Молотов коктел фрлен во угостителски објект во Тетово


Тетово, 20 март, 2017 - 13:59 (META) 

Утрово, околу 4.30 часот, две непознати лица го искршиле изложното стакло и фрлиле молотов коктел во угостителски објект во Тетово, информираат од МВР.

Случајот бил пријавен од очевидец, а екипа на тетовската противпожарна бригада го изгаснала пожарот, во кој биле оштетени неколку маси и столови во објектот, лоциран на крстосницата од улиците ЈНА и Јане Сандански.

Полициските екипи кои извршиле увид, во близина на местото пронашле уште едно шише со течност, чекан и тесла.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.


Фрлен молотов коктел во локал во Тетово


Тетово, 22 декември, 2015 - 12:57 (META) 

Непознат сторител, утрово околу 4 часот, фрлил молотов коктел на улицата ЈНА во Тетово, кај угостителскиот објект „Бар код“, соопшти полицијата.

Како што информираат оттаму, во случајот нема повредени лица, а била причинета материјална штета.

Полициска екипа извршила увид на местото и презема мерки за пронаоѓање на сторителот и за расчистување на случајот.


Пејачки и танчарки од Албанија откриени во угостителски објект во Гостивар


Гостивар, 9 август, 2015 - 13:44 (META) 

По наредба за претрес од Основниот суд-Гостивар, овластени службени лица при МВР и УЈП извршија контрола во угостителскиот објект „Нота“ во гостиварското село Чегране.

При врачување на наредбата за претрес на сопственикот Ш.Ш., тој вербално нападнал еден од полициските службеници и сакал физички да се пресмета, по што избегал од објектот.

По извршената контрола и претрес во објектот, затекнати се и пронајдени осум државјанки на Албанија, од кои шест немале документи за идентификација. Девојките се на возраст од 21 до 33 години и, наводно, биле ангажирани како пејачки и танчерки.

Тие се приведени во полициската станица во Гостивар. И.Ш.(1972), брат на сопственикот на угостителскиот објект „Нота“, неповикано дошол во полициската станица и донел шест албански патни исправи на приведените, кои во моментот на приведувањето не биле во нивно владение.

Објектот, со решение на УЈП, е затворен на 30 дена, а полициската станица во Гостивар презема мерки за целосно документирање на случајот.