Владата го раскина договорот за „Казандол“


Скопје, 27 март, 2018 - 16:54 (META) 

На денешната 61. седница, Владата донела одлука за едностран раскин на договорот за рудникот „Казандол“, информираше премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево.

Тој, напоменувајќи дека Владата е посветена на економскиот раст, но посебно на заштита на здравјето на граѓаните од општините Валандово, Богданци и Дојран, рече дека е донесена одлука еднострано да се раскине договорот за концесија со компанијата „Сардич ДООЕЛ увоз-извоз„ Скопје, бидејќи не е исполнет условот во рок од две години од доделувањето на концесијата да се изгради постројка за експлоатација на катоден бакар со капацитет да експлоатира најмалку 50 проценти.

Договорот е потпишан од претходната влада, на 22 јули 2015 година.

– Тоа е услов во јавниот повик и тендерската документација. Оваа одлука за раскинување ќе влезе во сила наредниот ден од денот на објавување во „Службен весник“ – рече Заев.

Прашан за најавите за тужба и обештетување од 380 милиони евра, односно за финансиската штета за државата, Заев рече дека одлуката е донесена оти не е исполнет специјалниот услов што е ставен во јавниот повик.

– Ако не постоел тој услов, веројатно можеле да се јават и други концесионери. И тој услов е дел од договорот. Прекршувањето на ваквите посебни услови е апсолутно сериозно прекршување на договорот и Македонија, ако не го раскине договорот, може да биде тужена од секој концесионер што можел да ја добие концесијата. Ние ги разгледавме сите аспекти и Владата и Министерството за економија нема како да постапат поинаку – рече Заев.


Пратеничката Лазарова од СДСМ повредена во верижна сообраќајка


Скопје, 11 февруари, 2018 - 13:25 (META) 

Пратеничката Мери Лазарова од СДСМ, вчеравечер била причинител на верижна сообраќајка на патот Демир Капија – Удово, во која добила тешки повреди. Градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов, бил со неа, а во несреќата задобил лесни повреди, соопштуваат медиумите.

Според официјалното соопштение, пак, од МВР, вчера околу 17.50 часот на патот Демир Капија – Удово, на место викано „Маркова чешма“, се случила сообраќајна незгода во која М.Л. (33) од Валандово, управувајќи автомобил „опел корса“ со гевгелиски регистарски ознаки удрила во одрон од камења на коловозот.

Веднаш потоа, А.М. (57) од Богданци, управувајќи товарно возило „Волво“ со гевгелиски ознаки, кој возел зад автомобилот на пратеничката, удрил во опелот, па пратеничката и сопатникот во автомобилот, П.К. (30) од селото Удово , со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Општа болница Кавадарци. Кај П.К. биле констатирани телесни повреди, додека кај М.Л. биле констатирани тешки телесни повреди.

Поради сериозноста на повредите, М.Л. била пренесена во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Неготино.


ВМРО-ДПМНЕ го прогласи Никола Груевски за почесен претседател


Валандово, 23 декември, 2017 - 13:52 (META) 

По завршувањето на долгиот говор, досегашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски беше прогласен за почесен претседател на партијата на Конгресот кој што се одржува во Валандово.

Откако Груевски зборуваше час и половина за подемите и падовите на партијата, за разочарувањата кои ги доживеал од неговите најблиски соработници и по пораките кои ги упати кон новиот лидер на партијата, Коце Трајановски предложи делегатите да гласаат за предлогот Груевски да биде почесен претседател на партијата.

Предлогот беше усвоен без ниту еден глас „воздржан“ или „против“ по што на Груевски му беше доделена и плакета за благодарност за неговата работа во партијата.

Партиските делгати заминаа на ручек во локален ресторан, а продолжението на Конгресот е најавено за 15 часот.


Груевски: Мандатот го завршувам со нож во грб, на новиот лидер му порачувам да остане човек


Вландово, 23 декември, 2017 - 13:50 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ подготви закон за амнестија за настаните од 27 април и се надевам дека тој ќе биде изгласан во Собранието, затоа што е потребно национално помирување и простување, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на вонредниот Конгрес на партијата во Валандово каде што се бира нов партиски лидер.

– Само така земјата може да оди напред, и да стави крај на политичките освети и реваншизмите. Големите политичари така се однесуваат во вакви моменти. Треба и Заев и СДСМ да го научи ова, со целосно сочуство кон неговата болка и стрес од немилиот настан на 27 април. Тепањето во Собрание беше голема грешка. Тие луѓе беа поведени од емоции. Сега сме сведоци на политичка осветољубивост од невидени размери – рече тој.

Груевски им се заблагодари на најблиските соработници и на народот за кој рече дека секогаш ќе го почитува. Тој им се извини на сите во партијата и на сите граѓани за сите ненамерни грешки кои ги направил но рече дека енормно многу работел и затоа се случувале грешки.

Тој изрази жалење што Конгресот се случува кога партијата е нападната од надвор, но и од внатре од нејзините членови и додаде дека тешко му било кога го гледал однесувањето на неговите блиски соработници кое се сменило преку ноќ.

Тој раскажа дека странски експерти кои работеле на кампањата на локалните избори му соопштиле дека дел од неговите најблиски соработници биле среќни за изборниот пораз.

– Еден дел од моите соработници, и тоа луѓе кои добија многу, пред се доверба и шанси, функции и големи привилегии и почести, во последните месеци не можам да ги препознаам. Но, успеав тоа да го задржам длабоко во мене, да ја задржам присебноста и смиреноста, длабоко да се кршам во себе и да оставам сами да се заплеткаат и пропаднат во гробот кој го копаат за друг или во сплетките, дворските игри, лицемерието, дволичноста, неискреноста, алчноста, интригите и предавствата кои ги прават за друг. И така и ќе биде. Исто како низ историјата на ВМРО и Македонија – рече Груевски.

Toj во долгиот говор од час и 30 минути, се навраќаше на минатото, на како што рече, неговите тешки почетоци како лидер на ВМРО-ДПМНЕ и нагласи што се постигнала партијата додека била на власт.

– Го прифатив предизвикот да ги ставам моите најубави години од младоста во служба на партијата, народот и државата, да бидам новиот водач на ВМРО, предложен токму од мојот претходник на оваа позиција, Љубчо Георгиевски, на кого и покрај подоцнежните несогласувања, му се заблагодарувам за укажаната доверба и поддршка, и со кого успеав по еден неколку годишен прекин да ги обновам и до ден денес да ги задржам пријателските релации и повремени средби. Всушност, тие први три години како водач на ВМРО, и последните три беа најтешките во 14 и пол годишното водење на партијата. Не по број на работни саати и решавање на проблеми, туку по т.н. византиски игри, подли, валкани и нечесни игри со кои бев принуден да се справувам, поле на кое не се чувствувам на свој терен – додаде лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски раскажа како Мартин Протуѓер му рекол дека мандатот го започнал и завршил со нож во грб.

-Го коригирав, и му реков, дека не е во право, и дека, го завршувам не со еден, туку со повеќе, и не ножеви, туку ножиња во грб. Но, за среќа, во ВМРО-ДПМНЕ има многу силни личности, честити луѓе, луѓе со висок морал и капацитет, луѓе кои искрено ја сакаат оваа земја и нејзиниот напредок, и луѓе кои имаат чиста совест, јасна мисла, многу енергија и силни морални вредности – додаде тој.

На новиот претседател му порача да остане човек затоа што моќта и власта го прави човекот да стане полош, понервозен и помалку толерантен и додаде дека тој во следниот период ќе работи да стане подобар човек, татко, сопруг, пријател и соработник.


ВМРО-ДПМНЕ: Анализата за локалните избори ќе му биде предадена на новото раководство


Скопје, 22 декември, 2017 - 11:15 (META) 

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ги потврди точките кои ќе се дискутираат на претстојниот вонреден Конгрес кој треба да се одржи денеска и утре во Валандово, велат од партијата преку соопштение.

Членовите на Централниот комитет биле информирани дека согласно Статутот на партијата, од двете пристигнати кандидатури, само еден кандидат доставил целосна документација до Правната комисија при партијата. Втората кандидатура била нецелосна, односно со неа не е доставена листа на најмалку 30 потписи од делегати кои ја поддржуваат кандидатурата.

„Централниот комитет ја разгледа и усвои анализата за одржаните локални избори на која што изминатиов работеше поширок тим. Истата анализа со одредени сугестии и дополнувања ќе биде доставена на идното раководство на партијата како би се корегирале пропустите во иднина“, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПНМЕ информираат дека Централниот комитет дискутирал и за актуелната политичка состојба и за како што велат, катастрофалните политики на актуелната власт.

„Централниот комитет ги осуди конструираните случаи за наводен тероризам, неоснованите притвори и нехуманите услови во кои власта ги држи сите оние кои не се плашеа гласно да се спротивстават на антидржавните политики на хунтата“, додаваат од партијата.


Обвинителство: Приведени 24 лица поради незаконско доделување земјиште и субвенции


Скопје, 5 октомври, 2017 - 12:32 (META) 

Вкупно 24 лица од  Скопје, Тетово, Гевгелија и од Валандово се приведени денеска во акција на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција спроведена со МВР. Приведените се осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување во врска со доделување државно земјиште и субвенции, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија.

Надлежен јавен обвинител донел наредба за спроведување истражна постапка против 24 лица, од кои 15 службени лица се вработени во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и во подрачните единици на ова министерство, а другите осомничени се физички лица и одговорни лица во правни лица во приватна сопственост. Се товарат за штета од 220.000 евра нанесена на вуџетот на Република Македонија.

Според обвинителството, во периодот од 2011 година до 2016 година осомничените службени лица ги пречекориле своите службени овластувања при склучување и раскинување договори за закуп на земјоделско земјиште, а во тоа биле помогнати од другите осомничени. Во исто време, одобрувале исплата на субвенции со кои овозможиле корист на повеќе правни и физички лица на штета на државниот буџет.

Надлежниот јавен обвинител до судијата за претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 поднел предлог за притвор за седуммина од приведените.


ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром и во Валандово ќе ги кандидира сегашните градоначалници


Скопје, 7 септември, 2017 - 15:01 (META) 

Со одлука на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, партијата како свои кандидати за градоначалници на општините Аеродром и Валандово на локалните избори ќе ги кандидира актуелните градоначалници, Ивица Коневски и Николче Чурлиновски, соопшти на прес-конференција Христијан Мицкоски, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој рече дека партијата ќе оствари убедлива победа на локалните избори и најави и предвремени парламентарни избори по „победата на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори“.

– Граѓаните за овие три месеци најлесно можеа да ја увидат разликата помеѓу СДС и ВМРО-ДПМНЕ. Токму локалните избори и убедливата победа на ВМРО-ДПМНЕ ќе отворат можност заедно со граѓаните да ставиме крај на ова лудило и на деструктиција на СДС. Час поскоро по убедливата победа на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори, ќе почне процесот за предвремени парламентарни избори, со кои ќе се спречат последиците од штетни политики што СДС ги води и во сферата на економијата, земјоделството и во локалниот развој, но најважно од сè, во насока на разнебитување на Република Македонија – рече Мицкоски.


Референдумот во Валандово е неуспешен


Валандово, 20 август, 2017 - 23:47 (META) 

Референдумот за рудникот Казандол во Валандово не го исполни законскиот цензус за да биде успешен, информираа од иницијативата „Спас за Валандово“.

На референдумот излегле да гласаат 4.700 гласачи, наместо потребните минимум 5.200 гласачи, односно цензусот за излезност на 51 отсто од граѓаните.

„Во последните 48 часа, неколку пати молкот беше нарушен со делење на пропагандни материјали, реклами на „Радио Валандово“ и тропање на врата на граѓаните од страна на локални функционери и претставници на една од политичките партии. Во текот на предвечерието пред референдумот, имаше дури и телефонски јавувања од носители на јавни функции, кои на вработените им се закануваа со помали плати и отпуштања, а на пензионерите им велеа дека ќе им ја прекинат пензијата“, велат од оваа иницијатива.

Од таму додаваат дека избирачкиот список не бил прочистен, а Општинската изборна комисија на денот на гласањето не направила ниту еден пресек на гласови.


Референдумот за рудникот Казандол во Валандово ќе се одржи на 20 август


Валандово, 10 јули, 2017 - 18:45 (META) 

Советниците на општина Валандово денеска на итна седница со осум гласови „за“, одлучија на 20 август да се спроведува референдум на кој жителите од оваа општина ќе се изјаснуваат за продолжување или стопирање на работата на рударскиот комплекс Казандол, но и дали да се отворат или не нови рудници за метални минерални суровини.

На седница повторно не беа присутни најголемиот дел од советниците на ВМРО-ДПМНЕ кои заедно со претседателката на Советот, Јасмина Сечкова, се на ставот дека Советот како институција нема надлежност да расправа за отворање рудници.

Жителите на Гевгелија и на Богданци веќе се изјаснија против отворање рудници, а на 23 јули ќе се изјаснуваат и дојранчани.


Блокирана одлуката за референдум во Валандово – се вмеша градоначалникот


Валандово, 7 јули, 2017 - 14:23 (META) 

Градоначалникот на Валандово, Николче Чурлиновски, го запрел објавувањето на одлуката на Советот на Општината за распишување локален референдум околу продолжување со работа на рудникот Казандол и други рударски комплекси на територијата на општината и со тоа ефективно го блокираше и одржувањето референдум.

Како што извести граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“, која ја објави одлуката на својата фејсбук-страница, Чурлиновски го запира објавувањето на одлуката на Советот за распишување референдум донесена во понеделникот. Одлуката ја донел истиот ден, а е заверена денеска. Во образложението Чурлиновски наведува дека  „Советот не е надлежен за вакви одлуки“ и референдумот би бил „незаконско и неовластено трошење на градскиот буџет“.

Советот ја донесе одлуката во понеделникот, со осум гласа „за“ од вкупно 15 советници. Советниците од ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на седницата. Советниците информираат дека на следната седница на Советот одново ќе биде ставена на дневен ред точката за референдум и доколку вторпат биде изгласана, тогаш градоначалникот нема да може да ја спречи одлуката.