!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Ристовски: Укинувањето на екстерното не е реформа туку е антиреформа


Скопје, 19 мај, 2017 - 15:51 (META) 

Намерата на СДСМ да го укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и претставува додворување на дел од родителите кои се третираат само како потенцијални гласачи, а не и како луѓе на кои државата треба да им обезбеди подобро образование за нивните деца и да бидат поуспешни во животот, изјави денеска Спиро Ристовски од ВМРО-ДПМНЕ.

– Екстерното тестирање е тестирање на реално стекнатото знаење. Тестирање на знаење кое постои во сите напредни земји и секаде, како и кај нас, претставува одреден стрес за ученикот, како што, впрочем, претставува секој тест, но тоа не е голгота туку неопходен дел од образовниот процес. ВМРО-ДПМНЕ го воведе екстерното тестирање како одговор на една појава која почна во периодот на транзицијата, а се манифестираше преку масовно пишување највисоки оценки без да се обезбеди дека ученикот има доволно стекнато знаење за таа оценка. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ секогаш бил дека целта на образованието не треба да бидат високи оценки и дипломи без знаење. Партиите не треба да се пазарат со овие приоритети и со спуштање на критериумите да се обидат да им се допаднат на родителите или учениците – вели Ристовски.

Ристовски нагласи дека една партија која се бори за подобра иднина на младите треба да биде подготвена и за реформи кои не се популарни.

– Реформи кои може да ѝ нанесат политичка штета, но долгорочно ќе создадат услови за високо образовани граѓани, кои со стекнатото знаење ќе си обезбедат поквалитетен, поудобен и побогат живот, но и исполнетост поради успесите базирани на знаење. СДС со планот за укинување на екстерното тестирање ја враќа назад Република Македонија – додаде Ристовски.


Укинување на екстерното – прв предлог на СДСМ до Собранието


Скопје, 18 мај, 2017 - 14:45 (META) 

Пратениците на СДСМ денеска до Собранието на Република Македонија ќе ги достават предлог-измените на Законите за основно и за средно образование за укинување на екстерното тестирање.

Претседателот на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ) и пратеник во Собранието, Стефан Богоев, на прес-конференција истакна дека очекуваат измените на законите да бидат донесени по скратена постапка и со тоа уште оваа година да се укине екстерното тестирање за учениците од основното и од средното образование.

– Ветивме дека меѓу првите наши приоритети ќе биде укинувањето на штетниот таканаречен проект екстерно тестирање што предизвика трауми кај учениците, стресови кај родителите, казни за наставниците. Сакаме да ги заштитите учениците, родителите, наставниците и професорите уште оваа година, да не треба да поминуваат низ голготата низ која поминуваат години наназад – рече Богоев, додавајќи дека овој проект дал негативни резултати, наместо да влијае на подоборување на образовниот процес.

Богоев ги повика сите политички партии да го поддржат овој предлог на СДСМ, „во интерес на учениците, наставниците, родителите и на граѓаните“.

Инаку, Државниот испитен центар на почетокот на мај ги објави прашањата за екстерното тестирање, кое треба да се одржи од 5 до 9 јуни.


Заев: Се надевам дека до 5 јуни ќе го укинеме екстерното тестирање


Скопје, 17 мај, 2017 - 14:26 (META) 

Ние ќе побрзаме со формирањето влада за да можеме пред 5 јуни, датумот на екстерното тестирање, со одлуки или со закон да го укинеме овој експеримент, кој се покажа како неуспешен, рече мандатарот за составување на новата влада, Зоран Заев, откако претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, му го врачи мандатот.

– Ние ветивме укинување на екстерното тестирање, тоа ќе биде само уште една причина да побрзаме со формирање на владата, зашто искрено и длабоко во нашите политички концепти веруваме дека овој механизам на екстерно тестирање навистина предизвикува траума најмногу кај децата, со тоа нивните родители и нивните наставници – рече Заев.

Тој беше категоричен дека екстерното тестирање во својата досегашна форма било неуспешно и мора да се отфрли.

– Македонија мора да има корективи за испорачување на знаење кое е вредно за нашите деца, но овој експеримент кој беше имплементиран се покажа како неуспешен и затоа се надевам дека пред првиот испит ќе можеме со одлуки или со закон, како е тоа нормирано, да го отстраниме, секако, надевајќи се дека до тој рок ќе има влада – рече Заев.


Вангеловски: СЈО не дало доказ за да му биде одреден притвор на Кочан


Скопје, 15 мај, 2017 - 11:15 (META) 

Ние не го укинуваме притворот на Сеад Кочан, туку ја цениме законитоста на одлуките на пониските судови, вели претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловоски, за „Дојче веле“. Ова негово објаснување доаѓа откако во петокот минатата недела, постапувајќи по барање за заштита на законитоста доставено од Јавното обвинителство, Кривичниот совет на Врховниот суд реши да ги укине одлуките на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје, со кои на Кочан му беше одредена мерка притвор и по него беше распишана потерница.

Врховниот суд денеска официјално потврди дека во петокот минатата недела, ги укинал решенијата на Основниот суд Скопје 1 и на Апелацискиот суд Скопје.

„По вака донесената пресуда, Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 ќе треба да одлучува по жалбата на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО), поднесена против решението на судијата во претходна постапка со кое е одбиен предлогот за определување мерка притвор“, стои во соопштението објавено на интернет-страницата на Врховниот суд, во кое се додава дека допoлнително ќе биде објавена пресудата со која се укинуваат одлуките на Кривичниот и на Апелацискиот суд за притворот на Кочан.

Според Вангеловски, имало две суштествени повреди на законитоста во одлуките со кои му беше одреден притворот на Кочан, на барање на Специјалното јавно обвинителство.

– При барање мерка притвор, еден од условите е да се достави доказ за основите на сомневање дека е сторено кривично дело. Во случајов, од страна на СЈО не е доставен таков доказ, а судот направил повреда на законот кога без доставен доказ одредил мерка притвор – вели Вангеловски.

Втората посуштествена повреда на законитоста, вели претседателот на Врховниот суд, била направена кога Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, уважувајќи ја жалбата на СЈО на одлуката на судијата на претходна постапка со која се одбива барањето за притвор, оценил дека се исполнети сите услови за одредување притвор и дал правна поука дека жалбата на ваквото решение не го одложување неговото извршување.

– Тоа не е точно. Со првото поднесување жалба на решението, се одлага извршувањето на тоа решение. Тоа е јасно пропишано во членот 442 од Законот за кривична постапка. Според тоа, судот не требало веднаш да одреди притвор, ниту да бара да се распише потерница – вели Вангеловски.

Во правосудните кругови, како што пишува „Дојче веле“, одлуката на Врховниот суд се оценува како скандалозна и дека со неа овозможува грубо мешање на Јавното обвинителство во работата на СЈО.

Од Специјалното јавно обвинителство, иако најавија, досега не излегле со реакција на одлуката на Врховниот суд. Оттаму велат дека прво ќе чекаат да го добијат решението на Врховниот суд, па потоа ќе го кажат својот став.

СЈО во предметот „Труст“ го сомничи Кочан дека во 2011 година на тендер на Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) за ископ на јаловина доставил фалсификувани документи за наводна техничка и кадровска опременост на неговата компанија и на тој начин заедно со уште две фирми незаконски наплатил 17,2 милиони евра.


ЗНМ бара укинување на притворот на Зоран Божиновски


Скопје, 11 мај, 2017 - 13:59 (META) 

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) очекува судот итно да го укине притворот на новинарот Зоран Бижиновски и да му дозволи да се брани од слобода во постапката што се води против него за злосторничко здружување, шпионажа и за уцена.

Од ЗНМ денеска соопштија дека негови и претставници на Хелсиншкиот комитет, на 5 мај оваа година, го посетиле Божиновски во притворското одделение во затворот „Скопје“.

„Несфатливо е новинар да се држи две и пол години во притвор од кои 18 месеци во екстрадициски притвор во Србија и 13 месеци притвор во Македонија. Очекуваме итно укинување на притворот, а на новинарот Божиновски безусловно да му се дозволи да се брани од слобода“, стои во соопштението од ЗНМ.

Оттаму велат дека од досегашното следење на судењето, иако биле закажани десетина судски расправи, повеќето биле одложени поради, како што нагласуваат од ЗНМ, вина на судот, односно поради прераспределување на судија, необезбедно присуство на сведоци и неспроведување на новинарот до судот.

„Сè уште не се изведени докази за тоа дека новинарот Божиновски е припадник на злосторничка група и дека имал умисла да создаде таква група, ниту дека стапил во контакт со странска разузнавачка служба на која ѝ предал државни тајни“, додаваат од ЗНМ.

Зоран Божиновски, кој беше осомничен во случајот „Шпион“, на 21 април минатата година беше уапсен во Нови Сад и неколку часа подоцна беше екстрадиран во земјава. Божиновски беше уапсен и во ноември 2013 година во Нови Сад, по потерница преку Интерпол, и помина повеќе од една година во екстрадициски притвор, по што беше пуштен да се брани од слобода со одлука на српскиот апелациски суд.


Зврлевски бара од Врховниот суд да му го укине притворот на Кочан


Скопје, 28 март, 2017 - 17:21 (META) 

Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднело барање на заштита на законитоста во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство.

Обвинителеството на Зврлевски бара „Врховниот суд да го уважи барањето за заштита на законитоста на Јавниот обвинител на Република Македонија, да ги укине решенијата на Oсновниот суд Скопје 1 од 7 март 2017 година и на Апелациониот суд од 15 март 2017 година и предметот да го врати на повторно судење и одлучување“.

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за „Алсат М“ потврдил дека до нив пристигнало вакво барање од Јавното обвинителство.

Како основа за барање за заштита на законитоста за случајот на Сеад Кочан било наведено дека со донесените решенија на Основниот суд Скопје 1 и на Апелациониот суд се сторени повреди на законот од кои една се однесува на решението донесено од Кривичниот совет, во кое било наведено дека жалбата не го задржува извршувањето на решението, односно било повредено суспензивното дејство на жалбата. Со преземање на дејства за извршување на решението пред да стане правосилно, од јавното обвинителство наведуваат дека Советот сторил повреда на членот 134, став 5 од Законот за кривична постапка (ЗКП), пренесува „А1он“.

Инаку, минатата недела новиот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, на негова покана, имаше одделни средби со републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, и со претседателот на Адвокатската комора, Никола Додевски – адвокат на Кочан.

Специјалното јавно обвинителство на крајот на февруари ја отвори истрагата под име „Труст“, во која три физички лица и фирмите „Трансмет“ од Скопје, „Силекс“ од Кратово и „Вато“ од Студеничани“ се товарат дека со фалсификувана документација добиле тендер од ЕЛЕМ, вреден 17.235.772 евра.

На Кочан, кој е еден од тројцата осомничени во случајот, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на 9 март му одреди мерка притвор, која подоцна ја потврди и Апелацискиот суд. Оттогаш Кочан е недостапен за органите на прогонот и против него е распишана меѓународна потерница.


Трамп: Рано е да се разговара за укинување на санкциите за Русија


Вашингтон, 27 јануари, 2017 - 20:29 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска, ден пред очекуваниот телефонски разговор со Владимир Путин, даде завиен одговор на новинарско прашање дали ќе ги укине санкциите на Русија.

– Слушнав дека е договорен разговорот. Ќе видиме што ќе се случи. Што се однесува до санкциите, многу е рано да се разговара за тоа – рече Трамп на заедничката прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј во Белата куќа во Вашингтон.

Тоа е неговата прва средба со странски државник, откако стапи на должноста минатата седмица.

Надоврзувајќи се на одговорот на Трамп, Меј рече оти според неа меѓународните санкции на Русија поради нејзиниот упад во Украина треба да останат на сила сè додека Русија во целост не ги спроведе своите обврски што ги презема според договорот од Минск во 2014 година, со кој сопреа голем дел од борбените активности во регионот.

 


Германија го укинува, Македонија сè уште суди според законот за заштита на монарсите


Берлин/Скопје, 26 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Министерот за правда на Германија, Хајко Мас, вчера соопшти дека германската влада ќе го укине законот кој им забранува на граѓаните на земјата да ги навредуваат странските лидери.

Мас изјавил дека станува збор за „застарен и непотребен закон“.

Укинување на законот се случува една година откако канцеларката Ангела Меркел одобри да се поведе постапка против комичарот Јан Бемерман, кој напиша сатирична песна за турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Амбасадата на Турција во Македонија, на крајот на декември минатата година, соопшти дека поднела кривична пријава против лицето Е.А., инаку турски државјанин, бидејќи го навредувал турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на „Фејсбук“, со што им наштетил на угледот на Република Турција и на нејзиниот претседател.

Од надлежното јавно обвинителство молчат и не одговараат на прашањата на „Мета“ дали кривичната пријава е прифатена и е отворен предмет, како и тоа на кој член од Кривичниот законик се повикува Амбасадата на Турција во пријавата.

Инаку, според членот 181 од Кривичниот законик на Македонија, предвидена е парична казна за „тој што со намера за исмејување јавно ќе изложи на подбив странска држава, нејзино знаме, грб или химна или шеф на држава или дипломатски претставник“.

Законот за навреда на странски државници потекнува од времето на монархиите во Европа и е поврзан со францускиот термин „lèse-majesté“, односно „повредено височество“. Неговата оригинална употреба била за заштита на монарсите и за санкционирање на сите кои ќе го повредат нивното достоинство или кралството со кое владеат.


Западните санкции кон Русија нема наскоро да бидат укинати, смета Медведев


Москва, 22 јануари, 2017 - 16:39 (META) 

Русија не би требало да се залажува дека западните санкции кон земјата наскоро ќе бидат укинати, изјавил денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, јавуваат светските агенции.

„Очигледно е дека сето ова ќе трае уште долго. Да не се потпираме на нечиј избор, на нови странски лидери“, рекол Медведев на состанокот на владејачката партија Единствена Русија.

Коментирајќи го неодамнешното интервју на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, за лондонски „Тајмс“, во кое, меѓу другото, тој вели дека би можел да им стави крај на санкциите кон Русија во замена за договор за намалување на нуклеарното оружје, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, вчера изјави дека тие две прашања е тешко да се поврзат.


ЛДП: Со екстерното тестирање власта го продолжува насилството врз граѓаните


Скопје, 22 јануари, 2017 - 12:05 (META) 

Со завршувањето на зимскиот распуст и почетокот на второто полугодие од оваа учебна година, продолжуваат фрустрации за околу 20.000 матуранти, за нивните родители и блиски поради екстерното тестирање, кое е „бесмислен каприц“ на власта на ВМРО-ДПМНЕ, велат од Либерално-демократската партија (ЛДП).

Од партијата велат дека е нелогично само со прашања со заокружување, кои треба да се научат напамет, да се проверува знаењето на учениците.

„И покрај противењето на експертите и повиците за квалитетна расправа за оправданоста на екстерното тестирање, власта тврдоглаво се држи за овој несоодветен проект. Ова, заедно со низа други лоши проекти, како и севкупната погрешна образовна политика, се причини за низа слабости во образовната сфера“, стои во соопштението на ЛДП.

Оттаму велат дека „новата влада од која дел ќе биде и ЛДП“, ќе го укине екстерното тестирање и ќе „реализира повеќе квалитетни проекти кои ќе доведат до унапредување на образованието на сите нивоа“.

„Граѓаните во Македонија кажаа дека се против екстерното тестирање, кое не донесе ништо добро на образованието, освен што ги трауматизира учениците и прави притисоци врз наставниците, професорите и родителите. Непочитувањето на ставот на мнозинството граѓани од страна на власта во заминување, која и во јануари ќе спроведува екстерно само за да го задоволи сопствениот каприц, е класично насилство врз волјата на граѓаните“, нагласуваат од ЛДП.