Иванов: Поради идентитетот ни се оспорува правото на просперитет


Скопје, 2 август, 2017 - 12:11 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов денеска по повод државниот празник Илинден, положи венци со свежо цвеќе пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев. Иванов пред споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, порача дека „поради нашиот македонски идентитет, ни се оспорува правото на просперитет.“

– За да создаваме услови за просперитет во нашиот глобализиран свет, неопходно е да бидеме дел од Европската Унија и од НАТО. Токму членството досега требаше да ни овозможи конечно да ја достигнеме целата слобода. Но, на тој пат, ние, како држава сме уценети. Ниту една земја членка на својот европски пат не се соочувала со прашањата на кои ние секојдневно трошиме време, енергија и трпение. Од ниту една друга земја членка не се бара тоа што се бара од нас, негирање на правото на човечко достоинство и самоидентификација – изјави Иванов.

Според претседателот, членството во Европската Унија и во НАТО бара жртва, за која, како што рече, потребен е широк национален и државен консензус.

Тој се осврна и на соработката со новата влада за што рече дека „Уставот упатува да соработуваат на полето на надворешната политика.“

– Кај мене ќе поминат само оние предлози за амбасадори кои ќе ги исполнуваат критериумите за професионалност, стручност и искуство. Од сегашните и од идните амбасадори очекувам засилен ангажман во насока на реализација на поставените стратегиски цели на Македонија – рече Иванов.

Тој се осврна и на ребалансот на буџетот и рече дека претставувањето, безбедноста и одбраната на државата не се луксуз, туку потреба.

– Буџетот за претставување на државата не е трошење, туку инвестирање во нови пријателства и партнерства за Македонија. Буџетот за безбедноста и за одбраната не е трошење, туку инвестирање во услови за нормално функционирање на државата – додаде Иванов.

Иванов за Договорот со Бугарија рече дека ја поддржал и иницијативата за преточување на Декларацијата за добрососедство од 1999 во Договор за пријателство, добрососедство и соработка.

– Ако почнеме да ги отвораме старите рани, лесно ќе најдеме причини за кавги. Затоа, уште на почетокот јасно посочив дека со Бугарија треба да ги славиме само светлите датуми од заедничката историја на нашите две соседни, суверени и рамноправни држави – рече Иванов.

Тој изрази надеж дека е можно постигнување заемно прифатливо решение со Грција за надминување на прашањето за името.


Заев и Борисов се поклонија на гробот на Гоце Делчев


Скопје, 2 август, 2017 - 10:48 (META) 

Премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје, по повод 114-годишнината од Илинденското востание и по повод 73-годишнината од првото заседание на АСНОМ.

Премиерот Заев рече дека е потребно да се помират минатото и сегашноста заради иднината на Македонија.

–  Историјата и минатото ги ставивме да бидат цврсти темели на кои почнавме да ја градиме евроатлантската иднина на Македонија, која води до квалитетен живот. Го послушавме Делчев кој ни рече да не се губи времето. За развојот се потребни доброволно подадени раце на граѓани и на народи кои се потпираат и се поддржуваат и така заеднички чекорат стабилно напред – рече Заев.

Тој порача дека каква Македонија ќе изградиме, таква и ќе имаме, а Македонија дала пример како да се чекори.

– Подадовме рака и раце се испружија кон нас. Бугарија ја покажа истата одговорност за заедничките цели – додаде Заев.

Тој потенцираше дека регионот почна да се однесува европски и затоа заслужува шанса, а членките на ЕУ и на НАТО го препознаа тоа во Трст и истото се очекува денеска во Подгорица од потпретседателот на САД, Мајк Пенс.

Заев и Борисов вчера го потпишаа Договорот за добрососедство и за пријателство. Денеска завршува дводневната официјална посета на владината делегација од Бугарија предводена од премиерот Бојко Борисов.


Делегации на партии и на институции положија цвеќе на гробот на Борис Трајковски


Скопје, 26 февруари, 2017 - 13:54 (META) 

Делегација на СДСМ, во состав Диме Велковски, Цветанка Ласкова и Дарко Давитковски, положи цвеќе и оддаде почит на поранешниот претседател Борис Трајковски, на 13-годишнината од неговата смрт.

– СДСМ, како и сите граѓани на Македонија, со достојна почит ги вреднува заложбите и придонесот на претседателот Трајковски кон Македонија, кој посветено работеше на соработка и на заедништо и отвори нови перспективи за граѓаните. Овие вредности остануваат водилка за генерациите што доаѓаат – се вели во соопштението на СДСМ.

Цвеќе на гробот на Борис Трајковски положија и делегации од Владата, Собранието, Град Скопје, дипломатскиот кор и здруженија на граѓани.


Делегација на СДСМ оддаде почит на претседателот Киро Глигоров


Скопје, 1 јануари, 2017 - 15:28 (META) 

Делегација на СДСМ положи цвеќе и оддаде почит на првиот претседател на независна и суверена Република Македонија, Киро Глигоров, денеска, на петгодишнината од неговата смрт.

– СДСМ, како и сите граѓани на Македонија, со достојна почит ги вреднува заложбите и придонесот на претседателот Глигоров, кој градеше мостови на соработка во нашата држава и во светот, со што ги отвори перспективите за граѓаните и за Република Македонија – се вели во соопштението на СДСМ.


Делегации положија цвеќе пред споменикот на жртвите од земјотресот


Скопје, 26 јули, 2016 - 11:42 (META) 

Денеска, на Градските гробишта во Бутел, официјални делегации и претставници на институции положија цвеќиња пред Споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што се случи во 1963 година.

Цвеќиња во спомен на жртвите во катастрофалниот земјотрес положија делегација на Градот Скопје, делегација на Владата на Република Македонија, делегација на Собранието на Република Македонија, делегација на Советот на Град Скопје, делегација од Министерството за одбрана, делегации од политичките партии, делегации од сите општини на Град Скопје, делегации од дипломатскиот кор во Македонија и делегации од здруженија на граѓани и од други организации.

 


Поради дојава за бомба, евакуирани 2.000 луѓе од пазар во Москва


Москва, 8 март, 2016 - 10:57 (META) 

Околу 2.000 луѓе биле евакуирани од пазар во центарот на Москва по анонимна дојава за подметната бомба, соопштила полицијата, а пренесува ТАСС.

Потврдено е дека сомнителен пакет бил пронајден на пазар, но повеќе детали не се познати.

Пазарот Рижски, од каде што граѓаните биле евакуирани, е еден од најпрометните во главниот град на Русија за купување цвеќе.

Утринава имало многу повеќе луѓе отколку вообичаено поради Интернационалниот ден на жените, кој во Москва многу се почитува.


Владина и градска делегација положија цвеќе на гробот на Борис Трајковски


Скопје, 26 февруари, 2016 - 13:15 (META) 

Делегација предводена од секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски, и од членот на Советот на Град Скопје, Бранислав Саркањац, денеска положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски, и на гробовите на дел од загинатите во авионската несреќа, погребани во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел.

На гробот на претседателот Трајковски цвеќе положија и делегации од Владата на Република Македонија, Собранието на Република Македонија, државни институции, политички партии, претставници на дипломатскиот кор и на здруженија на граѓани.

Денеска се одбележува 12-годишнината од трагичната смрт на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље, во близина на Мостар, Босна и Херцеговина.

Во авионската несреќа животите ги загубија и портпаролот на претседателот Трајковски, Димка Илкова-Бошковиќ, советниците на претседателот Ристо Блажевски и Анита Лозановска, претставникот на Министерството за внатрешни работи, Миле Крстевски, телохранителите Аце Божиновски и Борис Велиновски, како и пилотот и копилотот на авионот, Марко Марковски и Бранко Ивановски.


Делегација на Град Скопје положи цвеќиња на гробот на Гоце Делчев


Скопје, 4 февруари, 2016 - 13:27 (META) 

Делегација на Градот Скопје, предводена од секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски, положи цвеќиња на гробот на Гоце Делчев, во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Во црквата „Свети Спас“ беше одржана панихида на Македонската православна црква по повод 144-годишнината од раѓањето на еден од најголемите македонски херои и идеолог на македонската револуционерна борба.


Делегација на СДСМ положи цвеќе на вечното почивалиште на Глигоров


Скопје, 1 јануари, 2016 - 14:57 (META) 

По повод четиригодишнината од смртта на првиот претседател на независна и суверена Република Македонија, Киро Глигоров, делегација на СДСМ, предводена од потпретседателот Дамјан Манчевски, денеска положи цвеќе на неговото вечното почивалиште.

– СДСМ и сите граѓани на Македонија, со пиетет се сеќаваат на достигнувањата што претседателот Киро Глигоров ги оствари за државата – се вели во соопштението на партијата.


Повеќе делегации положија цвеќе пред споменикот на НОБ


Скопје, 13 ноември, 2015 - 13:45 (META) 

Пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата на Република Македонија, повеќе делегации положија цвеќе во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Цвеќе положи и делегација од Град Скопје, составена од градоначалникот Коце Трајановски и од претседателката на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева.

Во името на борците-ослободители на Скопје, се обрати Трајко Стаматовски, кој истакна дека говорел неколкупати на одбележување на годишнини од ослободувањето на Скопје, но секогаш му е чест да се обрати од нивно име.

– Секогаш кога сум говорел за ослободувањето на Скопје, сум го истакнувал херојството на ослободителите на нашиот главен град. Единиците на Третата, Дванаесеттата и на Шеснаесеттата македонска бригада, борбите ги водеа по улиците на Скопје и во поголемите објекти во кои беше забарикадиран непријателот. Ние извојувавме победа и ги остваривме стремежите на претходните генерации. Го направивме тоа само со сопствени сили, свесни дека до вистинска слобода се доаѓа само на таков начин – рече Стаматовски.