Канческа – Милевска: Власта ги прифати нашите предлози за амандманите


Скопје, 2 ноември, 2018 - 12:24 (META) 

Власта ги прифати нашите барања за нацрт-амандманите за измена на уставот. Баравме амандман со кој ќе се гарантира македонскиот идентитет во Уставот, со обврска на републиката да го штити културното и историското наследство на македонскиот народ. Второто наше барање е доколку Грција не го ратификува Договорот и повторно блокира, да има поништување на сите уставни амандмани, рече Координаторката на независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа – Милевска.

Таа порача дека за Македонија може многу да се направи само со „соработка, позитивна енергија и позитивна мисла, ни треба обединување“, а за собраниското тело помирување, поранешната министерка за култура појасни дека до претседателот на Собранието е поднесена иницијатива за негово формирање.

– Се надевам в понеделник ќе имаме координација во оваа насока и ќе заземеме став како ќе се води и која ќе биде методологијата. Сериозно е ова тело и сериозно треба да се пристапи и сите да се вклучиме со цел да одиме во насока на помирување и во насока на зацврстување на односите. Очекувам дека ќе земат учество во телото и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата – изјави таа.

Првиот нацрт амандман, предложен од независните пратеници кои во Собранието влегоа како членови на ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде вграден во членот 49 од Уставот и ќе гласи: Република Македонија ќе го штити, гарантира и негува историското и културното наследство на македонскиот народ, појасни Канческа – Милевска.

– Второто наше барање беше прифаќање одредба на Уставот со која ќе се гарантира дека доколку Грција не го ратификува договорот и ги попречи интеграциите ќе има безуслсовно поништување на сите прифатени уставни амандмани кои произлегуваат од договорот од Преспа. За мене е ова многу важно и нашето барање е прифатено – рече таа.


Заев: Уставот ќе се менува со четири амандмани, во нив е и Охридскиот договор


Скопје, 2 ноември, 2018 - 11:50 (META) 

Владата низ инклузивен и транспарентен процес изготви текст за четири нацрт-амандмани за промена на Уставот согласно Договорот од Преспа, информираше премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

-Првиот амандман ќе биде замена на името Македонија со Северна Македонија во целиот Устав, освен во членот 36 каде има историски аспект. Вториот се однесува на Преамбулата на Уставот, каде одлуките на АСНОМ се заменуваат со прогласот од Првото заседание на АСНОМ и се додава Охридскиот рамковен договор за да биде конститутивен елемент на државата. Во третиот амандман се додава само еден став, а тоа е Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегриет и политичката независност на соседните држави, што дава посилни гаранции за трајност и неповредливост на границите со Грција, иако се однесува за сите соседи. Во четрвтиот амандман покрај потврдување на македонскиот идентитет стои дека Републиката ги штити правата и интересите на своите државјани кои живеат или престојуваат во странство, и ги унапредува нивните врски со татковината – рече Заев.

На новинарско прашање зошто ја променил одлуката Охридскиот рамковен договор да биде дел од Уставот, премиерот рече дека низ дебата со пратениците одлучиле кога веќе се отвора Уставот, да се додаде и тој важен документ, кој и онака е веќе вграден во Уставот.

– Охридскиот рамковен договор и до сега бил целосно вграден во Уставот, а аргументацијата што беше дадена во дебата со пратениците и во Владата беше дека коа се отвора веќе Уставот редот е да биде вграден и насловот на Рамковниот договор како конститутивен елемент затоа што тој е дел од нашиот Устав и затоа пресековме дека треба да остане – рече Заев.

На прашањето што беше спорно со АСНОМ за да се менува тоа во Уставот, Заев вели дека сега Уставот ќе се осврнува на прогласот на АСНОМ, наместо на одлуките на АСНОМ затоа што, ако не се направи промената, тоа би предизвикало одредени проблеми во одредени можни идни времиња на соработка помеѓу Македонија и Грција.

– Тоа е така затоа што дел од одлуките на АСНОМ велат „Македонци од Грција и Бугарија обединете се“. Тоа не е пријателство. Прогласот го нема тој дел и се осврнуваме на него затоа што збори за единството во државата, за демократијата за државотворноста, за слободата и човековите права и тоа е фер пристап за градење пријателство – смета Заев.

Премиерот рече дека стручната академска јавност оценила дека нацрт-амандманите се во согласност со меѓународното право, додаде дека целосниот текст ќе биде објавен и апелираше да продолжи процесот на инклузивен дијалог.


Заев: Нема потреба од дополнително отворање на Пандорината кутија


Скопје, 30 октомври, 2018 - 12:38 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска порача дека нема потреба од дополнително отворање на Пандорината кутија, коментирајќи ги потезите на албанската опозиција – крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами и Алијанса на Албанците да поднесат предлог-амандмани на Уставот со кој Македонија ќе се дефинира строго како граѓанска држава, а албанскиот јазик да биде рамноправен со македонскиот јазик.

За вчерашната изјава на вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во емисијата „Топ Тема“ на телевизијата Телма дека и Охридскиот Договор треба да биде вклучен во преамбулата на Уставот, премиерот рече дека тоа прашање е затворено во 2011 година.

Тој додаде дека не очекува блокирање на процесот на уставните измени во Собранието, особено не од ВМРО-ДПМНЕ


Се стеснуваат роковите за ребалансот за 2018 и за буџетот за 2019 година


Скопје, 26 октомври, 2018 - 10:20 (META) 

Ќе предизвика ли процесот на уставни измени согласно договорот од Преспа временски теснец за усвојување на ребалансот на буџетот за 2018 година и на буџетот за 2019 година е прашање што заслужува внимание со оглед на тоа што се уште не е започната постапката во Собранието за разгледување на владиниот предлог за изменување и дополнување на буџетот за годинава.

Собраниската Комисија за финансирање и буџет на седницата закажана во понеделник, 29 октомври ќе почне да го разгледува предлогот за ребеланс на буџетот, но се уште не е закажана седница на која пратениците ќе ја продолжат постапката.

Како што веќе најави министерот за финансии Драган Тевдовски, усвојувањето на ребаланост односно дали овој документ воопшто ќе стапи на сила ќе зависи и од постапката за уставни измени.

„Доколку дојде до неприфаќање на постапката за почеток на уставни промени и се распишат предвремени парламентарни избори, таквата можност ќе се изгуби бидејќи ребалансот нема да биде на сила“, рече Тевдовски.

Сега, останува да се види дали Владата ќе успее докрај да ја истера постапката за уставни измени со оглед на тоа што две партии од албанскиот блок најавија свои барања односно нови амандмани на Уставот, а има уште два фази за усвојување на уставните измени, а во една од нив на Владата повторно ќе и биде потребно дво-третинско мнозинство гласови во Собранието.

Процедура:

Според деловникот на Собранието по предлогот на буџетот се води претрес како по предлог на закон во второ читање, со тоа што е задолжителен општ претрес. Претресот (општиот претрес и претресот по амандманите) по предлогот на буџетот на седницата на матичното работно тело и на Законодавно-правната комисија може да трае најмногу вкупно десет работни дена. Член на работното тело и пратеник во текот на општиот претрес може да говорат повеќе пати во траење од вкупно 20 минути, а координатор на пратеничка група вкупно 30 минути. Претставникот на Владата во општиот претрес може да говори повеќе пати но не повеќе од 30 минути вкупно. Пратеникот во текот на претресот по амандманите може да говори само еднаш во траење од десет минути. Координатор на пратеничката група или еден пратеник определен од пратеничката група или од координаторот на пратеничката група во претрес по амандман може да говори само еднаш во траење од 15 минути. Претставникот на Владата во однос на прифатливоста на амандман може да говори само еднаш во траење од 5 минути. Само подносителот на амандманот може да даде образложение и да говори по амандманот во времетраење од вкупно десет минути, а доколку подносители на амандман се двајца или повеќе пратеници само еден од подносителите може да даде образложение и да говори по амандманот во времетраење од вкупно 10 минути.

Тоа значи дека опозицијата може со поднесување амандмани да ја пролонгира расправата и усвојувањето на ребелансот на буџетот и да ја блокира новата распределба на парите од буџетот.


Бејли: Не бев во Собранието, гласањето го следев на телевизија


Скопје, 25 октомври, 2018 - 9:47 (META) 

По обвинувањата од руското Министерство за надворешни работи дека амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, бил во Собранието во текот на гласањето за почнување на уставните измени, тој вчера за телевизијата 21 ги негираше таквите тврдења, велејќи дека гласањето го гледал на телевизија, од неговата дневна соба.

– Јас тој ден работев во мојата канцеларија, учествував на настанот организиран од амбасадата вечерта и како повеќето граѓани на Македонија го следев гласањето на телевизија од мојата дневна соба – вели Бејли за телевизијата 21.

Како што вели тој пред камерата на ТВ21, сè што сториле од амбасадата на САД е изјавата со која го поздравиле гласањето.

– Јасно е дека се апсурдни обвиненијата дека САД нелегално се вмешани и влијаеле на гласањето во Собрание, тоа е апсурдно. Како што изјавивме, ние го поздравивме гласањето во Собранието на Македонија за иницирање на уставни измени и спроведување на Преспанскиот договор – вели Бејли.

Пред два дена Руското МНР обвини дека 8-те гласа од опозицијата се обезбедени со уцена, закани и поткуп.

„Пратениците се затворија во канцелариите, телефоните им беа одземени, се чини во духот на европската демократска пракса. Вреди да се спомне дека американскиот амбасадор бил во Парламентот до крајот на седницата, нешто што остава сомнеж за тоа кој го раководел овој процес“, порача во соопштението руското МНР.


И српски „Спутњик“ во кампања: „Европски аплауз за Заев како крешчендо на лицемерието“


Белград, 24 октомври, 2018 - 15:10 (META) 

Руската владина новинска агенција „Спутњик њуз“ на својата верзија на српски јазик денеска објави текст  во кој го нападна македонскиот премиер Зоран Заев дека поткупувал и уценувал пратеници „за да го протурка политичкиот проект за измени на македонскиот устав“.

„Македонскиот премиер Зоран Заев, сврте цел круг, од човек што стана лидер на Македонија на бранот на немирите поради корупцијата, до човек што поткупува и уценува пратеници во Собранието, за да го протурка политичкиот проект за измени на македонскиот Устав“, пишува „Спутњик“ еднострано, без да ги наведе демантите што дојдоа од македонските пратеници, како и од некои од партиите.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за, во изјави или соопштенија за јавност негираа дека добиле закани или пак уцени и понуди за мито.

Во коментарот од наслов „Европски аплауз за лидерот на Македонија како крешчендо на лицемерието“, се вели дека Заев постигнал двотретинско мнозинство за измени на уставот против волјата на граѓаните на неговата земја и дека тоа го постигнал „купувајќи осум пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ“.

Наспроти погоре споменатите деманти од пратениците, во коментарот не се споменува ниту дека од гласовите на референдумот повеќе од 92 отсто биле „за“.

„Заев од Брисел и Вашингтон добива аплаузи за она што во која било земја на ЕУ или во САД би се нарекло изигрување на демократијата. Но аплаузот што сега го доби е посебен, бидејќи му се честита за организирање на изигрување на народната волја“, пишува во коментарот, кој исто така не наведува дека во речиси сите анкети во Македонија во последните 10-12 години, поддршката за зачленување на земјата во ЕУ е над 68% отсто.


Тезите за поткуп на пратениците пласирани и на бугарски левичарски портал


Скопје, 24 октомври, 2018 - 12:11 (META) 

Бугарскиот левичарски портал „Поглед“ се приклучи на редицата онлајн-медиуми што ги објавија шпекулациите за притисоци и поткуп на пратениците во македонското Собрание. Притоа статијата објавена вчера пренесува шпекулации уште од пред гласањето за почеток на уставните измени во Собранието во петокот.

Статијата се повикува на информативната агенција на англиски јазик „Мина“ и на Миленко Неделковски, обвинувајќи го официјален Вашингтон дека купувал гласови од пратениците, преку службеник на Стејт Департментот на САД, наведен како Митко Бурчески. Наводно, тој отворил канцеларија во луксузен апартман на Сашо Мијалков, каде на македонските пратеници им се делеле по 2,5 милиони долари за глас „за“ уставните измени.

Наспроти пишувањето на „Поглед“, односно пренесувањето застарени шпекулации, голем дел од пратениците што гласаа „за“ почнување со уставните измени како дел од обврските од Преспанскиот договор, јавно ги негираа таквите обвинувања, порачувајќи дека гласале по слободна волја, затоа што сметаат дека иако Договорот со Грција има проблематични места, е единствениот пат кон целосна интеграција во НАТО и ЕУ, како единствената прифатлива алтернатива за Македонија.


Мицкоски: Ми се кинеше срцето кога ве гледав како гласате, а можевме да го победиме Заев


Скопје, 24 октомври, 2018 - 9:46 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од вечерашната партиска свеченост по повод одбележувањето на денот на македонската револуционерна борба, побара да се донесе закон за амнестија за учесниците во настаните од 27 април во Собранието.

Според него, така ќе има неселективна правда и слободна за сите.

Во врска со новонастанатата ситуација во партијата што ја води, рече дека минатиот петок бил „црн петок“, а пратениците кои гласале спротивно на партискиот став, како што рече, ја предале партијата и државата и се воделе од личен интерес.

– Тивко и пеколно болно беше во моето срце таа вечер. Тивко и мачно беше во нашиот штаб. Тивко, мачно, болно, гневно, очајно беше во македонските домови, во македонските градови и во македонските села. Не заболе и тоа пеколно. Тоа што ве видовме со посвиткана кичма. Не издржаа вашите плеќи. Не издржаа иако до пред некој ден не убедувавте, се фалевте и ширевте митови дека на вашите плеќи се крепи Македонија. Кога гледав како еден по еден кревавте рака за предлогот на Заев, со секое кревање рака нас срцето ни се кинеше. Пеколна болка е тоа – рече Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во своето обраќање потенцираше дека доколку пратениците не гласале „за“ потребата од уставни измени, партијата ќе победела на изборите.

– Само малку фалеше да издржите. Да одговоревте на задачата, да не ја свиткате кичмата, Заев беше готов. Вие само за малку му ја продолживте политичката кариера на Заев на сметка на Македонија. Влеговте во неговиот ол ин план, со кој срамно тргува со илјадници македонски души. А, да издржевте ќе одевме на избори!. И ќе го победевме злото. Ќе го победевме Зоран Заев и групата околу него. Па нели сфативте дека беше готов. Едно сакам да ви кажам тој е слаб и слаб ќе остане, а вашата инјекција, допингот, кратко ќе му трае – додаде Мицкоски.

На прославата на денот на ВМРО не присуствуваше почесниот претседател на партијата Никола Груевски, како ни претседателот Ѓорге Иванов.


Алијанса за Албанците и БЕСА на Касами ќе поднесат амандмани за Албанците


Скопје, 22 октомври, 2018 - 17:11 (META) 

Алијанса за Албанците (АА) и крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами ќе поднесат амандмани за албанскиот јазик и за преамбулата, во текот на расправата за уставните измени кои се прават поради исполнување на обврските од Преспанскиот договор, јави „Порталб“.

ДУИ, крилото на БЕСА предводено од Африм Гаши, НДП и ДПА сметаат дека сега не е време за поднесување амандмани, туку е многу побитно да се отвори евроатлантскиот пат за Македонија. Артан Груби од ДУИ дури најавите за „албански амандмани“ ги нарече „неписмен, незналечки фолклоризам на ситните партии, отсуство на политичко-партиски идентитет, недостиг на знаење, некреативност и за неуспешен обид да се наметнат како фактор на мала врата, но го немаат клучот да го отклучат“.

БЕСА на Касами ќе поднесе амандмани за целосна еднаквост на Албанците во Македонија и целосна официjализација на албанскиот јазик, а не како што се наведува сега, за „јазикот што го зборуваат 20 отсто од граѓаните“.

-Како политичка партија најавивме дека ќе бидеме дел од процесот на усвојување на уставните измени, при што ќе интервенираме со уставни амандмани за подобрување на правата на Албанците. Не можеме да прифатиме по 27 години да ги оставаме овие права за „подобри времиња“. Цениме дека сега е времето да се отворат овие прашања. Го поддржуваме Договорот од Преспа, но напоредно ќе интервенираме со амандмани откако Владата ќе го достави предлогот. Не кажуваме ништо ново, нема нови работи. Ќе бараме целосна еднаквост на Албанците во Македонија, Албанците не може да се третираат како малцинство и ќе бараме албанскиот јазик да биде официјален – вели Фадил Зендели, заменик на Касами, за „Порталб“.

Тој не кажува дали својата поддршка за другите амандмани ќе ја условат со поддршката на нивните.

И Алијанса за Албанците, како што претходно најавуваше, ќе поднесе амандмани за албанскиот јазик и за преамбулата на Уставот.

– Ние предупредивме дека ќе поднесеме амандмани, но првин ќе го видиме владиниот предлог, за да видиме што содржи, и потоа ќе решиме. Ќе поднесеме амандмани за преамбулата и за албанскиот јазик – изјави пратеникот Сурија Рашиди за „Порталб“.

Албанските партии од владината коалиција, пак, порачуваат дека сега е најважно да се донесат уставните измени за да стапи на сила Договорот од Преспа и да се отвори евроатлантската патека на Македонија. Артан Груби од ДУИ порачува дека амандмани за албанското јазично прашање и за менување на преамбулата ќе бидат само дневно-политичка пропаганда и се „продавање магла“.

-Амандмани треба да се поднесуваат само за предложените членови на Уставот, а не и за други нешта. Овој неписмен, незналечки фолклоризам на ситните партии зборува за отсуство на политичко-партиски идентитет и зборува за недостиг на знаење, некреативност и за неуспешен обид да се наметнат како фактор на мала врата, но го немаат клучот да ја отклучат. Оние што ги затвораа очите и молчеа кога се остваруваа националните права, денес, заостанати и со незнаење, откако преспаа 15 години, се обидуваат да продаваат магла. Патот на земјата кон НАТО и ЕУ не смее на никој начин да биде попречен, а најмалку за сувопарна пропаганда – вели Груби во изјава за „Порталб“.

И од БЕСА на Африм Гаши велат дека е битно да се усвои Преспанскиот договор и, според нив, сега нема поголем интерес за Албанците од влезот на Македонија во НАТО.

Весел Мемеди од НДП, вели дека не треба процесот на спроведување на Договорот од Преспа да се условува со други амандмани, оти тоа би им служело на деструктивните сили во земјава и во регионот.

И од ДПА велат дека не е променет нивниот став дека ќе го поддржат Договорот од Преспа, пишува „Порталб“.


Ѕанакопулос: Во соседната земја беше направен историски чекор


Атина, 22 октомври, 2018 - 15:45 (META) 

Двотретински изгласаниот предлог во македонското Собрание за почеток на уставните промени е историски чекор што ги носи двете страни поблиску до финалното- стапување во сила на Договорот од Преспа, смета портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос.

-Она што се случи во соседната земја, во ПЈРМ, е историски чекор за почеток на процесите за уставна ревизија и нѐ носи еден чекор поблиску до финалното – стапување во сила на Договорот од Преспа, нешто што создава целосно различни позитивни перспективи и во нашите билатерални односи со соседната земја, но и во регионот, на целиот Балкан. Веќе влегуваме во нова историска фаза. Ги оставаме зад нас конфликтите од минатото и мислам дека оваа нова фаза ќе се покаже како исклучително позитивна за просперитет и соработка на полуостровот – рече Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио „Реал фм“.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во однос на предвидените временски рокови, портпаролот на грчката Влада објаснува дека штом ќе се финализираат уставните измени, кои, според него, не е предвидено да завршат пред крајот на јануари, грчкиот Парламент ќе расправа за Договорот од Преспа, а потоа ќе биде ратификуван со предвиденото парламентарно мнозинство.

-Моето мислење е дека сѐ ова ќе се случи, бидејќи постои парламентарен и политички сооднос за ратификација и стапување во сила на Договорот, без да бидат предизвикани било какви политички разврски, кои не се директно поврзани со самиот овој договор – вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор.