!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Штипјанец пронајден мртов во својот стан


Штип, 26 јуни, 2017 - 13:24 (META) 

Педесет и петгодишниот К.Г. вчера околу 20.15 часот бил пронајден мртов во неговиот стан на улицата Стојан Гологанов во Штип, информираше денеска полицијата.

Засега нема информации за причините за смртта на штипјанецот, која била констатирана од страна на лекар.

Јавен обвинител, лекар патолог и екипа на СВР Штип извршиле увид на местото, а по наредба на јавниот обвинител телото на починатиот е дадено за обдукција.


Гужва пред СЈО: Јанакиески, Димитриев, Рангелова и Ременски дојдоа, на ред се Груевски, Димовски…


Скопје, 9 јуни, 2017 - 15:06 (META) 

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 11 осомничени.

Димитриев во СЈО се задржа околу еден час, а беше придружуван од адвокатот Никола Додевски., кој е бранител на повеќето осомничени во случаите што ги води СЈО.

Околу 12 часот, во просториите на СЈО се појави пратеничката Даниела Рангелова, која исто така е осомничена во случајот „Талир“. И таа, како што изјави, ќе побара увид во доказите.

Рангелова рече дека не се чувствува виновна, а прашана како партијата се стекнала со толкав имот, рече дека за тоа треба да се праша тој што го стекнал имотот.

Како што дознаваме, СЈО испратило покани до сите 11 осомничени да дадат исказ за „Талир“ во просториите на обвинителството. Инаку првоосомничен во случајот е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски.

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, попладнево во 14 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство, каде според информациите треба да даде исказ за случајот „Талир“ во кој и тој е еден од осомничените.

Инаку во Специјалното јавно обвинителство денеска беше и пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски. Таа по излегувањето изјави дека била повикана во својство на оштетена, чии телефони, три години биле незаконски прислушувани од Управата за безбедност и контраразузнавање.

Неофицијално, Груевски, Илија Димовски и Кирил Божиновски денеска нема да дојдат на распит бидејќи наводно не ги добиле поканите. Се очекува тие да се појават в понеделник.


Кочан побарал дополнителен увид во доказите за случајот „Труст“


Скопје, 5 јуни, 2017 - 16:03 (META) 

Првоосомничениот во случајот „Труст“, бизнисменот Сеад Кочан, денеска, наместо да даде исказ, побарал дополнителен увид во доказите во предметот. Кочан, кој заедно со својот адвокат, Никола Додевски, пристигна во СЈО околу 14 часот, внатре се задржа четириесетина минути, а при излегувањето не сакаше да даде изјва за медиумите.

Тој и неговиот адвокат, како што пишува „МКД“, поради обемноста на материјалот, побарале дополнително време за увид во доказите.

Додевски, пред новинарите, кусо изјави дека станува збор за запазување на процедурата во истрагата.

Инаку, претходно Кочан во СЈО се појави на 26 мај, кога побарал и добил увид во доказите, кои му биле дадени во електронска форма. Тоа беше прво доаѓање на Кочан во СЈО, бидејќи претходно тој два месеци беше во бегство, надвор од земјава, а по него беше распишана и меѓународна потерница.

Кочан е првоосомничен во случајот „Труст“, во кој заедно со уште две лица и со фирмите „Трансмет“ од Скопје, „Силекс“ од Кратово и „Вато“ од Студеничани“ СЈО ги товари дека со фалсификувана документација добиле тендер од ЕЛЕМ, вреден 17.235.772 евра.


Пожар пеплоса хала за доработка на конфекциски производи во Штип


Штип, 3 јуни, 2017 - 13:17 (META) 

Вчера, околу 6.30 часот, во Штип избувнал пожар во хала за доработка на конфекциски производи на фирмата „ВИТ ДООЕЛ“, сопственост на 22-годишниот В.Ф., соопшти денеска полицијата.

Засега не се познати причините за избувнувањето на пожарот, кој бил изгаснат од екипи на Територијалната противпожарна единица – Штип.

Поради големата материјална штета увидот на местото ќе се врши в понеделник, соопштуваат од МВР.


Новата влада ќе гради патишта, а Груевски ќе прави увид во доказите за перење пари


Скопје, 22 мај, 2017 - 17:05 (META) 

СДСМ реагираше на денешните изјави на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, при денешната посета на автопатот Миладиновци – Штип, за кој СЈО денеска покрена нов случај, „Траекторија“. СДСМ порача дека Груевски ќе може да прави увид само во доказите против него за перење пари и за милионски провизии, а новата реформска влада ќе гради патишта.

„Новата реформска Влада ќе изгради модерна и безбедна патна инфраструктура според сите законски и современи процедури во интерес на граѓаните на Република Македонија. Никола Груевски ќе прави и увид и отчет за доказната документација против него, посебно што и официјално се сомничи за перење пари како и за 25 милионската провизија само за автопатот Миладиновци – Штип, за којашто слушнаа граѓаните во проектот Вистината за Македонија. Појавувањето на Груевски на автопатот за којшто тој се товари за местење тендер е одраз на фактот дека виновникот секогаш се враќа на местото на кое го сторил делото“, порача СДСМ.

Партијата посочи на неправилно изградени автопати и порача дека ВМРО-ДПМНЕ мора да се огради од Никола Груевски и „криминалното раководство“ на партијата.

„Тоа што само во последното деноноќие има две сообраќајни несреќи на патишта поради тоа што нема наместени мрежи за животни, а Груевски договарал милионски провизии по автопат што ги сместувал на своите сметки, ја покажува огромната негрижа на овој човек за граѓаните цели 10 години. Неопходно е чесните и одговорни членови, поддржувачи и пратеници на ВМРО ДПМНЕ да се оградат од непресметливите потези на Никола Груевски и на криминалното раководство на партијата и како конструктивна оппзиција, во интерес на државата и граѓаните да ги поддржат потребните реформи што ќе ги спроведе новата Влада“, стои во соопштението на СДСМ.


Осигурителна компанија ќе ја покрие штетата од дивеењето во Собранието


Скопје, 9 мај, 2017 - 14:35 (META) 

Сообранието на Република Македонија, објектот и опремата се осигурани и осигурителна компанија ќе ги покрие трошоците од направената штета за време на насилствата од 27 април, соопштија денеска од одделението за односи со јавноста на Собранието.

Оттаму информираат дека стручната служба на Собранието направила увид во материјалната штета и дека во тек е постапката за нејзина проценка.

„По настаните од 27 април 2017 година, стручната служба на Собранието на Република Македонија направи увид на материјалната штета. Моментално се врши документирање, фотографирање и опис на истата. По завршување на целосната постапка за утврдување и за проценка на направената штета, ќе ве известиме за истата“, стои во соопштението.


Експертите на УНЕСКО ја почнаа контролата на проектите во Охрид


Охрид, 11 април, 2017 - 12:50 (META) 

Група експерти на УНЕСКО од денеска се во Охрид каде што вршат увид на повеќе проекти што се во тек или кои се планирани да се реализираат.

Експертите на УНЕСКО најпрво го посетиле Националниот парк Галичица, каде разговарале со раководството на јавната установа, но и со претставници на владата. Неофицијално, во НП Галичица се врши увид во однос на два проекти планирани за реализација: експресен пат до Свети Наум и зимски ски-центар на Галичица.

За утре е планирана посета на комплексот во изградба на Универзитет „Св. Климент Охридски“ на Плаошник.

Последниот надзор на УНЕСКО беше пред неколку години, кога тие вршеа детален увид на Плаошник, по што констатираа дека проектите не ги нарушуваат стандардите на УНЕСКО .

На крајот од престојот, експертите треба да се сретнат со стручните лица и со раководството на Завод и музеј во Охрид, со претставници на локалната самоуправа, но и со невладините еколошки асоцијации.

Претходно, Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на 40. седница во Истанбул изрази сериозна загриженост за иднината на регионот на Охрид, поради бројните инфраструктурни проекти кои беа предложени, што потврдува дека тие најверојатно би предивикале значителни потенцијални влијанија врз исклучителната универзална вредност на регионот на Охрид.


Бесими: За 48 часа треба да се знаат причините за труењето на работниците во „Леар“


Тетово, 31 март, 2017 - 14:18 (META) 

Во Клиничката болница во Тетово во моментов на лекување е задржано едно лице од вкупно 183 работници од фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово, кои рано утрово биле хоспитализирани на клиниката поради симптоми на труење од храна, вели директорот на Клиничката болница, Флорим Бесими.

– Во раните утрински часови, за краток период поголем број пациенити, масовно побараа лекарска помош во нашата институција. Сите имаа исти симптоми – стомачни тегоби и повраќање. Ние ги ставивме на располагање сите наши капацитети, и кадровски и просторни и материјално-технички, и ги згриживме сите пациенти, на кои им беше укажна соодветна помош. Вкупната бројка на лица што побарале помош е 183, а запишани, со име и со презиме и со други податоци, поради итноста на болничката процедура, имаме 127 лица. Ова беше направено за на што поголем број лица што побргу да им биде дадена потребна лекарска помош. Во моментот само едно лице сè уште е задржано кај нас, но и тоа е во добра, стабилна здравствена состојба – вели директорот на тетовската Клиничка болница.

Според кажувањата на затруените работници, тие сите претходно јаделе иста храна, макарони со сос и со мелено месо. Бесими вели дека резултатите од испитувањата се очекуваат за 48 часа и тие ќе ја покажат точната причина за труењето.

Како што информираше Бесими, формирано е координативно тело од сите здравствени институции во Тетово, односно Клиничката болница, Здравствениот дом, Центарот за јавно здравје и санитарната инспекција, чии екипи веќе биле на терен за утврдување на состојбата и на причините за труењето на работниците.

– Ние остануваме во состојба на подготвеност за справување со кој било случај на труење што би можел да се јави понатаму бидејќи ова се податоци со кои располагаме за примените пациенти само во нашата болница, а можеби има и такви што побарале помош кај матичните лакари и во Гостивар. Од нашата болница немаме препратено ниту еден пациент во друга институција бидејќи сите што се пуштени на домашно лекување имаат добиено соодветен медицински третман и препорачана терапија – вели Бесими.

Како што изјави тој, во транспортот на пациентите од фабриката до болница биле ангажирани екипи на брза помош, а дел пристигнале на друг начин. На триесетина работници им била пружена лекарска помош на самото место и за време на транспортот до болницата.

Од Јавното обвинителство денеска соопштија дека надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово и екипа на полицијата вршат увид во фабриката „Леар“, каде се затруле работниците.


Обвинителството и полицијата вршат увид во „Леар“ поради труењето на работниците


Тетово, 31 март, 2017 - 11:51 (META) 

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово и екипа на полицијата во моментов вршат увид во фирмата „Леар“ во ТИРЗ Тетово, кај селото Сараќино, каде биле затруени, најверојатно од храна, околу 220 вработени во фирмата, информираат од обвинителството.

„Утрово од тетовската клиничка болница во СВР Тетово било пријавено дека во болницата се донесени повеќе од 200 затруени лица, вработени во фирмата. Според првичните сознанија, лицата се затруле најверојатно од храната што ја консумирале околу еден часот по полноќ, додека два часа подоцна ги почувствувале првите симптоми“, стои во соопштението на обвинителството.

Затруените работници се жалеле на болки во стомакот, повраќање и на вртоглавица.

Повеќето од затруените лица се задржани во тетовската болница, а дел се префрлени во гостиварската клиника, за укажување лекарска помош.


Молотов коктел фрлен во угостителски објект во Тетово


Тетово, 20 март, 2017 - 13:59 (META) 

Утрово, околу 4.30 часот, две непознати лица го искршиле изложното стакло и фрлиле молотов коктел во угостителски објект во Тетово, информираат од МВР.

Случајот бил пријавен од очевидец, а екипа на тетовската противпожарна бригада го изгаснала пожарот, во кој биле оштетени неколку маси и столови во објектот, лоциран на крстосницата од улиците ЈНА и Јане Сандански.

Полициските екипи кои извршиле увид, во близина на местото пронашле уште едно шише со течност, чекан и тесла.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.