Четири девојки се повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип – Струмица


Штип, 6 јануари, 2018 - 13:05 (META) 

Утрово околу 03.50 часот на магистралниот пат Штип – Струмица се случила сообраќајна несреќа во која, автомобил „БМВ“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Д.З. (21) од Штип, излетало од патот и удрило во две дрва кои се скршиле и паднале, при што бил оштетен автомобил „пежо 206“.

По несреќата, возачот и сопатничките М.Д. (19), М.П. (19), Т.Н. (18) и З.П. (19), сите од Штип, биле пренесени во болницата во Штип, каде што им била укажана лекарска помош. Поради сериозноста на повредите М.Д. била пренесена во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје.

Возачот Д.З. е задржан на испитување во болницата во Штип. Увид на местото на настанот, по овластување на Јавен обвинител, извршила екипа од СВР Штип.


Едно лице почина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје – Тетово


Тетово, 9 мај, 2017 - 18:52 (META) 

Попладнево, околу 18 часот, едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Скопје – Тетово, на надвозникот за село Добарце.

Несреќата се случила кога, од засега непознати причини, автомобил „цитроен ц3“ со тетовски регистарски таблички излетал од патот.

Во несреќата починал 68-годишниот тетовец М.Т., кој од ударот излетал од автомобилот.

Во сообраќајната несреќа, тешки телесни повреди добил и 74-годишниот тетовец М.Д., кој поради сериозноста на повредите итно е пренесан на Ургентен центар во Скопје.

Полицијата врши увид на местото на несреќата.


16-годишник од Гостивар усмрти мотоциклист


Гостивар, 29 јули, 2016 - 11:30 (META) 

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера, околу 2.30 часот, во близина на зградата на судот во Гостивар. Автомобил марка „голф“, кој бил управуван од 16-годишниот Б.А., удрил во мотоциклист управуван од 31-годишниот М.Б., при што М.Б. добил тешки телесни повреди и починал на местото на несреќата. Возачот на „голфот“ и неговите тројца сопатници, како и сопатникот на мотоциклот, не се повредени.

„Надлежниот јавен обвинител по извршениот увид издаде наредба за обдукција на телото на починатиот, а нареди и анализи на крв и на урина на сите учесници во сообраќајната несреќа. Исто така, за со сигурност да се потврди кој точно управувал со возилото и со мотоциклот, надлежниот јавен обвинител нареди да бидат земени ДНК-профили на сите учесници во сообраќајната несреќа, кои ќе бидат споредени со трагите пронајдени на местото на несреќата“, информираат од Основното јавно обвинителство од Гостивар.

СВР Тетово во првите 6 месеси од годинава има регистрирано 1.300 лица кои управувале возило без возачка дозвола. Најголемиот дел од нив биле малолетници.


Летовите од аеродромите во Истанбул и во Анкара се откажани


Анкара, 16 јули, 2016 - 0:14 (META) 

Сите летови од аеродромите во Истанбул и во Анкара се откажани, а според информациите на медиумите, војската ги зазела контролните кули. Во Турција вечерва дел од војската се обидува да изврши државен удар, за, како што велат, да го заштитат демократскиот поредок на државата и да ги сочуваат човековите права.

Турските војници кои се борат против Исламска држава во Ирак неводно биле повлечени и им била издадена наредба да се вратат во Турција, пренесува „Си-ен-ен“.

Според информациите на светските медиуми, пукотници се слушале и од зградата на претседателската палата во Анкара.

Турската државна телевизија го прекинала емитувањето на програмата, а според информациите на „Си-ен-ен“, воените хеликоптери пукале врз зградата на ТРТ.

Војската марширала на плоштадот Таксим, а според изјавите на очевидците, се слушале и пукотници.


Почина четиригодишното дете што беше удрено со автомобил во Куманово


Куманово, 2 јули, 2016 - 11:27 (META) 

Четиригодишно дете што пред една недела беше удрено со автомобил во Куманово, почина во Клиничкиот центар во Скопје, јавуваат медиумите на албански јазик. Според пишувањата, детето било удрено намерно.

Медиумите пренесуваат дека семејството на починатото дете чекало ред пред амбуланта во Куманово и притоа одлучило да пуштат друг човек пред нив, поради тоа што процениле дека станува збор за поитен случај.

Тоа предизвикало револт кај друго машко лице кое чекало во редот, по што почнала расправија. Потоа, лицето го чекало семејството да излезе од болницата и намерно удрило во нив со возилото. Детето било најтешко повредено, по што било пренесено во Клиничкиот центар во Скопје.

Според соопштението на кумановското обвинителство, кумановецот заработил 30-дневен притвор.

– Триесетдневен притвор заработи кумановецот што во саботата прегази тричлено семејство, а најтешки повреди доби детето. Тој ќе одговара за убиство во обид – информираше обвинителството.


Велосипедист од Штип почина од удар на автомобил


Штип, 10 јуни, 2016 - 12:43 (META) 

Алкохолизиран возач синоќа на крстосница во Штип удрил во велосипедист, кој од силниот удар починал на самото место. Несреќата, според полицијата, се случила во 21.40 часот, кога возачот Г.Д. (37) со возилото марка „алфа ромео“ удрил во Богдан Д. (59).

Кај возачот било утврдено присуство на алкохол од 1,23 промили, а неговиот сопатник имал 1,87 промили алкохол во крвта.

Сведоци на настанот потресено раскажуваат дека во моментот на несреќата било доста фреквентно на главната сообраќајница, која од Штип води кон општината Карбинци, каде синоќа на прославата на 20-годишнината од основањето пееше српска турбофолк-ѕвезда Аца Лукас.

Несреќниот човек лежел на коловозот во исчекување на екипата на итната помош и на полицијата кои наскоро пристигнале.

– Велосипедистот починал на местото на несреќата, а смртта е констатирана од лекар од итната медицинска помош – информира началникот на отсекот за превенција при СВР Штип, Ангелче Стојановски.

Обвинител кој извршил увид на местото на несреќата, наредил обдукција на телото на починатиот Богдан Д.


Грчката железница во минус поради бегалската криза


Атина, 28 март, 2016 - 11:32 (META) 

Бегалската криза ѝ задава голем финансиски удар на грчката железница. Веќе 10 дена железничката пруга кон Македонија не функционира, поради протестот на бегалците на пругата кај Идомени, поради што голем број комерцијални товарни возови чекаат и не можат да пренесат роба и стоки од Грција кон Европа.

Ваквиот застој создава огромна финансиска штета за железницата која секако се соочува со финансиски проблеми и голем долг, поради што е и во процес на продажба за приватизација, но и ѝ се заканува со губење на дел од клиентите кои почнуваат да бараат алтернативни начини за превоз на нивната стока за увоз и извоз преку Бугарија.

Според информациите, од македонска страна се заглавени 60-на вагони кои треба да стигнат во Грција, додека пак од грчка страна чекаат околу 200 вагони со крајна дестинација некоја од европските држави.

Грчкиот весник „Катимерини“ пренесува дека кинеската компанија „Цосцо“ (Cosco) веќе почнува да ги пренасочува возовите со роба преку Бугарија.

Големите клиенти на „Цосцо“ (Cosco), која стопанисува со пристаништето Пиреја и на грчката железница „Треинос“ (Trainose) како компаниите „Ха пе“(HP) и „Сони“ (Sony) остро реагираат на случувањата и се чини дека се на раб на трпението и спремни да се повлечат и да најдат друг начин за пренос на нивните производи кои сега од солунското и атинското пристаниште преку грчката железница се пренесуваат кон Европа.

Поврзувањето преку грчката железница важи за многу поевтино за овие компании од транспортот преку Бугарија.

Пренасочувањето на возовите наместо кон Македонија, кон Бугарија чини 5.000-10.000 евра повеќе по воз плус, а железницата мора да исплати и финансиска оштета на клиентите поради доцнењето од ден и половина.

Ова е вторпат како железницата е блокирана, по 25-дневните блокади од мигрантите на железничката линија во ноември, протести поради кои железницата изгуби 1,5 милиони евра.

Ваквите финансиски загуби само ја отежнуваат приватизацијата на компанијата, процес кој е заглавен повеќе од две години без да има изгледи дека набрзо ќе може да се заврши.


Велика Британија би останала без 128 милијарди евра со излегувањето од ЕУ


Лондон, 21 март, 2016 - 10:36 (META) 

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ би можело да предизвика „сериозен шок“ за економијата на таа земја, со ризик да се изгубат речиси еден милион работни места, се наведува во истражувањето на групацијата „Си-би-ај“ (CBI).

Во истражувањето се наведува дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ би можело да го чини Лондон 128 милијарди евра до 2020 година, што е пет отсто од домашниот бруто-производ.

– Резултатите од анализата јасно покажуваат зошто излегувањето од ЕУ би бил голем удар врз стандардот на граѓните, вработените и врз економскиот пораст. Дури и во најдобар случај, тоа би предизвикало шок за британската економија – изјави генералниот директор на „Си-би-ај“ , Керолин Ферберн.

Според ова истражување, би се изгубиле 950.000 работни места.

Референдумот за излегување или останување на Велика Британија во ЕУ ќе се одржи на 23 јуни.


Прилепчанец со „југо“ удрил во куќа


Прилеп, 25 јануари, 2016 - 15:45 (META) 

Триесет и четиригодишен прилепчанец вчера, околу 18.10 часот, со автомобил, марка „југо“, удрил во куќа на улицата Сремски фронт, информираат од полицијата.

Во несреќата, прилепчанецот добил тешки телесни повреди и бил задржан во прилепската општа болница за понатамошно лекување.

Според полицијата, тој не поседувал возачка дозвола за управување со моторни возила, а и сообраќајната дозвола не му била со продолжена важност.

Увид на местото извршила екипа на полициската станица Прилеп.


Патнички воз удрил во карпа на пруга на релација Битола – Скопје


Скопје, 29 декември, 2015 - 13:34 (META) 

Патнички воз, кој сообраќал на релација Битола – Скопје, утрово, околу 4.45 часот, удрил во карпа која била на пругата, информираат од МВР.

Според полицијата, возот наишол на карпата на делот од пругата меѓу железничкото стојалиште Согле и железничкото стојалиште Теово.

Во случајот нема повредени патници и возен персонал. Според МВР, карпата која се нашла на пругата била најверојатно од одрон.

Надлежните извршиле увид на местото на настанот, а железничкиот сообраќај на релација Битола – Велес и во обратен правец била во прекин 0д 4.45 до 10.15 часот.