!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Во Охрид за празникот најбројни ќе бидат туристите од Турција и од Западна Европа


Охрид, 27 април, 2017 - 12:55 (META) 

Велигденската атмосфера во Охрид, како што најавуваат хотелиерите, ќе се повтори и за претстојниот продолжен првомајски празничен викенд. Освен домашните туристи, се очекуваат туристи од Германија, Шведска, Хрватска, Норвешка.

Менаџерскиот тим на хотелот „Миленум палас“ информира за голем интерес кај туристите од Турција, што е новина на туристичкиот пазар.

– Капацитетите за 2 мај се максимално исполнети, немаме ни едно празно место за тој ден. За 30 април и за 1 мај, пак, хотелот е полн 70 отсто, но и во последен момент може да има резервации – додаваат од „Миленум палас“.

Охриѓани, пак, според информациите на туристичките агенции, најмногу ќе патуваат во Белград, Паралија, Истанбул и во Будва.


Туристи од Турција и од Далечниот Исток го раздвижија Охрид пред празникот


Охрид, 25 април, 2017 - 12:46 (META) 

Туристи од Турција и од Далечниот Исток го раздвижија Охрид пред првомајскиот празник. Туристите од Далечниот Исток го посетија градот во рамките на т.н балканска тура.

На почетокот на мај, охриѓани и стружани ги очекуваат првите организирани посети на туристи од Холандија со чартер-летови, со што и официјално ќе биде отворена новата сезона за која предвидувањата се добри.

Охридското Езеро, пак, го разубавија и четири млади лебеди.


Хотелиерите очекуваат добра сезона, но се плашат од влошување на безбедносната состојба


Охрид/Струга, 19 април, 2017 - 10:16 (META) 

Хотелиерите од Охрид и од Струга, како и малите станоиздавачи се задоволни од продажбата на капацитетите во пресрет на туристичката сезона, но се плашат од евентуално влошување на безбедносната состојба.

Според најавите и склучените аранжамани за претстојната туристичка сезона, сите очекуваат дека ќе биде успешна, но само доколку не дојде до некоја поголема дестабилизација на безбедносната ситуација, со оглед на долготрајноста на политичката криза и неизвесноста од нејзиниот исход.

– Кај нас сè е поврзано со ситуацијата. Минатата година ја имавме бегалската криза, пред тоа Куманово (настаните во Диво Насеље пред две години, н.з.). Очекуваме дека оваа година нема да има никакви инциденти и ќе имаме максимална бројка на гости – вели претседателот на ХОТАМ и главен менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга, Крсте Блажески.

На почетокот на мај се очекуваат првите организирани посети на туристи од Холандија со чартер-летови, со што и официјално ќе биде отворена новата сезона за која најавите се добри.

– Најбројни се Холанѓаните, а потврда за тоа е зголемувањето на чартер-летовите од Амстердам. Покрај Холанѓаните, последните години има зголемување на бројот на гости од Јапонија, Кина и од Јужна Кореа, а најавена е и повисока класа на гости од Иран. Исто така, очекуваме доста гости од Полска, како и зголемување на бројот на туристи од Германија – нагласува Блажески.


Атмосферата во Охрид како во главната туристичка сезона


Охрид, 15 април, 2017 - 15:18 (META) 

Продолжениот четиридневен празничен викенд за Велигден, го наполни Охрид, кој оддава слика како да сме сред главната туристичка сезона. Најбројни се домашните гости, но насекаде се присутни и странците.

Покрај од Скопје, гости има и од Битола, Прилеп, Тетово и од други македонски градови. Традиционално, голем број дојдоа од регионот. Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, но има гости и од подалечните земји, како што се Холандија, Данска, Израел и Полска.

Задоволство од посетеноста, покрај хотелиерите и малите издавачи на станови, искажа и градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески.

– Се надевам дека и времето ќе нè послужи и нè очекуваат убави пролетни денови за празниците и дека Охрид овие денови ќе биде полн со гости и со туристи. На оние кои сè уште се мислат каде да одат за празниците, им упатувам срдечна покана да дојдат во Охрид и на традиционален начин и со почитување на сите религиозни обичаи да го прослават Велигден – препорачува Бакрачески.

Гостите почнаа да пристигнуваат уште од петокот попладне, но сепак најголемата фреквенција беше во текот на вчерашниот ден.

Покрај петокот, неработен ден е понеделник, втор ден Велигден, така што се очекува навалица од гости, кои овде ќе минат еден продолжен четиридневен викенд или мал одмор.


Охрид и Струга очекуваат десетици илјади гости за велигденските празници


Охрид, 12 април, 2017 - 16:16 (META) 

Охрид и Струга за велигденските празници очекуваат најмалку десетина илјади туристи од земјата и од странство. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, вели дека побарувачката за Охрид никогаш не била поголема од годинава. Според него, велигденските празници ќе бидат првиот тест и најава за успешна летна туристичка сезона.

Според христијанската православна традиција, велигденските јајца се вапсуваат во четврток, но локалната самоуправа од Охрид веќе ги постави на градскиот плоштад, како најава и мамка за туристите.

Успешна летна туристичка сезона, и покрај мигрантската и политичката криза во земјава, очекуваат и хотелиерите.

– За Велигден, традиционално, имаме огромен број туристи. Најбројни се гостите од регионот, од Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, но ќе имаме и од подалечните земји. Традиционално ќе ги имаме и гостите од Холандија, Данска, годинава и од Израел и од Полска – вели Крсте Блажески, претседател на ХОТАМ и главен менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга.


Бројот на туристите е зголемен за 13,4 отсто во првите два месеци во однос на лани


Скопје, 12 април, 2017 - 13:37 (META) 

Во првите два месеци годинава, бројот на туристи е зголемен за 13,4 проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Кај домашните туристи има зголемување за 12,7 проценти, а кај странските за 13,9 проценти.

Во истиот период, бројот на ноќевањата е зголемен за 11,1 отсто, и тоа кај домашните туристи има зголемување за 4,2 проценти, а кај странските има зголемување за 16,6 проценти.

Бројот на туристите во февруари изнесувал 36.869 лица, а бројот на ноќевања бил 79.860.


„ТУИ Холандија“ со уште еден чартер-лет кон Охрид


Охрид, 8 април, 2017 - 15:50 (META) 

Тур-операторот „ТУИ Холандија“ оваа година ќе воведе уште еден чартер-лет до Охрид, така што ќе има пет лета неделно, најави директорката на Агенцијата за промоција и поддршка на турзимот на Република Македонија, Лела Крстевска.

И покрај политичката нестабилност во земјата, од Агенцијата уверуваат дека тоа немало негативен одраз во побарувачката. Напротив, како што додаваат, според најавите на странските тур-оператори, заклучно со минатиот месец, имало зголемување од 32 проценти на вкупните резервации за престојната летна сезона. Во Агенцијата сметаат дека кај странските туристи позитивно влијаат субвенциите за поддршка на трузимот. Процесот е почнат, а наредните денови треба да се извршат плаќањата.

Неодамна на саемот за туризам во Москва, за руските туристи, се покажало дека субвенциите се особено привлечни, така што веќе биле склучени аранжмани, годинава кај нас да престојуваат до 10.000 гости од Руската Федерација.

– Странците сакаат да го видат тоа што претежно не можат да го видат во своите земји. Руските туристи кои доаѓаат, а очекуваме годинава сè повеќе да пристигнуваат, сакаат да ги видат обележјата од христијанството, односно споменици на културата и културно наследство од тој период. Младите најмногу се заинтересирани за авантуристичкиот туризам – оценува, директорката на Агенцијата за промоција и за поддршка на турзимот, Лела Крстевска.


Голем интерес за Охрид за велигденските празници


Охрид, 6 април, 2017 - 13:21 (META) 

На десетина дена пред Велигден, повеќе од 60 отсто од хотелските капацитети во Охрид се резервирани, а не е помал интересот ни за сместување кај малите станоиздавачи. Охрид, традиционално, токму за Велигден го има првото големо „туристичко крштевање“ за таа година, а така ќе биде и годинава.

Најголемиот број од најавените туристи се од Србија, Грција и од Бугарија. Од Албанија, исто така, се очекуваат посетители, особено затоа што годинава и православен и католички Велигден се слават во ист ден. Покрај туристи од соседството, евидентно е зголемен интересот за сместувачките капацитети на брегот на Охридското Езеро и од туристи од подалечните дестинации, како, на пример, Израел, Италија, Русија, Турција, Полска, Романија, но и од земјите на Далечниот Исток.

Туристичките агенции и бироа од Бугарија веќе најавија дека 280.000 Бугари ќе патуваат за викендите околу Велигден, а голем број ќе ги посетат Охрид и Македонија.

Од хотел „Аквалина“ од Охрид се задоволни од резервациите за претстојните велигденски празници.

– Најмногу гости за Велигден ќе имаме од Грција, потоа од Србија. Годинава ќе има и доста домашни туристи од повеќе градови. Капацитетите се пополнети – вели Марјан Николески, директор за храна и за пијалоци во хотел „Аквалина“.

Во соседна Струга, исто така, најголем број од туристите ќе бидат од соседните земји.

Секако, ќе патуваат и самите охриѓани.

– Охриѓани претпразнично пројавуваат интерес, главно, за еднодневни тури – вели Драгана Ристеска, директор на туристичката агенција „Венус травел“ од Охрид.


Двајца млади Французи кои сакаат да го обиколат светот пеш, викендов се во Охрид


Охрид, 1 април, 2017 - 17:04 (META) 

Двајца млади Французи, Грегори (28) и Фелих (25), кои сакаат да го обиколат светот пеш, викендов престојуваат во Охрид. Тие имаат и приколка од три квадратни метри, во која ги носат потребните работи.

Грегори е веќе допломиран архитект, додека Фелих е студент по архитектура. Родната Франција ја оставиле пред две години и тргнале на долг пат. Преку Швајцарија, земјите на Средна Европа, преку Унгарија, се симнале во Хрватска, па од Србија до Црна Гора, и оттаму, преку Албанија, до Охрид.

Од секаде, меѓу другото, понеле и дел од локалните јазици, за кои велат дека се многу сродни од Словачка и од Чешка, па надолу на југ.

Во Македонија, Охрид им бил незаобиколна станица, а веќе доста зборови од српски ги трансформираат на македонски јазик. Велат тоа им е најголемото богатство, покрај сето друго искуство што ќе го стекнат на овој невообичаен поход.

– Досега патуваме две години. Наредната земја ни е Грција, а оттаму, преку Бугарија и Украина, ќе влеземе во Русија, со крајна дестинација Москва, за што планираме да патуваме седум-осум месеци. Во Москва ќе ја оставиме приколката и ќе тргнеме пеш до Токио, за што ќе ни треба уште една година – велат тие.

На прашањето, како се снаоѓаат со исхраната, хигиената и особено евентуалната потреба од здравствена интервенција, Грегори одговара дека досега, за среќа, само тој имал лесна забоболка.

Познатиот екологист и ликовен уметник од Скопје, Свето Стефаноски, воодушевен од приказната на двајцата млади Французи, им подари ликовно дело со мотив од Охрид.


Македонија лани ја посетиле 9.000 руски туристи


Охрид, 31 март, 2017 - 14:38 (META) 

Македонија минатата година ја посетиле 9.000 руски државјани, кои оствариле 23.500 ноќевања. Поголемиот дел од нив биле во Охрид, македонскиот туристички бисер, кој туристичките оператори од Руската Федерација високо го рангираат.

Годинава се очекува зголемување на оваа бројка, а за тоа придонесуваат и субвенциите, кои за посетителите од Руската Федерација изнесуваат и до 65 евра по турист, а се однесуваат на групи поголеми од 10 туристи што остваруваат минимум три ноќевања.

Општина Охрид, во Москва организираше промоција со видеопрезентации за убавините на Охрид и поединости од охридската туристичка понуда. Притоа градоначалникот Никола Бакрачески остварил бројни средби со претствници на туристичкиот бизнис во Русија.

Бакрачески во Москва, меѓу другото, се сретнал и со директорот на Федералната агенција за туризам на Руската Федерација, Валери Корувкин.