Рот: Не ставајте црвени линии, седнете и решете го спорот за името


Берлин, 22 февруари, 2018 - 10:18 (META) 

Македонија и Грција да не поставуваат црвени линии и да направат се за да го решат спорот за името, порача државниот министер за Европа во германското министерство за надворешни работи, Михаел Рот, на дебата во Фондацијата „Фридрих Еберт“ во Берлин.

– Мошне сум задоволен од гестовите во рамки на мерките за градење доверба кон земјата, за која сум особено загрижен, Грција. Спорот, кој еднаш го нареков провокативен и кој освен Атина и Скопје, никој не го разбира, мора да се реши. И сторивте многу, нешто што не успеаја да го направат претходните влади. И ве молам ова што ќе ви го кажам не сакам да звучи шокантно. Согласно моето досегашно ограничено политичко искуство ви велам: Не ставајте црвени линии! Седнете заедно и разговарајте – рече Рот, на дебата на тема „Од предизвици до перспективи: Демократските реформи и eвро-атлантска интеграција на Република Македонија“.

Инаку, главен говорник на дебата беше македонскиот премиер Зоран Заев, а на неа учествуваше и претседателот на Фондацијата, Курт Бек.

Рот предупреди дека постои можност за затворање на „прозорецот на можности, кој во моментот е отворен“.

– Обединетите нации се способни за водење на овој процес, со вашата конструктивна поддршка и со поддршката на грчката влада за успешна интеграција. Сега прозорецот на можностите е отворен, но наскоро ќе се затвори – рече Рот, додавајќи оти германската влада е подготвена да помогне дококу тоа е потребно.


Март, април, мај или јуни: Кога точно им истекува мандатот на Јанева и на СЈО?


Скопје, 14 јануари, 2017 - 10:06 (META) 

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу шест месеци (значи до 4 јуни, односно 30 јуни!) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и кои произлегуваат од „бомбите“ на СДСМ, односно од незаконското следење на комуникациите. Ова произлегува од актуелниот Закон за СЈО, во кој е определено дека СЈО има 18 месеци „од преземањето на предметите“ за отворање или затворање на истраги и на обвиненија. Имено, СЈО предметите и материјалите од Јавното обвинителство и од СДСМ ги презеде на два пати, на 4 декември 2015 година и на 30 декември 2015 година.

Дали ќе му биде продолжен мандатот на СЈО? Што ќе се случува со СЈО ако Груевски и Ахмети повторно формираат влада? Ќе значи ли тоа крај за СЈО? Тактизираат ли ВМРО-ДПМНЕ со рокот на СЈО за да се спасат нејзините функционери од понатамошни истраги против нив? Ова се дел од прашањата што произлегоа од постизборното лимбо, како последица на тесните резултати од изборите на 11 декември, а кои деновиве добија интензитет.

Продолжувањето на мандатот на СЈО е една од црвените линии кои ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ си ги поставија во пресрет на преговорите за новата влада, за чие формирање мандатот го доби лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ставовите, односно црвените линии за СЈО на двете партии се дијаметрално спротивни и ја носат назнаката „за тоа не преговараме“.

ДУИ:

„Продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство за расветлување на сите сомнежи што произлегуваат од скандалот со прислушувањето, е цел која не може да биде предмет на преговарање“.

ВМРО-ДПМНЕ:

„Независно на исходот околу составувањето влада во следниот период, дали таа ќе се формира и кој ќе ја формира, ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара и нема да дозволи продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство“. 

Од СЈО за „Мета“ неделава изјавија дека нема да ги коментираат „политичките“ изјави на Груевски и дека од новиот собраниски состав очекуваат „продолжување на мандатот и изгласување на законот за заштитени сведоци“.

На иста линија со ДУИ се и другите две партии од албанскиот блок, Движењето Беса и Алијанса за Албанците.

Реакција по ова прашање засега нема од СДСМ, кој периодов е невообичаено молчелив во однос на прашањата за состав на новата влада, можните коалиции и за СЈО. Од СДСМ во текот на предизборната кампања и по изборите беа категорични дека „по победата на изборите“, веднаш ќе биде продолжен мандатот на СЈО, а ќе бидат формирани и специјални судски одделенија за процесирање на предметите на Специјалното јавно обвинителство.

Во јавноста деновиве, но и претходно, има толкувања дека мандатот, односно рокот за истраги и за поднесување обвиненија, на СЈО му истекува за неполни два месеци, во март.

Еве што за тоа вели членот 22 од актуелниот Закон за СЈО:

„Јавниот обвинител кој раководи со јавното обвинителство, може да поднесе обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на преземањето на предметите и на материјалите во негова надлежност“.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и Основното јавно обвинителство на 4 декември 2015 година, на СЈО му предадоа 31 предмет од незаконското прислушување, а Јанева и нејзиниот тим добија и случаи од обвинителствата во Битола и во Куманово.

На 15 декември 2015 година, специјалната јавна обвинителка соопшти дека СЈО е надлежно и ќе работи по 34 предмети, вклучувајќи го и случајот „Пуч“. На 30 декември 2015 година, пак, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на СЈО му ги предаде сите материјали, снимки и транскрипти од „бомбите“.

Според ова, Јанева до почетокот, односно до крајот на јуни годинава има рок за истраги и за поднесување обвиненија. Во досегашниот период од една година, СЈО отвори девет истражни постапки и поднесе две обвиненија против стотина лица.

СЈО во овој период се соочи и со низа опструкции од другите државни институции, особено од Кривичниот суд во Скопје и од Јавното обвинителство.

Според ставот 3 од членот 1, Законот за СЈО ќе биде на сила пет години од усвојувањето од страна на Собранието и може да се продолжува еднаш годишно, со одлука донесена со двотретинско мнозинство од пратениците.


И Папандреу и Самарас и Ципрас го прифатиле предлогот за „Нова Македонија“?


Атина, 23 мај, 2016 - 11:23 (META) 

Среде дискусијата за новите даночни поскапувања во Грција дел од грчките партии се обидоа да фатат поени кај граѓаните и околу спорот за името. Искрата ја фрли лидерот на Унија на центристи, Василис Левентис кој побара министерот за одбрана и прв човек на ултрадесничарската Независни Грци да објасни дали и тој прифаќа терминот „Македонија“ да стои во нашето име и која е позицијата на грчката влада, што предизвика низа „патриотски“ реакции од Каменос, напад врз Нова демократија и школско појаснување за грчката позиција од екс шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

Левентис изнесе случка од негов разговор со странски амбасадор во Грција кој му посочил дека претходните премиери Јоргос Папандреу, Андонис Самарас и актуелниот премиер Алексис Ципрас сите го прифатиле предлогот за името „Нова Македонија“, барајќи објаснување дали и Каменос со тоа што е дел од владата на СИРИЗА се согласува со овој став.

– Која е позицијата на владата? Коалицискиот партнер прифаќа „Нова Македонија“, Каменос не… ама ќе ми речете се случува ли нешто сериозно во оваа сала и што сериозно се случува воопшто во оваа држава? – истакна Левентис.

Каменос во веќе познат стил се држеше до објаснувањето дека тој не поддржува име во кое ќе фигурира терминот Македонија, објаснувајќи дека за него и Независни Грци се уште важи одлуката од времето на стариот Костас Караманлис.

– Одлуката на политичките лидери под раководство на претседателот Костас Караманлис за името Македонија не е сменета. Грција има национална позиција за која не се преговара – истакна Каменос.

При неговото излагање гласно коментираше екс шефицата на грчката дипломатија Бакојани објаснувајќи дека Грција од 2008 година има поинаква национална позиција за името.

– Јас зборувам за одлуката од претседателот Караманлис за некористење на името Македонија и ја слушам Бакојани како вели дека нејзината позиција е сменета. Да ве потсетам дека во владата во која бевте министер за надворешни работи премиерот Караманлис стави вето за да нема учество на Скопје во НАТО под името Македонија – потенцираше Каменос.

На ова министерот за одбрана доби лекција за тоа која е официјалната позиција на Грција изминативе години. Бакојани потенцираше дека пред Грција да оди на Самитот на НАТО во Букурешт сите партии во грчкото собрание, освен тогашната ЛАОС на Јоргос Караџаферис, усвоиле единствена национална позиција околу спорот за името, односно сложено име со географска одредница ерга омнес.

– Оваа е националната позиција, таа ја поддржавме во Букурешт, со таа победивме во Букурешт и таа и натаму продолжува да биде позицијата на државата. Ако министерот за одбрана, оди контра министерот за надворешни работи, следи поинаква политика парламентот има право да го знае тоа – истакна Бакојани, потсетувајќи го Каменос дека како тогашен заменик-министер за поморска трговија и дел од грчката влада ја поддржал оваа грчка позиција.

Каменос го искористи одговорот како нов напад за непатриотски позиции на Нова демократија, коментирајќи дека десничарската партија очигледно го сменила ставот и дозволува користење на името Македонија.

– Мислам дека Нова демократија ја менува одлуката на претседателот Караманлис и се согласува на користење на името Македонија. Ова е јасна политичка карактеристика и ќе се види следниве денови колку ќе се согласат – истакна Каменос, без да појасни за што точно треба да се изјаснат во следните денови.