Владата на Орбан лани потрошила 40 милиони евра на анти-Сорос пропагандата


Будимпешта, 7 февруари, 2018 - 10:50 (META) 

Вкупно 40,5 милиони евра потрошила минатата година Владата на Унгарија на пропагандата против невладините организации и Институтот „Отворено општество“ на американскиот мултимилијардер роден во Унгарија, Џорџ Сорос, пишува унгарскиот центар за истражувачко новинарство „Atlatszo“, изнесувајќи ги резултатите од своето истражување.

Притоа, истражувачките новинари утврдиле дека третина од тие пари завршиле во џебот на Леринц Месарош (Lőrinc Mészáros), близок пријател на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

„Atlatszo“ во текот на целата 2017 година следел колку владата троши на пропагандата, а откако на крајот на минатата година го побарале последниот комплет податоци, требало за него да платат 375 евра.

Во рамките на владините кампањи минатата година од април до ноември, со мала пауза во текот на летото, улиците во Унгарија беа исполепени со плакати против Сорос и против мигрантите.
Најголем дел од парите завршиле во џебот на Месарош, градоначалник на Фелчут, родниот град на Орбан и сопственик на неделник, портали и телевизијата „Ехо“. Станува збор за вкупно 12,8 милиони евра исплатени за реклами. На второ место е Андраш Томбор, бизнис-партнер на Арпад Хабоњи, советник кој работи за Орбан. На трето место е компанијата Одекс, која работи со билборди, а на четвртото е Енди Вајна, филмски автор кој тесно соработува со владата и сопственик на казина, кој „спечалил“ 3,3 милиони евра.


Орбан му соопштил на Мицкоски дека ги поддржува евроинтеграциите на Македонија


Будимпешта, 2 февруари, 2018 - 19:08 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, придружуван од потпретседателот на партијата, Александар Николоски, денеска во Будимпешта се сретна со унгарскиот премиер, Виктор Орбан.

На средбата, досегашната соработка помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и унгарската владејачка партија ФИДЕЗ била оценета како одлична и од двете страни било констатирано дека истата треба да продолжи да се развива и во иднина. Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека Орбан изразил целосна поддршка за новото раководство на партијата и за патот кон евроинтеграциите на нашата земја.

„Мицкоски го информираше Орбан за актуелната политичка ситуација во Република Македонија, потенцирајќи дека власта врши политички терор врз своите неистомисленици. На средбата беше посочено дека Македонија назадува и на економски план и на полето на демократијата со целосно нарушен систем на владеење на правото како основен столб на здравото општество. Како посебен проблем беше разговарано и за слободата на медиумите кои се под притисок во врска со критичкото опсервирање на владините политики“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Орбан и Мицкоски заклучиле дека соработката помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ФИДЕЗ и понатаму ќе продолжи да се развива насока на продлабочување на пријателските односи, како и во насока на споделување на искуствата помеѓу двете партии.


Сијарто: Сакаме ЕУ во февруари да одреди датум за почеток на преговори со Македонија


Скопје, 18 декември, 2017 - 12:17 (META) 

Следниот самит на НАТО е незамислив без прашањето на проширувањето, а сакаме и ЕУ во февруари да одреди датум за почеток на преговори со Македонија, изјави денеска министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, Петер Сијарто на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.

– Унгарија и натаму ќе дава поддршка за Македонија и земјите од Западен Балкан и ја знае разликата. Ја знаеме разликата меѓу мирна состојба во регионот и немирна состојба. Сакаме овој регион да биде мирен, сакаме Западниот Балкан да биде извор и средство за натамошен европски развој, наместо ризик за Европа. Состојбите во Западниот Балкан можат да се надминат со неговата интеграција во НАТО и ЕУ. Знаеме дека Македонија и македонскиот народ веќе доста направија за да се интегрираат во ЕУ и НАТО и Унгарија останува најгласниот поддржувач на напорите за интеграцијата на Македонија и во ЕУ и во НАТО. Би сакале на следниот самит на НАТО да се најде на дневниот ред проширувањето, рече Сијарто.

Димитров се заблагодари за силната поддршката од Унгарија за евроатлантските интеграции на Македонија и истакна дека новата влада за кратко време успеала да го подобри квалитетот на односите со меѓународните партнери, особено со земјите од Европската Унија.

– За кратко време успеавме да внесеме нов квалитет во односите со ЕУ. Го запознав министерот и со политиката на добрососедство и нашата инвестиција во добрите односи со соседите. Цврсто сме решени да направиме се што може да не го пропуштиме следниот воз за Европа што се отвора во 2018 година, рече Димитров.

Сијарто и Димитров исто така разговарале за зголемената економската соработка меѓу двете земји, која е во постојан пораст. Сијарто, министерот Сијарто нагласи дека трговската размена меѓу двете земји минатата година пораснала за 45 проценти, а во првите девет месеци од годинава таа бележи раст 47 проценти. Унгарскиот министер рекол дека постои интерес за соработката во областа енергетиката, како и во областа на проекти за отпадни води.

Министрите денеска потпишаа и Акциски план за соработка во 2018 година меѓу МНР на двете земји со конкретни форми и активности за унапредување на соработката во повеќе области.

Шефот на унгарската дипломатија во текот на денот ќе има средби со претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на Парламентот, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев и вицепремиерите Бујар Османи и Кочо Анѓушев.


Шефот на унгарската дипломатија, Сијарто утре во посета на Македонија


Скопје, 17 декември, 2017 - 14:26 (META) 

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија на покана на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Како што соопштија од МНР, тие ќе разговараат за билатералните односи, европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија, како и за внатрешно-политичката состојба во нашата земја и односите со соседите. Исто така, ќе бидат разменети и мислења за актуелните регионални и меѓународни прашања.

Димитров и Сијарто исто така ќе потпишат Акциски план за соработка на министерствата на двете земји во текот на 2018 година, кој предвидува конкретни форми и активности.

За време на посетата на Македонија, Сијарто ќе има средба со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, со претседателот на Собранието Талат Џафери, со премиерот, Зоран Заев, како и со вицепремиерите Бујар Османи и Кочо Анѓушев.


Орбан – Заев: Унгарија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО


Скопје, 28 ноември, 2017 - 16:56 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска, на маргините на Самитот на шефови на влади на Источна и на Централна Европа за соработка со НР Кина, на унгарскиот премиер Виктор Орбан му го претставил планот „3-6-9“, како и конкретните чекори што ги презема Македонија за подобрување на економската состојба и за привлекувањето на странски инвестиции.

Во разговорот со Орбан, Заев посебно го нагласил инсистирањето на соработката со опозицијата за сите крупни и позначајни прашања, битни за евроатлантските интеграции на Република Македонија. Тој, исто така, се заблагодарил во име на Владата за поддршката на Унгарија во обезбедувањето на македонската јужна граница со Грција, во однос на мигрантската криза со која се соочува ЕУ.

Како што соопштуваат од владината прес-служба, на средбата било заеднички истакнато дека Република Македонија и Унгарија имаат одлични односи и дека ќе настојуваат и понатаму да ги унапредуваат во сите области.

Премиерот Орбан, кој на средбата бил придружен од министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, се заблагодарил за учеството на Република Македонија на самитот и воедно му упати честитки за премиерот Заев за неговиот избор за претседател на Владата на Република Македонија.

Унгарскиот премиер нагласи дека неговата земја, како и досега, ќе продолжи со својата поддршка кон Република Македонија во евроатлантските интеграции.

– Економската соработка е во подем – истакна премиерот Орбан, и додаде дека Унгарија ќе продолжи да ги стимулира своите компании да инвестираат во регионот на Западен Балкан.

На средбата било искажано задоволство и од почнувањето на проектот „Брза пруга“ од Будимпешата до Белград, при што беше нагласено дека е важно тој проект да продолжи до Грција преку Република Македонија.

Премиерот Орбан нагласи дека треба да се искористи периодот за време на бугарското претседавање со ЕУ и, особено, личната заложба на премиерот Борисов за интензивирање на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ.


Заев со владина делегација на Самитот 16+1 во Будимпешта


Скопје, 26 ноември, 2017 - 13:07 (META) 

Премиерот Зоран Заев, со владина делегација, од денеска до вторник следната недела ќе претстојува во Будимпешта, Унгарија, каде ќе учествува на 6. Самит на шефови на влади од процесот за соработка на Народна Република Кина со земјите од Централна и Источна Европа, соопшти владината прес-служба.

Во македонската делегација на самитот се и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за економија, Крешник Бектеши, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, државниот секретар на Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски, и советникот за економија во кабинетот на премиерот, Фатмир Бесими.

„Делегацијата на Република Македонија на овој самит, познат и како Самит 16+1, ќе присуствува и на церемонијата на отворањето на економскиот, трговскиот и финансиски форум, како и во работата на пленарната сесија на форумот, на која свое обраќање ќе има и премиерот Зоран Заев“, стои во соопштението.

Заев и членовите на делегацијата за време на самитот ќе имаат повеќе билатерални средби.

Како што информираат од Владата, Заев во вторник ќе има средба со премиерот на Кина, Ли Кечијанг, а истиот ден ќе се сретне и со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан.


Орбан обезбедува „прибежиште за прорускиот лузер Груевски“, алармира унгарска партија


Будимпешта, 9 ноември, 2017 - 10:39 (META) 

Виктор Орбан не само што се вклучи во кампањата на поддржуваниот од Русија поранешен премиер на Македонија, Никола Груевски, туку и сака нему и на врвните луѓе до него да им овозможи прибежиште во Унгарија, што во целост е против вредностите на само на ЕУ, туку и во Унгарија, алармира Виктор Сигетвари, претседател на Националниот политички совет на „Еѓит“ (Заедно), унгарската проевропска политичка партија, која има пратеник во Европскиот парламент, а на последните локални избори во Унгарија освои стотици советнички места во општините.

Сигетвари вели дека во последните неколку месеци владата на Орбан и неговата партија сториле се за да ја воскреснат политичката кариера на поранешниот македонски премиер, Никола Груевски.

„Овој план, за среќа, не успеа, но унгарскиот премиер и неколку политичари учествуваа во кампањата во Македонија. Сепак, Орбан не успеа да му помогне на пропаднатиот македонски политичар, кој сакаше да го дестабилизира Балканот под руско влијание, да постигне успех на локалните избори. Никола Груевски сега, заедно со луѓето околу него, сака да најде пријателство и прибежиште во Унгарија, иако пасошот му е одземен поради обвинувања за корупција. Спротивно на националните интереси на земјава и на нејзината балканска стратегија би било репресивниот режим на Орбан да прими проруски политичари во Унгарија, заедно со припадници на разузнавачкиот сектор на земјата. Вознемирувачко е што унгарската влада сака да помогне на македонски политичар што служи на руски интереси и е на погрешната страна на европската интеграциска перспектива и е против историјата и сопствениот народ“, пишува Сигетвари.


Меркел: Неприфатливо е Унгарија да ја игнорира пресудата за бегалците


Берлин, 12 септември, 2017 - 14:08 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека е неприфатливо Унгарија да ја игнорира пресудата на Европскиот суд на правдата, според која Будимпешта мора да ги прифати бегалците во рамки на програмата на Европската Унија за нивно релоцирање.

– Неприфатливо е една влада да рече дека не ја интересира пресудата на Европскиот суд на правдата – вели Меркел за денешното издание на весникот „Берлинер цајтунг“.

Прашана дали тоа значи дека Унгарија мора да ја напушти ЕУ, Меркел одговори дека тоа значи дека е „погодено особено важно европско прашање“.

– Европа за мене е место во кое владеат законите – рече Меркел и додаде дека прашањето ќе биде разгледано на самитот на ЕУ во октомври.

Европскиот суд на правдата минатата недела го отфрли барањето на Унгарија и на Словачка да бидат изземени од програмата на ЕУ за задолжителни квоти за релоцирање бегалци кои стигнале од Грција и од Италија во други земји на ЕУ.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан рече дека нема да го промени својот став, без разлика на пресудата на Европскиот суд на правдата.


Македонски државјани повредени во сообраќајка кај Будимпешта


Будимпешта, 26 август, 2017 - 18:02 (META) 

Пет македонски државјани се повредени во сообраќајна несреќа во близина на автопатот М5, во близина на Будимпешта, соопшти денеска портпаролот на бугарското Министерство за надворешни работи, Иван Димов, повикувајќи информации на бугарската амбасада во Будимпешта, која е во контакт со унгарските власти.

„Во сообраќајната незгода учествувале автомобил „мерцедес“ со бугарски регистерски ознаки и возило „форд“ со германски регистерски ознаки. Мерцедесот, поради дупната гума се наоѓал во лентата за итни случаи, кога во него, со голема брзина удрил фордот. Како последица на судирот, четворица патници од „фордот“ и еден од „мерцедесот“ се повредени. Жртвите се македонски државјани“, пишува Димов.

Засега нема официјална потврда за несреќата од македонското МНР – се чекаат детални информации од македонската амбасада во Унгарија.


Нова дипломатска војна – Унгарија го повлекува амбасадорот од Холандија


Будимпешта, 25 август, 2017 - 12:28 (META) 

Унгарија го врача амбасадорот од Хаг „на консултации“ после острите критики кои холандскиот амбасадор во Будимпешта ги упати кон унгарската влада.

– Унгарија го повика на консултации својот амбасадор во Холандија – соопшти шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто.

Холандскиот амбасадор, Гајус Шелем, кој го завршува својот мандат во Будимпешта, во интервју за еден унгарски неделник ги спореди методите на премиерот Виктор Орбан со оние на „муслиманските терористи“.