Орбан: Го примивме Груевски, но не се мешаме во внатрешните работи на Македонија


Будимпешта, 14 ноември, 2018 - 16:50 (META) 

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, потврди дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски е во Будимпешта и дека тамошните власти го обработуваат неговото барање за азил во согласност со домашните и меѓународните закони.

„Никола Груевски поднесе барање за азил до надлежните унгарски власти. Поранешниот македонски премиер ја соопшти својата намера да поднесе барање за бегалски статус во Унгарија“, се наведува во изјавата од премиерскиот кабинет на унгарскиот премиер Виктор Орбан, пренесува „Дојче веле“.

Причината за тоа што Груевски не завршил во транзитен центар, согласно унгарскиот закон, туку во Будимпешта е безбедносна, тврдат од кабинетот на Орбан.

„Со оглед дека тој беше повеќе од 10 години премиер, од безбедносни причини унгарските власти му овозможија на Груевски да го поднесе барањето за азил и да биде сослушан во централата на Канцеларијата за имиграции и азил во Будимпешта“.

Од кабинетот на Орбан велат дека Македонија е стратешки партнер и важен сојузник на Унгарија.

„Добрата соработка меѓу двете земји е важен камен-темелник за развојот на балканскиот регион и на безбедноста во Европа. Актуелната македонска влада е партнер на Унгарија во меѓудржавните односи, и оттука на ниту еден начин не сакаме да интервенираме во внатрешните работи на суверена земја, и сметаме дека проценката за барањето за азил на поранешниот македонски премиер е чисто правно прашање“, се вели во соопштението.

Во соопштението на крајот се потенцира дека до крајот на целата процедура околу Груевски унгарските власти веќе нема да даваат информации на оваа тема.


МВР потврди дека Груевски е во Унгарија, унгарскиот амбасадор повикан во МНР


Скопје, 14 ноември, 2018 - 9:33 (META) 

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчеравечер потврди дека поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а актуелен пратеник, Никола Груевски е во Унгарија.

Министерството за надворешни работи (МНР), пак, соопшти дека за да ја провери информацијата што Груевски ја изнесе на својата страница на Фејсбук, вчера го повикалo амбасадорот на Унгарија Ласло Дукс. Тој бил повикан на средба кај државниот секретар Виктор Димовски, со цел проверка на информацијата и по дипломатски канали. Димовски притоа нагласил дека Македонија е цврсто определена да опстои на вредностите на градење на правната држава, фунционирање на независното судство и борбата против организираниот криминал и корупцијата на сите нивоа, вклучувајќи ги и највисоките.

МВР вчеравечер соопшти дека од унгарското МВР добила потврда дека Никола Груевски е во Унгарија и дека побарал азил. Потоа до Основен суд Скопје 1 информацијата е пренесена, и сега судот треба да распише меѓународна потерница.


Екстрадиција: Што треба и од кои земји може да се бара?


Скопје, 13 ноември, 2018 - 18:45 (META) 

Министерството за правда попладнево соопшти дека ќе чека официјално известување од Министерството за внатрешни работи (МВР) дека осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски е во бегство, па дури ќе може да се помине кон постапката за екстрадиција. Но станува збор за малку подолга постапка

„Прво треба да добиеме известување од Министерството за внатрешни работи дека лицето е лоцирано, па дури потоа треба да се комплетира пакет документи, односно меѓународна потерница, правосилната пресуда од судот, извадок од Кривичниот законик за описот на делото и застареноста на кривичното гонење. Сите документи треба да се преведат на јазикот каде што е избегано осуденото лице“, велат од Министерството за правда за МИА.

Инаку, екстрадицијата е регулирана според глава 31 , „Постапка за екстрадиција на обвинети и осудени лица”, од Законот за меѓународна соработка во кривичната материја, како и од билатерални договори, кои се наведени на веб-страницата на Министерството за правда.

Македонија досега има склучено билатерални договори за екстрадиција со Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија, Косово, Србија, Црна Гора, Италија и САД. Последниот ваков договор беше постигнат со Италија во јули предминатата година. Според а договорот за екстрадиција со САД е наследен од Конвенција за екстрадиција помеѓу Кралството на Србија и Соединетите Американски Држави од 12/25 октомври 1901 година.

До пред седум години, Македонија не можеше да предаде свои државјани на друга држава, бидејќи тоа не го дозволуваше членот 4, став 2 од Уставот. Со измените на Уставот во 2011 година и додавањето на амандманот 32 се овозможи екстрадицијата на македонски државјани на други држави.

Екстрадиција на лице врз основа на распишана меѓународна потерница се дозволува за кривични дела за кои според домашното законодавство е пропишана казна затвор од најмалку една година. Исто така екстрадицијата се дозволува заради извршување на правосилно изречена ефективна казна затвор, доколку лицето кое се бара има да доиздржи казна од најмалку четири месеци.

Ако против лице кое се наоѓа во странска држава се води кривична постапка во Република Македонија или кое е осудено од домашен суд, министерот поднесува барање за екстрадиција.

Кон барањето за екстрадиција  се приложуват:

1) податоци за утврдување на идентитетот на лицето чијашто екстрадиција се бара (опис, фотографија, отпечатоци од прсти и слично);
2) уверение или други податоци за државјанство;
3) обвинение, пресуда или одлука за притвор или на некој друг акт со исто правно дејствие, во оригинал или заверен препис во кој треба да биде назначено името и  презимето на лицето чијашто екстрадиција се бара;
4) опис на делото, законскиот назив на кривичното дело и докази за основано сомневање и
5) препис од одредбите на Кривичниот законик на Република Македонија кој треба да се примени или е применет спрема лицето чијашто екстрадиција се бара, а ако делото е сторено на територијата на трета држава, тогаш е потребен и препис од одредби на Кривичниот законик на таа држава.

Кога лицето чијашто екстрадиција се бара правосилно е осудено, како што е случајот со Никола Груевски, кој на Фејсбук денеска напиша дека е во Унгарија, надлежниот суд или казнено-поправната установа до Министерството треба да достават:

1) барање за екстрадиција;
2) правосилна судска пресуда;
3) налог за упатување на издржување на казната затвор или упатен акт;
4) наредба за издавање меѓународна потерница и
5) извод од текстот на Кривичниот законик на Република Македонија.


Груевски: Во Будимпешта сум, побарав политички азил


Будимпешта, 13 ноември, 2018 - 13:36 (META) 

Поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по кого е распишана потерница, се наоѓа во Будимпешта и таму ќе бара политички азил.

Ова самиот го соопшти на социјалната мрежа „Фејсбук“.

„Во последните неколку денови примив безброј закани по мојот живот. Јас сум во Будимпешта сега, и побарав политички азил од унгарските власти. Секогаш ќе останам верен на каузата на Македонија. Никогаш нема да отстапам“, вели Груевски на статус на „Фејсбук“.

Груевски е правосилно осуден на двегодишна затворска казна во случајот „Тенк“ за незаконска набавка на луксузен „мерцедес“ кој против него го водеше Специјалното јавно обвинителство.

Откако неколку дена не можеше да го најде и да му врачи решение сам да се упати во затвор, Основниот суд вчера побара од МВР да издаде потерница по Груевски.


Владата на Орбан лани потрошила 40 милиони евра на анти-Сорос пропагандата


Будимпешта, 7 февруари, 2018 - 10:50 (META) 

Вкупно 40,5 милиони евра потрошила минатата година Владата на Унгарија на пропагандата против невладините организации и Институтот „Отворено општество“ на американскиот мултимилијардер роден во Унгарија, Џорџ Сорос, пишува унгарскиот центар за истражувачко новинарство „Atlatszo“, изнесувајќи ги резултатите од своето истражување.

Притоа, истражувачките новинари утврдиле дека третина од тие пари завршиле во џебот на Леринц Месарош (Lőrinc Mészáros), близок пријател на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Atlatszo“ во текот на целата 2017 година следел колку владата троши на пропагандата, а откако на крајот на минатата година го побарале последниот комплет податоци, требало за него да платат 375 евра.

Во рамките на владините кампањи минатата година од април до ноември, со мала пауза во текот на летото, улиците во Унгарија беа исполепени со плакати против Сорос и против мигрантите.
Најголем дел од парите завршиле во џебот на Месарош, градоначалник на Фелчут, родниот град на Орбан и сопственик на неделник, портали и телевизијата „Ехо“. Станува збор за вкупно 12,8 милиони евра исплатени за реклами. На второ место е Андраш Томбор, бизнис-партнер на Арпад Хабоњи, советник кој работи за Орбан. На трето место е компанијата Одекс, која работи со билборди, а на четвртото е Енди Вајна, филмски автор кој тесно соработува со владата и сопственик на казина, кој „спечалил“ 3,3 милиони евра.


Орбан му соопштил на Мицкоски дека ги поддржува евроинтеграциите на Македонија


Будимпешта, 2 февруари, 2018 - 19:08 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, придружуван од потпретседателот на партијата, Александар Николоски, денеска во Будимпешта се сретна со унгарскиот премиер, Виктор Орбан.

На средбата, досегашната соработка помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и унгарската владејачка партија ФИДЕЗ била оценета како одлична и од двете страни било констатирано дека истата треба да продолжи да се развива и во иднина. Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека Орбан изразил целосна поддршка за новото раководство на партијата и за патот кон евроинтеграциите на нашата земја.

„Мицкоски го информираше Орбан за актуелната политичка ситуација во Република Македонија, потенцирајќи дека власта врши политички терор врз своите неистомисленици. На средбата беше посочено дека Македонија назадува и на економски план и на полето на демократијата со целосно нарушен систем на владеење на правото како основен столб на здравото општество. Како посебен проблем беше разговарано и за слободата на медиумите кои се под притисок во врска со критичкото опсервирање на владините политики“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Орбан и Мицкоски заклучиле дека соработката помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ФИДЕЗ и понатаму ќе продолжи да се развива насока на продлабочување на пријателските односи, како и во насока на споделување на искуствата помеѓу двете партии.


Сијарто: Сакаме ЕУ во февруари да одреди датум за почеток на преговори со Македонија


Скопје, 18 декември, 2017 - 12:17 (META) 

Следниот самит на НАТО е незамислив без прашањето на проширувањето, а сакаме и ЕУ во февруари да одреди датум за почеток на преговори со Македонија, изјави денеска министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, Петер Сијарто на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.

– Унгарија и натаму ќе дава поддршка за Македонија и земјите од Западен Балкан и ја знае разликата. Ја знаеме разликата меѓу мирна состојба во регионот и немирна состојба. Сакаме овој регион да биде мирен, сакаме Западниот Балкан да биде извор и средство за натамошен европски развој, наместо ризик за Европа. Состојбите во Западниот Балкан можат да се надминат со неговата интеграција во НАТО и ЕУ. Знаеме дека Македонија и македонскиот народ веќе доста направија за да се интегрираат во ЕУ и НАТО и Унгарија останува најгласниот поддржувач на напорите за интеграцијата на Македонија и во ЕУ и во НАТО. Би сакале на следниот самит на НАТО да се најде на дневниот ред проширувањето, рече Сијарто.

Димитров се заблагодари за силната поддршката од Унгарија за евроатлантските интеграции на Македонија и истакна дека новата влада за кратко време успеала да го подобри квалитетот на односите со меѓународните партнери, особено со земјите од Европската Унија.

– За кратко време успеавме да внесеме нов квалитет во односите со ЕУ. Го запознав министерот и со политиката на добрососедство и нашата инвестиција во добрите односи со соседите. Цврсто сме решени да направиме се што може да не го пропуштиме следниот воз за Европа што се отвора во 2018 година, рече Димитров.

Сијарто и Димитров исто така разговарале за зголемената економската соработка меѓу двете земји, која е во постојан пораст. Сијарто, министерот Сијарто нагласи дека трговската размена меѓу двете земји минатата година пораснала за 45 проценти, а во првите девет месеци од годинава таа бележи раст 47 проценти. Унгарскиот министер рекол дека постои интерес за соработката во областа енергетиката, како и во областа на проекти за отпадни води.

Министрите денеска потпишаа и Акциски план за соработка во 2018 година меѓу МНР на двете земји со конкретни форми и активности за унапредување на соработката во повеќе области.

Шефот на унгарската дипломатија во текот на денот ќе има средби со претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на Парламентот, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев и вицепремиерите Бујар Османи и Кочо Анѓушев.


Шефот на унгарската дипломатија, Сијарто утре во посета на Македонија


Скопје, 17 декември, 2017 - 14:26 (META) 

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија на покана на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Како што соопштија од МНР, тие ќе разговараат за билатералните односи, европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, како и за внатрешно-политичката состојба во нашата земја и односите со соседите. Исто така, ќе бидат разменети и мислења за актуелните регионални и меѓународни прашања.

Димитров и Сијарто исто така ќе потпишат Акциски план за соработка на министерствата на двете земји во текот на 2018 година, кој предвидува конкретни форми и активности.

За време на посетата на Македонија, Сијарто ќе има средба со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, со претседателот на Собранието Талат Џафери, со премиерот, Зоран Заев, како и со вицепремиерите Бујар Османи и Кочо Анѓушев.


Орбан – Заев: Унгарија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО


Скопје, 28 ноември, 2017 - 16:56 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска, на маргините на Самитот на шефови на влади на Источна и на Централна Европа за соработка со НР Кина, на унгарскиот премиер Виктор Орбан му го претставил планот „3-6-9“, како и конкретните чекори што ги презема Македонија за подобрување на економската состојба и за привлекувањето на странски инвестиции.

Во разговорот со Орбан, Заев посебно го нагласил инсистирањето на соработката со опозицијата за сите крупни и позначајни прашања, битни за евроатлантските интеграции на Република Македонија. Тој, исто така, се заблагодарил во име на Владата за поддршката на Унгарија во обезбедувањето на македонската јужна граница со Грција, во однос на мигрантската криза со која се соочува ЕУ.

Како што соопштуваат од владината прес-служба, на средбата било заеднички истакнато дека Република Македонија и Унгарија имаат одлични односи и дека ќе настојуваат и понатаму да ги унапредуваат во сите области.

Премиерот Орбан, кој на средбата бил придружен од министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, се заблагодарил за учеството на Република Македонија на самитот и воедно му упати честитки за премиерот Заев за неговиот избор за претседател на Владата на Република Македонија.

Унгарскиот премиер нагласи дека неговата земја, како и досега, ќе продолжи со својата поддршка кон Република Македонија во евроатлантските интеграции.

– Економската соработка е во подем – истакна премиерот Орбан, и додаде дека Унгарија ќе продолжи да ги стимулира своите компании да инвестираат во регионот на Западен Балкан.

На средбата било искажано задоволство и од почнувањето на проектот „Брза пруга“ од Будимпешата до Белград, при што беше нагласено дека е важно тој проект да продолжи до Грција преку Република Македонија.

Премиерот Орбан нагласи дека треба да се искористи периодот за време на бугарското претседавање со ЕУ и, особено, личната заложба на премиерот Борисов за интензивирање на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ.


Заев со владина делегација на Самитот 16+1 во Будимпешта


Скопје, 26 ноември, 2017 - 13:07 (META) 

Премиерот Зоран Заев, со владина делегација, од денеска до вторник следната недела ќе претстојува во Будимпешта, Унгарија, каде ќе учествува на 6. Самит на шефови на влади од процесот за соработка на Народна Република Кина со земјите од Централна и Источна Европа, соопшти владината прес-служба.

Во македонската делегација на самитот се и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за економија, Крешник Бектеши, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, државниот секретар на Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски, и советникот за економија во кабинетот на премиерот, Фатмир Бесими.

„Делегацијата на Република Македонија на овој самит, познат и како Самит 16+1, ќе присуствува и на церемонијата на отворањето на економскиот, трговскиот и финансиски форум, како и во работата на пленарната сесија на форумот, на која свое обраќање ќе има и премиерот Зоран Заев“, стои во соопштението.

Заев и членовите на делегацијата за време на самитот ќе имаат повеќе билатерални средби.

Како што информираат од Владата, Заев во вторник ќе има средба со премиерот на Кина, Ли Кечијанг, а истиот ден ќе се сретне и со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан.