!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Уапсени двајца осомничени за поврзаност со убиството на рускиот амбасадор во Анкара


Анкара, 19 јануари, 2017 - 13:56 (META) 

Турските власти денеска уапсиле двајца осомничени, од кои еден полицаец, во врска со убиството на рускиот амбасадор во Анкара, Андреј Карлов, кое се случи во декември минатата година, јавуваат турските медиуми.

Според информациите на медиумите, судот во Анкара наредил апсење на полицаецот Серкан Басер и на продавачот Енес Асим Силин, а за уште двајца осомничени издаден е налог да не ја напуштаат земјата додека не заврши истрагата за убиството.

Рускиот амбасадор во Анкара, Андреј Карлов, беше убиен на 19 декември од поранешниот турски полицаец, 22-годишниот Мевлут Мерт Алтинташ, кој за време на злосторството извикуваше „Алах е голем“ и „Не заборавајте го Алепо, не заборавајте ја Сирија“. Убиството се случи за време на изложба во Анкара.


Најголемиот сериски убиец во Русија доби доживотна казна затвор


Москва, 11 јануари, 2017 - 20:46 (META) 

Поранешниот руски полицаец Михаил Папков (52), кој во Сибир силувал и убил најмалку 22 жени, осуден е на доживотна казна затвор. Како мотив за овие убиства навел дека „сакал да ја исчисти државата од проститутки“.

Потрагата за Папков траела 20 години, а на крајот бил откриен преку отпечаток оставен од копче од неговата полициска униформа.

За себе ќе каже дека е „ловец на проститутки“, а руското државно обвинителство оваа негова изјава ја оцени за бесмислена и го смета за обичен сериски убиец.

За да дојдат до резултати од ДНК, властите ги ексхумирале жртвите и тестирале повеќе од 3.000 осомничени.

Се претпоставува дека бројот на жени што ги убил е околу 59.


Сопругата и нејзиниот љубовник најверојатно го убиле грчкиот амбасадор, јавува ТВ „Глобо“


Рио де Жанеиро, 30 декември, 2016 - 19:13 (META) 

Бразилската полиција се сомнева дека грчкиот амбасадор во Бразил е убиен од неговата сопруга и од нејзиниот љубовник – полицаец, јавува телевизијата „Глобо“, повикувајќи се на полициски извори.

Полицијата потврди дека телото пронајдено во изгорен автомобил е амбасадорот Кирјакос Амиридис (59), кој исчезна пред три дена, кога од Бразилија тргнал да ги прослави новогодишните празници на плажата Копакабана.

Полициски истражители, за телевизијата „Глобо“ изјавиле дека сопругата на Амиридис, Франсоаз, и полицаецот Сержио Мориеара биле налогодавци, а можно и извршители на убиството на амбасадорот, во предградието на северниот дел на Рио де Жанеиро.

Сопругата и нејзиниот љубовник се приведени на сослушување, но не е познато дали повикале и адвокати.

Ниту грчката амбасада во Бразил, ниту полицијата и грчките претставници не сакаат да ги коментираат наводите на телевизијата „Глобо“.

Телевизијата наведува дека се притворени уште две осомничени лица, но оти не се идентификувани.

Полицијата претходно наведе дека малку веројатно е дека грчкиот амбасадор е киднапиран затоа што не е побаран откуп.

Во Рио де Жанеиро степенот на криминалитет е висок и чести се насилните инциденти, особено во периодот меѓу католички Божик и Нова година, кога стотина илјади туристи го посетуваат градот.

Амиридис годинава беше назначен за амбасадор во Бразил. Тој од 2001 до 2004 година бил генерален конзул на Грција во Рио де Жанеиро, а од 2012 до 2016 година бил амбасадор во Либија.


ОЈО Куманово поднесе обвинение за убиството во кругот на црквата „Св. Мина“


Куманово, 27 декември, 2016 - 16:22 (META) 

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе обвинител акт против Д.Д., кој се товари за убиството што се случи на 26 јуни, во кругот на црквата „Света Мина“.

Од Јавното обвинителство денеска соопштија дека надлежниот јавен обвинител во текот на истражаната постапка ги прибрал сите материјални и вербални докази за случајот и до Основниот суд во Куманово го доставил обвинението. Воедно до судот бил доставен и предлог за продолжување на притворот на обвинетиот, кој се товари за убиство со умисла.

„Настанот се случил кога по посета на ноќен клуб, обвинетиот и жртвата се упатиле кон кумановската населба Вера Которка, во кругот на црквата „Св. Мина“. Додека разговарале, обвинетиот му пришол од зад грб на сега починатиот кој седел на клупа во близина на бунар, извадил огнено оружје – пиштол марка „црвена застава“ и од непосредна близина на растојание од 2 сантиметри, испукал еден куршум во левиот тилен дел на главата на сега покојниот. Нанесената прострелна рана предизвикала фатални повреди поради што настапила смртта. Обвинетиот потоа го фрлил телото на починатиот во блискиот бунар и го напуштил местото на настанот“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.


Во Турција забрането известување за убиството на рускиот амбасадор


Анкара, 27 декември, 2016 - 15:27 (META) 

Судот во Турција забрани да се известува за истрагата за минатонеделното убиство на рускиот амбасадор Андреј Карлов, соопштија денеска државните медиуми.

Судот во Анкара го прифати барањето на обвинителството да се забрани емитувањето на снимката од убиството, како и известување за истрагата. Тоа вклучува и вести кои се однесуваат на очевидци, жртви или осомничени во врска со убиството.

Турски полицаец пукаше во Карлов, додека амбасадорот држеше говор на отворањето на изложба на фотографии во Анкара на 19 декември.

Судот соопшти дека вестите за тоа може да нанесат штета на истрагата и на националната безбедност.
Забраната ќе важи додека трае истрагата.

Не е јасно што довело до забраната седум дена по убиството, но таа следи еден ден откако весникот „Хуријет“ објави детално интервју со сестрата на Мевлут Мерт Алтинташ, кој го уби Карлов.


Апелација ја потврди 20-годишната затворска казна на Хаџиски за убиството на Јошевска


Скопје, 26 декември, 2016 - 15:06 (META) 

Апелацискиот суд Скопје ја потврди првостепената пресуда од 20 години затвор на Миле Хаџиски за убиството на Мери Јошевска, кое се случи во јуни 1993 година во Скопје, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1.

Кривичниот суд во Скопје го осуди Хаџиски на 20-годишна затворска казна лани во декември, во повторен судски процес, бидејќи обвинетиот повеќе од 20 години беше во бегство пред да биде уапсен и екстрадиран во земјава од француските власти.

„Апелацискиот суд Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје ја достави пресудата со КЖ број 626/16, со која ја потврди првостепената пресуда на Кривичниот суд К.бр 2927/15 против обвинетиот М.Х. за кривичното дело убиство по член 37, став 2, точка 1 и 4 од Кривичниот законик, сторено 18 јуни 1993 година, во Скопје. Со второстепената пресуда, Апелацискиот суд ги одбил жалбите на обвинетиот М.Х. изјавена преку неговите бранители и жалбата на неговата мајка, како неосновани и во целост ја потврди првостепената пресуда на Основниот суд Скопје 1 – Скопје од 14 декември 2015 година, со која обвинетиот М.Х. судот го огласи за виновен за кривичното дело убиство и го осуди на казна затвор во траење од 20 години“, стои во соопштението од Кривичниот суд.

Миле Хаџиски од земјава побегна во 1995 година и во отсуство беше осуден на 20 години затвор. Додека беше во бегство, Хаџиски ѝ се приклучи на француската легија на странци, а во меѓувреме го смени идентитетот и стана Зоран Томановиќ. Пред четири години, тој беше уапсен од швајцарската полиција, под сомнеж дека е член на познатата криминална група Пинк Пантер, но успеа да побегне од затвор за потоа да биде повторно уапсен од француските власти и екстрадиран во земјава.

Во повторениот судски процес, кој почна лани во октомври, Хаџиски ја отфрли вината за убиството на Јошевска и тврдеше дека не се сеќава на ништо.


Седумчлено семејство убиено за време на Божиќ во Мексико


Мексико, 26 декември, 2016 - 9:58 (META) 

Вооружена банда уби седумчлено семејство за време на божиќна прослава во мексиканската држава Гереро, на југот на земјата, соопшти полицијата. Семејството било нападнато во  утринските часови во селото Пуенте дел Реј.

Бандата убила шест мажи и една жена, кои биле на возраст помеѓу 24 и 53 години. Станува збор за тројца браќа, нивниот татко, чичко и уште една двојка, пренесуваат светските медиуми.

Гереро е една од мексиканските држави која најмногу е погоденa од брутални банди кои тргуваат со дрога.

Судирите меѓу нив се чести, а познати се и по киднапирања и по присилна изнуда на пари.


Шефает Мустафа е осуден на десет и пол години затвор за обид за убиство


Штип, 23 декември, 2016 - 16:43 (META) 

На десет и пол години затвор е осуден 35-годишниот Шефает Мустафа, од карбинското село Ебеплија, кој во јуни годинава со автоматска пупка пукаше во сопствениот брат.

Основниот суд во Штип, на Мустафа му изрече казна затвор во траење од осум години за обид за убиство и уште четири години за неовластено држење оружје или единствена казна затвор од десет и пол години затвор.

Шефает Мустафа по поминати 16 години во затвор на убиство на тројца соселани во 2000 година, се вратил во куќата на братот и, како што самиот изјави на судењето, при кавга, од љубомора, пукал во него.

Три дена полицијата трагаше по Мустафа, кој потоа сам се предаде. Тој веднаш беше притворен и во притвор остана до завршување на судењето.


Поднесено обвинение за убиството на четиригодишното дете во Куманово


Скопје, 23 декември, 2016 - 16:09 (META) 

Основното јавно обвинителство Куманово поднело обвинителен акт против Б.И., осомничен за прегазувањето на четиригодишно дете, кое се случи на 25 јуни годинава кај кумановската болница. Како што соопшти денеска Јавното обвинителство, осомничениот се товари за убиство, според член 123 од Кривичниот законик.

Во врска со случајот, поднесено е обвинение против уште три други лица за насилство.

„На 25 јуни годинава, додека Б.И. заедно со неговата девојка чекале ред во здравствениот дом во Куманово, тој се скарал со родителот на четиригодишното момче за непочитување ред за прием во установата. Расправијата продолжила надвор од Здравствениот дом, кога членови на семејството на момчето ги нападнале Б.И. и неговиот брат. Обвинетиот со својот автомобил марка „мерцедес“ се обидел да ги прегази мајката, таткото и четиригодишното дете, кое од здобиените повреди почина“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.


Шеснаесет години затвор за убиството на охриѓанецот Матилоски


Охрид, 20 декември, 2016 - 20:09 (META) 

Основниот суд во Охрид попладнево му изрече затворска казна од 16 години на српскиот државјанин Бојан Угреновиќ (29) од Краљево, кој лани, на новогодишната ноќ, до смрт го претепа охриѓанецот Димитар Матилоски, во строгиот центар на Охрид.

Судскиот процес почна на 15 декември годинава, а Угреновиќ одговараше за убиство и покрај тоа што семејството и охриѓани преку мирен протест бараа промена на обвинителниот акт во убиство на свиреп и подмолен начин.

Според јавниот обвинител, фатален бил ударот во долната усна, односно во средишниот дел од брадата на Димитар.
– Судско-медицинското вештачење кое беше направено во Битола, имаше многу нелогичности, многу докази воопшто не беа третирани и затоа ние како семејство направивме приватни судско-медицински вештачења – изјавија од семејството на убиениот.