Порој однесе најмалку 10 животи во јужна Италија


Рим, 21 август, 2018 - 12:42 (META) 

Најмалку 10 жртви однесе порој што се појави по обилните дождови во јужниот италијански регион Калабрија. Загинатите биле туристи, главно Италијанци, кои вчера биле на планинарење и се движеле во исушената клисура, кога ненадејно надошла водата од обилните дождови.

Според италијанската цивилна заштита, 18 луѓе се спасени, а шестмина се во болница. По преживеаните и телата загинатите се трагало вчеравечер и во текот на ноќта, со големи рефлектори.

Трагедијата се случила во кањонот на Раганело во  источниот дел на националниот парк Полино. Во времето на инцидентот во кањонот имало најмалку две туристички групи.

Спасувачката операција е во тек, оти уште три лица се водат како исчезнати.

Карло Танси, раководител на Отсекот за цивилна заштита на Калабрија вели дека клисурата бргу се наполнила со вода и луѓето ги катапултирала од карпите.

Според Лука Франчезе од Горската спасителна служба во Италија водата во клисурата достигнала 2,7 метри височина, а ваквиот порој типично се случувал зиме, а никогаш на лето, поради што многу туристи се упатуваат во разгледување токму во летните месеци.

Ова е втора голема трагедија во Италија во две седмици. На 14 август се урна мост на автопат во Џенова, при што загинаа вкупно  43 лица.

 


Општина Гази Баба одбележува две години од поплавите


Скопје, 6 август, 2018 - 9:35 (META) 

Општина Гази Баба, денеска ќе одбележи две години од природната катастрофа со поплави во кои загинаа 22 лица, од реоните на селата Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, кога на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден од обилни врнежи од дожд и силен ветер. Одреден дел од лица ги загубија животите на скопската обиколница.

По тој повод градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски, под мотото „Да не се заборави и никогаш да не се повтори“, вечерва на плоштадот во Стајковци ќе додели повеќе од 200 благодарници на институции, јавни претпријатија, фирми, здруженија, на граѓани и волонтери кои доброволно помогнаа за време на поплавите.

„На денот кога се навршуваат две години од катастрофалната поплава во Стајковци и околината за сите учесници кои придонеле на каков било начин во справувањето со поплавата, на симболичен начин првпат сакаме да им се оддолжиме давајќи благодарница за нивната помош и пожртвуваност“, соопштија од Општината.

Во текот на 24 часа на 6 август 2016 во Скопје наврнаа 92,9 литри на квадратен метар, а во текот на првите два часа од почетокот на невремето имаше повеќе од 800 громови.


Четири жртви во поплави во Романија


Букурешт, 2 јули, 2018 - 10:58 (META) 

Четири лица загинаа, а неколку стотици луѓе беа евакуирани поради обилните дождови што ја зафатија Романија во последниве денови.

Маж кој поминувал река на коњ и една жена се удавиле од надојдените води, исто како и маж што бил однесен од водата додека собирал зеленчук. Четвртата жртва настрадала при уривање куќа која била оштетена од дождот.

Во најтешко погодениот регион Ковасна, во централна Ромaнија, попуштил еден насип, а неколку села се целосно поплавени. Во целата земја настрадале околу сто села и неколку мостови а десетици куќи се урнати.


Најмалку осуммина удавени по потонување на брод во Индонезија


Џакарта, 1 јануари, 2018 - 14:18 (META) 

Најмалку осум лица ги загубиле животите, а 13 се водат за исчезнати откако брод со 48 патници, меѓу кои и деца, потонал денеска покрај брегот на индонезискиот остров Калимантан.

Останатите патници се спасени. Бродот пловел од Танџунг до Таракан од индонезиската страна на островот Борнео, каде се превртел и потонал.Засега не е позната причината за несреќата.


Бројот на загинатите во поплавите во Италија достигна до седум лица


Рим, 12 септември, 2017 - 10:28 (META) 

Бројот на загинатите во поплавите во централно-италијанскиот град Ливорно достигна до седум лица по откривањето на телото на уште една жртва што претходно се водеше како исчезната. Телото на 34-годишна жена е пронајдено во понеделникот попладне, во двор на куќа во градот, прекриено со кал. Таа и нејзиниот сопруг излегле да гледаат што се случува со поплавата, но биле однесени од водата. Нејзиниот сопруг беше пронајден жив во неделата.

Сега уште едно лице се смета за исчезнато. Четворица од седумте жртви биле членови на едно семејство кои се удавиле во подрумски стан.

Поплави имаше и во делови од Рим, поради што некои метро-станици беа затворени. Потоа дождовната бура се премести на југ и предизвика поплави и во градот Салерно. Поплави имаше и на Сицилија, каде покрај силниот дожд, дуваше и силен ветер.


Момче од Тетово се удави во Валона обидувајќи се да спаси две девојки


Валона, 16 јули, 2017 - 10:55 (META) 

Двесет и четиригодишно момче од Тетово вчера попладне се удавило во водите на Јонско Море, во албанскиот приморски град Валона, при неуспешен обид да спаси две девојки од давење, јавуваат албанските медиуми.

Трагичниот настан се случил на познатата плажа Зврнец, во близина на заливот Портанова, околу 14.30 часот. Според медиумите, кои се повикуваат на полицијата, момчето од Тетово било на плажата кога здогледало две девојки кои, само што влегле во водата, биле вовлечени од голем бран. За жал, и двете девојки и момчето не успеале да се спасат.

Според полицијата, удавени се Б.Ф. (24) од Тетово, М.М. (27) од Валона и Џ.Ц. (25) од Тирана.
Инаку, вчерашниот ден бил навистина трагичен за Валона – претходно се удавило и 14-годишно момче.


Годинава се удавиле 5.000 мигранти


Женева, 23 декември, 2016 - 14:16 (META) 

Рекордни 5.000 мигранти се удавија во Средоземно Море оваа година, по двете бродски несреќи што се случија вчера и во кои настрадаа 100 лица, соопштија хуманитарните организации.

Два преполни брода се превртеле помеѓу Италија и Ливија, соопштија Меѓународната организација за миграција и УНХЦР.

– Со последните две несреќи, годинава настрадаа 5.000 лица – соопшти портпаролот на Меѓународната организација за миграција, Џоел Милман.

Портпаролот на УНХЦР, Вилијам Спиндлер, изјави дека ова е досега најголем број на настадани.

УНХЦР апелираше до државите да отворат легални патишта за прием на бегалци.


Стотици бегалци од Грција навлегле кај гевгелиското село Моин, АРМ и МВР на готовс


Гевгелија, 14 март, 2016 - 16:30 (META) 

Околу 600 до 700 мигранти од илјадниците кои изминативе десетина дена се заглавени во кампот кај Идомени од грчката страна на границата, попладнево успеале нелегално да ја преминат границата со Македонија и да влезат во гевгелиското село Моин, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР).

Оттаму додаваат дека групата била задржана од полицијата и во моментов се преземаат мерки за враќање на мигрантите на територија на Грција.

Претходно телевизијата „Канал 5“ јави дека илјадници мигранти од Идомени ја минале границата и влегле во селото Моин, каде се распоредени голем број припадници на полицијата и армијата, кои се обидуваат да се справат со толпата луѓе и да ги вратат назад.

Според информациите во Грција, непознат човек од изутринава делел флаер во кампот кај Идомени со текст дека границата е херметички затворена и дека доколку пропешачат само пет километри од Идомени ќе може слободно да преминат во Македонија.

Попладнево и британскиот национален сервис „Би-би-си“, јави дека стотици мигранти се движат кон реката на грчко – македонската граница, обидувајќи се да најдат пат низ оградата долж граничната линија кај Гевгелија.

Според „Би-би-си“, голем број на мигранти и бегалци биле забележани како го напуштаат кампот кај Идомени и се движат кон реката. Групата, според информациите била обиколена од грчката полиција. Нема информации за евентулани судири меѓу мигрантите и полицијата.

Утрово, како што потврдија од македонската полиција, тројца мигранти, од кои една жена и двајца мажи, биле најдени удавени во Сува река. Уште 23 лица, со помош на полицијата и на екипи на гевгелиската територијална противпожарна бригада биле спасени од надојдените води на Сува река и пренесени дел во болница, дел во Прифатниот центар на македонско – грчката граница.


УНХЦР, ИОМ и УНИЦЕФ алармираат: Во Егејско Море секој ден има по две удавени деца


Женева, 19 февруари, 2016 - 16:06 (META) 

Од септември 2015 година досега, во водите на Егејско Море, меѓу Турција и Грција, во просек секој ден животите ги губеле по две деца додека со своите семејства се обидувале да стигнат во Европа, велат од ИОМ, УНХЦР и од УНИЦЕФ и предупредуваат дека бројот на смртни случаи на деца на бегалската рута постојано е во пораст.

Според податоците на агенциите, во источниот дел од Средоземно Море, во овој период се удавиле повеќе од 340 деца. Но, како што информираат од УНХЦР, ова не е вкупниот број на удавени деца, кој се смета дека е многу поголем бидејќи нивните тела сè уште не се пронајдени.

Делот од Егејско Море меѓу Турција и Грција е една од најсмртоносните рути во светот за бегалците и за мигрантите, велат од ИОМ, УНИЦЕФ и од УНХЦР.

Во првите шест недели од 2016 година, од 80.000 лица колку што преминале преку Егејско Море, 410 лица ги загубиле животите, што според агенциите е 35 пати повеќе од 2015 година.

Според УНХЦР, процентот на деца кои се дел од луѓето што се движат по оваа рута, сега изнесува 36 отсто, со што пропорционално се зголемува опасноста од трагични исходи.

„Броењето на животите не е доволно. Мора да дејствуваме. Ова не е само медитерански проблем, па дури ни европски. Ова е хуманитарна катастрофа во пораст, која бара да се ангажира целиот свет“, изјавил Вилијам Лејси Свинг, генералниот секретар на ИОМ во Женева.


Најмалку 18 мигранти, меѓу кои и деца, се удавиле во Егејско Море


Атина, 24 декември, 2015 - 18:32 (META) 

Најмалку 18 мигранти, меѓу кои неколку деца, денеска се удавиле откако бродот со кој се обидувале да преминат од Турција во Грција се превртел во Егејско Море, јавува „Би-Би-Си“ повикувајќи се на информации од службени лица.

Дрвениот брод се превртел поради високите бранови додека пловел од турскиот град Измир кон грчкиот остров Лезбос. Како што пренесува „Би-Би-Си“, по несреќата од водите на Егејско Море биле спасени 21 лице, кои патувале со бродот.

Во две слични несреќи што се случија оваа недела, животите ги загубија 24 мигранти.

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во вторникот соопшти дека бројот на мигранти што влегле во Европа оваа година, преку копно и море, надминал еден милион лица, што е четирикратно повеќе во споредба со минатата година.

Како што соопшти ИОМ, 3.695 мигранти, во обидот да стигнат до Европа, се удавиле или сè уште се водат како исчезнати.