!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Сосед убил 64-годишна велешанка откако ја скршил влезната врата


Велес, 5 април, 2017 - 16:02 (META) 

Велешанец свирепо убил своја 64-годишна сосетка денеска напладне во нејзиниот дом, откако првин ја скршил влезната врата, соопшти Јавното обвинителство.

Убиецот најпрвин се заканувал на велешанката и на нејзините син и снаа, а потоа тргнал кон нив носејќи нож и земјоделска алатка. Кога тројцата го виделе тоа, влегле дома и се заклучиле, но убиецот ја искршил влезната врата и веднаш ја нападнал 64-годишната жена, нанесувајќи ѝ тешки повреди. Ги повредил и нејзините син и снаа, кои се обидувале да ѝ помогнат.

Жената била однесена во Општата болница во Велес, откаде поради сериозните повреди е однесена во Ургентниот центар во Скопје, но, за жал, починала.

Вршејќи увид, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Велес наредил прибирање на сите траги од местото на убиството, како и понатамошно вештачење на оружјето со кое е извршено кривичното дело, а издал и наредба за обдукција на телото на починатата.


Обвинителството го истражува вчерашното убиство во Велес


Велес, 6 декември, 2016 - 10:33 (META) 

Основното јавно обвинителство Велес го истражува убиство што вчера околу 14 часот се случило во местото Којник, кај Велес, кога вооружен маж дошол во куќата на сега починатото лице и веднаш почнал да пука во него.

Како што соопштија денеска од Јавното обвинителство, жртвата, во обид да му избега на сторителот, излегла од куќата и дошла до улицата, каде осомничениот уште еднаш го вперил пиштолот кон неа, со намера повторно да пука.

„Во тој момент, по пријава на соседите, дошла полицијата која го лишила од слобода осомничениот, а на сега починатиот му е дадена медицинска помош, но, поради сериозноста на повредите, настапила смрт“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Надлежен јавен обвинител заедно со екипи на МВР извршил увид на местото, по кој издал наредба за обдукција на телото на жртвата, за вештачење траги од местото, на брисеви од крвта и на оружјето со кое било извршено убиството.

На предлог на јавниот обвинител, Основниот суд во Велес на осомничениот му одредил притвор од 30 дена.

„Основното јавно обвинителство Велес продолжува со дејствата во насока на расветлување на настанот“, додаваат од обвинителството, кое треба да ги утврди причините и мотивите за убиството.


Груевски од Велес порача да не се закрвува народот и да не се дозволи кантонизација


Велес, 28 ноември, 2016 - 21:37 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва од Велес порача дека не треба да се прави поделба и да се закрвавува народот бидејќи сите се синови и ќерки на Македонија.

– Не смееме да се делиме и да создаваме омраза. Немојте да го закрвувате народот, делиме иста судбина и исти проблеми. Зла крв не ни треба – рече Груевски, кој е носител на кандидатската листата во четвртата изборна единица.
Груевски рече дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев две и пол години ја држи Македонија во заложништво и оти крајно време е да се стави крај на политичката криза. Тој исто така рече дека Заев се залага за двојазичност и за кантонизација на Македонија.

– Покрај двојазичост на цела територија Зоран Заев очигледно ветувал и кантонизација на Р. Македонија. Кантонизација во Швајцарија е една работа, а сосема друга работа е на Балканот. Кантонизација на Македонија би значело 5,6 кантони кои со тек на време еден по една на легален начин со одлука на нивните локални кантонски влади ќе се отцепуваат. Тоа е последниот чекор пред растурање на една држава без војна. Такво нешто не ни треба – рече Груевски и порача дека треба да му се застанеме на патот на оваа сулуда идеја на Заев пред проблемите да дојдат на нашата врата.

Тој посочи дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија не ги дели граѓаните и не прават разлика помеѓу нив, туку се залага за подобра економска земја и подобар стандард на граѓаните, за разлика од СДСМ кои дава нереални ветувања на граѓаните.

-Тргнаа со нереални ветувања, со лажни ветувања, да го излажат македонскиот народ, рече Груевски и потенцираше дека народот сепак е мудар и оти тоа ќе го покаже на 11 декември.


E-печалбарите од Велес што пропагираа за Трамп ги освоија светските медиуми


Велес, 16 ноември, 2016 - 17:10 (META) 

Македонските тинејџери од Велес станаа глобална атракција откако дел од светските медиуми тврдеа дека велешаните, преку нивните пропагандистички веб-страници со лажни вести, влијаеле на тоа републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, да седне во Белата куќа.

Откако во април минатата година „Мета“ пишуваше за петтемина млади велешани, сопственици на веб-страници што пренесуваат пропагандистички, најчесто лажни вести поврзани со избраниот претседател Доналд Трамп, голем број светски медиуми пишуваа за овој феномен и се обидуваат да стапат во контакт со досетливите велешани.

Неколку дена пред да се одржат претседателските избори во САД, светски влијателната веб-страница „Базфид“ во опширна анализа пишуваше дека најмалку 140 веб-страници на жители од Велес објавувале агресивна пропаганда за Трамп. Според „Базфид“, Велес, град од 45.000 жители, доживеал дигитална треска.

Сопствениците на овие веб-страници со кои контактираше „Мета“, велат дека Велес е преплавен со вакви и со слични „портали“ во потрага по повеќе кликнувања и по заработка. Петтемина млади велешани тогаш посочија дека финансискиот надомест им е најсилниот мотив за регистрирање на веб-страниците.

Откако Трамп победи на претседателските избори во САД, велешаните станаа светски популарни, па за нив, цитирајќи ја „Мета“, меѓу другите пишуваа и „Јаху њус“, австралиската „Еј-би-си њус“, „Њујорк магазин“, „Интернејшнл бизнис тајмс“ како и шпанскиот „Ел конфиденсијал“.

До „Мета“ се обратија и продуценти на две од трите најголеми телевизиски мрежи од САД, „Си-би-ес“ (CBS) и „Еј-би си“ (ABC), кои сакаат да контактираат со досетливите велешани.

Велешаните добија и неколку минути простор во популарната емисија на „Си-би-ес“, „Лејт најт шоу“ на Стефан Колберт, кој им се обрати со зборовите „Еј, македонски тинејџери! Престанете!“.

Додека Колберт зборуваше за велешаните (од 5.15 минута), на екранот се појави и македонското знаме.

– Може ќе се запрашате како дојдовме тука. Многу луѓе мислат дека Доналд Трамп победил поради „Фејсбук“, најмногу затоа што „Фејсбук“ е полн со лажни стории кои се шират масовно без да бидат проверени дали се точни. Од каде доаѓаат овие стории? Стотици различни веб-страници доаѓаат од тинејџери од мал македонски град кои за да заработат пари преку интернет објавуваат сензационалистички стории со лажна содржина. Еј, македонски тинејџери! Престанете! Зошто не можете да правите нормални тинејџерски работи? – вели Колберт.

По повикувањата на медиумите и на јавноста, со став излезе и основачот на социјалната мрежа „Фејсбук“, Марк Зукерберг, кој ги демантираше медиумските написи дека социјалната мрежа придонела за пораст на популарноста на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп.

– Идејата дека лажните новости на „Фејсбук“ влијаеле на исходот е ептен луда идеја. Ако во тоа верувате, мислам дека не сте ја сфатиле пораката што симпатизерите на Трамп се обидоа да ја испратат со овие избори – рече Зукерберг.

По победата на Трамп, „Мета“ повторно стапи во контакт со велешаните, кои изјавија дека не влијаеле на тоа американскиот милијардер да стане 45. претседател на САД. Дел од нивните пропагандистичките веб-страници или не постојат или неколку месеци ништо не објавуваат.

Дел од светските медиуми кои ја објавија сторијата за е-печалбарите од Велес:

International Business Times: Trump supporters duped by fake news generated in Macedonia

ABC.au: The surge of pro-Trump fake news is coming from Macedonia

Complete world news: Trump Propagandists From Macedonia Shy Away From His Victory

New York Magazine: Can Facebook Solve Its Macedonian Fake-News Problem?

El Confidencial: El pueblo de Macedonia que apoya a Donald Trump con noticias falsas ‘online’

Uk news yahoo: Trump supporters duped by fake news generated in Macedonia

Buzzfeed: How Teens In The Balkans Are Duping Trump Supporters With Fake News

Global Voices: Trump Propagandists From Macedonia Shy Away From His Victory

Heise: Fake-Sites zur US-Wahl: Mazedonier verbreiten angeblich Trump-Propaganda

Rue89 nouvelobs: En Macédoine, Trump est une machine à cash pour des sites d’info crapuleux

Disqus: Pro Trump media and supporters made fools by entrepreneurial teens in Macedonia

Gazetaexpress: Të rinjtë maqedonas me ueb-faqet propaganduese për Trump nuk besojnë se kanë ndikuar në zgjedhje

Chizmetv: Mira como Facebook ayudo a la victoria de Donald Trump

AM: Jóvenes macedonios ‘hacen su agosto’ con engaños sobre Trump

Miscareaderezistenta: Mii de dolari zilnic pe Internet, produse de site-uri pro-Trump apărute precum ciupercile într-un oraș din Macedonia!


Велешаните со пропагандните веб-страници за Трамп не веруваат дека влијаеле на изборите


Велес, 10 ноември, 2016 - 9:46 (META) 

Младите велешани кои беа сопственици на стотината веб-страници што пропагираа во корист на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, велат дека не сметаат дека нивните „портали“ имале какво било влијание на крајниот исход од претседателските избори. Дел од нивните пропагандистичките веб-страници или не постојат или неколку месеци ништо не објавуваат.

– Немам никаков коментар за победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Не мислам дека имав некакво влијание во победата на републиканскиот кандидат. Со веб-страницата веќе не работам и не знам дали понатаму ќе работам на веб-страници поврзани со политиката во САД – вели еден од младите велешани со кој „Мета“ разговараше и во април годинава.

Со него се согласува и друг велешанец кој вели дека веб-страницата на која тој работел веќе не постои и дека пролетоска последен пат бил објавен напис таму.

„Мета“ во април контактираше со петмина велешани, сопственици на веб-страници што пренесуваа пропагандистички вести во корист на, тогаш потенцијалниот кандидат на Републиканската партија, а сега – нов претседател на САД, Доналд Трамп.

Тогаш, младите велешани посочија дека финансискиот надомест им е најсилниот мотив за регистрирање на веб-страниците.

Пред неколку дена и светски влијателниот „Базфид“ користејќи ја „Мета“ како извор имаше опширна анализа за „македонскиот град Велес со популација од 45.000 луѓе, кој доживеа дигитална златна треска кога негови жители отворија најмалку 140 веб-страници што ширеа пропаганда за републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп“.


Светски влијателниот „Базфид“ ја користи агенцијата „Мета“ како извор


Њујорк, 4 ноември, 2016 - 10:42 (META) 

Изминатата година, македонскиот град Велес со популација од 45.000 луѓе, доживеа дигитална златна треска кога негови жители отворија најмалку 140 веб-страници што ширеа пропаганда за републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп, пишува американската веб-страница „Базфид“.

„Базфид“ во својата опширна анализа ја цитира новинска агенција „Мета“ за текстот објавен во април, кога „Мета“ контактираше со петмина велешани, сопственици на веб-страници што пренесуваат пропагандистички вести во корист на, тогаш потенцијалниот, а сега, кандидат на Републиканската партија за претседател на САД, Доналд Трамп.

meta buzzfeed

Според сопствениците на овие веб-страници со кои контактираше „Мета“, Велес е преплавен со вакви и со слични „портали“ во потрага по повеќе кликнувања и по заработка. Петтемината млади велешани посочија дека финансискиот надомест им е најсилниот мотив за регистрирање на веб-страниците.

„Базфид“ во анализата пишува дека овие веб-страници имаат имиња кои звучат американски како WorldPoliticus.com, TrumpVision365.com, USConservativeToday.com, DonaldTrumpNews.co, и USADailyPolitics.com и сите објавуваат агресивна содржина во корист на републиканскиот кандидат, а наменета за поддржувачите на Трамп во САД.

Целиот текст на „Мета“, можете да го прочитате тука.


Герила-акција на велешките активисти на манифестацијата „Питијада“


Велес, 9 октомври, 2016 - 10:37 (META) 

Велешки активисти направиле герила-акција на манифестацијата „Питијада“, така што синоќа на зградата до сцената поставиле огромно платно на кое пишувало „Затвор за фамилијата“, пишува „Нова ТВ“.

Транспарентот бил упатен до функционерите на власта, кои синоќа биле присутни на оваа забавна манифестација, на која имало голем број луѓе.


Деветнасетгодишник осомничен за полов напад врз 10-годишно дете


Велес, 30 јули, 2016 - 13:38 (META) 

СВР Велес поднесе кривична пријава против 19-годишниот Е.З. од велешкото село Мелница, поради основан сомнеж  дека извршил полов напад врз дете.

Пријавениот, како што соопштуваат од МВР, на 27 јули, околу 19 часот, во село Мелница го пресретнал десетгодишното дете, кое се враќало од локалната продавница кон дома, го кренал в раце и го однел во сокак кој се наоѓал подалеку од домот на детето, каде што го извршил половиот напад.

„По насилниот сексуален акт, пријавениот побегнал, а детето заминало дома и од срам не кажало никому. Наредниот ден (28 јули 2016 г.), неговата мајка забележала дека детето е изнемоштено и не може да се движи, по што разговарала со детето и тоа кажало што се случило“, стои во соопштението МВР.

Истиот ден настанот бил пријавен во СВР Велес, бил извршен лекарски преглед на детето во ЈЗУ Општа болница – Велес, а по консултации со јавен обвинител, детето заедно со неговата мајка е однесено на преглед во Судска медицина – Скопје.

Осомничениот вчера наутро е приведен.


Акцијата „Лотос“ на МВР откри нова нарко-банда во Велес


Скопје, 12 јули, 2016 - 16:35 (META) 

Екипи на МВР утрово спровеле акција со кодно име „Лотос“ во која, како што соопшти денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, била разбиена криминална група која препродавала дрога во повеќе градови во земјава.

Како организатор на групата е осомничен 40-годишен велешанец, кој, како што посочи Чавков, освен што самиот препродавал дрога, кон крајот на 2015 и на почетокот на 2016 година создал мрежа од дилери за продажба на хероин, марихуана и на амфетамин.

– Тој од засега непознати лица набавувал хероин и марихуана кои во својот дом ги препакувал во помали количества и по претходен договор ги продавал на лица, дилери и уживатели на дроги, во повеќе градови и тоа за 1.000 денари за грам хероин и 500 денари за пакување марихуана. Првоосомничениот кон крајот на 2015 и на почетокот на 2016 година организирал мрежа на препродавачи посредници, при што ангажирал уште три лица, сите од Велес, да вржат продажба на хероин и на марихуана. Дилерите по добиените инструкции и продажбата на дрогата дел од сумата задржувале за себе, а поголемиот дел го носеле кај првоосомничениот во неговиот дом – соопшти Чавков.

Во акцијата, која траела до денеска рано наутро, биле извршени претреси во домови на 24 локации, кај исто толку лица. Од претресите, 11 биле во Велес, четири во Скопје, три во Свети Николе, два во Кочани и по еден на подрачјето на Штип, Кавадарци, Гевгелија и на Струга.

Во нив полициските екипи пронашле и заплениле околу 5.500 евра, околу 100 грама хероин, ваги и пакувања со хероин и со марихуана подготвени за продажба.

Во рамките на акцијата „Лотос“, како што рече Чавков, приведени биле вкупно 24 лица.

Инаку, пред шест години, Велес беше центарот од каде беа регрутирани и организирани припадниците на т.н. „Франкфуртска мафија“, чии членови продаваа дрога во глрадовите низ Европа. Ова група беше разбиена во неколку заеднички акции на полициите на Македонија, Австрија и на Германија.

Од МВР засега нема информации дали некој од осомничените во „Лотос“ претходно бил член и на „Франкфуртската мафија“.


Сообраќајот на автопатот Катланово – Велес се одвива по една лента


Велес, 27 мај, 2016 - 13:22 (META) 

На патниот правец Катланово-Велес е воведена привремена измена на режим на сообраќај поради изведување градежни работи, односно осветлување на тунелот Бел Камен, соопшти ЈП „Македонија пат“.

Сообраќајот ќе се одвива по една коловозна лента за што е поставена соодветна сигнализација.