на критериумите за лиценцирање на ЕУ и националниот извоз за извоз на оружје, и врз основа на сите достапни информации“, соопштиле од британското Министерство за трговија.

Иронијата е, се наведува во текстот, во тоа што од една страна, Британија не се срами да извезува ваква опрема во земји со репресивни режими, а од друга нејзиното користење во Британија е многу контроверзна тема.

Британската полиција сè уште одбива да каже дали користи ваква опрема за следење на мобилните телефони.

„Постои уште еден парадокс – работата на британската амбасада во Македонија често се оценува од претставниците на граѓанското општество во земјата, како непроценлив сојузник во борбата за човекови права“, се наведува во текстот.

Инаку, од британската амбасада во земјава во врска со ова не упатија на одговорот што на почетокот на декември, оваа година за „Алсат М“ соопштиле дека дозволата на „Гама Груп“ немало да биде издадена доколку не биде исполнети критериумите и дека има можност за ревизија на дозволите.

„Овие одлуки не се донесуваат лесно. Било Македонија или било која друга дестинација, дозволата немаше да се даде доколку би се констатирало дека истата не би била согласно консолидираните критериуми. Ние го имаме и користиме механизмот за брз и флексибилен одговор во однос на брзите и динамични ситуации во меѓународен поглед. Ја имаме можноста за ревизија на дозволите, да ги прекинеме или да ги вратиме назад, ако е потребно или доколку тоа го бараат околностите“, велат од Амбасадата на Велика Британија.


Затворена американската база во Британија поради безбедносен инцидент


Лондон, 19 декември, 2017 - 15:26 (META) 

Британската полиција уапси маж кој со автомобил се обидел да влета во американската воздухопловна база на истокот на Англија.

Станува збор за американската база „Милденхол“ во Сафок, која била затворена по „безбедносниот инцидент“.

Репортерот на „Скај њуз“ наведува дека во Министерството за одбрана во Лондон е соопштено дека имало „расправија на капијата на базата“.


Туск: Има напредок со Британија околу прашањето за Ирска


Брисел, 4 декември, 2017 - 20:23 (META) 

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека преговорите за излегување на Велика Британија од ЕУ се доближуваат до напредок во врска со прашањето на статусот на границата со Ирска.

Туск на „Твитер“ наведе дека е охрабрен од разговорите со премиерот на Ирска и дека е остварен напредок за декемврискиот самит на ЕУ.

Преговарачот на Европскиот парламент, Ги Верхофстат, рече дека во следниот период е можен договор за ирската границата, за сумата која Лондон треба да ја плати за напуштање на ЕУ, како и за правата на граѓаните по излегувањето на Велика Британија од Европската Унија.

Британската премиерка Тереза Меј денеска се сретна со властите во ЕУ во обид да се финализира договорот во очи самитот на ЕУ на крајот на следната недела.

Статусот со границата со Ирска е спорна точка затоа што тоа е единствената копнена граница на Велика Британија. Ирската влада бара гаранции дека нема да има царински пунктови на границата со Северна Ирска и дека движењето на луѓето и на стоката нема да биде променето по Брексит.