Дураки за загадувањето: Јас не се занимавам со граѓаните, Македонија не е Швајцарија


Скопје, 22 ноември, 2018 - 12:15 (META) 

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки вели дека „не се бави со граѓаните“, на прашање на телевизија „Сител“, за тужбата што граѓаните ја подготвуваат против државата заради здравствените последици кои ги трпат поради загадувањето.

„Сега, јас не се бавам со граѓаните. Граѓаните може да се тужат, и тоа“, накратко одговори Дураки на прашањето, кој е неговиот став.

На констатацијата дека имаме големо аерозагадување, а мерачите не работат, министерот вели дека „Македонија не е Швајцарија.“

„Почнавме, еден чекор е напред, и тоа“, дополни Дураки.

На прашањето што конкретно се презема, само накратко рече дека, постои работна група која ќе ги каже чекорите и прв пат во Македонија има програма за аерозагадување.

Сепак, тој како министер не се наоѓа на чело на таа работна група на Владата иако, според ресорот кој го води тоа би било најлогично, туку на негово место е неговиот заменик, Јани Макрадули.

На прашањето на „Мета“ упатено до портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, зошто програмата на Владата за справување со аерозагадувањето ја промовираше заменик-министерот Макрадули, кој и претходно беше единствениот висок владин функционер кој зборуваше на оваа тема на сите јавни настапи и одговараше на новинарски прашања, и дали Македонија воопшто има министер за животна средина, кој по својата функција треба да превземе политичка одговорност за една така важна тема од сопствениот министерски ресор како прекумерното загадување на воздухот, добивме одговор: „Заменик министерот е назначен за координатор на телото за спроведување на стратегијата“.

Дураки вчера учествуваше на Третата министерска конференција за животна средина и климатска акција во Западен Балкан, организирана од Советот за регионална соработка (РСС) и Министерството за животна средина и просторно планирање.


Савидис демантира вмешаност во протестите во Македонија и најавува тужби


Атина, 17 јули, 2018 - 9:57 (META) 

Преку соопштение, групацијата компании на бизнисменот Иван Савиди, ги демантира написите во медиумите, отфрла секаква вмешаност во протестите во Македонија и најавува тужби против медиумите и авторите на објавениот текст во кој што се споменува неговото име.

Соопштението од групацијата го објави грчката новинска агенција АНА-МПА, со коментар дека се однесува на текстот објавен во „Базфид“.

„Јасно ставаме до знаење дека бизнисменот Иван Савидис нема никаква врска или вмешаност со она што се споменува во апсолутно невистинитиот и крајно клеветнички текст. Затоа, веќе во следните часови и искористувајќи ги сите правни средства што ни се на располагање, ќе поднесеме тужба против медиумот, како и до авторите на оваа неоснована објава“, пишува во соопштението од групацијата компании во сопственост на Иван Савидис.


ВМРО-ДПМНЕ 11 пати му се извини на Рашковски за искажани клевети


Скопје, 9 јули, 2018 - 14:03 (META) 

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски на својот „Фејсбук“ профил објави дека опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ 11 пати му се извинила за 11 обвинувања кои ги искажале за него откако тој поднел тужби за клевета.

Во напишаното тој вели дека добил извинувања за обвинувањата за непотизам, кумски врски, присвојување на материјална корист, незаконско работење и се што требало да доведе до негово деградирање на професионален и личен план.

„Првин ќе ве напаѓаат, после ќе ви се извинат, а би сакал да дојде момент кога меѓусебно ќе се пофалиме за сработеното. Наместо да се впуштам во „ѓаволско докажување” на обвинувањата одговорив со тужби за клевета кои завршија со спогодби преку кои се извинија за се што беше изнесено во јавноста. Нека е ова правна пракса за тоа како треба да изгледа политички дијалог и решавање на меѓусебни обвинувања“, напиша Рашковски.

Во документите кои тој ги објави, како договорна страна стои ВМРО-ДПМНЕ, а на секој од документите посебно е потпишан и тој кој што ги изговорил клеветите, односно Александар Тргачевски, Дарко Костовски, Павлинче Честојнова, Бојан Стојановски, Никола Србов, Невенка Стаменковска и Светлана Јакимовска.


„Јадран филм“: Тозија нè уценуваше и бараше поткуп


Скопје, 2 февруари, 2018 - 14:09 (META) 

Хрватската куќа „Јадран филм“, продуцент на серијата „Македонија“, со која Горјан Тозија в.д. директорот на Агенцијата за филм, го раскина договорот набргу по неговото стапување на функција, го обвини Тозија дека ја уценувал и барал поткуп.

Според „Јадран филм“, тоа што на судењето по тужбата за незаконско раскинување на договорот Горјан Тозија не се појавил, а поканата за рочиштето се вратила во судот како неуредна, претставува свесно одолговлекување на постапката и негово индиректно признание на вината. Според продуцентската куќа, единствено Управниот одбор на Агенцијата за филм, а не в.д. директорот, можел да го раскине договорот.

Потегот на Тозија, според продуцентот, е предизвикан од одбивањето на предлогот на Тозија, кој барал поткуп и уценувал.

„Горјан Тозија предизвика штета од огромни размери злоупотребувајќи ја својата позиција за сопствени интереси. Дополнително тој од службените тела ја сокрил понудата со која Јадран филм нуди  гаранција на за секој денар вложен од Агенцијата за филм за серијата „Македонија“. Таа понуда и понатаму стои“, се вели во соопштението од продуцентот, кој вели дека сепак ќе ја сними серијата.

Тозија го раскина договорот со образложение дека иако за време на претходниот директор на Агенцијата за филм исплатила однапред 1,1 милиони евра за серијата, а до септември минатата година не ги доставила 14. епизоди.


Исклучените ќе продолжат да плаќаат паушал за парно-греење, пресече Уставен суд


Скопје, 20 декември, 2017 - 14:07 (META) 

Домаќинствата кои се исклучени од системот за снабдување со топлинска енергија на БЕГ ќе продолжат да плаќаат паушален надомест, пресече денеска Уставниот суд.

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста на член 66 од правилата за снабдување со топлинска енергија, донесени од Регулаторната комисија за енергетика, што значи, обрската на граѓаните на плаќање на паушален надомест останува.

Исклучените граѓани од системот на БЕГ, неколку години протестираа против одлуката да плаќаат паушален надоместок за топлинска енергија. Тие најавија и тужба пред Меѓународниот суд за човекови права во Стразбур.


Ердоган тужи член на опозицијата бидејќи го нарекол „фашистички диктатор“


Анкара, 31 октомври, 2017 - 11:03 (META) 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднел тужба против Булент Тезџан, член на опозицијата, бидејќи го нарекол турскиот лидер „фашистички диктатор“, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Тезџан, кој е портпарол на главната турска опозициска Републиканска народна партија, изјавил дека намерата му била да ја прекине атмосферата на страв во Турција.

Адвокатот на Ердоган, Хусеин Ајдин, изјавил дека е поднесена тужба против Тезџан поради навреда на претседателот на државата.

Ибрахим Калин, портпарол на Ердоган, ја осудил изјавата на опозиционерот, додавајќи дека неговиот говор на омраза претставува срамно однесување на опозицијата.

Во Турција навреда на претседателот е кривично дело за кое е предвидена казна до четири години затвор.


Поранешниот шеф на Кривичниот суд, Панчевски, осуден за мобинг


Скопје, 14 септември, 2017 - 10:28 (META) 

Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, е осуден за мобинг, по тужбата што против него ја поднесе Горан Стаменковски, поранешен раководител на секторот за човечки ресурси во судот, објави денеска Основниот суд Скопје 2.

Според „Википедија“, мобинг е појава на психичко малтретирање на работното место, кое се повторува низ активности чија цел е деградација на работните услови на работникот, кои може да предизвикаат повреда на човековите права и достоинството, да наштетат на психичкото и телесно здравје и да ја компромитираат професионалната иднина на жртвата.

Во македонската правна терминологија за поимот „мобинг“ се употребува изразот „вознемирување на работното место“.

Пресудата против Панчевски е неправосилна и тој има право на жалба пред Апелацискиот суд. Во случај Апелација да ја потврди пресудата, Панчевски нема да може да извршува раководна функција во судот.

На изрекувањето на пресудата Панчевски не беше присутен, а во судницата беше само неговиот адвокат Димитар Дангов.

Стаменковски го тужеше поранешниот претседател на Кривичниот суд бидејќи подолг временски период го прераспоредувал на други работни позиции, го казнувал и го терал да исполни норма која не постои во практиката на судот.

Покрај тужбата, Стаменковски поднесе и две кривични пријави против Панчевски за малтретирање во службата и за повреда на рамноправноста.


Конгресмени поднесоа тужба против Трамп за примање пари од странски влади


Вашингтон, 14 јуни, 2017 - 10:52 (META) 

Околу 200 конгресмени од редот на Демократската партија денеска поднесоа тужба против американскиот претседател Доналд Трамп пред федералниот суд, тврдејќи дека примал финансиски средства од странски влади преку своите компании, а без одобрување на Конгресот, што претставува кршење на Уставот на САД.

Во тужбата, која ја поднесоа најмалку 30 сенатори и 166 членови на Претставничкиот дом, стои дека Трамп не побарал одобрение од Конгресот за ниту една од уплатите на стотина своите компании кои ги добивал од странски влади, откако во јануари го презел претседателскиот мандат, иако според Уставот е должен да побара такво одобрение.

Ова е досега најголем број на членови на Конгресот да тужат еден американски претседател.

Белата куќа засега не излезе со коментар по ова прашање, но соопшти дека бизнис-интересите на Трамп не претставуваат кршење на Уставот.

Компаниите на Трамп ветија дека профитот од клиентите кои претставуваат странски влади ќе го донираат во Министерството за финансии, но дека нема да бараат клиентите да се идентификуваат.


ТЕ–ТО го доби спорот со „Топлификација“


Скопје, 13 јуни, 2017 - 15:38 (META) 

Апелацискиот суд во Скопје донесе пресуда со која го одби тужбеното барање на „Топлификација“ АД за присилна наплата на побарувања врз основа на заеми, што „Топлификација“ АД ги дала на ТЕ-ТО АД, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на Македонската берза за хартии од вредност.

За овој предмет првостепениот суд еднаш донесе пресуда во корист на „Топлификација“ АД, на што ТЕ-ТО АД поднесе жалба во Апелацискиот суд, кој го врати предметот во Основен суд, кој повторно донесе иста пресуда како претходно. На втората жалба на ТЕ-ТО, Апелацискиот суд ја отфрлил тужбата од „Топлификација“ и пресудил во полза на жалителот.

ТЕ-ТО АД е когенеративна термоелектрана на природен гас во Скопје, со капацитет од 220 мегавати за производство на електрична енергија и 160 мегавати за производство на топлинска енергија.


Кежаровски: Четири години откако ме уапсија и малтретираа Врховниот суд се уште молчи


Скопје, 28 мај, 2017 - 11:49 (META) 

Пред четири години на денешен ден полицијата упадна во домот на новинарот Томислав Кежаровски и го уапси за оддавање на идентитет на заштитен сведок во текст напишан во 2008 година.

„Цел вод припадници на специјалната полиција вооружени со автоматски пушки, со пиштоли и бомби, како најозлогласен криминалец со лисици на рацете ме извадија од дома. Никому не му беше гајле дека сето тоа се прави пред сопругата и малолетната ќерка. Со полна уста во затворот ми велеа дека ќе ме скршат и ќе ме уништат. Многу се трудеа, ама за жал не успеаја. Не јас немам право да заборавам што ми се случи. Немам право заради себе, заради сопругата и ќерката и заради оние луѓе кои ги изгубивме како последица од вандализмот на Фамилијата“, вели Кежаровски на својот „Фејсбук“ профил.

Кежаровски за „Мета“ вели дека откако процедурата за неговиот случај ќе заврши во државата, тој можно е да се обрати до Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Но, вели дека неговиот случај веќе четири години е заглавен во Врховен суд.

– Врховен суд не го става мојот случај на дневен ред веќе четврта година. Откако сето тоа ќе заврши кај нас, тогаш може да подигнам преиспитување на правото во судот за човекови права во Стразбур. Јас следната недела ќе побарам да направам увид во предметот и да видам зошто тој не се става на дневен ред – вели Кежаровски.

Новинарот вели дека за целата негова голгота потсетник ќе му биде болеста на тироидната жлезда со која се здобил поради прекумерен стрес.

– Откако се вратив дома ми открија дека тироидната жлезда воопшто не ми лачи, и сега до крајот на животот ќе мора да пијам апчиња како потсетник на стресот кој го доживеав изминатите години – додава Кежаровски.

Кежаровски беше осуден на четири ипол години затворска казна поради откривање на идентитетот на заштитен сведок во случајот „Ореше“, судски процес за убиство на велешанецот Лазо Милошевски, а апелациониот суд Скопје му ја намали казната на две години затвор.

Кежаровски помина во притвор една година и девет месеци, а за негово ослободување, но и на преиспитување на пресудата повикаа повеќе домашни и странски невладини организации, како и ОБСЕ.