!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Благ пораст на туризмот во минатата година


Скопје, 18 јануари, 2017 - 9:58 (META) 

Минатата година, заклучно со ноември, бројот на туристите што престојувале во земјава бил зголемен за 5 отсто, споредено со истиот период од претходната 2015 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС).

Кај домашните туристи зголемувањето е за 5,3 отсто, а кај странските за 4,8 отсто.

Во истиот период, бројот на ноќевања е зголемен за 2,7 отсто кај домашните, односно за 3,9 отсто кај странските туристи.

Бројот на туристите, само за ноември 2016 година, изнесува 44.162, а бројот на ноќевањата 97.980, покажуваат податоците на ДЗС.

Во однос на истиот месец од 2015 година, зголемувањето е 5,7 отсто кај посетеноста, односно 3,4 отсто кај ноќевањата.

Лани во ноември, во земјава престојувале за 5,3 отсто повеќе странски туристи.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во ноември 2016 година е зголемен за 7 отсто, а кај странските за 0,1 отсто.


Петта меѓународна конференција „Охрид – Водици“


Скопје, 17 јануари, 2017 - 10:42 (META) 

Од денеска, до 19 јануари, во Охрид, во Куќата на Уранија, се одржува петтата Меѓународна конференција за културно наследство, туризам и медиуми.

Конференцијата е во организација на Институтот за социо-културна антропологија на Македонија и на партнерите, Универзитетот „Евро-Балкан“ од Скопје, Универзитетот „Селџук“ од Конија, Република Турција, како и на организацијата „Мирас“ од Баку, Република Азербејџан.

Темата на годинешната меѓународна конференција е „Светот што бега, течната модерност и преобликување на културните идентитети, наследство, економијата, туризмот и медиумите“.

„Учествуваат шеесетина претставници од 11 земји со свои излагања од истражувањата и сознанијата во областа на антропологијата, етнологијата, социологијата, политичките науки, економијата, туризмологијата, комуникологијата, археологијата, историјата, историјата на уметност, филологијата, литературата, етномузкилогијата, архитектурата, музеологијата, педагогијата, информатичките науки, психологијата, како и интередисциплинарните помошни науки“, информираат организаторите.

Во рамките на конференцијата, во Спомен-домот на Христо Узунов ќе има изложбата на фотографии и на уметнички дела под наслов „Турското уметничко наследство“, подготвена од Центарот за истражување на турските ракотворби при Универзитетот „Селџук“ од Конија, Република Турција.

Конференцијата е поддржана од МАНУ, Заводот и музеј од Охрид и од Општина Охрид.


Голем број туристи во Охрид за католички Божиќ


Охрид, 25 декември, 2016 - 14:20 (META) 

Охрид викендов е во празнично расположение, со полни тераси на кафулињата и рестораните, шеталиштата и тесните улички во старото градско јадро.

Празничната атмосфера ја создадоа бројни туристи од Грција, Бугарија, Албанија, Црна Гора и од други земји, дојдени тука да го прослават Божиќ според Грегоријанскиот календар.

Хотелиерите им понудија прифатливи тридневни пакет-аранжмани.

Крсте Блажески – Крис, претседател на ХОТАМ и менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга, вели дека хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера се исполнети повеќе од 90 проценти, главно со гости од соседните земји.

Бугарските туристи, покрај приватното сместување и понатаму го претпочитаат хотелот „Силекс“, додека во „Гранит“, покрај од Бугарија, гости има и од Италија, Србија и од Црна Гора.

Сончевото и за овој период топло време преку денот, на гостите им оди прилог, а на градскиот плоштад Св. Климент Охридски, се одвива програма во живо, во рамките на новогодишниот пакет.

Локалната власт го украси центарот на Охрид, а хотелиерите за новогодишните празници очекуваат речиси целосна исполнетост на капацитетите.


Денеска се отвора Музеј на охридскиот бисер во Охрид


Охрид, 25 декември, 2016 - 12:06 (META) 

Денеска во Охрид се отвора Музејот на охридскиот бисер, кој ќе биде уште едно незаобиколно катче за туристите.

Во срцето на старото градско јадро, веднаш над катедралната црква „Св. Софија“, музејот го отвора познатото семејството Филеви од Охрид, кое, заедно со само уште едно друго семејство – Тилеви, ги знае тајните во изработката на оригиналниот охридски бисер.

Сеќавањата на потомците на Филеви, велат дека приказната за изработката на оригиналниот охридски бисер, почнува во 1928 година, кога во ресторанот на нивните предци, со име „Велика Србија”, дошол извесниот Јован Субанович, емигрант од Русија.

Приказната вели дека тајната е донесена од Бајкалското Езеро, полно со ендемичен жив свет, исто како и Охридското, каде пак егзистира малата рипка – охридската плашица, која порано ја имало во изобилиство и од чии седефни крлушки на кожата се изработувала емулзијата за бисерот.

Најмладиот наследник на семејството и традицијата, Михајло Филев, вели дека во Музејот посетителите ќе може да го запознаат целиот процес на изработка на надалеку прочуениот охридски бисер.

Ќе бидат изложени оригиналните алатки со кои се изработуваат бисерите, фотографии од семејството од годините на почетокот на изработката на бисерите, како и фотографии на личности од земјата и од светот, кои го купиле или го добиле како подарок охридскиот бисер.

Меѓу нив се и познати личности од светот на политиката, бизнисот и естрадата, како и кралицата на Обединетото кралство, Елизабета Втора.


Македонскиот бањски туризам претставен на саемот за туризам во Солун


Солун, 20 ноември, 2016 - 10:32 (META) 

Грчките туристички работници и грчката јавност имаа можност да се запознаат со македонските центри и можности за бањски и здравствен туризам на големиот Меѓународен саем за туризам „Филоксенија“ во Солун, каде што има 621 излагачи и делегации од 34 држави.

По иницијатива на македонскиот конзулат во Солун, Македонија е претставена на саемот со штанд со фокус за центрите за бањски туризам, а на саемот беа присутни и голем број туристички агенции и компании за автобуски превоз од Македонија кои имаа можност да се запознаат и воспостават контакти за потенцијална соработка со учесници од други држави на саемот.

Најпознатиот македонски туристички центар Охрид годинава беше во фокусот од балканските држави заедно со Белград, Пловдив и со Едрене на конференцијата на тема „Ребрендирање дестинации“ (Rebranding destinations).

Клучни прашања кои се дискутираа на конференцијата беа важноста една туристичка дестинација да има свој посебен идентитет и како тој се гради преку конкретна туристичка стратегија. За искуствата и стратегиите на Охрид, Белград, Пловдив и на Едрене на оваа тема говореа претставници на туристички сојузи и локални власти од Македонија, Србија, Турција и од Бугарија.

Од Грција, пак, говореше Јанис Михаилидис, менаџер на консултантска фирма на угостителство и туризам кој потенцираше дека најважната работа за да се развие и промовира добро брендот на една туристичка дестинација потребен е колективен напор односно поддршка од локалната заедница и локалните власти.

Покрај важноста за идентитетот на туристичката дестинација, се разговараше и за можностите за понудување регионални туристички пакети за странски туристи на Балканот.

Претставувањето на туристичките можности на Македонија, контактите меѓу туристичките организации и конкретниот фокус на бањскиот туризам во Солун отвора можности за привлекување поголем број и грчки, балкански, но и туристи од трети држави во Македонија.

Охрид е популарна дестинација меѓу грчките туристи и често и се нуди во аранжманите главно на туристичките агенции во Солун, па овие нови контакти може да помогнат да се зголеми грчкиот туристички прилив и во Охрид, но и останатите езерски, планински и бањски туристички центри во државата.


Авантуристички парк кај Плаошник, нова авантура на локалната власт


Охрид, 31 октомври, 2016 - 10:54 (META) 

Во боровата шума кај Плаошник, над плажата Лабино во заштитеното градско јадро, на површина од околу 500 квадратни метри, Oпштина Охрид сака да гради авантуристички парк со реквизити за забава и за рекреација, пишува порталот „Охрид њуз“.

Надлежните уверуваат дека авантуристичкиот парк нема да го наруши амбиентот бидејќи сите реквизити ќе бидат од природни материјали, за што билe информирани и позитивно мислење дале од  Заводот и музеј во Охрид.

– Сето ова е во соработка со Завод и музеј како надлежна институција и изработени се сите параметри за заштита и на животната средина и на самиот изглед на градското јадро. Одговорно тврдам дека нема да има никакви интервенции врз растителниот свет, односно врз дрвјата, ниту ќе има некоја цврста градба – вели во изјава за порталот Ѓоко Апостолов, раководител на секторот за туризам и за локален економски развој при Општина Охрид.

Вредноста на проектот кој предвидува изградба на авантуристички парк на охридското Кале изнесува 160.000 евра. Средствата планирано е да бидат обезбедени од ИПА-фондововите преку проектот „Вотер eнерџи“ што заеднички го реализираат Македонија и Грција.


Половина милион македонски туристи во Грција во првите шест месеци од годинава


Атина, 15 октомври, 2016 - 11:13 (META) 

Повеќе од половина милион туристи од Македонија ја посетиле Грција во првите шест месеци од годинава. Според бројките на грчката Народна банка, за периодот од јануари до јуни во Грција се регистрирани 574.600 туристи од Македонија.

Македонските туристи се на четврто место според бројноста, по туристите од Велика Британија, Германија и од Бугарија. Профитот од македонските туристи во првите шест месеци е 59 милиони евра, а регистрирани се 1.312.000 ноќевања во Грција.

Сепак, статистиката на грчката Народна банка покажува намалување на бројот на македонски туристи годинава во споредба со лани. Според статистиката, бројот на македонски туристи од јануари до јуни годинава е за 27,7 отсто помал во споредба со истиот период лани, кога во Грција имало 794.600 туристи од Македонија. Поради ова има пад од 13,4 отсто во бројот на ноќевања.

За 27,4 отсто е намален и профитот од македонските туристи. Ако годинава профитот во Грција од македонските туристи е 59 милиони, лани истиот период нашите граѓани во Грција оставиле 81 милиони евра.

Како можни причини за намалување на бројот на патници од Македонија во Грција, особено во зимските месеци, според туристичките работници, се посочуваат проблемите со бегалците кај Идомени и блокадата на границата од грчките земјоделци.

Општо, во државата во првите шест месеци е забележан пад од 1,7 отсто во бројот на пристигнувања и 7,9 отсто во заработката од туристите во споредба со лани.

Во Грција во првите шест месеци пристигнале повеќе од 8,5 милиони туристи, кои потрошиле околу 4 милиони евра.


Измени во законот за сместувачки капацитети


Охрид, 13 октомври, 2016 - 12:16 (META) 

Предлогот за измени и за дополнувања на законските решенија за сместувачките капацитети, предизвикаа интерес и внимание меѓу охридските хотелиери и издавачите на соби.

Со новите решенија, капацитетите на физички лица што издаваат соби или апартмани треба да имаат најмногу пет соби во еден објект, а доколку располагаат со повеќе од пет соби, мора да се регистрираат како правни лица и да се категоризираат соодветно.

Овие лица побараа јавна расправа за разгледување на можноста и давање предлози и сугестии во врска со предложената измена.

На тоа се одзва секторот за туризам и локален економски развој на Општина Охрид, кој денеска засегнатите страни и надлежните институци ги собра во големата сала во Општината, на организирана јавна расправа во врска со предлозите за измени и за дополнувања на законските решенија за сместувачките капацитети.


Минимално зголемување на трошоците за живот во септември


Скопје, 7 октомври, 2016 - 14:50 (META) 

Трошоците на животот во септември, во однос на претходниот месец, се поголеми за 0,2 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Зголемувањето е резултат на повисоките индекси на свежиот и разладен зеленчук за 2,6 проценти, јајцата за 2,4 проценти, компирот за 1,3 отсто, месото, рибата, морските плодови и замрзнатото овошје за 0,7 отсто.

Во септември, исто така, зголемување на индексите на трошоците за живот е забележано и кај гасот за домаќинствата за 3,7 проценти, течните горива за домаќинствата за 3,2 проценти, течните горива и мазива за 2,4 проценти, средствата за чистење и за одржување на станот за 2 проценти.

Намалување на индексот на трошоците на животот во септември 2016 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај оризот и полномасното млеко за 1,1 отсто, другите прехранбени производи за 0,4 отсто и свежото и разладеното овошје за 0,3 отсто.

Исто така, намалување на индексите на трошоците за живот е забележано и кај авионскиот превоз на патници за 15,2 проценти, туристичките пакет-аранжмани за 10,6 проценти, услугите за сместување за 6,4 проценти, болничките услуги за 6,1 отсто.


Кучи побара поддршка од Словенија за подобро искористување на ИПА-фондовите


Скопје, 7 октомври, 2016 - 14:07 (META) 

Министерот за економија, Дритон Кучи, се сретна со новоименуванот амбасадор на Словенија во Македонија, Милан Јазбец.

Министерот Кучи истакна дека Словенија е еден од позначајните трговски партнери, кој постојано е позициониран меѓу првите 20 земји со кои Македонија остварува најголем обем на трговска размена.

Кучи и Јазбец изразија задоволство од досегашната соработката во сферата на туризмот, бизнис-секторот, енергетиката, а министерот Кучи побара поддршка од Словенија во делот на подобро искористување на ИПА-фондовите.