!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Убиецот од Лас Вегас имал 23 парчиња оружје во хотелската соба


Лас Вегас, 3 октомври, 2017 - 10:51 (META) 

Напаѓачот Стивен Педок, кој уби повеќе од 50 лица на концерт во Лас Вегас, во хотелската соба од која стрелал, имал 23 парчиња оружје и две направи за забрзување на оружениот оган, јавуваат светските медиуми.

Станува збор за уреди кои кога ќе се монтираат на полуавтоматско огнено оружје, тоа станува и работи како целосно автоматско.

Ваквите направи, кои се понова технологија, изминативе години го привлекоа вниманието на властите бидејќи со нивна помош полуавтоматска пушка се претвора во оружје кое може да истрела од 400 до 800 куршуми за една минута.

Полуавтоматското оружја бара едно притискање на орозот за истрелување на секој куршум, додека за автоматското огнено оружје е доволно едно притискање на орозот за оружјето да пука непрекинато сè додека има муниција.

Ваквите уреди во суштина се додатоци на дршката на пиштолот или на кундакот на пушката и можат да се постават така што се потпираат на орозот и непрекинато го повлекуваат користејќи го повратниот удар при истерлувањето на куршумите.

Педок, кој е поранешен пожарникар, во својата куќа во Мескит, Невада, имал уште 19 парчиња огнено оружје.

Тој, во неделата во Лас Вегас, уби 59 лица и рани уште неколку стотини, за време на фестивал во близина на хотелот. Полицијата упадна во неговата хотелска соба на 32. кат, по што соопшти дека Педок се самоубил откако го изврши најсмртоносното масовно стрелање во современата историја на САД.


Најмалку 14 лица се убиени, а осум се ранети во напад во Мексико


Мексико Сити, 27 септември, 2017 - 11:09 (META) 

Најмалку 14 лица се убиени, а осум се ранети во напад на вооружена група на центар за рехабилитација на северот на Мексико, соопшти полицијата.

Вооружената група синоќа упаднала во центарот за лекување наркозависници „Обединети семејства“ и почнала да пука на луѓето, каде што во тој момент биле 25 лица.

Во последната деценија, најмалку шест напади се извршени врз рехабилитациски центри, а за најголем дел од нив се одговорни членовите на банди кои сакаат да се пресметаат со нивните ривали што се кријат во тие центри.


Македонски државјанин повреден во нападот во Барселона, потврди МНР


Барселона, 18 август, 2017 - 9:31 (META) 

Македонски државјанин е повреден во терористичките напади што вчера се случија во Барселона. Како што соопшти утрово Министерството за надворешни работи, македонскиот државјанин се наоѓа во болница во Барселона и е надвор од животна опасност.

„Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасадата во Шпанија дојде до информација дека еден македонски државјанин во моментот се наоѓа во болница во Барселона. Лицето во моментот на извршување на нападот се наоѓало во непосредна близина и се здобило со скршеница на зглобот на ногата. Лицето се наоѓа вон животна опасност и е третиран од страна на шпанските медицински служби“, стои во соопштението од МНР.

Претставник од македонската амбасада, веднаш по добиената информација, заминал во болницата каде се наоѓа повредениот македонски државјанин.

Во нападот, извршен со комби, кое влетало во пешаци во близина на плоштадот „Каталуња“, во центарот на Барселона, загинаа 13 лица, а десетици се повредени.

Неколку часа, по нападот во Барселона, се случил и втор напад, во градот Камбрил, исто така, изведен со возило.

Шпанската полиција соопшти дека убила петмина осомничени терористи во Камбрил, кои носеле појаси со експлозив и се поврзуваат со првиот напад во Барселона.


Деветмина убиени во тепачка во затвор во Мексико


Рејноса, 11 август, 2017 - 10:58 (META) 

Девет затвореници се убиени, а 11 се повредени во тепачка во затвор во градот Рејноса, на северот на Мексико.

Властите на мексиканската држава Тамаулипас изјавија дека ривалските групи во судирот користеле палки и камења.
Тепачката избила вчера за време на посетата, а чуварите испукале куршуми за да ја смират ситуацијата.

Државната безбедносна група за координација соопштила дека веројатно причината за тепачката е борба на две групи за контрола во затворот.

Не е соопштено кои групи се вмешани во суриот, но во градот Рејноса се водат борби меѓу фракции на таканаречениот Заливски картел.

Во затворите во државата Тамаулипас често има немири, тепачки и бегства.


Четворица убиени и неколкумина повредени во суд во Москва


Москва, 1 август, 2017 - 15:22 (META) 

Четири лица се убиени, а неколку се повредени во престрелка што изби во регионалниот суд во Москва, јавуваат руските медиуми. Сепак, нема официјална потврда за загинатите.

Адвокатката Софија Рубаска, која во моментот на инцидентот се наоѓала во зградата, за руската агенција „РИА Новости“ соопшти дека слушнала пукање и дека се ранети вработени во тој суд, судска извршителка и стражар, но не можела да даде повеќе информации. Таа вели дека се чуле не помалку од 20 истрели.

– Бевме на друго судење кога слушнавме пукање. Имаше повеќе од 20 истрели. Почнавме да се евакуираме. Ја видов ранетата извршителка и нејзиното крваво лице. Подоцна некој ми кажа дека и вооружен стражар е повреден – вели Рубаска.

Руските медиуми јавуваат дека пукањето се случило за време на судењето на деветчлената банда ГТА, која, според обвинителството, со години ги тероризирала жителите на Москва и се товари за смртта на дваесеттина лица. Некои од обвинетите се обиделе да го украдат оружјето од судското обезбедување и зеле заложници.

Портпаролката на судот, Наталија Осипова, вели дека зградата е евакуирана, а сите состаноци и судења се откажани.


ВМРО-ДПМНЕ изразува сочувство за убиените во обидот за државен удар во Турција


Скопје, 16 јули, 2017 - 11:14 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ изразува најдлабоко сочуство за сите што ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција, посочуваат од партијата во соопштение.

„Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку и на сите кои имаат посебна почит и симпатии кон Турција. Република Турција и турскиот народ биле и остануваат докажан пријател на Република Македонија. Меѓусебните односи секогаш биле проткаени со заемна почит и пријателство и очекуваме врските со Република Турција да се продлабочуваат и во иднина. Демократските избори се единствениот начин на кој една власт може да ја добие честа да ја управува државата“, се вели во соопштението.


Две туристки убиени од напаѓач со нож во Хургада


Хургада, 14 јули, 2017 - 20:49 (META) 

Две Германки, кои летувале во одморалиштето Хургада во Египет, станаа жртви на млад Египќанец, кој влегол во нивниот хотел пливајќи од блиската плажа, а потоа бодел со нож, јавуваат египетските медиуми, повикувајќи се на официјални претставници. Според извештаите, четворица други туристи се повредени во нападот.

Напаѓачот е уапсен, а мотивот за нападот сè уште е непознат. Двајца од четворицата ранети се од Полска, а една е Украинка. Иако првично беше пласирана информација за повредени српски државјани, Министерството за надворешни работи на Србија го негираше тоа.

Според неименуван египетски безбедносен претставник, напаѓачот планирал да избоде само странци.


Седум загинати во нападот во Лондон, тројцата осомничени убиени во судир со полицијата


Лондон, 4 јуни, 2017 - 10:41 (META) 

Седум лица загинаа, а 48 се повредени во терористичкиот напад што синоќа се случи на две локации во Лондон – на маркетот Бороу и на Лондонскиот мост, пренесува „Би-би-си“. Како што е соопштено на брифингот рано утрово, полицијата при интервенцијата застрелала и убила тројца мажи, осомничени дека го извршиле нападот.

Според полицијата, осомничените доше во судир со полицијата и биле убиени 8 минути откако безбедносните служби го добиле првиот повик, кој бил во 22.08 часот.

Марк Роули, помошник комесар на Метрополитен полицијата, соопштил дека „осомничените носеле нешто што личело на појаси со експлозив, но дополнително било утврдено дека тие биле лажни“.

Повеќе од 30 луѓе, по нападот на Лондонскиот мост и на Бороу биле пренесени во шест болници. Од лондонската итна медицинска служба соопштиле дека меѓу тешко повредените е и еден полицаец на сообраќајната полиција, но дека не е во животна опасност.

Полицијата соопштила дека бројот на повредени би можел да се зголеми. Истрагата за нападот продолжува, а ја спроведува антитерористичката полиција, рекол Марк Роули.

Матрополитен полицијата во детално соопштение навела дека околу 22 часот полицијата реагирала на пријава за автомобил кој се качил на тротоар и удирал во луѓето на Лондонскиот мост, а потоа полициски екипи одговориле на повик за напад на Бороу, каде две лица влегле во ресторан и со нож изболе две лица. Полицијата интервенирала и на инцидент во лондонската област Ваухол, но соопштено е дека овој случај не бил поврзан со првите два.

Половина час по полноќ двата напади на Лондонскиот мост и на Бороу, кој е популарно место на кое се сообираат луѓето во сабота навечер, се прогласени за терористички.

Британската влада утрово одржува итен состанок со службите за безбедност т.н. „Кобра“. Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, претходно соопштила дека инцидентот се третира како „потенцијален акт на тероризам“ и дека „истрагата се одвива брзо“.

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, порачал дека „неговите мисли се со оние кои се погодени од случувањата и се заблагодарил на службите за безбедност и на итната помош, кои брзо одговориле на повиците.

Белата куќа соопшти дека претседателот на САД, Доналд Трамп, е известен за случувањата во Лондон. Тој во меѓувреме на „Твитер“ напиша дека САД ќе направат сè што можат да му помогнат на Лондон и на Велика Британија, а подоцна имал и телефонски разговор со премиерката Тереза Меј.

Со соопштение се огласи и американскиот Стејт департмент, во кое се вели дека САД ги осудуваат кукавичките напади чија цел се невини цивили во Лондон.

„САД се подготвени да обезбедат каква било помош на властите во Обединетото Кралство. Нашите срца се со семејствата на жртвите. Цела Америка се солидаризира со народот на Велика Британија“, стои во соопштението на Стејт департментот.

Пораки со осуда за нападот во Лондон и за помош на Велика Британија упатија и францускиот претседател, Емануел Макрон, премиерот на Канада, Џастин Трудо, како и австралисткиот премиер, Малком Трнбул, и неговата министерка за надворешни работи, Џули Бишоп, и претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Засега никој не ја презел одговорноста за терористичкиот напад во Лондон.


Повеќе од 100 лица убиени во напад на воена база во Авганистан


Кабул, 22 април, 2017 - 11:08 (META) 

Повеќе од 100 војници загинале во нападот на талибанците на воена база на северот на Авганистан, соопштило утрово авганистанското министерство за одбрана, јавуваат светските агенции.

Станува збор за прво официјално соопштение на авганистанските власти по нападот на базата во градот Мазар-е-Шариф, кој се случи вчера и траеше неколку часа и за кој првин извести командата на силите на САД во Кабул.

Британскиот национален сервис „Би-би-си“, повикувајќи се на локални извори, наведува дека во нападот на талибанците загинале повеќе од 130 лица, од кои најголем број биле авганистански војници, како и дека бројот на жртви би можел да биде поголем.

Најмалку 10 талибанци биле убиени во вчерашниот судир, а еден од напаѓачите е приведен.


Повеќе од 40 сомалиски мигранти убиени во близина на брегот на Јемен


Сана, 18 март, 2017 - 10:57 (META) 

Повеќе од 40 сомалиски мигранти, меѓу кои имало жени и деца, биле убиени ноќеска во близина на брегот на Јемен, додека биле превезувани со чамец, јавуваат светските агенции.

Чамецот, со околу 140 мигранти од Сомалија, бил погоден од лесно оружје во близина на пристанишниот град Ходеда, на западниот брег на Јемен, соопштила канцеларијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР). Чамецот, и покрај нападот, успеал да доплови до пристаништето, кое е под контрола на бунтовниците Хути.

Засега никој не ја презел одговорноста за нападот. Бунтовниците за нападот ја обвинуваат арапската коалиција, која, пак, ги отфрла ваквите наводи.

Во чамецот, како што објави Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во Јемен, биле пронајдени телата на 42 лица.

Според управата на пристаништето, преживеаните мигранти заедно со тројца јеменски шверцери биле уапсени.