СЈО го презема затворањето на весниците на МПМ


Скопје, 24 јули, 2018 - 13:51 (META) 

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) комплетно ја презема надлежноста за случајот со затворањето на весниците на МПМ од скопското обвинителство, јави ТВ 24.

Се истражуваат наводи од една од „бомбите“, односно  злоупотреба на функциите на тогашните први луѓе Срѓан Керим и Јана Станисављева.

Се прават проверки за евентуален економски криминал, по поднесена кривична пријава од ССНМ. Се проверуваат финансиските  исплати во време кога весниците згаснуваа поради наводна финансиска криза.


„Дневник“ згасна, денешниот е последниот број


Скопје, 13 јуни, 2017 - 12:55 (META) 

„Дневник“, првиот приватен дневен весник во Македонија што опстоја со децении на пазарот, денеска го испечати последниот број. Весникот излегуваше од 20 март 1996 година.

Од утре весникот нема да се печати, а на вработените ќе им биде исплатена плата за мај во следните 20 дена, кога ќе бидат на одмор.

Ова од менаџментот денеска им го соопштиле на околу 60 вработени во „Дневник“, со образложение дека фирмата не успеала да обезбеди кредит, неопходен за функционирање на весникот и за исплатата на обврските.

Пред еден и пол месец престанаа да излегуваат и дневните весници „Утрински весник“ и „Вест“, кои ги издаваше фирмата „Медиа принт Македонија“, заедно со „Дневник“.

Во „Дневник“ во изминатите 21 година продефилираа и се искалија видни новинарски имиња.


Новинарите со протестен собир ги најавија последните броеви на „Вест“ и на „Утрински“


Скопје, 28 април, 2017 - 14:07 (META) 

Новинарите на „Утрински весник“ и на „Вест“ се собраа на паркиралиштето на трговскиот центар „Зебра“ каде што преку мирен протестен собир го одбележаа згаснувањето на двата дневни весници, кои 18 години излегуваа и ја обележаа медиумската сцена.

Овие два дневни весници, за последен пат во печатено издание ќе излезат утре, 29 април.

Новинарите добија поддршка од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници на Македонија и од Европската федерација на новинари, чиј генерален секретар, Рикардо Гутиерез, присуствуваше на собирот.

За гаснењето на „Вест“, основачот и главниот уредник, Горан Михајловски, кој го раководеше весникот од основањето, 5 јули 2000 до 31 декември 2015 година, вели дека за него таа приказна заврши во моментот кога од „Вест“ заминаа германските газди.

– Со „Вест“ докажав дека знам да направам успешен медиумски производ. На колегите од мојот тим кои до последен момент даваа отпор на злосторниците што дојдоа да им го уништат производот и да ја загрозат егзистенцијата на нивните семејства, им посакувам добро здравје за да ги пребродат овие тешки моменти. Верувам дека со нивното знаење и професионалност, бргу ќе му се вратат на вистинското новинарство – вели Михајловски.

Бизнисменот Трифун Костовски беше мнозински сопственик и заедно со уште неколку уредници го основа „Утрински весник“.

На прашањето на „Мета“ дали се обидел да си го врати некогашното сопствеништво врз весникот, Костовски вели изрично „не“.

– Времињата се променија, поминаа многу години и сега еден таков обид за враќање на брендот би предизвикал бурни реакции, пред сè политички – вели Костовски.

Според новинарот Бранко Тричковски, кој е еден од основачите на „Утрински весник“, „смртта на „Утрински“ е тажен крај на еден голем новинарски, издавачки и културен проект“.

„Во својата агонија, весникот ја следеше агонијата на Македонија како национална и државна идеја. Тоа што ќе умре пред да умреме сите како заедница, можеби и не е толку лош редослед за еден весник“, вели Тричковски.


Трифун Костовски: Не се обидов да си го вратам „Утрински весник“


Скопје, 26 април, 2017 - 17:30 (META) 

Последниот број на „Утрински весник“ ќе излезе в сабота, на 29 април, тврдат новинарите кои се вработени во овој медиум. Официјален став од издавачот „Медија принт“ за затворањето на „Утрински весник“ сè уште нема.

Не е познато ниту дали весникот претходно бил понуден на продажба на друга компанија или лице.

Бизнисменот Трифун Костовски беше мнозински сопственик и заедно со уште неколку уредници го основа весникот.

На прашањето на „Мета“ дали се обидел да си го врати некогашното сопствеништво врз весникот, Костовски вели изрично „не“.

– Времињата се променија, поминаа многу години и сега еден таков обид за враќање на брендот би предизвикал бурни реакции, пред сè политички – вели Костовски.

Тој е запознаен со случувањата во овој медиум и жали за целата ситуација, бидејќи, како што вели, „Утрински весник“ го основале со чиста намера и со чисто срце.

Според новинарот Бранко Тричковски, кој е еден од основачите на „Утрински весник“, „смртта на „Утрински“ е тажен крај на еден голем новинарски, издавачки и културен проект“.

„Во својата агонија, весникот ја следеше агонијата на Македонија како национална и државна идеја. Тоа што ќе умре пред да умреме сите како заедница, можеби и не е толку лош редослед за еден весник“, вели Тричковски.

Според него, неколку фактори, кои биле меѓусебно поврзани, го одредиле драматичниот крај на „Утрински“.  Тој ја споменува „глобалната драма на пишаните медиуми како резултат на технолошките пробиви, односно развојот на новите медиуми“.

„Второ, тоа е општата културна деградација на македонското општество во политичкиот проект на ВМРО-ДПМНЕ. Трето, тоа е институционалната и правна деградација на општеството и на државата, повторно во режија на ВМРО-ДПМНЕ. Четврто, уништување на вредносните ориентири на општеството, односно моралната дезориентација, губитокот на знаковите што е добро и убаво, а што е лошо и грозно. Петто, разорувањето на редакциската структура и културната, информативна и општествена мисија на весникот. За таа работа не се без вина и многу колеги што продефилираа низ весникот, но главен виновник е еден монструм кого го оставив во посебна точка“, вели Тричковски.

Првичните сопственици во 2004 година својот дел му го продадоа на германскиот ВАЦ, кој во пакет со „Утрински весник“ ги купи и „Вест“ и „Дневник“.

Во 2012 година, весниците ги презеде „Орка холдинг“, а по низа промени на сопственичката структура, на 12 декември лани, компаниите „Орка Холдинг“ и „Интернет груп инвестмент“ ги продадоа своите удели.


СДСМ: Затворањето на „Утрински“ е доказ дека сме на дното по слободата на медиумите


Скопје, 26 април, 2017 - 15:34 (META) 

„Најавеното затворање на „Утрински весник“ е уште еден доказ дека Македонија е на дното на Балканот по медиумски слободи и укажува зошто се неопходни демократски промени и конечна заштита на слободата и на професионалното работење на новинарите и на медиумите“, се вели во реакцијата на СДСМ на најавата дека в сабота (29 април) ќе излезе последниот број од овој дневен весник.

Во него се додава дека „неспособноста на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ да се соочат со своите слабости и неприфаќањето на ниту една конструктивна критика, резултираше со невидени притисоци кон медиумите, новинарите и кон сопствениците“.

„Заканите, тужбите, апсењата, затворањата и насилната реторика кон одредени новинари и цели медиуми од страна на власта во заминување, ја турна Македонија на дното на Европа по медиумски слободи. Затоа Македонија и во последниот извештај на „Репортери без граници“ е рангирана како последна на Балканот. Затворањето на „Утрински весник“ дополнително ќе го намали рекордно нискиот рејтинг на Македонија по слобода на медиумите“, се вели во реакцијата на СДСМ.

Оттаму велат дека „ударите врз професионалното новинарство и притисоците врз нив мора да завршат“.


По еден месец штрајк, новинарите во МПМ се враќаат на работа


Скопје, 14 март, 2017 - 16:02 (META) 

Со префрлањето на платата за јануари, штрајкувачкиот одбор на „Дневник“, „Утрински весник“ и на „Вест“ донел одлука за прекин на штрајкот, информираат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

– ССНМ со жалење констатира дека и покрај префрлањето на платата, ситуацијата на вработените во МПМ и понатаму е критична и очекува од управата да извлече поуки од речиси четиринеделениот прекин на работата. Штрајкот е најнепосакуваното оружје на синдикалната борба, од која никој не може да излезе како победник. Затоа очекуваме дека одлуката за негов прекин ќе биде разбрана како израз на добра волја во интерес на сите и мотив за востпоставување сериозен социјален дијалог во интерес и на сопствениците и на вработените, кој ќе спречи сцените на протести и на штрајк да не се повторуваат и во иднина – велат од ССНМ.

Штрајкот на новинарите во МПМ почна на 17 февруари.


Новинарите на МПМ почнуваат со штрајк на неопределено време


Скопје, 17 февруари, 2017 - 10:31 (META) 

Новинарите и другите медиумски работници на „Медиа принт Македонија“ (МПМ), денеска, на Денот на македонското новинарство (17 февруари), ќе стапат во штрајк на неопределено време.

Штрајкот е во организација на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници на Македонија (ССНМ), а одлуката неодамна ја донесоа синдикалните групи во дневните весници „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вест“.

– Ваквиот непосакуван начин на борба за своите права на новинарите и другите медиумски работници е директна последица на негрижата на сопствениците и менаџментот на компанијата за нејзиниот развој во основната дејност – издавање печатени медиуми и печатење на други производи. Раководството на компанијата, за кое вчера јавноста беше информирано дека делумно веќе го напуштило бродот кој тоне, наместо грижа за одржување на тиражите на весниците и други иновативни решенија, портфолиото на медиумите го стави во слугинска улога на бизнис и партиски центри на моќ – соопштија од ССНМ.

Од таму додаваат дека „наместо да се свестат, сопствениците на комапнијата излезот го побараа во постојано бркање на успешни уреднички тимови и новинари, а носејќи колеги кои им се по волја на властите.“

Вчера, компаниите „Орка Холдинг“, и „Интернет груп инвестмент“ соопштија дека ги продале своите удели во „Графички центар – Скопје“, сопственикот на МПМ.


ЗНМ со поддршка на одлуката за штрајк на новинарите на „Дневник“, „Утрински“ и на „Вест“


Скопје, 6 февруари, 2017 - 16:16 (META) 

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) се солидаризира со барањата на новинарите на трите весници на издавачот „Медиа принт Македонија“ (МПМ) веднаш да се исплатат заостанатите плати за декември и за јануари и хонарарите на дописниците.

„ЗНМ ја поддржува одлуката на штрајкувачкиот одбор на новинарите на „Дневник“, „Утрински весник“ и на „Вест“ да стапат во штрајк, ако најдоцна до 15 февруари не им се исплатат заостанатите плати. Без социјална сигурност на новинарите не може да има ниту слобода на медиумите, што е услов за функционална демократија“, стои во соопштението на ЗНМ.

Од Здруженито ги повикуваат сопствениците и менаџментот на МПМ „сериозно да се зафатат со решавање на проблемите и да ја прекинат агонијата во компанијата“.

„Недозволиво е весниците и новинарите да се претворат во заложници на дневно-политички интереси. Единствено трајно и одржливо решение за состојбата во МПМ е да се ослободат весниците од партиската контрола. Иднината на весниците треба да се бара преку враќање на довербата кај читателите и огласувачите“, велат од ЗНМ.


ССНМ: Новинарите од „Вест“ се приклучија на штрајкот во МПМ


Скопје, 6 февруари, 2017 - 13:24 (META) 

Новинарите и медиумските работници од редакцијата на дневниот весник „Вест“ донеле одлука да се приклучат на штрајкот што минатата недела го најавија нивните колеги од „Утрински весник“ и од „Дневник“, на издавачот „Медиа принт Македонија“ (МПМ), соопшти денеска Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

Новинарите на „Вест“, како што соопшти ССНМ, денеска формирале штрајкувачки одбор и го известиле менаџментот дека заедно со колегите од другите изданија на МПМ почнуваат со прекин на работата на 17 февруари. Нивните барања се исто така итна исплата на платата за декември и исплата на платата за јануари најдоцна до 15 февруари.

Одлуката за штрајк во МПМ денеска добила поддршка и од Меѓународната и од Европската федерација на новинари.

„Ова е целосно неприфатливо. Како можат колегите да си ја вршат работата кога не се платени? Читателите и другите членови на новинарската заедница треба да ја поддржат оваа борба бидејќи се кршат правата на работниците и се загрозува правото на јавноста за пристап до информации. Ние се солидаризираме со нашите колеги“, навеле од двете новинарски организации, информира ССНМ.


Бејли: Ако нема одговорност за прислушуваните разговори, земјата ќе остане во криза


Скопје, 8 јули, 2016 - 22:56 (META) 

„Нашите пораки се исти со тие што ги кажаа пријателите од ЕУ. Сега е најважно да се имплементира Договорот од Пржино и да се отвори пат за изборите од страна на четирите политички партии“, вели американскиот амбасадор Џес Бејли во интервју за „Утрински весник“, одговарајќи на прашање со какви пораки или предлози ќе дојде помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд.

Според него, доколку може да се одржат избори, тие не треба да бидат одложени.

– Тие може да ја одведат земјата напред со влада која е целосно легитимна и не е инфицирана од скандали. Реформски приоритети очигледно се тука, исто така. Постојат старите прашања за владеењето на правото и за медиумите, така што многу е важно владата да исчекори напред околу нив. И трето е прашањето на одговорноста што го вклучува Специјалното јавно обвинителство, бидејќи ако не се воспостави одговорност за прислушуваните разговори и за содржината откриена во нив, земјата ќе остане заглавена во кризата – вели Бејли.

Во однос на работата на Специјалното јавно обвинителство, Бејли вели дека тоа дали канцеларијата на СЈО ќе може да спроведе истраги на непопречуван и професионален начин е вистинскиот тест за владеењето на правото во земјата.

– Врз основа на извештаите на ЕУ, на нашите оценки, па и на анкетите на македонските граѓани, постои недоверба во вашиот судски систем. Процесот што се бара е предизвик за судството и според нашето искуство што го имаме од работата со судовите и со јавните обвинителства, верувам дека има судии во Македонија кои се сосема способни да процесуираат случаи на непристрасен начин, во согласност со правилата и со процедурите. Тоа е вистински предизвик за интегритетот на судскиот систем и одговарањето на тој предизвик ќе ви помогне земјата да оди напред – додава Бејли во интервјуто.