!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Турција ја забрани утрешната парада на гордоста во Истанбул


Истанбул, 24 јуни, 2017 - 14:17 (META) 

Истанбулските власти денеска соопштија дека нема да дозволат да се одржи парадата на гордоста, која беше закажана за утре, поради загриженоста за безбедноста на учесниците и на туристите, како и за јавниот ред и мир.

Ваквата одлука на градските власти предизвикаа негодување кај ЛГБТИ-активистите, кои преку социјалните мрежи најавија дека сепак ќе се одржи најавениот марш, кој треба да тргне од познатиот плоштад Таксим.

Властите на Истанбул соопштија дека тоа подрачје не е означено за демонстрации и дека организаторите не доставиле соодветна пријава за настанот. Тие, исто така, соопштија дека неколку организации презеле „сериозни реакции“ против маршот.

Во 2014 година, на парадата на гордоста во Истанбул учествуваа околу 100.000 лица, што истовремено беше еден од најголемите ЛГБТИ-собири во една муслиманска држава. Оттогаш турските власти не дозволуваат повторно да се одржи на парада на гордоста во Турција.


Експлозија во близина на воен објект на НАТО во Турција


Анкара, 22 јуни, 2017 - 11:11 (META) 

Послаба експлозија одекна утринава во близина на воен објект на НАТО во провинцијата Измир, во западниот дел на Турција, објавија турските медиуми.

Како што се наведува, во експлозијата е оштетен ѕид во близина на воен објект на НАТО, но во инцидентот никој не е повреден.

Полицијата ја обезбедила областа и ја истражува причината за несреќата.


Заев со Чавушоглу: Реформската влада ги отвора евроатлантските перспективи


Скопје, 18 јуни, 2017 - 19:12 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и од пратеникот Мухамед Зекири, попладнево се сретна со Мевљут Чавушоглу, министер за надворешни работи на Република Турција, придружуван од пратениците Хусејин Бурге и Шабан Дишли, како и од амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара, соопшти Владата на Република Македонија.

Според соопштението, на средбата соговорниците изразиле заедничка определеност за продлабочување на традиционалните пријателски односи помеѓу Република Македонија и Република Турција, а Чавушоглу во име на премиерот на Турција, Бинали Јилдирим, му честитал на Заев за стапувањето на должноста и најавил целосна поддршка.

– Владата на Македонија е силно посветена на реформите важни за евроатланстките интеграции на државата, но тие истовремено ќе придонесат и за развој на економијата и на правната држава, како и за квалитетен живот на сите граѓани – рекол Заев, посочувајќи дека Владата работи на создавање поволна деловна клима, за да овозможи функционирање на домашните претпријатија, но и странски инвестиции, како начин за овозможување нови вработувања, повисоки плати и повисок животен стандард.

На средбата на Заев со турскиот министер Чавушоглу изразен е заеднички интерес за соработка како на полето на економијата, инвестициите, трговијата, така и во образованието, културата, спортот и во сите други области значајни за граѓаните на двете земји.


Чавушоглу: На Македонија ѝ се нанесува голема неправда


Скопје, 18 јуни, 2017 - 19:00 (META) 

Односите меѓу двете држави, приоритетите на Македонија, членството во ЕУ и во НАТО, како и политичката ситуација во земјава и надвор од неа, се темите за кои разговарале министерот за надворешни работи на Турција, Мевљут Чавушоглу, и министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров.

Шефот на македонската дипломатија посочи дека со турскиот колега зборувале за развивање на економските односи и трговија. Чавушоглу вели дека Македонија може да биде пример за сите земји кога во прашање се билатералните односи, а изрази и поддршка за добивање членство во НАТО.

– Ја следите состојбата во нашиот регион, каде има сериозен развој на настаните. Ние ќе бидеме ваша поддршка. Ова е 25. година од воспоставување на билатералните односи и тука направивме голем напор на балканските простори, каде мислиме дека Македонија е многу значајна за трговскиот развој. Турските инвестиции изнесуваат 1,2 милијарди долари, а во наредниот период со наша заедничка волја ќе гледаме да ги зголемиме. Турција ја поддржуваше Македонија на секое поле, а истото ќе го правиме и во наредниот период. Македонија највеќе го заслужува членството во НАТО, а прашањето за името е голема неправда за оваа земја. Ние ќе инсистираме ЕУ да не се меша во внатрешната политика – рече Чавушоглу.

Според него, турската заедница во Македонија е значајна алка за одличните билатерални односи, односно нивните законски права во Македонија е тоа што ги врзува за земјата.

За Димитров, Македонија има поддршка од Турција за сите прашања поврзани со билатералните односи.

– За нас патот напред е градење позитивна слика на Македонија. Наша цел е да градиме односи кои ќе донесат стабилизација на регионот. Решени сме да работиме на добрососедска политика. Му се заблагодарив на Чавушоглу за поддршката за наш влез во НАТО. Македонија ја цени улогата на Турција која ја има во справувањето со мигрантската криза. Турција е шестти по ред инвеститор во Македонија. Со министерот имавме и конкретни идеи, бидејќи има интерес од големи турски компании да инвестираат во нашата држава. Турција носи голем дел од товарот во глобални рамки кога во прашање е тероризмот бидејќи се соочува со безбедносни предизвици. Ние заклучивме дека соработката на ниво на полиција и разузнавачки агенции е на задоволително ниво – рече шефот на македонската дипломатија.


Шефот на турската дипломатија Чавушоглу се сретна со претседателот Иванов и со Груевски


Скопје, 18 јуни, 2017 - 15:48 (META) 

Турскиот министер за надворешни работи,  Мевљут Чавушоглу, денеска се сретна со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

„На средбата беше разговарано за понатамошното продлабочување на билатералните односи и за зголемување на соработката меѓу Република Македонија и Република Турција. Изразувајќи благодарност за цврстата и принципелна поддршка на Република Турција во однос на нашите стратешки цели, претседателот Иванов нагласи дека Република Македонија високо ја вреднува поддршката од Турција за употребата на уставното имe на Република Македонија и за интеграцијата на земјата во НАТО“, се вели во соопштението од кабинетот на претседателот.

Иванов и Чавушоглу разговарале за состојбите во регионот, за прашањата од надворешно-политички интерес за двете земји и за потребата од поголема соработка меѓу безбедносните служби на Република Македонија и Република Турција. Македонскиот претседател ја истакнал потребата од размена на информации меѓу полициските служби и службите за разузнавање, преземање на заеднички акции, како и изнаоѓањето на ефективни средства и методи за превенција и борба против ширење на насилен екстремизам и тероризам.

Двајцата соговорници ја поздравиле економската соработка, со очекување за нејзино понатамошно интензивирање, како и плодната соработка на полето на одбраната. Претседателот Иванов се заблагодарил за логистичката поддршка за опремување, едукација и за обука на АРМ, како и за досегашната хуманитарна помош добиена од Република Турција, се дознава од соопштението од претседателскиот кабинет.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со Никола Тодоров, член на iзвршниот комитет на партијата, на средбата со турскиот министер за надворешни работи Чавушоглу разговарал за стратешките интереси на Република Македонија поврзани со евроатланските интеграции и актуелната политичка состојба, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, истакна дека Турција е важен пријател на Република Македонија и поддржувач во аспирациите за членство во НАТО. Тој истакна дека стратешки интерес на Република Македонија е зачленување во НАТО, како и членство во Европската Унија, како и тоа дека Македонија е предолго надвор од процесите и дека е потребен чекор кој ќе значи валоризирање и потврдување на сè што досега е постигнато на тој план. Груевски го повтори ставот дека на Македонија ѝ е потребен брз прием во НАТО, и доколку за тоа има чисто и недвосмислено прашање, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи. ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи и реформите за ЕУ кои се од корист за сите и зад кои нема скриени агенди за партизација на институциите, за што веќе има тенденции од страна на владата на СДСМ“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски се заблагодарил за поддршката од Турција и нагласено зборувал за конструктивната и активна улога на турската заедница во демократскиот развој на Република Македонија.


Турскиот министер за надворешни работи, Чавушоглу, во посета на Македонија


Скопје, 18 јуни, 2017 - 10:31 (META) 

Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу, денеска ќе престојува во работна посета на Македонија. Министерството за надворешни работи соопшти дека Чавушоглу ќе се сретне со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.

На средбата се очекува да бидат разменети мислења за билатералните односи и за можностите за унапредување на соработката во повеќе области, со посебен акцент на понатамошното продлабочување на економската соработка. Двајцата министри ќе разговараат и за актуелните теми во регионот и пошироко, како и за соработката на меѓународен план.

Во рамки на посетата, предвидено е министерот Чавушоглу да биде примен од претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, и од премиерот Зоран Заев.

Министрите Чавушоглу и Димитров ќе присуствуваат и на ифтар, што во чест на турскиот министер за надворешни работи ќе го организира Амбасадата на Република Турција во Скопје.


Протестен марш на турската опозиција од Анкара до Истанбул


Анкара, 15 јуни, 2017 - 13:27 (META) 

Главната турска опозициска партија денеска почна марш долг 400 километри, од Анкара до затворот во Истанбул, во знак на протест поради затворањето на еден од нејзините пратеници.

Лидерот на Републиканската народна партија, Кемал Килиџдароглу, изјави дека бара правда.

– Секој треба да ја брани независноста на судството и правдата во оваа земја – рече Килиџдароглу на почетокот на собирот во турската престолнина, каде се собраа неколку илјади лица.

Килиџдароглу повика на марш бидејќи пратеникот Енис Бербероглу вчера беше осуден на 25 години затвор за оддавање државни тајни.

Бербероглу е уапсен и осуден во случај поврзан со објавување извештаи во весникот „Џумхуријет“ во 2015 година, за тоа како турската разузнавачка служба, наводно, криумчари оружје за исламските бунтовници во Сирија.


Ердоган одобри закон за распоредување на турски војници во Катар


Анкара, 9 јуни, 2017 - 11:57 (META) 

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон со кој се овозможува распоредување турски сили во Катар, по што законот е објавен во Службен весник, јави Турската радио-телевизија.

Парламентот на Турција на 7 јуни во рамки на Спогодбата меѓу Турцијаа и Катар усвои нацрт закон кој овозможува распоредување на турски сили во Катар.

Инаку, спогодбата меѓу двете земји за распоредување турски сили на подрачјето на Катар е потпишана на 28 април 2016 година.

Целта на усвоениот закон е придонес кон модернизација на воените структури на Катар во рамки на меѓународното право и интензивирање на соработката во рамки на воената обука и образование.

Исто така, законот предвидува дополнителен развој на вооружените сили на Катар преку заеднички вежби, обуки и образование, како и зголемување на интероперативноста и координацијата на двете земји за придонес кон мирот во регионот и во светот. Во договорот се наведува дека главна цел на заедничките обуки и вежби е развивање на одбранбените можности на Катар


Германија ги повлекува своите војници од базата на НАТО во Турција


Берлин, 7 јуни, 2017 - 13:56 (META) 

Германската влада денеска наложи да се повлечат германските трупи од турската база Инџирлик и да се преместат во Јордан поради затегнатите германско-турски односи.

Владата го одобри предложениот план на министерката за одбрана, Урсула фон дер Лејен.

Одлуката следи откако Турција им забрани на германските пратеници да ја посетатат базата на НАТО, каде се распоредени околу 260 војници на Бундесверот во рамки на меѓународната коалиција за борба против Исламска држава во Сирија и во Ирак.


Се апсат десетици лица во две турски министерства поради наводна поврзаност со Ѓулен


Анкара, 6 јуни, 2017 - 14:11 (META) 

Обвинителството во Анкара издаде десетици наредби за апсење на вработени во две турски министерства во рамките на истрагата за организацијата ФЕТО на проповедникот и опозиционер Фетулах Ѓулен, јави турската телевизија „Си-ен-ен Турк“.

Наредби за апсење се издадени за 30 вработени во турското Министерство за образование и за 17 вработени од Министерството за транспорт, навигација и за комуникација. Осомничените лица се корисници на мобилната апликација „бајлок“, што се смета дека била користена за комуникација меѓу организаторите за подготовка и за реализација на обидот за државен удар во Турција во јули минатата година.

Турските власти сметаа дека обидот за преврат на 15 јули е извршен од организацијата ФЕТО на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД. Ѓулен ги отфрла обвиненијата.