!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Димовски ќе бара од Уставниот суд да го поништи Законот за јазиците


Скопје, 16 јануари, 2018 - 12:35 (META) 

Пратеникот Илија Димовски денеска најави дека ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за поништување на Законот за употреба на јазиците.

Тој преку својот фејсбук-профил апелераше до претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува указот за прогласување на законот, а до неговите колеги во Собранието да не гласаат за овој закон кога тој повторно ќе се врати на седница во законодавниот дом.

„Доколку и покрај укажувањата на целокупната јавност пратениците на СДСМ повторно одлучат да гласаат за овој закон, најавувам дека ќе поведам иницијатива пред Уставниот суд на Република Македонија за поништување на овој закон“, напиша Димовски на „Фејсбук“.

Според него Законот за употреба на јазиците или како што го нарекува „Законот за двојазичност“ е штетен, дезинтегрирачки, дискриминирачки и целосно неуставен документ.

„Овој закон е донесен како плод на партиски пазарења помеѓу партиите, а не како плод на суштинска, длабока и сеопфатна анализа на реалните потреби на нашите сограѓани од помалубројните етнички заедници (Албанците, но и сите други помали заедници). Процедурата за донесување на овој закон во Собранието на Република Македонија беше целосно неделовничка и спротивна на основните демократски стандарди. Овој закон е донесен на сила. Овој закон ја загрозува позицијата на македонскиот јазик во Република Македонија, но и ја загрозува унитарноста и иднината на нашата држава“, пишува Димовски.


Собранието немаше кворум за да ги избере новите уставни судии


Скопје, 9 јануари, 2018 - 14:52 (META) 

Проф. д-р Осман Кадриу и д-р Дарко Костадиновски денеска не беа избрани за нови судии во Уставниот суд на Република Македонија, бидејќи во салата на Собранието на Република Македонија немаше доволно пратеници за да биде изгласано нивното назначување.

Денешното продолжение на 27-та седница, на која една од главните теми беше предлогот на претседателот на Република Македонија за нови уставни судии, како и другите точки, беа одложени за в четврток, бидејќи во салата денеска имаше само 52 пратеници. Отсуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои рекоа дека продолжуваат со бојкот на Собранието, а од нивните колеги кои беа присутни на седницата, никој не се пријави да зборува.

Немаше расправа ниту за законот за јазиците во второ читање, ниту за законот за изменување на законот за работните односи.

По неполни 10 минути работа, претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина седницата и ја презакажа за в четврток во 12 часот, а потоа се продолжи со 26-та седница, на која како единствена точка од денешното продолжение требаше да се расправа за Предлог  на  закон за изменување и дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување, по скратена постапка. Но, поради немање кворум, Џафери набргу ја прекина и прогласи пауза.


Исклучените ќе продолжат да плаќаат паушал за парно-греење, пресече Уставен суд


Скопје, 20 декември, 2017 - 14:07 (META) 

Домаќинствата кои се исклучени од системот за снабдување со топлинска енергија на БЕГ ќе продолжат да плаќаат паушален надомест, пресече денеска Уставниот суд.

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста на член 66 од правилата за снабдување со топлинска енергија, донесени од Регулаторната комисија за енергетика, што значи, обрската на граѓаните на плаќање на паушален надомест останува.

Исклучените граѓани од системот на БЕГ, неколку години протестираа против одлуката да плаќаат паушален надоместок за топлинска енергија. Тие најавија и тужба пред Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур.


Почина Стамен Филипов, човекот што поднесе најмногу претставки до Уставен суд


Скопје, 18 декември, 2017 - 10:41 (META) 

Стамен Филипов, пензиониран правник од АРМ со чин потполковник, познат каков човекот што поднел најмногу претставки до Уставниот суд на РМ, починал вчера на 74-годишна возраст.

Во текот на своите пензионерски денови, Филипов поднел 1.200 претставки за оценување на уставноста на законски одредби и разни решенија, а од нив му биле прифатени 308. Од нив, 239 законски одредби се укинати или поништени, од кои 9 закони во целина и 65 подзаконски прописи, а 32 подзаконски прописи укинати во целина. За 569 негови иницијативи, судот не почнал постапка.

Телото на Стамен Филипов ќе биде изложено во капелата на градските гробишта Бутел во Скопје утре од 12.30 часот, а погребот ќе биде од 13.30 часот.


Иванов ги предложи Осман Кадриу и Дарко Костадиновски за уставни судии


Скопје, 20 ноември, 2017 - 16:57 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за судии во Уставниот суд.

Предлозите за двајцата нови судии на Уставниот суд се доставени до Собранието. Тие треба да ги заменат Наташа Габер-Дамјановска и Гзиме Старова, на кои мандатот им истече минатиот месец.

Од кабинетот на шефот на државата нагласуваат дека пред донесувањето на одлуката, претседателот Иванов извршил консултации со релевантни фактори од оваа област.

Дарко Костадиновски е доктор на правни науки од областа на меѓународното право и во последните 16 години ја извршуваше функцијата советник за надворешна политика во кабинетот на претседателот на Република Македонија.

Осман Кадриу доаѓа од академската заедница, како професор на Факултетот за правни науки на ФОН, а зад него е и долгогодишен стаж во Општинскиот суд во Кичево и во Републичкиот судски совет.


Џафери: Нема секој ден да го потсетувам Иванов за двајцата кандидати за Уставен суд


Скопје, 10 ноември, 2017 - 15:51 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери сè уште ги чека од шефот на државата имињата на двајцата кандидати за судии во Уставниот суд, рече претседателот на законодавниот дом на денешниот брифинг со новинарите.

Џафери соопшти дека неговиот кабинет стапил во контакт со кабинетот на Иванов за номинирање на двајцата судии, но оти не знае до каде е процедурата, бидејќи сè уште не добил одговор.

– Процедурата во Собранието за оваа точка нема да има пречки. Го известивме претседателот, но нема секој ден да го потсетуваме. Јас не сум потсетник – додаде Џафари.

Уставниот суд во моментов работи во скратен состав, откако на судијките Наташе Габер – Дамјановска и Гзиме Старова на почетокот на октомври им истече деветгодишниот мандат. Нивните места треба да бидат пополнети со нови судии кои треба да ги предложи претседателот на државата.

Од кабинетот на Иванов за „Мета“ на почетокот на октомври соопштија дека претседателот „ќе достави предлог до Собранието на Република Македонија по завршувањето на локалните избори“.

Во вторникот испративме прашања до кабинетот на претседателот дали ги утврдил кандидати и кога ќе го достави предлогот до Собранието, но не добивме одговор.


Мадрид го блокираше прогласувањето независност на Каталонија


Мадрид, 31 октомври, 2017 - 15:21 (META) 

Уставниот суд на Шпанија на пленарна седница го блокираше прогласувањето на декларацијата за независност на Каталонија, јавува шпанскиот весник „Ел Мундо“.

Уставниот суд ги предупреди членовите на канцеларијата на постојаниот претставник на парламентот во Каталонија, меѓу кои и претседателката на парламентот на Каталонија, Кармен Форкадељ, да прекинат со иницијативи што вклучуваат спроведување на декларацијата, наведува весникот.

Освен до Форкадељ, предупредувањето е упатено и до поранешниот потпретседател на распуштениот парламент, Љуиза Гина, и до други каталонски претставници.


Што сè нè чека по изборите: Закон за јазиците, нови амбасадори, уставни судии…


Скопје, 31 октомври, 2017 - 9:45 (META) 

Собранието, Владата, шефот на државата и правосудните институции по завршувањето на локалните избори треба да продолжат со решавање на жешките прашања што беа ставени на стенд бај поради изборите.

Станува збор за кадровски решенија во најзначајните државни инситуции, чувствителни законски решенија, екипирање на институции и за најавената разврска на горливите надворешно-политички прашања, важни за евроатлантската интерграција на Македонија.

Еве кој и што сè треба да се стори во наредниот период.

Собрание:

 • Да го донесе Законот за употреба на јазиците;
 • Да се гласа по интерпелациите за Мила Цароска, Роберт Алаѓозовски, Садула Дураку, Драган Тевдовски и за Љупчо Николовски, што ги поднесоа пратеничките групи на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Интерпелација има и за министерот за здравство, Арбен Таравари, но по вториот круг од изборите, тој стана градоначалник на Гостивар;
 • Да ги констатира оставките на пратениците кои се кандидираа и освоија градоначалнички функции на локалните избори и да ги верификува мандатите на новите членови на законодавниот дом кои треба да седнат на нивните места;
 • Да биде именуван новиот државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски. Во моментов, постапката е во Советот на јавни обвинители, кој треба да го каже својот став за пријавените кандидати;
 • Да го ратификува Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, што премиерите на двете држави, Зоран Заев и Бојко Борисов, го попишаа на 1 август.

Влада:

 • Да назначи нов министер за здравство на местото на Арбен Таравари и нов министер без ресор задолжен за странски инвестиции, на местото на новоизбраниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко.
 • Да именува директори на државни институции, јавни претпријатија и на акционерски друштва во сопственост на државата, бидејќи најголем дел од кадровските решенија што Владата претходно ги именуваше се со мандати на вршители на должност.

Претседателот Ѓорге Иванов:

 • Претседателот треба да предложи наследници на уставните судии Наташа Габер-Дамјановска, Гзиме Старова и Исмаил Дарлишта. Нив ги именува Собранието. „Претседателот на Република Македонија ќе достави предлог до Собранието на Република Македонија по завршувањето на локалните избори“, одговорија за „Мета“ од кабинетот на Иванов на почетокот на октомври;
 • Треба да бидат пополнети испразнетите амбасадорски места во неколку држави.

Правосудство:

 • Треба да биде избран претседател на Основниот суд Скопје 1. Ситуацијата овде дополнително се компликува по оставката што минатата недела си ја поднесе в.д. претседателот на судот, Стојанче Рибарев.

МВР:

 • МВР треба да ја заврши постапката по огласот за прием на 500 нови полицајци. Огласот беше распишан на почетокот на август, а постапката беше ставена на чекање поради локалните избори.

Уставниот суд го добил предлогот на Владата за членот 175, но не го става на седница


Скопје, 26 октомври, 2017 - 9:34 (META) 

Уставниот суд за среда следната недела закажа нова седница, на која, како што може да се види од предложениот дневен ред, нема да се разгледува предметот за членот 175 од Законот за електронски комуникации, за кој Владата испрати мислење до судот со предлот-членот да не се укинува.

Од Уставниот суд за „Мета“ потврдија дека го добиле мислењето од Владата, кое заедно со другите материјали е дел од предметот за оценување на уставноста и на законистоста на контроверзниот член од Законот за електронски комуникации.

Инаку, членот 175 ѝ овозможува на Управата за безбедност и контраразунавање (УБК) директно да прислушува преку телекомуникациските оператори.

Уставниот суд, како што појаснуваат оттаму, нема да оддлучува посебно за мислењето од Владата, туку тоа е само дел од документите и материјалите што судиите ќе ги земат предвид, кога ќе одлучуваат дали да го укинат, поништат или ќе ја запрат постапката за членот 175.

Според агендата, објавена на интернет-страницата на судот, на дневен ред в среда е разгледувањето на шест иницијативи, едно барање за заштита на слободи и права и еден предлог за одлучување по предмет, но ниту еден од нив не се однесува на контроверзниот член од Законот за електронски комуникации.

Владата на својата 31. седница, одржана на 10 октомври, донесе мислење со кое му предложи на Уставниот суд да донесе решение за запирање на постапката за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски телекомуникации, усвоена на 21 јуни 2017 година.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, неодамна изјави дека укинувањето на членот 175 од Законот за електронски комуникации од страна на Уставниот суд во овој момент ќе доведе до вакуум-ситуација, во која „целосно ќе биде ускратена можноста да има какво било законско следење на комуникациите што би било во рамките на заштита на уставниот поредок на Македонија и борбата против организираниот криминал и корупција“. Според Спасовски, тоа е првата причина, а втората е што надлежните органи длабоко се навлезени во подготовката на ново законско решение во рамките на системот на следењето на комуникациите, кое, според него, треба да биде готово до крајот на оваа година.

Укинување или измена на членот 175 од Законот за електронски комуникации е и една од препораките во извештаите на германскиот експерт, Рајнхард Прибе, оној од 2015 година и последниот од годинава.

Инаку, Уставниот суд во моментов работи во скратен состав, со шест од вкупно девет членови, откако на судиите Наташа Габер-Дамјановска, Гзиме Старова и Исмаил Дарлишта им истече деветгодишниот мандат, а на нивно место сè уште не се именувани нови судии.


Новиот закон за следење на комуникациите ќе биде готов до Нова година, вели Спасовски


Скопје, 21 октомври, 2017 - 12:33 (META) 

Укинувањето на членот 175 од Законот за електронски комуникации од страна на Уставниот суд во овој момент ќе доведе до вакуум-ситуација, во која целосно ќе биде ускратена можноста да има какво било законско следење на комуникациите што би било во рамките на заштита на уставниот поредок на Македонија и борбата против организираниот криминал и корупција, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во интервјуто во емисијата „360“ на „Алсат-М“.

Спасовски вели дека тоа е првата причина, а втората е што надлежните органи длабоко се навлезени во подготовката на ново законско решение во рамките на системот на следењето на комуникациите, кое, според него, треба да биде готово до крајот на оваа година.

– Тие реформи се делат во два сегменти. Едни се дел од реформите во системот на следење на комуникациите, а другите ќе бидат во системот на безбедносните служби. Ние почнавме еден национален проект кој што го нарековме „Интелигенција“. Направени се сите можни анализи и подготвени се четири модели на реформи. Ние одбравме еден од тие модели, се подготвуваат законските текстови и во овој момент се формира една меѓуресорска работна група. Ние очекуваме до крајот на годината да имаме еден законски текст, кој ќе биде анализиран од политичките субјекти, од граѓанскиот сектор, од научната и стручната јавност, за на крајот да влезе во собраниска процедура – вели министерот за внатрешни работи.

Спасовски истакна дека актуелната власт останува на ставот дека членот 175 од Законот за електронски комуникации е проблематичен во системот на следење на комуникациите и дека овозможил масовно прислушување изминативе години, но додека да се направат реформите, вели министерот, државата мора да функционира и да се справува со организираниот криминал и со корупцијата.

Прашан како граѓаните да бидат убедени дека нема злоупотреби со прислушувањето и сега, Спасовски тврди дека МВР спроведува сериозна контрола која оневозможува каква било злоупотреба на системот за следење на комуникациите.

– Денес нелегално прислушување од страна на МВР во Македонија нема. Со новиот систем можноста од злоупореби ќе биде доведена на минимално ниво – тврди Спасовски.

Владата на својата 31. седница донесе мислење со кое му предложи на Уставниот суд да донесе решение за запирање на постапката за оценување на уставноста на членот 175 од Законот за електронски телекомуникации, усвоена на 21 јуни 2017 година.

Членот 175 ѝ овозможува на Управата за безбедност и контраразунавање (УБК) директно да прислушува преку телекомуникациските оператори.

Укинување или измена на членот 175 од Законот за електронски комуникации е и една од препораките во извештаите на германскиот експерт, Рајнхард Прибе, оној од 2015 година и последниот од годинава.