!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Еден полицаец е убиен, а друг ранет во престрелка во центарот на Париз


Париз, 20 април, 2017 - 22:23 (META) 

Еден полицаец е убиен, а друг е ранет во вооружен напад што вечерва се случил во центарот на Париз, соопштила француската полиција, пренесува „Би-би-си“.

Според информациите на дел од француските медиуми, напаѓачот кој отворил оган кон полицајците бил застрелан и убиен. Престрелката се случила на авенијата Шанзелизе, која е целосно блокирана и каде во тек е операција на француските безбедносни сили.

В недела во Франција се одржува првиот круг од претседателските избори, а џихадизмот е главната тема на изборите по нападите што беа извршени од Исламска држава.

Причините за нападот засега се непознати, а како што пренесува „Би-би-си“, засега нема индиции ниту дека станува збор за терористички напад.


Убиениот напаѓач од аеродромот „Орли“ бил на листата на радикализирани поединци


Париз, 18 март, 2017 - 15:54 (META) 

Напаѓачот кој денеска беше убиен на аеродромот „Орли“ во Париз, бил на листата на радикализирани поедници и имал долго криминално досие, вклучувајќи и пресуди за вооружено разбојништво, соопштиле француските власти, пренесува „Би-би-си“.

Тој беше застрелан и убиен од француските безбедносни сили, откако се обидел да одземе пиштол од припадничка на воена патрола на јужниот терминал на аеродромот.

Станува збор за 39-годишен маж, чиј идентитет сè уште не се открива.

Тој, како што пренесуваат француските медиуми, повикувајќи се на информации од полицијата, утрово бил вмешан во вооружен инцидент во северниот дел на Париз, по што украл автомобил и со него дошол на аеродромот „Орли“, каде ја нападнал припадничката на воената патрола и се обидел да ѝ го земе оружјето.

Мотивите за нападот засега не се познати. Таткото и братот на напаѓачот биле веднаш приведени, што е стандардна процедура кога станува збор за сомневања за терористички напад.

Од француската полиција соопштиле дека напаѓачот не носел експлозив. Во двата инциденти нема други повредени лица.

Откако беше затворен и евакуиран, делови од аеродромот „Орли“ се повторно отворени по, како што го опишуваат француските власти, екстремно сериозниот инцидент.


Маж убиен на аеродромот „Орли“ во Париз, откако одзел пиштол од војник


Париз, 18 март, 2017 - 9:58 (META) 

Француските безбедносни сили утрово застрелале и убиле маж на парискиот аеродром „Орли“, откако тој посегнал и му го зел пиштолот на војник, соопштиле француските власти, јавува „Би-би-си“.

Делови од аеродромот биле веднаш евакуирани, а безбедносните операции по инцидентот продолжуваат и понатаму. Во нив, како што пренесува британскиот национален сервис, биле вклучени и експерти за деактивирање на експлозивни направи.

Минатиот месец, во инцидент во музејот „Лувр“ во Париз, беше застрелан и ранет напаѓач, кој со ножеви се нафрли на војници во музејот.


Потстанар пронајден убиен во стан во Прилеп


Прилеп, 3 март, 2017 - 13:38 (META) 

Маж на возраст од 65 години вчера бил пронајден мртов, со убоди на градите и на грбот, во стан во кој бил потстанар, соопшти СВР Битола.

Сопственикот на станот, 53-годишниот М.М., вчера, во 13 часот, отишол во полициската станица Прилеп и побарал полициска екипа заедно со него да влезе во станот, оти нешто му било сомнително. Потоа, во присуство на полицајци и со дозвола од јавен обвинител, сопственикот насилно ја отворил влезната врата на станот на улицата Гоце Делчев и внатре го нашле мртвото тело на В.М. (65) од селото Могила.

Лекар од итна медицинска помош го прегледал мртвото тело и утврдил убодна рана на десната половина од градниот кош и убодна рана на задниот дел од телото. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е предадено на обдукција.

Се работи на расчистување на случајот.


Маж убиен во продавница во крушевското село Свето Митрани


Крушево, 3 февруари, 2017 - 16:16 (META) 

Маж на возраст од 44 години бил убиен утрово во продавница во крушевското село Свето Митрани, а едно лице е приведено во врска со случајот, извести Основното јавно обвинителство – Прилеп.

Телото било пронајдено во продавница во селото, а имало две прострелни рани во градниот кош. Настанот е пријавен во крушевската полиција, а потоа увид на местото извршиле дежурен јавен обвинител и увидна екипа од прилепската полициска станица. Потоа едно осомничено лице било приведено.

Јавниот обвинител наредил земање траги од местото на настанот и правење парафинска ракавица на убиениот и на осомниченото лице, како и вештачење на пронајденото оружје и на трите пронајдени чаури. Издадена е и наредба за обдукција на телото на убиениот.


Пронајден мртов бездомник во Битола, најверојатно е убиен


Битола, 25 јануари, 2017 - 15:10 (META) 

Основното јавно обвинителство од Битола отвори случај за бездомник кој е пронајден мртов во руинирана куќа во Битола.
Според соопштението, надлежен обвинител, заедно со екипа од МВР, извршил увид во куќата, при што на мртвото тело се констатирани траги на насилство.
Случајот е пријавен од друг бездомник, кој живеел во руинираната куќа заедно со починатиот. По наредба на јавниот обвинител, извршен е лекарски преглед и на пријавителот, кој, исто така, имал телесни повреди и е пренесен в болница. Обвинителството издало наредби за вештачење на траги од местото каде е најден починатиот, како и наредба за обдукција.


Престрелка на аеродромот во Оклахома, убиен еден вработен


Оклахома, 16 ноември, 2016 - 10:07 (META) 

Едно лице е убиено во пукање на главниот аеродром во Оклахома Сити, „Вил Роџерс“, поради што е прекинат авионскиот сообраќај. Американските медиуми јавуваат дека престрелката настанала на паркиралиштето и оти убеиниот бил вработен на аеродром.

Претставници на полицијата рекоа дека сите околни улици се блокирани и ги предупредија жителите да го избегнуваат тој дел од градот.

Според последните информации, осомничениот напаѓач е пронајден мртов во возило. Полицијата соопшти дека тој добил прострелна рана за време на престрелката и оти подоцона им подлегнал на повредите.


Убиен напаѓачот што пукаше во кино во Германија


Франкфурт, 23 јуни, 2016 - 18:42 (META) 

Маскираниот напаѓач кој попладнево пукаше во кино-комплексот во Виернхајм, близу Франкфурт, е убиен откако бил застрелан од специјалните единици на германската полиција, соопшти министерството за внатрешни работи на сојузната држава Хесен.

„Проценките на полицијата беа дека вооружениот маж држи заложници поради што беше застрелан и убиен“, изјавил министерот за внатрешни работи на Хесен, Петер Бут, додавајќи дека нема други повредени во инцидентот.

Нападот во кино-комплексот „Кинополис“ се случил околу 15 часот по локално време, кога вооружениот маж влегол и се забарикадирал во објектот. Првичните информациите беа дека во инцидентот се повредени меѓу 20 и 50 лица.

Весникот „Франкфуртер алгемајне“ пишува дека засега е нејасно дали мотивите за нападот се од политичка или од идеолошка природа или, пак, станува збор за обид за грабеж.

Лицето што го пријавило случајот, на полицијата и кажало дека слушнало четири истрели и дека маскираниот напаѓач му изгледал ментално нестабилен. Засега е нејасно и дали во нападот било користено вистинско оружје.


Убиен лидерот на авганистанските талибанци во напад на американски дрон


Кабул, 22 мај, 2016 - 10:37 (META) 

Водачот на авганистанските талибанци, Мула Актар Мансур е убиен во напад на американско безпилотно летало. Смртта на Мансур, како што јавуваат светските агенции, денеска ја потврдил и талибанскиот командант Мула Абдул Рауф, кој рекол дека водачот бил убиен во петокот вечерта во погранична област меѓу Авганистан и Пакистан.

Неименуван службеник на САД, синоќа соопштил дека лидерот на талибанците најверојатно е убиен во напад на американски дрон.

Пентагон потврди дека војската на САД извела воздушен напад во пограничниот регион меѓу Пакистан и Авганистан, чија цел бил водачот на талибанците, но дека сè уште се проценуваат резулатите од ударот.

Од канцеларијата на авганистанскиот претседател Ашраф Гани, не можеле да потврдат дали Мансур е убиен, но, шефот на владата, Абдула Абдула, како што пренесуваат медиумите, изјавил дека водачот на талибанците е „најверојатно мртов“.

Мула Актар Мансур застана на чело на талибанците минатото лето, откако беше обелоденета смртта на основачот на ова движење, Мула Мухамед Омар.


Обвинителството отвори истрага за престрелката на патот Струга – Долна Белица


Струга, 16 декември, 2015 - 15:10 (META) 

Основното јавно обвинителство Струга донело наредба за спроведување истрага против пет лица осомничени за престрелката што се случи вечерта на 13 декември, на локалниот пат Струга – Долна Белица, во која едно лице беше убиено, а две беа ранети, соопшти денеска Јавното обвинителство.

„Лицата се товарат за убиство од член 123 и за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик. Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Струга достави предлог за определување мерка притвор за осомничените, од кои едно лице е на болничко лекување, едно е недостапно за органите на прогонот и три лица се непознати сторители“, стои во соопштението на Обвинителството.

Од Министерството за внатрешни работи (МВР) претходно соопштија дека полициската станица во Струга поднела кривична пријава против Б.Б. (45) и Е.Б. (30), двајцата од селото Велешта, и против три непознати лица.