!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Судиите некритички одредуваат притвор бидејќи е ефтин


Скопје, 15 февруари, 2017 - 16:24 (META) 

Македонските судови имаат унифицирана тарифа или сума за тоа колку чини еден ден поминат во притвор, а која се движи од 2.500 до 3.500 денари (40 – 50 евра), беше истакнато на денешната презентација на истражувањето на „Неосновано притворени – правни и буџетски импликации“, што се одржа во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје.

„Сознанието дека ‘цената’ за ограничување на слободата во Република Македонија е многу ниска и дека судиите во граѓанските судови имаат етаблирана практика за досудување мали и незначителни износи за надомест на штета, негативно се одразува врз судиите во кривичната постапка некритички да определуваат мерка притвор“, е заклучок на професорите од Правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, Гордана Бужаровска, Ванчо Узунов, Неда Здравева и Бобан Мисоски кои се автори на истражувањето, кое финансиски е поддржано од холандската амбасада во земјава.

Истражувањето се однесува на периодот 2011 – 2015 година и според податоците во овој период 138 македонски граѓани биле неосновано притворени, а подоцна против нив не било покренато обвинение или биле ослободени по жалби во судските постапки.

Исражувањето покажува дека од буџетот на државата за материјална штета поради неосновано притворање судовите досудиле надомест од 3,8 милиони денари, што е само 45 отсто од вкупната сума што била баран од граѓаните. За нематеријална штета биле побарани 65,5 милиони денари, а досуден е износ за штета од 15,5 милиони денари, односно 23, 6 отсто од вкупната сума, додека за надоместоци за трошоци на постапките побарувањата изнесувале 2,1 милион денари, а вкупниот досуден износ за трошоци изнесувал 1,8 милиони денари.

„Податоците покажуваат дека вкупните трошоци за надомест на штета на неосновано притворените лица изнесувале 28.999.395 денари, односно околу 470.000 евра. Во таа смисла, ако тој износ се смета за апроксимативен и за периодот 2011-2015 година, во кој имало 138 неосновано притворени лица со вкупен број од 10.316 притворенички денови, произлегува дека просечниот вкупен надомест на штета по притворенички ден изнесува околу 2.800 денари. Или, просечно по неосновано притворено лице, вкупниот надомест на штета изнесува околу 210.000 денари“, беше истакнато на денешната презентација на истражувањето.

Професорката Бужаровска истакна дека податоците покажуваат дека судовите во 90 отсто од случаите ги прифаќале барањата на јавните обвинителства за одредување на мерката притвор. Обвинителствата пак кон предлозите најчесто ги доставувале доказите што ги добивале од МВР.

Според податоците од јавните обвинителства, во периодот 2011-2015 година, близу 6.700 обвинети лица не биле прогласени за виновни. Од нив за 1.700 обвинети лица судот донел ослободителни пресуди, а за близу 3.000 лица судот го одбил обвинението.

Амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп, кој ја отвори презентацијата, истакна дека заштитата на човековите права е приоритет на Холандија и дека таа како пријател на Македонија известира многу во овие сфери во земјава. Тој истакна дека еден од главните проблеми, кој е нотиран од Европскиот суд за човекови права во Стразбур, е должината на времетрањето на притворот, кој во Македонија е значително повисок во споредба со ЕУ и Холандија.

– Холандија е долгорочен пријател на Македонија и на македонската влада во процесот на сите реформи кои што се потребни за членството на земјата во Европската Унија – рече амбасадорот Пломп.


Пломп: Нема време за губење, очекуваме реформска, отчетна и одговорна влада


Скопје, 15 февруари, 2017 - 14:31 (META) 

Нема време за губење и од македонските политичари исклучиво зависи да одлучат за иднината на својата земја, изјави амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, по денешната презентација на истражувањето „Неосновани притворени – правни и буџетски импликации“, во ЕУ-Инфо центарот во Скопје.

– Ако ме прашувате како ги коментирам последните случувања и преговорите за формирање на владата, можам само да го повторам тоа што комесарот Јоханес Хан, како претставник на Европската Унија го кажа за време на неодамнешната посета на земјава, а тоа е дека  – нема време за губење. Од друга страна ќе потенцирам дека исклучиво зависи од македонските политички партии и политичари да одлучат за иднината на нивната земја – рече Пломп.

Тој додаде дека Холандија се надева дека Македонија ќе има влада која ќе биде реформски ориентирана, особено на реформите кои се однесуваат на владеењето на правото, како и и во другите области кои што се битни во овој процес.

Холандскиот амбасадор нагласи дека, како дел од реформите, особено значајна е отчетноста која подразбира и поддршка на работата на Специјалното јавно обвинителство.

– Една од битните работи на која идната реформска влада ќе треба да се фокусира е отчетноста и одговорноста. Кога зборуваме за отченост тоа значи поддршка на работата на Специјалното јавно обвинителство, односно поддршка од страна на судовите и сите други органи за да може СЈО да ја заврши својата работа независно – нагласи Пломп.


Закројувањето на лозјата ги доведе амбасадорите во „Стоби“ и во „Тиквеш“


Кавадарци, 14 февруари, 2017 - 16:16 (META) 

Стотици гости меѓу кои и холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, италијанскиот амбасадор Карло Романо и унгарскиот амбасадор Виорел Станила присуствуваа на свечената прослава на празникот Св.Трифун во винарницата „Стоби“.

На денешниот настан гостин беше и претставникот од холандската компанија „Шермер“, која воедно е првата дистрибутерска фирма со која „Стоби“ има потпишано договор.

Закројување на лозјето според сите обичаи имаше и во винарската визба „Тиквеш“. На чинот на закројување освен членовите на управниот одбор, менаџментот и вработените на „Тиквеш“ присуствуваа претставници на дипломатскиот кор, на државните институции и на голем број партнери, соработници и пријатели на винарницата.

 


Амбасадорот Пломп твитна слика на билборд од Хаг со реклама за одмор во Охрид


Скопје, 3 февруари, 2017 - 17:24 (META) 

Холандскиот амбасадор во земјава, Ваутер Пломп, на својот твитер-профил сподели слика од реклама за туризам во Македонија на билборд во Холандија.

„Заебележано во Холандија (сликано од возот Хаг – Лајден) дестинација за одмор #Македонија #Охрид“, напиша Пломп на „Твитер“.

На рекламата е претставен Охрид и се вели дека холандските туристи можат да добијат осум дена одмор за 189 евра.

Рекламата е од тур-операторот „Корендон“ преку кој холандските туристи ја посетуваат Македонија.

 


Ахмети на средба со Пломп: ДУИ е свесна за тешките одлуки што треба да се донесат


Тетово, 27 декември, 2016 - 15:30 (META) 

Демократската унија за интеграција (ДУИ) многу внимателно ја следи постизборната ситуација и е свесна за тешките одлуки што треба да се донесат во блиска иднина, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средбата со амбасадорот на Кралството Холандија во земјава, Ваутер Пломп.

На средбата, која се одржала во седиштето на партијата во Тетово, Ахмети и холандскиот амбасадор размениле мислења за ситуацијата создадена по изборите на 11 декември и за иднината на земјата.

„Претседателот на ДУИ истакна дека партијата многу внимателно ја следи состојбата и е свесна за тешките одлуки што треба да се донесат наскоро, земајќи ги предвид создадените околности. Ахмети нагласи дека јазичната еднаквост, системските реформи, економската еднаквост и интеграцијата остануваат приоритети, но и транспарентноста на судските постапки кои резултираа со дилеми во јавноста“, стои во соопштението од ДУИ за средбата, во кое се додава дека партијата останува посветена на остварувањето на својата политичка програма во согласност со очекувањата на граѓаните во овие „тешки и предизвикувачки времиња“.

Ахмети на средбата со холандскиот амбасадор зборувал и за потребата од подготовка и одобрување на заедничка платформа на албанските парламентарни партии.

„ДУИ останува посветена и целосно отворена за да се постигне успех со оваа исклучително важна иницијатива“, велат од партијата.


Пломп: Загрижен сум за општата атмосфера на говор на омраза


Скопје, 24 декември, 2016 - 17:54 (META) 

Амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, во емисијата „360 степени“ соопшти дека сите земји чии амбасадори беа објавени со некролози на социјалната мрежа „Имгур“, ги повикале македонските амбасадори во нивните земји и им побарале објаснување за дипломатскиот скандал.

– Јас лично не бев многу погоден од овие фотографии. Но, моето министерство во Хаг покажа голема загриженост и веднаш го повикаа македонскиот амбасадор во Хаг за да праша што се случува во Македонија, а истото го направија и другите министерства чии амбасадори беа засегнати. За среќа потоа добивме цврсти уверувања од Владата на Македонија дека целосно го осудува ваквиот говор на омраза кон странските амбасадори и ветување дека ќе преземат мерки за идентификување и за санкционирање на одговорните, како и дека ќе овозможат максимална безбедност за сите амбасадори – вели Пломп.

Холандскиот амбасадор додаде дека е загрижен за општата атмосфера на говор на омраза и за остриот говор кој се користеше деновите по изборите. Според него, тоа ќе доведе до понатамошни поделби и ќе ја отежне ситуацијата за соработка помеѓу партиите и невладиниот сектор.

– А токму таква соработка е потребна за формирање стабилна влада, која ќе може да ја извлече земјата од политичката криза. Тука би сакал да ја истакнам мојата загриженост од острите тонови кон граѓанското општество, кое игра важна улога во секоја држава. Јас овде се чувствувам добредојден, ја сакам Македонија, тука сум година и половина, го сакам народот на Македонија и не сум загрижен – додава Пломп.

Амбасадорот на Холандија оцени дека изборниот ден поминал добро, но дека загрижувачки се критиките кон државните институции по изборите кои пристигнале од партијата на власт, за што Пломп изрази изненадување.

– Тој тип на критики кон државните институции може евентуално да ги делегитимираат изборите, што воопшто не би помогнало. За среќа, институциите продолжија со својата работа и го направија тоа што требаше да го направат и, како што знам, процесот ќе финишира со прегласување во Теарце и ќе треба да го почекаме конечниот исход. Потоа од извонредно значење ќе биде што е можно побргу да се формира стабилна влада која ќе ја извлече земјата од политичката криза – рече холандскиот амбасадор.


Касами – Пломп: Да се продолжи мандатот на СЈО и да се формира специјален суд


Скопје, 22 декември, 2016 - 17:12 (META) 

Основачот и претседателот на Беса, Билал Касами, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, со кој разговараше за условите за евентуално учество на Беса во конституирањето на новата влада.

– Бараме да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство, да се најде можност за основање на специјален суд и да се врати Македонија на патот на евроатлантските интеграции за да можеме повторно нормално да функционираме како држава. Во овој правец разговаравме со амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп. Ги истакнавме нашите позиции и нашето размислување – рече Касами.

Касами додаде дека Беса нема да им сугерира на гласачите од Теарце за кого да гласаат в недела и дека битката ќе се води помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.


Заев – Пломп: Граѓаните се одлучија за влада посветена на реформи


Скопје, 21 декември, 2016 - 15:40 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија во Македонија, Ваутер Пломп, извесуваат од партијата.

– Мнозинството граѓани во Македонија, повеќе од 600.000 луѓе избраа промени. Промените веќе се случија и никој не може да ги запре – изјавил Заев.

На средбата била нагласена одговорната и принципиелна поставеност на СДСМ на провокациите кои ѝ се најмалку потребни на Македонија.

– Македонија ќе добие влада на сите граѓани, посветена на нивните потреби, како и на потребните реформи за независно судство, медиуми, институции кои работат во служба на граѓаните. Граѓаните се одлучија за влада што отвора перспективи и тоа е следниот чекор во почнатите демократски процеси во државата – додал Заев.


Пломп: Многу е важно како државните институции се соочуваат со разновидноста


Скопје, 5 декември, 2016 - 13:31 (META) 

ЛГБТИ-правата не се застапени во агендите на политичките партии, покажува анализата на здружението на граѓани „Субверзивен фронт“, изработена според прашалници испратени до политичките партии за застапеноста на ЛГБТИ-проблемите во платформите на политичките партии.

Од „Субверзивен фронт“ испратиле прашалници до 31 политичка партија, а одговор добиле само од пет партии: СДСМ, Либерална партија, ДОМ, ЛДП и Левица.

– Анализата покажува дека ЛБГТИ-правата не се застапени во платформите на политичките партии и онаму каде што се застапени, станува збор за политички партии со мала политичка моќ и влијание. Ова го сфаќаме како рефлексија на хомофобичните ставови во општеството, кои им налагаат на политичките партии да ја избегнуваат практиката јасно и гласно да застанат зад правата на овие лица. Единствена партија која одговори дека на своите партиски листи има ЛГБТИ-лице е Либералната партија – вели Антонио Михајлов од „Субверзивен фронт“.

Важно е да се бориме за човековите права за сите, а тоа вклучува и еднакви права за луѓето што припаѓаат на ЛГБТИ-заедницата, вели амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп.

– На 10 декември ќе го прославиме Денот на човековите права, минатата недела го одбележавме Денот за борба против сидата. Мислам дека е важно на вакви денови да видиме што сме постигнале и што уште треба да се постигне. Ова се однесува и на мојата земја, Холандија, и на Македонија. Многу е важно како државните институции и власта се соочуваат со разновидноста. Важно е да застанеме и да се бориме за правата на сите човечки суштества. Мислам дека се направени добри чекори за правата на ЛГБТИ-заедница во Македонија, но како и во секое општество остануваат важни чекори да се прават и понатаму – вели Пломп.


Тасева: Нема политичка волја за заживување на Законот за заштита на укажувачите


Скопје, 14 ноември, 2016 - 14:13 (META) 

Во ниту една државна институција во земјава не се спроведува Законот за заштита на укажувачите (whistleblowers), иако е донесен пред точно една година, а нема ниту интерес и политичка волја кај надлежните за имплементација на законот.

Ова беше главна тема на денешната завршна тркалезна маса во рамките на проектот на „Транспаренси интернешнл Македонија“, насловен „Законот за заштита на сведоци – искуства и предизвици“, а поддржан од Кралството Холандија.

Претседателката на „ТИ Македонија“, Слаѓана Тасева, истакна дека Законот за заштита на укажувачите, донесен пред една година, е еден од најдобрите во кој се вградени најдобрите меѓународни практики и искуства, но следниот предизвик е борбата тој да заживее и да почне да се применува. За ова, како што истакна Тасева, нема ниту волја, ниту интерес кај државните институции, кои треба да преземат марки за внатрешно и за надворешно пријавување на неетичко и на незаконско дејствување и да ги заштитат пријавувачите.

– Нашите институции, без исклучок, не преземаат никакви чекори за заштита на пријавувачите и немаме никакви активности и интерес за спроведување на Законот, а знаеме дека интересот оди од горе надолу, односно од тие што раководат со институциите. Мораме да бараме одговорност за непримена на законот. Во овие две години, двапати се носеше буџет, но во него не видовме средства наменети за спроведување на овој закон – рече Тасева, додавајќи дека е потребна барем една институција што ќе направи исчекор и ќе покаже дека е возможна примена на ова законско решение, особено во предизборниот период, кога е потреба заштита на луѓето што имаат да пријаваат некакви неправилности.

Таа истакна дека поголема заинтересираност покажале приватните компании, кои, исто така, имаат обврски кон законот. Сепак, според Тасева, ваквот случај е, пред сè, поради стравот на фирмите од санкциите што произлегуваат од законот.

– Иста казна е предвидена и за приватните фирми и за јавните институции, но поради селективната правда која постои, кога инспекторите ќе тропнат на врата, сигурно нема да го казнат, на пример, директорот на Државната комисија за спречување на корупција – посочи Тасева.

Амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, истакна дека поддршката на Холандија за овој проект произлегува од нивниот став дека борбата со корупцијата е најважното прашање што земјите од Западен Балкан мора да го решат на својот пат кон интеграцијата во Европската Унија. Според него, покрај владата и невладиниот сектор, чија соработка треба да биде континуирана, одговорност за демократските процеси имаат и граѓаните како поединци, чија волја се изразува на избори, кои се нивна најмоќна алатка.

– Изборите се ден кога поединецот е исто толку моќен како кој било друг политичар. Ако не гласате, дозволувате другите да одлучат за вашата иднина. Демократијата не е само гласањето еднаш на секои четири години или еднаш на предвремени избори. Одлуките на политичарите секој ден влијаат на граѓаните и затоа граѓаните мора да бидат информирани кога и како тие одлуки ќе влијаат врз нив. Демократијата е сопственост на граѓаните, а не на политичарите – заклучи Пломп, додавајќи оти се надева дека колку што е можно повеќе граѓани ќе излезат и ќе гласаат на изборите на 11 декември.

На денешниот настан, присуствуваа и претставници од Министерството за внатрешни работи и од канцеларијата на Народниот правобранител, кои ја истакнаа потребата од поангажиран пристап во спроведувањето на заштитата на укажувачите.

Иако поканети, на тркалзената маса не дојдоа претставници од Јавното обвинителство и од Државната комисија за спречување корупција, институција која, како што рече Тасева, традиционално не соработува и не презема ништо за да се овозможи примената на законот.

На денешната тркалезна маса беа презентирани и резултатите од истражувањето на агенцијата „Рејтинг“, спроведено во рамките на проектот, според кое, 31,7 отсто од вработените во јавниот и во приватниот сектор знаат дека е донесен Закон за заштита на укажувачите и се запознание со нивите права. 63,1 отсто би пријавиле незаконско постапување, но дури 70,3 отсто сметаат дека доколку пријават, би имале последици, што укажува на недоволна заштита од институциите.

Истражувањето е спроведено преку телефонска анкета, врз репрезентативен примерок од 400 вработени во 23 општини во земјава.